Foto: Pixabay

Kas, kā, kad: saskaņotais paziņojums šķērsgriezumā 0

Vai arī Tev parasti šķiet, ka “ar mani taču nekas neatgadīsies”? Tāpat noteikti domāja tie vairāki tūkstoši cilvēku, kuri pagājušajā gadā nokļuva kādā no 20929 ceļu satiksmes negadījumiem, kas notika Latvijas teritorijā. Secināt varam vien to, ka avārijas uz Latvijas ceļiem diemžēl notiek visai bieži; taču, ja ceļu satiksmes negadījums ir bijis salīdzinoši “mierīgs”, saskaņotais paziņojums ļauj izvairīties no virknes dažādu klapatu. Ja veltīsi dažas minūtes sava laika un izlasīsi šo rakstu, uzzināsi, kā šis paziņojums rakstāms, kur to iespējams saņemt un kur to jāiesniedz, kā arī iegūsi visu pārējo nepieciešamo informāciju par saskaņotajiem paziņojumiem!

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Lasīt citas ziņas

Kādās situācijās saskaņotais paziņojums var tikt aizpildīts?

Īsā atbilde – ja ceļu satiksmes negadījumā iesaistīti tikai divi transportlīdzekļi un kopumā negadījums ir samērā viegls.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nedaudz garāka un izsmeļošāka atbilde – saskaņotais paziņojums, kā priekšā pasaka Ceļu satiksmes noteikumu jeb CSN 51. punkts, aizpildāms tajos gadījumos, kad negadījumā nav neviena cietušā, transportlīdzekļiem nav radīti tādi bojājumi, lai ar tiem nevarētu turpināt piedalīties ceļu satiksmē, kā arī bojājumi nav nodarīti kādas trešās personas mantai. Tāpat neviena persona, kas iesaistīta ceļu satiksmes negadījumā, nedrīkst būt alkohola vai narkotisko vielu ietekmē.

Kā rīkoties, ja atgadījies šāds ceļu satiksmes negadījums?

Ja atgadījies iekļūt tādā ceļu satiksmes negadījumā, kādu nupat aprakstījām, ir divas ziņas – labā un sliktā. Sāksim ar slikto, proti, situāciju nāksies vien atrisināt, vienojoties ar otru autovadītāju, taču labā ziņa ir tāda, ka, atšķirībā no visiem citiem ceļu satiksmes negadījumiem, šādās situācijās iespējams iztikt bez policijas izsaukšanas.

Bet nu – pie darbībām, kas jāveic šādās situācijās:
1. Nekavējoties apstājies, iededz avārijas gaismas un uzstādi avārijas zīmi jeb trijstūri;
2. Vienojies ar otru ceļu satiksmes negadījumā iesaistīto personu par visām detaļām, kas saskaņotajā paziņojumā jāraksta;
3. Uzrakstiet paziņojumu un atstājiet notikuma vietu.

Foto: Pixabay

Ko darīt, ja otrs ceļu satiksmes negadījumā iesaistītais cilvēks atsakās pildīt saskaņoto paziņojumu?
Ja Tev un otrai personai ir atšķirīgi viedokļi un nevarat vienoties par saskaņotā paziņojuma aizpildīšanu, neatliks nekas cits kā vien izsaukt ceļu policiju.

Kā izskatās saskaņotais paziņojums?

Vislabāk ar saskaņoto paziņojumu “iepazīties” klātienē (par to, kur to kopijas iespējams iegūt – nedaudz vēlāk), taču īsumā ieskicēsim arī to, kas tad īsti šajā paziņojumā atrodams un kā tas izskatās.

Katrs saskaņotais paziņojums sastāv no divām veidlapām un norādījumu lapas; veidlapā ir 15 punkti, uz kuriem rūpīgi un, pats galvenais, patiesi – jāatbild. Kad tas izdarīts, paziņojums jāparaksta abām ceļu satiksmes negadījumā iesaistītajām pusēm un paziņojums jāsadala, vienam vadītājam paturot kopiju, otram – oriģinālu.

Reklāma
Reklāma

Detalizētu un uzskatāmu informāciju par saskaņotā paziņojuma aizpildīšanu vari iegūt šajā Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (ltab.lv) video rullītī (neuztraucies, tas ir vien 3 minūtes garš). Tajā uzzināsi visu nepieciešamo par saskaņoto paziņojumu – sākot ar to, kā pareizi rakstīt adresi un beidzot ar soļiem, kas jāveic pēc paziņojuma aizpildīšanas. Savukārt, ja vēlies ar saskaņotā paziņojuma principiem iepazīties vēl tuvāk, talkā var nākt tā dēvētais OCTA likums jeb pilnā nosaukumā – Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likums.

Ņem vērā:
Pirmkārt: skicē jāattēlo transportlīdzekļi ceļu satiksmes negadījuma brīdī, nevis pēc tā.
Otrkārt: pēc saskaņotā paziņojuma aizpildīšanas tajā nedrīkst veikt nekādus labojumus.
Treškārt: paziņojums jāaizpilda ar lodīšu pildspalvu.

Kur iespējams saņemt saskaņotā paziņojuma veidlapu?

Lai gan interneta dzīlēs tādas frāzes kā “saskaņotais paziņojums izdrukāt”, “saskaņotais paziņojums kur dabūt”, “savstarpēja vienošanās paraugs”, “pēc abpusējas vienošanās paraugs” un “saskaņotais paziņojums veidlapa PDF” Google vai kādā citā meklētājā tiek ievadītas visai bieži un abpusējās vienošanās paraugs patiešām ir ērti un vienkārši atrodams, nāksies Tevi nedaudz apbēdināt – tā kā tas ir drukāts uz paškopējošā papīra, pašrocīgi to izdrukāt nevarēsi (pareizāk sakot – vari, taču šāda kopija būs derīga tikai treniņiem tās aizpildīšanā).

Taču tas nekas, jo veidlapas bez maksas vari iegūt gan Latvijas Transportlīdzekļu apdrošināšanas birojā, gan apdrošināšanas iestādēs, CSDD (Ceļu Satiksmes Drošības Direkcijas) nodaļās un arī degvielas uzpildes stacijās. Protams, gadās arī tādi satiksmes negadījumi, kad nevienam no tajos iesaistītajiem līdzi nav saskaņotā paziņojuma veidlapa. Kā rīkoties šādā situācijā? Pavisam vienkārši – izsaukt policiju, lai no tās pārstāvjiem saņemtu saskaņoto paziņojumu. Tomēr labāk parūpējies par veidlapu pats, jo tādējādi:

● Neizniekosi policistu laiku, kas varētu tikt veltīts lielāku avāriju un citu problemātisku situāciju risināšanai (un policistiem darba nekad netrūkst, kā jau visi zinām);
● Ietaupīsi pats savu laiku, jo nebūs jāgaida policijas ierašanās.

Kur saskaņotais paziņojums jāiesniedz?

Gana aktuāls ir arī jautājums par to, ko ar saskaņoto paziņojumu jādara pēc tā aizpildīšanas. Un tā:
● Cietušā spēkrata vadītājs savu kopiju iesniedz otra vadītāja OCTA apdrošinātājam;
● Vainīgais vadītājs savu kopiju iesniedz savam OCTA apdrošinātājam. Svarīgi – ir noteikts konkrēts laika periods, kurā saskaņotais paziņojums jānogādā līdz apdrošinātājam, un tās ir 10 dienas.

Foto: Pixabay

Vai saskaņotais paziņojums der arī citās valstīs?

Jā – to ir iespējams izmantot visās Eiropas Ekonomiskās zonas valstīs. Turklāt, tā kā saskaņotā paziņojuma dizains, saturs un uzbūve visur ir praktiski vienāda, to aizpildīt ir pavisam vienkārši arī tad, ja avārijā sanācis iekulties valstī, kuras valodu Tu nesaproti.

Taču ir kāds bet:
Daļā valstu saskaņotie paziņojumi nedaudz atšķiras; tā, piemēram, Lietuvas saskaņotajā paziņojumā, parakstoties uz viena no šādiem atšķirīgajiem punktiem, automātiski atzīsi 100% savu vainu, un to var izmantot kāds negodprātīgs šīs valsts iedzīvotājs. Risinājums vienkāršākajā gadījumā būtu pierunāt otru negadījumā iesaistīto personu rakstīt saskaņoto paziņojumu uz Tavas līdzpaņemtās kopijas, taču jebkādu neskaidrību gadījumā vislabāk sazināties ar apdrošinātāju vai apdrošināšanas brokeri, kurš spēs palīdzēt ar profesionālu padomu – kā nekā, tā ir šo cilvēku ikdiena!

Ko iesākt ar automašīnu pēc avārijas?

Auto avārijas Latvijā un arī citviet pasaulē nav nekāds retums. Taču ko parasti vēlamies darīt pēc tam, kad avārija atgadījusies? Protams, automašīnu pēc iespējas ātrāk gribas salabot, taču saskaņotā paziņojuma gadījumā to nedari nekādā gadījumā! Tā kā auto Tev būs jāatrāda apdrošinātājam, lai novērtētu zaudējumus, pirms šīs procedūras mašīnu nekādā gadījumā necenties “pielabot” pašrocīgi vai meklēt, kur pieejams diennakts autoserviss Rīgā vai citviet Latvijā – tādējādi, ļoti iespējams, zaudēsi iespēju saņemt atlīdzību vai arī tā tiks izmaksāta vien daļēji.

Mutiska vienošanās? Nekādā gadījumā!

Lai gan avārijas gadījumā likumīgi iespējamas vien divas opcijas – vai nu aizpildīt saskaņoto paziņojumu, vai izsaukt policiju, ir cilvēki, kuri izvēlas trešo variantu, proti, paši savā starpā mutiski vienojas par situācijas risinājumu; visbiežāk vainīgais cietušajam sniedz “kompensāciju”.

Foto: Pixabay

Ja uzskati, ka šāda prakse ir pieņemama, iedomājies šādu situāciju – pēc vienošanās Tu atstāj notikuma vietu, taču otrs negadījumā iesaistītais cilvēks tajā pašā laikā izsauc policiju, gluži vienkārši pasakot, ka Tu patvaļīgi esi atstājis negadījuma notikuma vietu. Un, kā nosaka Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 149.16 panta piektā daļa, problēmas būs pamatīgas, proti:

● Velosipēdu un mopēdu vadītājiem sods sasniegs 7 līdz 55 eiro;
● Pārējo transportlīdzekļu vadītājiem – 70 līdz 700 eiro, turklāt “bonusā” vari zaudēt tiesības vadīt transportlīdzekli no trīs mēnešiem līdz pat diviem gadiem. Vienīgi CSDD soda punkti netiek piešķirti par šāda veida pārkāpumu, taču tas gan ir ļoti vājš mierinājums.

Labāk tomēr aizpildīt saskaņoto paziņojumu, vai ne?

Smagāki ceļu satiksmes negadījumi: bez policijas neiztikt

Ja kāds no avārijā iesaistītajiem ir cietis, atrodas alkohola vai narkotisko vielu ietekmē, auto vairs nav satiksmē izmantojams vai arī nodarīti zaudējumi trešās personas mantai, ar saskaņoto paziņojumu nebūs līdzēts – nāksies vien izsaukt policiju.

Viena no populārākajām frāzēm, ko šādos brīžos apjukušie autovadītāji mēdz meklēt savos viedtālruņos, ir “ceļu policija kontakti”, taču atceries, ka šādās situācijās visvienkāršāk ir zvanīt uz 112 – tā pie viena varēsi izsaukt gan policiju, gan ugunsdzēsējus vai neatliekamo medicīnisko palīdzību, ja tāda būs nepieciešama.

Nu par to, kas ir saskaņotais paziņojums, Tu zini praktiski visu. Taču ne mazāk svarīgs faktors ir arī OCTA polises iegāde – meklē to iizi.lv!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.