Foto-Belikart/Fotolia

Kā uzziedināt lilijas uz vasaras sākumu? 0

Stāda reti un dziļi
Zemnieku saimniecības “Purkalni” īpašnieks, sīpolpuķu audzētājs Pēteris Pikše uzsver, ka lilijām ir atšķirīgi uzziedēšanas laiki atkarībā no grupas un šķirnes: pie optimālas temperatūras (+18…+20 °C), piemēram, Āzijas grupas īsās podu lilijas uzziedēs 60 dienās, Āzijas un LA grupas lilijas – apmēram 70–90 dienās, smaržīgie OT hibrīdi – 90–100 dienās, bet Austrumu (Oriental grupas) lilijas 90–120 dienās. Apsverot vēlamo uzziedēšanas laiku, sīpolus stāda, atskaitot attiecīgo dienu skaitu. Piemēram, lai panāktu uzziedēšanu jūnija beigās uz augstskolu izlaidumu laiku, Āzijas lilijas būtu jāiestāda aprīļa pirmajā pusē, bet Austrumu grupas lilijas februāra beigās vai marta sākumā. Kvalitatīvu un vienādu ziedu iegūšanai jāstāda iepriekšējā gadā neizziedināti sīpoli, jo no izziedinātajiem nevarēs iegūt vienādu ziedu skaitu uz ziedkāta. Lai iegūtu vismaz 3–5 ziedus uz ziedkāta, Āzijas un LA grupas lilijām nepieciešams sīpola apkārtmērs 14–16 cm (4–5 cm diametrā), bet austrumlilijām un OT hibrīdiem 16–18 cm apkārtmērs (5–6 cm diametrā).

Reklāma
Reklāma
Vai kārtējā krāpnieku shēma? “Telefonā uzrādās neatbildēti zvani. Atzvanot uz numuru, adresāts apgalvo, ka nav zvanījis” 67
Kokteilis
Saskaņa pēc vārdiem: 5 vārdu pāri, kuriem, pēc mākslīgā intelekta domām, ir vislabākā saderība
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 8
Lasīt citas ziņas

Tā kā Latvijā neviens ar liliju sīpolu pavairošanu nopietni lielos apjomos nenodarbojas, tad stādmateriāls jāiegādājas no Holandes, ko ražotāji glabājuši saldētavā 0…-2 grādu temperatūrā (piemēram, Āzijas lilijām pirms stādīšanas jāiziet vismaz 4–6 nedēļas ilgs aukstuma periods, bet austrumu grupas lilijām – 10 nedēļas). Jāuzmanās no lētiem un nezināmu firmu piedāvājumiem, kas piedāvā divus un vairāk gadus saldētavā uzglabātus sīpolus!

Mārupes novada zemnieku saimniecībā liliju sīpolus ieteicams pasūtīt jau novembrī, jo tad ir visplašākais pieejamais šķirņu sortiments. Minimālais daudzums ir viena kaste, kurā safasēti 300 (14/16 izmēra), 200 (16/18 izmēra) vai 150 (18/20 izmēra) sīpoli. Vidēji Āzijas un LA grupas sīpolu cena ir 300–400 eiro, Austrumu un OT hibrīdu sīpolu cena 400–700 eiro par 1000 gabaliem. Visdārgākie ir pildīto austrumu liliju sīpoli.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lilijas var stādīt siltumnīcā (tieši augsnē dobēs, kastēs vai podos) vai atklātā laukā (uz lauka sīpolpuķes uzzied divas nedēļas vēlāk nekā zem seguma). Sīpolus stāda vismaz 15 cm dziļi, tos izvieto aptuveni 15 cm attālumā citu no cita. Stādot pārāk reti, augiem būs īsāki, bet druknāki ziedkāti. Savukārt, stādot pārāk biezi, sīpolpuķes stīdzēs, stādījumi nevēdināsies, lapas var inficēties ar pelēko puvi.

Der dziļas kastes un podi
Vislabāk ir stādīt neitralizētā un bagātinātā kvalitatīvā kūdras substrātā, bet var izmantot arī velēnu zemi, lapu trūdzemi vai kūdras un smilts maisījumu, to nedaudz bagātinot ar kompleksajiem bezhlora minerālmēsliem 3/4 un nitraboru 1/4 proporcijās. Uzziedinot lilijas podos vai kastēs, jānodrošina laba drenāža, tāpēc poda vai kastītes pamatnē vismaz 2–3 cm biezā kārtā ieber smalkus akmentiņus vai granti. Augsni traukā iepilda 3–4 cm biezā kārtā, tad uzber plānu smilts vai grants kārtiņu, ieliek sīpolus un podu vai kasti piepilda ar sagatavoto augsni. Kastēm jābūt ļoti dziļām (aptuveni 20 cm), jo liliju galvenā sakne veidojas virs sīpola, pie asna pamatnes (seklā podā vai kastē veidojas mazi, nekvalitatīvi ziedi). Kad parādās dzinumi, lilijām sāk attīstīties stublāja piesaknes. Šajā laikā augi barību un ūdeni saņem galvenokārt no piesaknēm, kuras balsta arī stublāju (uzziedināšanas laikā papildmēslošana nav nepieciešama). Pēc iestādīšanas vēlama zema augsnes temperatūra, kas veicina lēnu un kvalitatīvu jauno sakņu veidošanos, kas ir obligāts priekšnosacījums kvalitatīvu ziedu iegūšanai.

Audzēšanas laikā stādījumi regulāri jālaista, jābūt labai vēdināšanai, lai augi līdz vakaram pagūtu nožūt un nerastos labvēlīgi apstākļi pelēkās puves attīstībai. Augsnei allaž jābūt mitrai, tā nedrīkst iežūt (tad iekalst lapu galiņi), bet nedrīkst būt arī pārāk slapja. Optimālus rezultātus var iegūt, ja siltumnīcā dienā uztur ap +19 grādu temperatūru, bet naktī – par 5–6 grādiem zemāku. Liliju ziedkātus var griezt, kad pirmais pumpurs ir iekrāsojies. Lai putekšņi nesakrāsotu ziedlapas, putekšnīcas var noraut, tiklīdz ziedi atveras.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.