Foto: ZUMAPRESS.com/SCANPIX/LETA

Ķīnas vēstnieks Amerikas Savienotajās Valstīs: Jārespektē visu valstu, arī Ukrainas, suverenitāte un teritoriālā integritāte 0

Šonedēļ Krievija vērsās pie Ķīnas, lūdzot atbalstu uzsāktajā kara darbībā pret Ukrainu. Šā gada 15. martā Ķīnas Tautas Republikas vēstnieks Amerikas Savienotajās Valstīs Cjiņs Gans (Qin Gang) amerikāņu laikrakstā “Washington Post” publicēja viedokļa rakstu par aktuālo – Ķīnas  pozīciju Krievijas uzsāktajā karā Ukrainas teritorijā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Ja tavas mājas numurā ir kāds no šiem 3 cipariem, tev ir potenciāls sasniegt visu, ko sirds kāro 15
FOTO. Muskuļains torss! Pirmo reizi redzam Donu jaunajā Eirovīzijas tērpā 14
“Vibrēja durvis un logi…” Iedzīvotāji ziņo, ka vietām Latvijā novērojuši kaut ko līdzīgu zemestrīcei
Lasīt citas ziņas

“Krievijas un Ukrainas konflikts Ķīnai nekādā veidā nenāk par labu. Ja Ķīna zinātu par gaidāmo krīzi, mēs darītu visu, kas mūsu spēkos, lai to novērstu,” viņš raksta. “Ķīna uzskata, ka jārespektē visu valstu, arī Ukrainas, suverenitāte un teritoriālā integritāte”.

Daudzi Amerikas iedzīvotāji, pats par sevi saprotams, mēģina saprast Ķīnas nostāju, kamēr norisinās krīze Ukrainā, tāpēc vēlos izmantot šo iespēju un to pilnībā izskaidrot, kliedējot pārpratumus un baumas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ir izskanējuši apgalvojumi, ka Ķīna iepriekš zinājusi par Krievijas militāro operāciju un pieprasījusi, lai Krievija to novilcinātu līdz Ziemas Olimpisko spēļu beigām. Nesen dzirdētas arī baumas, ka Krievija lūgusi Ķīnai militāru palīdzību. Uzņemoties atbildību, varu apgalvot: paziņojumi, ka Ķīna zinājusi par šo karu, piekritusi tam vai slepus to atbalstījusi, ir absolūta dezinformācija. Visi šie apgalvojumi tikai uzgrūž vainu Ķīnai un apmētā to ar dubļiem.

Ukrainā uzturējās vairāk nekā 6000 Ķīnas pilsoņu. Ķīna ir Krievijas un Ukrainas lielākais tirdzniecības partneris, kā arī pasaulē lielākais jēlnaftas un dabasgāzes importētājs. Krievijas un Ukrainas konflikts Ķīnai nekādā veidā nenāk par labu. Ja Ķīna zinātu par gaidāmo krīzi, mēs darītu visu, kas mūsu spēkos, lai to novērstu.

Ķīna ir apņēmusies ievērot neatkarīgu, mieru atbalstošu ārvalstu politiku. Nemainīgi atbalstot taisnīgumu, Ķīna lemj par savu pozīciju konkrētos jautājumos, pamatojoties uz to būtību. Ukrainas gadījumā Ķīnas pozīcija ir objektīva un neitrāla: nepieciešams pilnībā ievērot ANO Hartas mērķus un principus; jārespektē visu valstu, arī Ukrainas, suverenitāte un teritoriālā integritāte; visu valstu pamatotās bažas par drošību ir jāuztver nopietni; un jāatbalsta visi centieni, kas veicina krīzes mierpilnu atrisinājumu.

Ņemot to vērā, draudi Ķīnas juridiskajām personām un uzņēmumiem, ko izteica dažas ASV amatpersonas, ir nepieņemami. Mieru nenodrošina ne karš, ne sankcijas. Draudēšana Ķīnas uzņēmumiem ar sankcijām, vienlaikus cenšoties panākt Ķīnas atbalstu un sadarbību, vienkārši nedarbojas.

Ķīna ir centusies veicināt miera sarunas Ukrainā un novērst humāno krīzi. Prezidents Sji Dzjiņpins (Xi Jinping) tālruņa sarunā ar prezidentu Vladimiru Putinu konflikta otrajā dienā pauda Ķīnas vēlmi redzēt Krievijas un Ukrainas miera pārrunas iespējami drīzāk un saņēma pozitīvu atbildi. Virtuālā tikšanās reizē ar Francijas un Vācijas vadītājiem Sji uzsvēra, ka nepieciešams visiem kopā atbalstīt Krievijas un Ukrainas miera sarunas.

Reklāma
Reklāma

Jans Dzjeji (Yang Jiechi), Ārlietu centrālās komisijas biroja direktors, nupat Romā tikās ar valsts drošības padomnieku Džeiku Salivanu (Jake Sulllivan), un valsts padomnieks Vans Ji (Wang Yi) arī aktīvi sazinās ar Valsts sekretāru Entoniju Blinkenu (Antony Blinken) un citiem ārvalstu ministriem, apmainoties uzskatiem par krīzi Ukrainā.

Ķīna izstrādājusi arī sešu soļu iniciatīvu, pieprasot pārliecināties, ka humānajās darbībās tiek ievēroti neitralitātes un objektīvisma principi; visa uzmanība tiek pievērsta bēgļu gaitas uzsākušajām personām Ukrainā un no Ukrainas; tiek nodrošināta civiliedzīvotāju aizsardzība; tiek nodrošinātas drošas un nepārtrauktas humānās palīdzības darbības; tiek nodrošināta ārvalstnieku drošība Ukrainā; tiek atbalstīta Apvienoto Nāciju Organizācijas koordinējošā loma humānās palīdzības kanālu izmantošanā, kā arī ANO krīzes koordinatora darbs Ukrainas jautājumā.

No Pekinas jau izsūtīta pirmā ārkārtas humānās palīdzības piederumu krava, ko Ķīnas Sarkanā krusta biedrība nodrošina līdzvērtīgajai biedrībai Ukrainā.

Kā minēts ķīniešu sakāmvārdā, nepietiek ar vienu aukstu dienu, lai sasaldētu trīs pēdas ledus. Ilgtermiņa miers un stabilitāte Eiropā ir atkarīga no nešķiramas drošības principa. Nepieciešama līdzsvarota, efektīva un ilgtspējīga Eiropas drošības arhitektūra. Šobrīd galvenais ir panākt pamieru, lai aizsargātu civiliedzīvotājus pret karu.

Ķīna kā ANO Drošības padomes pastāvīga dalībvalsts un atbildīga lielvalsts turpinās koordinēt reālus pūliņus, lai panāktu ilgstošu mieru. Esam gatavi darīt visu, kas ir mūsu spēkos, un sadarboties ar citām pusēm. Mūsu galvenais mērķis ir kara beigas un stabilitātes atbalstīšana reģionālā un pasaules līmenī.