Latvijas paviljona “Ēters” Dubaijas “Expo” vizualizācija.
Latvijas paviljona “Ēters” Dubaijas “Expo” vizualizācija.
SA “Riga architecture institute” vizualizācija

Klupdami krizdami uz “Expo 2020”. Latvijas dalība izstādē Dubaijā vēl nav izgāzusies 2

Šo otrdien, 22.oktobrī, Ministru kabinets nolēma lauzt līgumu ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru (LTRK) par Latvijas dalības organizēšanu starptautiskajā izstādē “Expo 2020 Dubai”, sedzot izmaksas par LTRK paveikto šī līguma izpildei. Komentējot izveidojušos situāciju, gan LTRK prezidents Aigars Rostovskis, gan Ekonomikas ministrijas pārstāvji atzina, ka tas bijis pareizs solis, jo esošajā regulējumā turpmāks darbs vairs neesot bijis iespējams.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 136
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Paparaci “pieķēruši” Keitu Midltoni ikdienā. Lūk, kā hercogiene izskatās, kad “darba laiks” ir beidzies 21
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Kad var iestāties krahs? Veselības ministrijas pārstāve skaidro, kāds ir Latvijas pandēmijas plāns 72
10 stundas
Lasīt citas ziņas
Izstādes atklāšana plānota 2020. gada 20. oktobrī, savukārt valstu paviljonu iekšdarbiem jābūt pabeigtiem līdz 2020. gada jūlijam.

Latvijas paviljona būvniecības process vēl nav uzsākts – līgumi par būvniecību un konstrukciju ražošanu līdz šim nav noslēgti, līdz ar to ir palicis kritiski maz laika paviljona būvniecībai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sarežģījumu būtība slēpjas deleģēšanas līguma noteiktais (valsts bija deleģējusi LTRK tiesības organizēt dalību izstādē) administratīvi juridiskais modelis šāda projekta sagatavošanai ir pārāk smagnējs, laikietilpīgs un neefektīvs gan LTRK kā izpildītājam, gan Ekonomikas ministrijai kā procesa uzraugam.

“Apvienotajos Arābu Emirātos viss notiek dinamiski – jātirgojas par cenu, jāvienojas par barteriem, jāspēj operatīvi vienoties par sīkām izmaiņām – tas viss samazina cenu un paātrina procesu, bet pašreizējais līgums paredz, ka katra izmaiņa jāsaskaņo ar Ekonomikas ministriju un tad jāgaida atbilde, bieži vien mēnesi. No otras puses, var jau saprast arī ierēdņus – viņiem pēc tam būs jāatskaitās par valsts naudu,” teica A. Rostovskis, atgādinot arī negatīvo pieredzi ar Milānas “Expo” organizēšanu 2015. gadā. Visai pamanāmi bija tas, ka sarunās gan A. Rostovskis, gan arī Ekonomikas ministrijas preses pārstāve Evita Urpena izvairījās kritizēt otru pusi par izveidojušos sarežģīto situāciju, visā vainojot “modeli”, bet LTRK prezidents arī atzina, ka pastāvot abu pušu neoficiāla vienošanās vienam otru nekritizēt, bet gan kopīgi strādāt pie jaunā administratīvi juridiskā modeļa izveides.

 

Vēl nav nokavēts, bet…

Kas notiks tālāk? Līdz oktobra beigām EM kopā ar Finanšu ministriju un Iepirkumu uzraudzības biroju jāizvērtē alternatīvas iespējas Latvijas dalības izstādē “Expo 2020 Dubai” organizēšanai. Kādas ir šīs alternatīvas? LTRK prezidents kā visai ticamu iespējamo modeli nosauca juridisko procedūru “konkursa dialogs”, kas, no vienas puses, ļaujot valstij kā pasūtītājam neaprakstīt darba uzdevumu visos sīkumos, daudz ko ļaujot izlemt pašam izpildītājam uz vietas, bet, no otras puses, ar dialoga palīdzību ļaujot valstij pārliecināties, ka vajadzīgais mērķis tiks sasniegts.

Tālāk būtu nepieciešama iepirkuma izsludināšana un ķeršanās pie celtniecības darbiem.

Gan LTRK prezidents Aigars Rostovskis, gan valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš “LA” apliecināja, ka LTRK gatavojas piedalīties jaunajā iepirkumā par Latvijas dalības organizēšanu Dubaijas “Expo”, savukārt A. Rostovskis apliecināja, ka LTRK, pat ja neuzvarēs, palīdzēs uzvarētājam ar savā rīcībā esošo informāciju un kontaktiem darbu organizēšanā. Tāpat J. Endziņš noliedza izskanējušo informāciju, ka celtniecības termiņi jau ir nokavēti.

“Lai gan Latvijas paviljons Dubaijas “Expo” ir vizuāli iespaidīgs, tomēr no būvniecības viedokļa tas ir vienkāršs un ātri uzbūvējams. Laika nav daudz, bet nekas vēl nav nokavēts un ar pareizu procedūru viss ir izdarāms, lai paredzētajā laikā – 2020. gada 20. jūlijā Latvijas paviljons būtu gatavs,” uzsvēra J. Endziņš.

Latvijas dalībai šajā izstādē valsts atvēlējusi 4,2 miljonus eiro.

Latvijas stenda projekta idejas pamatā ir nevis materiālais resurss, bet Latvijas kā valsts ar intelektuālo resursu pozicionēšana. Mēs vēlējāmies atkāpties no ierastā un parādīt Latviju kā modernu un uz attīstību vērstu vietu. Paviljona pamatā ir atvērta tipa konstrukcija, kas izskatās kā vilnis, kur integrētas dažādas saliņas, apvienojot dabu, tehnoloģijas, intelektuālo pieredzi un biznesa iespējas,” iepriekš izteicies LTRK “Expo 2020” projekta vadītājs Ansis Egle.

 

Kā pa kalniem

Līdz šim Latvijai ar piedalīšanos “Expo” izstādēs ir gājis kā pa kalniem – te augšā, te lejā. Pirmo reizi Latvija piedalījās “World Expo” 2000. gadā. Tas notika Vācijas pilsētā Hannoverē, un par dalību ticis lemts stratēģisku apsvērumu dēļ. Proti, tolaik Latvija vēl tikai gatavojās kļūt par Eiropas Savienības dalībvalsti, tādēļ bijis svarīgi iezīmēt Latviju Eiropas un pasaules kartē.

Pirmais nopietnais “Expo”skandāls notika 2010. gadā.

Toreiz, 2010. gada vasarā, Latvijas “Expo 2010” Šanhajas paviljona centrālā elementa – vertikālā vēja tuneļa veidotāju “Aerodium” – vadītājs Ivars Beitāns apsūdzēja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) vadītāju Andri Ozolu mēģinājumā izspiest kukuli. Ekonomikas ministrijā tika sākta dienesta pārbaude, kuras ietvaros gan nekādus pierādījumus Ozola vainai neizdevās atrast.

Neraugoties uz skandālu, kādreizējais Latvijas Institūta direktors Ojārs Kalniņš līdzdalību Šanhajas izstādē sauca par veiksmīgu un stratēģiski pareizu soli, uzsverot, ka Ķīna ir bijusi ļoti svarīga Latvijas ārpolitikai un izrādījusi milzīgu interesi par Latviju. “Mūsu klātbūtne tur bija svarīga, lai izrādītu cieņu pret Ķīnas valdību un arī vienkārši parādītu, ka mēs esam kaut ko spējīgi. Un, manuprāt, arī risinājums ar “Aerodium” bija veiksmīgs, radošs un interesants,” pēc izstādes izteicās O. Kalniņš.

Savukārt no dalības nākamajā “Expo”, kuram bija 2015. gadā jānotiek Milānā, valdība pēc ilgiem strīdiem nolēma atteikties, galvenokārt augsto izmaksu dēļ, lai gan izstādes stenda projekts, pēc tālaika ekonomikas ministra Daniela Pavļuta domām, bija ļoti veiksmīgs.

Milānas “Expo” kopumā bija paredzēts tērēt vairāk nekā piecus miljonus, bet nepieciešamā summa ieceru realizācijai bija septiņi miljoni. Lielā mērā pie šāda sadārdzinājuma noveda pārāk vēlu izsludinātais celtniecības iepirkums, kura gaitā tika saņemti piedāvājumi, kuru izmaksas pat četrkārtīgi pārsniedza budžetā paredzētās. Arī uzņēmēju interese par šo izstādi esot bijusi neliela.

Joprojām noris valsts tiesāšanās ar komanditsabiedrību “Expo” 2015″ par gatavošanās laikā iztērētās naudas atmaksu valsts budžetā.

Ļoti veiksmīgajā un labi apmeklētajā Astanas (Kazahstāna) “Expo” 2017. gadā Latvijas stends mazo stendu kategorijā ieguva bronzas godalgu par dizainu. Šajā izstādē Latvijas dalību organizēja tieši LTRK par “Latvijas dzelzceļa” un savu biedru piešķirto naudu. Iemesli piešķirtā finansējuma apjomam, starp citu, vienam no mazākajiem starp dalībniekiem, kas ļāva īstenot dizaina ieceres un elastīgi reaģēt uz izmaiņām iekārtošanas procesā bija tieši fakts, ka “Latvijas dzelzceļam” bija skaidras biznesa intereses Kazahstānā – šī valsts tika uzskatīta par vienu no potenciālajiem kravu avotiem dzelzceļam.

Un, ko tur slēpt, viens no Astanas “Expo” veiksmes iemesliem valdības acīs bija tas, ka piedalīšanās tajā tika noorganizēta bez neviena centa budžeta naudas.

Pēc Astanas veiksmes arī nākamā – Dubaijas “Expo” – rīkošana tika uzticēta LTRK, kas noveda pie vakardienas valdības lēmuma. Jāpiebilst, ka LTRK arī agrāk ir organizējusi Latvijas piedalīšanos “Expo” izstādēs. Bez jau minētā 2017. gada LTRK organizēja Latvijas stendus “Expo”1992. gadā Seviļā (Spānija), 1993. gadā Tedžonā (Dienvidkoreja), 1998. gadā Lisabonā (Portugāle), taču toreiz bija būtiski vienkāršākas iepirkuma procedūras, atklāj A. Rostovskis.

 

Latvijas skandāli ar dalību “Expo” izstādēs noris uz šo izstāžu popularitātes un nozīmes norieta fona, jo mainās tehnoloģijas un pircēju un apmeklētāju paradumi. Kritiķi uzskata, ka piecu miljonu tērēšana dalībai izstādē, kuru varētu apmeklēt apmēram 20 miljoni interesentu, ir pārāk dārga, valsts tēlu par pieciem miljoniem iespējams popularizēt arī efektīvāk.

“Expo 2020” Dubaijā norisināsies no 2020. gada 20. oktobra līdz 2021. gada 10. aprīlim. Plānots, ka tajā piedalīsies 190 valstis.

SAISTĪTIE RAKSTI
Latvijas ekonomiskā sadarbība ar Apvienotajiem Arābu Emirātiem, kuros atrodas Dubaija, ir stabili augusi gandrīz visu pēdējo gadu desmitu.

Savu augstāko līmeni tā, pēc LIAA datiem, sasniedza 2017. gadā, kad tirdzniecības apgrozījums bija 139 miljoni eiro, vairāk nekā 120 miljonus no tā veidoja Latvijas preču eksports – visvairāk iekārtas un mehānismi, koksne un tās izstrādājumi un pārtika. 2018. gadā gan šis apgrozījums ir samazinājies par 90 miljoniem eiro, šajā gadā eksports uz AAE bija 0,4% no kopējā Latvijas eksporta, bet imports – 0,1%. 2018. gada beigās AAE bija 57. lielākais investors Latvijā, tās pilsoņiem piederēja daļas 19 uzņēmumos, kopējais investīciju apjoms 0,8 milj. eiro.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 136
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Paparaci “pieķēruši” Keitu Midltoni ikdienā. Lūk, kā hercogiene izskatās, kad “darba laiks” ir beidzies 21
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Kad var iestāties krahs? Veselības ministrijas pārstāve skaidro, kāds ir Latvijas pandēmijas plāns 72
10 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Ja to jau paveica abas mūsu kaimiņvalstis, tad labas cerības ir arī mums 104
18 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tu riskē šodien ar to, ka esi pārāk nepacietīgs! Horoskopi 21.septembrim
10 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
Kad var iestāties krahs? Veselības ministrijas pārstāve skaidro, kāds ir Latvijas pandēmijas plāns 72
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Pfizer” un “BioNTech” paziņo, cik veciem bērniem droša viņu Covid-19 vakcīna 60
13 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
ASV augstākā militārpersona bažījās par Trampa psihisko stabilitāti 20
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Kad sarkanbaltsarkanā standartā ietinies brīvības cīnītājs no 80. gadiem skaļrunī sauca – vai par tādu valsti mēs stāvējām uz barikādēm? Egila Līcīša feļetons 72
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Līga Rubine: Pandēmija liek transformēties gan pasākumu rīkotājiem, gan pārdevējiem
23:01
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Kad sarkanbaltsarkanā standartā ietinies brīvības cīnītājs no 80. gadiem skaļrunī sauca – vai par tādu valsti mēs stāvējām uz barikādēm? Egila Līcīša feļetons 72
22:21
LE
LETA
Ziņas
EM rosina atļaut bērniem līdz 12 gadu vecumam saņemt pakalpojumus “zaļajā” režīmā, ja viņus pavada vakcinēti pieaugušie 11
22:13
LE
LETA
Ziņas
Zināms, ko daudzu iemīļotā ziņu moderatore Arta Skuja dara pēc darba pazaudēšanas TV3 20
13 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. Gundegas Skudriņas vērienīgais gastronomijas piedzīvojums pulcē vietējās slavenības 10
11 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Brīžiem nespēlēju tā, kā gribēju. Bet šī bija laba cīņa,” Ostapenko pēc spēles 2
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Cerības uz nedēļas nogali! Bricis atklāj, kā tuvākajās dienās mainīsies laiks
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vašingtonā plīvo simtiem tūkstošu baltu karogu Covid-19 upuru piemiņai 17
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Opozīcija apsūdz Kremli masveidīgā vēlēšanu rezultātu viltošanā 55
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Smaga Covid-19 slimības gaita desmitgadniekam: pieņemts lēmums bērnu pārvest no Liepājas uz BKUS 158
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Viesnīcu un restorānu asociācija aicina ierobežot pret Covid-19 nevakcinēto personu socializēšanos 92
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd situācija var būt pretrunīga.” Teikmanis par to, ka augstskolu reformas ieviešanas mehānisms ir neskaidrs 2
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Velns, kaut kas jāizdomā!”: aktieris Rolands Zagorskis pastāsta, kā ticis pie “pašizdomāta” uzvārda 7
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mums Latvija beidzas kaut kur pie Jēkabpils.” Ēķis par to, ka neattīstām pierobežas reģionu mediju telpu 32
16 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Latvija ir maza, izdevusies un brīnišķīga Ziemeļeiropas valsts!” Ko partijas kongresā sprieda “Vienotība”? 68
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Cilvēki evakuējas, lecot ārā no logiem!” Apšaudē Krievijas augstskolā vairāki cietušie 10
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Suns kriketa spēles laikā nozog bumbu un kļūst par interneta zvaigzni 2
16 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Pavļuts dubultspriedzē. Kurš vilks slēpjas ūdeļādā? Nedēļas notikumu apskats 19
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nelikumīgi Latvijas-Baltkrievijas robežu šķērsojušo imigrantu mobilajos tālruņos konstatēta bērnu pornogrāfija 30
1 diena
RR
Rebeka Rogale
Praktiski
Baltijas mājokļa dizains Londonā. Kā tiks prezentēta mūsu gaume?
1 diena
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 20. līdz 26.septembrim: pārstāda peonijas, apgriež ziemcietes, novāc kartupeļus
21 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvijā aug otrs miljardu vērtais uzņēmums 12
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Talantīgā latviešu aktrise Ilze Vazdika atklāj, ko domā par vakcinēšanos: “Tas viss tracina!” 218
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 136
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Paparaci “pieķēruši” Keitu Midltoni ikdienā. Lūk, kā hercogiene izskatās, kad “darba laiks” ir beidzies 21
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Izdevies iemūžināt vienus no greznākajiem mazputniņiem Latvijā, kurus nevar sastapt pilsētas vidē 24
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Guntra, Marianna un Ginters 1
18 stundas