Visvaldis Gercāns
Visvaldis Gercāns
Foto: Timurs Subhankulovs

Visvaldis Gercāns: Kad Latvijā beigsies dekomunizācija? 48

Visvaldis Gercāns, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Tiem no mums, kas mācījušies skolā padomju okupācijas gados, vēl nav no atmiņas pagaisušas tādas toreiz bieži cildinātas personas kā Jānis Fabriciuss, Jukums Vācietis, Jānis Rudzutaks, Leons Paegle vai Linards Laicens.

“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē 51
Lasīt citas ziņas

Lai sekmīgi veidotu mītu par laimīgo padomju valsti, toreizējai propagandai bija svarīgi glorificēt un slavināt gan režīma vadoņus, gan tā ideju īstenotājus. Varas ideoloģija spilgti izpaudās ielu nosaukumos.

Apmēram desmit gadu laikā pēc neatkarības atjaunošanas vairākiem simtiem ielu Latvijā tika atjaunoti agrākie nosaukumi vai piešķirti jauni, kas nenesa komunistiskās ideoloģijas saturu. Šogad svinam valsts 103. jubileju, tomēr ar katru jaunu neatkarības gadu kļūst grūtāk saprast, kādēļ nevaram pabeigt ielu nosaukumu dekomunizāciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jānis Fabriciuss Latvijas brīvības cīņu sākumā vadīja sarkanās armijas vienības pret Latvijas Pagaidu valdības spēkiem. Šobrīd joprojām pastāv Jāņa Fabriciusa iela Ogrē.

Jukums Vācietis pēc sarkanās armijas iebrukuma Latvijā 1919. gada janvārī tika iecelts par Padomju Latvijas armijas virspavēlnieku. Rīgā arī tagad ir Jukuma Vācieša iela.

Jānis Rudzutaks bija latviešu marksists un profesionāls revolucionārs, viens no vadošajiem PSRS politiķiem. Jāņa Rudzutaka vārdā nosaukta iela Līvānos un Saldus novada Kursīšu ciemā.

Linards Laicens un Leons Paegle bija to literātu vidū, kuru darbi padomju laikā bija noteikti jāapgūst literatūras programmā. Uzreiz gan jāsaka, ka nevar viņu nozīmi vēsturē vērtēt viennozīmīgi negatīvi.

Rakstnieks un pedagogs Leons Paegle par darbošanos Latvijas Komunistiskajā partijā, kā arī par nelegālās literatūras glabāšanu un centieniem gāzt pastāvošo valsts iekārtu pirmās brīvvalsts laikā vairākkārt tika apcietināts.

Padomju okupācijas laikā Leona Paegles piemiņa tika plaši iemūžināta. Pēc neatkarības atjaunošanas L. Paegles vārdā nosauktajai ielai Rīgā tika atjaunots Antonijas ielas nosaukums un Jelgavā Filozofu ielas nosaukums. Pašlaik joprojām ir Leona Paegles iela Cēsīs, Jēkabpilī, Jūrmalā, Liepājā, Ludzā, Ogrē, Saulkrastos, Siguldā un Valmierā.

Linards Laicens bija viens no pirmajiem, kas apcerējumā “Latvijas valsts” 1917. gadā propagandēja Latvijas patstāvības ideju. Pēc Latvijas Republikas nodibināšanas L. Laicens aktīvi piedalījās politiskajā dzīvē, 1929. gadā iestājās nelegālajā Latvijas Komunistiskajā partijā un labu darba apstākļu solījumu dēļ 1932. gadā emigrēja uz PSRS. Šobrīd Linarda Laicena vārdā ielas nosauktas Jēkabpilī, Koknesē un Valmierā.

Negribu uzstāt, ka visi nosauktie ielu nosaukumi ir jāpārdēvē. Līdzīgi kā, piemēram, Elejas iedzīvotājiem pašiem droši vien jāizspriež, vai ciemā jābūt akadēmiķa Roberta Pelšes vārdā nosauktajai ielai. Elejas pagastā dzimušais R. Pelše pagājušā gadsimta 20. un 30. gados ieņēmis atbildīgus amatus kultūras un izglītības jomā PSRS un vēlāk bijis LPSR Folkloras institūta direktors.

Literatūras un mākslas zinātnē centies marksistiski vērtēt daiļrades procesu un daiļdarbus, arī literatūras un kultūras sakarus. Ja mūsdienās elejnieki šos padomju ideoloģijas apoloģēta R. Pelšes karjeras pakāpienus var izvērtēt no jauna, tad lai viņi paši lemj, ko darīt ar ielas nosaukumu.

Jautājums par ielu nosaukumiem ir plašs. Droši vien kādreiz vērts arī izpētīt, vai padomju ideoloģijas saknes nav arī trīspadsmit valstī esošajās Pionieru ielās vai sešās Oktobra ielās.

SAISTĪTIE RAKSTI

Jaunajai paaudzei skolā vairs nemāca par padomju laika varoņiem. Literatūras vēsture tiek mācīta bez ideoloģiskiem akcentiem. Tomēr gadījumi, kad mūsu pilsētās publiskajā vidē ir saglabāti atklātu brīvas Latvijas valsts ienaidnieku uzvārdi, raisa neizpratni par to, ko mēs vēlamies iemūžināt.

Un ceru, ka mēs kādreiz uz ielu nosaukumu plāksnītēm izlasīsim – Anša Leitāna iela, Kaspara Biezbārža iela, Anša Līventāla iela.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē 51
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis 30
“Kad ir jāvakcinējas, mēs esam seniori, bet šajā gadījumā mēs neesam.” Pirmspensijas vecuma sieviete par neesošo atbalstu energokrīzē
Lasīt citas ziņas
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
Augstākais saslimstības līmenis ar Covid-19 joprojām Pierīgā
Latvijas kamaniņu braucēji izcīna zelta medaļu Eiropas čempionāta komandu stafetes sacensībās 3
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
22:11
Nākamnedēļ Latvijā gaidāmi mainīgi laika apstākļi
20:39
Augstākais saslimstības līmenis ar Covid-19 joprojām Pierīgā
20:13
VIDEO. “Vakcinēties man ir bail!” Ārstu konsīlijs arī pēc būtiskām vakcīnas radītām blaknēm par obligātu nosaka trešo poti
Seniors ar jaunu sirdi: Kā Iveta ar Jāni atjaunoja koka māju Rīgas centrā
Nākamnedēļ Latvijā gaidāmi mainīgi laika apstākļi
Gaidāms neliels sniegs, lietus un apledojums. Laika prognoze pirmdienai
Latvijas budžetā ieskaitīs arestētus 1,3 miljonus eiro, kas atradās “ABLV Bank”
Sestdien reģistrēti 4753 jauni Covid-19 gadījumi
Uzcep gleznu: Itāļu maize fokača
Kamaniņu braucēja Elīna Ieva Vītola izcīna bronzas medaļu Eiropas čempionātā 1
“Zelta likums – nav nekādas ātras peļņas.” Kā neuzķerties uz krāpniekiem internetā?
Veļasmašīnu darbinām pilnu, ūdeni tējkannā vārām, cik nepieciešams: padomi, kā saimniecībā ietaupīt 51
APTAUJA. Ap trešdaļa Latvijas iedzīvotāju neapmierināti ar dzīves kvalitāti Covid-19 laikā
Žurnālists un publicists Ilmārs Latkovskis: es negribētu būt Krišjāņa Kariņa vietā
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
Olafs Zvejnieks: Pēdējā desmitgadē pieredzētais “lētās naudas” periods tuvojas beigām 40
Kazahstānā vairāk nekā 460 cilvēkiem izvirzītas apsūdzības terorismā un nemieru rīkošanā 64
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 331
“Man tas ir labs azarts, bet galvenais, ka prieks maniem abiem bērniem.” Rūjienietis pilnveido tautas bobsleju, gūstot ievērību visā pasaulē 25
Vai cilvēkam vispār ir iespējams saprast, kas ir bezgalība? 55
“Rīgā ievāktais medus ir ļoti kvalitatīvs.” Pēdējos gados galvaspilsētā attīstījusies urbānā biškopība 20
“Čīliešus vieno ģimene, bet latviešus – māksla un kultūra.” Latviete pēc 10 gadiem Čīlē ar ģimeni atgriežas dzimtenē 48
Pēteris Apinis: Cilvēka mikrobioms un rezistence pret mikrobiem, vīrusiem un vakcīnām 56
Nauris Puntulis: Žēl, ka pandēmijas situācija neļauj pulcēt seniorus uz semināriem, lai mācītu medijpratību 134
Vējainu laiku prognozē arī februārī un martā 6
Emocionāli vari justies mazliet iztukšots! Horoskopi no 24. līdz 30. janvārim