Visvaldis Gercāns
Visvaldis Gercāns
Foto: Timurs Subhankulovs

Visvaldis Gercāns: Kad Latvijā beigsies dekomunizācija? 49

Visvaldis Gercāns, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Tiem no mums, kas mācījušies skolā padomju okupācijas gados, vēl nav no atmiņas pagaisušas tādas toreiz bieži cildinātas personas kā Jānis Fabriciuss, Jukums Vācietis, Jānis Rudzutaks, Leons Paegle vai Linards Laicens.

Lai sekmīgi veidotu mītu par laimīgo padomju valsti, toreizējai propagandai bija svarīgi glorificēt un slavināt gan režīma vadoņus, gan tā ideju īstenotājus. Varas ideoloģija spilgti izpaudās ielu nosaukumos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apmēram desmit gadu laikā pēc neatkarības atjaunošanas vairākiem simtiem ielu Latvijā tika atjaunoti agrākie nosaukumi vai piešķirti jauni, kas nenesa komunistiskās ideoloģijas saturu. Šogad svinam valsts 103. jubileju, tomēr ar katru jaunu neatkarības gadu kļūst grūtāk saprast, kādēļ nevaram pabeigt ielu nosaukumu dekomunizāciju.

Jānis Fabriciuss Latvijas brīvības cīņu sākumā vadīja sarkanās armijas vienības pret Latvijas Pagaidu valdības spēkiem. Šobrīd joprojām pastāv Jāņa Fabriciusa iela Ogrē.

Jukums Vācietis pēc sarkanās armijas iebrukuma Latvijā 1919. gada janvārī tika iecelts par Padomju Latvijas armijas virspavēlnieku. Rīgā arī tagad ir Jukuma Vācieša iela.

Jānis Rudzutaks bija latviešu marksists un profesionāls revolucionārs, viens no vadošajiem PSRS politiķiem. Jāņa Rudzutaka vārdā nosaukta iela Līvānos un Saldus novada Kursīšu ciemā.

Linards Laicens un Leons Paegle bija to literātu vidū, kuru darbi padomju laikā bija noteikti jāapgūst literatūras programmā. Uzreiz gan jāsaka, ka nevar viņu nozīmi vēsturē vērtēt viennozīmīgi negatīvi.

Rakstnieks un pedagogs Leons Paegle par darbošanos Latvijas Komunistiskajā partijā, kā arī par nelegālās literatūras glabāšanu un centieniem gāzt pastāvošo valsts iekārtu pirmās brīvvalsts laikā vairākkārt tika apcietināts.

Padomju okupācijas laikā Leona Paegles piemiņa tika plaši iemūžināta. Pēc neatkarības atjaunošanas L. Paegles vārdā nosauktajai ielai Rīgā tika atjaunots Antonijas ielas nosaukums un Jelgavā Filozofu ielas nosaukums. Pašlaik joprojām ir Leona Paegles iela Cēsīs, Jēkabpilī, Jūrmalā, Liepājā, Ludzā, Ogrē, Saulkrastos, Siguldā un Valmierā.

Reklāma
Reklāma

Linards Laicens bija viens no pirmajiem, kas apcerējumā “Latvijas valsts” 1917. gadā propagandēja Latvijas patstāvības ideju. Pēc Latvijas Republikas nodibināšanas L. Laicens aktīvi piedalījās politiskajā dzīvē, 1929. gadā iestājās nelegālajā Latvijas Komunistiskajā partijā un labu darba apstākļu solījumu dēļ 1932. gadā emigrēja uz PSRS. Šobrīd Linarda Laicena vārdā ielas nosauktas Jēkabpilī, Koknesē un Valmierā.

Negribu uzstāt, ka visi nosauktie ielu nosaukumi ir jāpārdēvē. Līdzīgi kā, piemēram, Elejas iedzīvotājiem pašiem droši vien jāizspriež, vai ciemā jābūt akadēmiķa Roberta Pelšes vārdā nosauktajai ielai. Elejas pagastā dzimušais R. Pelše pagājušā gadsimta 20. un 30. gados ieņēmis atbildīgus amatus kultūras un izglītības jomā PSRS un vēlāk bijis LPSR Folkloras institūta direktors.

Literatūras un mākslas zinātnē centies marksistiski vērtēt daiļrades procesu un daiļdarbus, arī literatūras un kultūras sakarus. Ja mūsdienās elejnieki šos padomju ideoloģijas apoloģēta R. Pelšes karjeras pakāpienus var izvērtēt no jauna, tad lai viņi paši lemj, ko darīt ar ielas nosaukumu.

Jautājums par ielu nosaukumiem ir plašs. Droši vien kādreiz vērts arī izpētīt, vai padomju ideoloģijas saknes nav arī trīspadsmit valstī esošajās Pionieru ielās vai sešās Oktobra ielās.

Jaunajai paaudzei skolā vairs nemāca par padomju laika varoņiem. Literatūras vēsture tiek mācīta bez ideoloģiskiem akcentiem. Tomēr gadījumi, kad mūsu pilsētās publiskajā vidē ir saglabāti atklātu brīvas Latvijas valsts ienaidnieku uzvārdi, raisa neizpratni par to, ko mēs vēlamies iemūžināt.

Un ceru, ka mēs kādreiz uz ielu nosaukumu plāksnītēm izlasīsim – Anša Leitāna iela, Kaspara Biezbārža iela, Anša Līventāla iela.