orupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) informatīvās kampaņas “Korupcija smacē! Ziņo KNAB lietotnē” atklāšanas pasākums.
orupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) informatīvās kampaņas “Korupcija smacē! Ziņo KNAB lietotnē” atklāšanas pasākums.
Foto: Paula Čurkste/LETA

KNAB dod praktiskus padomus, kā jārīkojas, ja nākas saskarties ar iespējamu korupciju 15

Amatpersona pieprasa kukuli par atļaujas piešķiršanu – šāda nepatīkama situācija var skart daudzus, kas veido savu uzņēmējdarbību vai risina privātus jautājumus. Saskaroties ar iespējamu korupciju reālās dzīves situācijās, var rasties apjukums. Pēdējos gados iedzīvotāju vidū saglabājas tendence par pieredzētajām korupcijas situācijām pastāstīt saviem draugiem, radiniekiem vai sekotājiem sociālajos tīklos, taču, vai tā ir pareizā rīcība?

Reklāma
Reklāma
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 124
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas? 32
Kokteilis
VIDEO. “Tā ir Rita? Ko tu stāsti!” Lauris Reiniks nosauc attiecību eksperti Ritu Lasmani par bezpajumtnieci
Lasīt citas ziņas

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) pārstāve Inta Nolle skaidro: “Saskaroties ar kukuļa pieprasījumu, ir būtiski neapmulst un atcerēties trīs pareizas rīcības soļus. Pirmkārt, neiesaistīties! Ir jāsaka “nē”, ja valsts vai pašvaldības amatpersona tiešā veidā vai aplinkus apgalvo, ka kukuļa došana varētu palīdzēt “atrisināt” konkrēto jautājumu. Piekrītot kukuļa došanai, kukuļdevējam jārēķinās, ka tā ir ne tikai iesaistīšanās noziegumā, bet arī korupcijas cikla, no kura nevar tikt laukā, uzturēšana.

Publicitātes attēls. KNAB
CITI ŠOBRĪD LASA

Otrkārt, ziņot, pēc iespējas ātrāk, sazinoties ar KNAB. Kukuļošana ir slēpta, tāpēc šādu noziegumu izskaušanā liela nozīme ir tieši iedzīvotāju personiskajai atbildības apziņai un ziņošanai. Tagad ziņot par iespējamo korupciju ir iespējams arī anonīmi tiešsaistes platformā vai tās mobilajā lietotnē “Ziņo KNAB!”.

Treškārt, uzticēties KNAB darbam, izmantojot iespēju sekot līdzi informācijas virzībai. Ziņošana par kukuļa pieprasīšanu ir tikai pirmais posms, jo pēc informācijas saņemšanas KNAB to rūpīgi pārbauda. Platformā vai tās lietotnē “Ziņo KNAB!” var sekot līdzi informācijas virzības progresam un turpināt saziņu ar atbildīgo KNAB amatpersonu arī tad, ja ziņots anonīmi.”

Kā zināt, vai dotais mājiens par kukuli vai gatavība “sakārtot lietas” tiešām ir korupcija? “Jāatceras, ka sabiedrības uzdevums nav būt izmeklētājiem, bet ziņot pēc iespējas precīzāku informāciju, lai izmeklētāji var veikt savu darbu. Svarīgi ir nestāstīt citiem par savu saziņu ar KNAB, jo tas var traucēt korupcijas pierādīšanai un negodprātīgo amatpersonu saukšanai pie atbildības. Arī draugu vai ģimenes lokā pausta informācija, nerunājot par sūdzībām sociālajos tīklos, var apgrūtināt vai pat izslēgt iespējamību iegūt pietiekamus pierādījumus, jo tas ļauj potenciāli iesaistītajiem sagatavoties un slēpt pierādījumus,” uzsver KNAB pārstāve I. Nolle.

Lai veicinātu sabiedrības izpratni par korupcijas ietekmi uz tiesiskumu un valsts labklājību, kā arī aicinātu iedzīvotājus ziņot par korupciju jaunajā KNAB tiešsaistes ziņošanas platformā vai tās mobilajā lietotnē “Ziņo KNAB!”, KNAB īsteno informatīvu kampaņu “KORUPCIJA SMACĒ! Ziņo KNAB lietotnē”. Kampaņā ir izstrādāts arī informatīvais plakāts “Saskāries ar korupciju?” par rīcības soļiem korupcijas situācijās. Lai labāk izprastu, kas ir sadzīvē sastopamās korupcijas situācijas, iedzīvotāji ir aicināti izmēģināt KNAB interaktīvo video – izglītojošu rīku, kas veido izpratni par korupciju un liek aizdomāties par korupcijas riskiem un koruptīvu lēmumu negatīvajām sekām gan personīgā, gan valstiskā līmenī. Izmēģini interaktīvo video un pārbaudi savu lēmumu sekas!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.