“Ķekavas” vistas kā pirmās no Baltijas nonāks zviedru veikalos 0

“Ķekavas” vistas pārvarējušas arī zviedru veikalu ļoti augsto kvalitātes prasību latiņu un īsi pirms Jāņiem nonāks tirdzniecībā veikalos.

Reklāma
Reklāma
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 499
Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas? 32
Lasīt citas ziņas

Līdz ar to šī būs pirmā Baltijā ražotā gaļa, kas izgājusi Zviedrijas kvalitātes sertifikāciju un būs nopērkama arī šīs valsts vadošo mazumtirdzniecības tīklu veikalos. Zviedriem ir daudz augstākas kvalitātes prasības, nekā nosaka Eiropas Savienība, tomēr “Ķekava” ir spējusi nodrošināt visus Zviedrijas izvirzītos paaugstinātās kvalitātes kritērijus. Tiesa, produkcijas nosaukumā nebūs Ķekavas vārda, bet gan “Grannfågel”, kas tulkojumā nozīmē “kaimiņu putns”.

Taisnības labad jāatzīst, ka uzņēmumā AS “Putnu fabrika “Ķekava”” audzētās vistas jau līdz šim ieņēmušas stabilu vietu zviedru ēdienkartē, taču “bez vārda” – kā, piemēram, armijas, skolu un viesnīcu ēdienkartes papildinājums.

CITI ŠOBRĪD LASA

Zīmola “Grannfågel” produkcija būs nopērkama kopumā 25 tirdzniecības vietās visā Zviedrijā, tostarp lielākajos mazumtirdzniecības tīklos “ICA”, “Coop” un “Hemköp”. Sākumā produkcijas eksports aptvers Stokholmas reģionu, bet jau tuvākajā laikā “Grannfågel” cāļa gaļas produkti būs nopērkami Gēteborgā, Malmē un citās lielākajās Zviedrijas pilsētās.

Uzņēmumā akcentē, ka galvenais kritērijs, kāpēc Zviedrija izvēlējusies tieši “Ķekavā” ražoto produkciju, ir augsti labturības standarti putniem, no salmonellas brīva produkcija, kā arī uzņēmuma spēja nodrošināt, ka putni dzīves laikā neslimo un tos nav nepieciešams ārstēt ar antibiotikām. Vēl viens svarīgs iemesls ir Latvijas ģeogrāfiskais tuvums Zviedrijai. Produkcijas piegāde uz Zviedriju aizņem mazāk nekā 24 stundas, kas ir īpaši būtiski atdzesētajai gaļai. Tas ir ērti arī zviedru pusei, jo nav jātērē daudz laika, lai inspektori šad tad nokļūtu vizītē “Ķekavā” un uzmestu aci ražošanas procesam. Sava loma noteikti ir arī cenai, tomēr to uzņēmumā nenosauc, vien norāda, ka tā ir konkurētspējīga atbilstoši augstajai kvalitātei.

To, ka zviedri labprāt pērk “Ķekavas” vistas, apliecina arī fakts, ka uzņēmumā ražotā gaļa jau patlaban veido vairāk nekā 5% no Zviedrijas kopējā putnu gaļas importa. Uzņēmuma vadība prognozē, ka ienākšana zviedru mazumtirdzniecībā ļaus būtiski audzēt eksportu uz šo valsti – no pašreizējā 41% līdz pat 51% tuvākajos pāris gados.

Ik mēnesi 400 tonnas vistu uz Zviedriju

2016. gadā “Ķekava” sāka eksporta zīmola “Top Choice poultry” eksportu uz Zviedriju, kam pārdošanas apjoms šobrīd sasniedz aptuveni 160 000 kg mēnesī. Šis zīmols ir paredzēts HORECA jeb viesnīcu segmentam.

2017. gadā “Ķekava” kļuva var vienīgo gaļas importētāju Zviedrijas publiskajam sektoram, to skaitā skolām, slimnīcām un citām iestādēm

Kopumā Zviedrijas mazumtirdzniecības tīkliem un HORECA “Ķekava” tagad ik mēnesi piegādās ap 400 000 kg produkcijas.

Visvairāk uz Zviedriju tiek eksportēta cāļa gaļas fileja un atkauloti šķiņķīši.

“Ķekava” ir vienīgais gaļas ražotājs Baltijā, kas ieviesis ražošanu bez antibiotikām, ko pircējam apliecina marķējums “Audzēts bez antibiotikām”. Šobrīd antibiotiku patēriņš “Ķekavā” ir viens no viszemākajiem Eiropas Savienībā un vienā līmenī ar tādiem bezantibiotiku ražošanas līderiem kā Zviedrija, Norvēģija, Islande.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.