Foto: Pixabay

Konflikti rada paralizējošu spriedzi. Noderēs metodes, kā atbrīvoties no dusmām 0

Konflikti bieži vien rada tādu emocionālo stāvokli, kurā ir grūti domāt, izdarīt secinājumus vai radoši atrisināt problēmu.

IE
Ināra Egle
Ziņas
Pēc Zolitūdes traģēdijas Pavļuts neuzņēmās atbildību un krita visa valdība. Vai vēsture atkārtosies? 128
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 158
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Sistēmā, ko Latvija ievieš, ir robi, kas veicina vīrusa izplatību.” Ģirģens par mājsēdes un citu ierobežojumu efektivitāti 39
10 stundas
Lasīt citas ziņas
Tomēr ir īpašas metodes, ar kuru palīdzību var mazināt spriedzi, kā arī atbrīvoties no aizkaitinājuma un dusmām.

Par tām var lasīt portālā elitarium.ru

Konfliktu risināšanā vēstures zinātņu kandidāts, filozofijas profesors Eduards Ostrovskis iesaka ievērot sekojošus noteikumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

1. Atceries, ka konflikta situācijā pārsvaru gūst nevis saprāts, bet emocijas. Tas var novest pie afekta stāvokļa, kad apziņa vienkārši izslēdzas, un cilvēks neatbild par saviem vārdiem un darbiem. Tikai pēc tam viņš to nožēlo un jūtas neērti. Tāpēc no lietišķas komunikācijas jāizslēdz spriedumi un novērtējumi, kas noniecina sarunu biedra cieņu, aizbildnieciski novērtējumi, ironiskas piezīmes, kas izteiktas ar vāji slēptu pārākuma vai nevērības sajūtu.

2. Centies runāt cieņpilni. Tādas frāzes kā “Es atvainojos”, „Es būtu ļoti pateicīgs”, „Ja tas jums nebūs grūti,” kavē iekšējās pretestības veidošanos otrā cilvēkā, noņem negatīvās emocijas.

3. Centies vadīt diskusiju nevis par pušu nostāju, bet gan par problēmas būtību, pamatojoties uz objektīviem kritērijiem. Mēģini ieklausīties sarunu biedrā, jo spēja uzklausīt ir viens no komunikabilitātes kritērijiem.

4. Ievēro vairāku alternatīvu pieeju. Uzstājot par savu priekšlikumu, nenoraidi partnera piedāvājumu; uzdod sev jautājumu: „Vai es nekad neesmu kļūdījies?” Mēģini ieklausīties abos priekšlikumos un pavēro, kādus ieguvumus un zaudējumus tie radīs tuvākajā nākotnē un pēc tam.

5. Apzinies, cik svarīgi ir atrisināt konfliktu, uzdodot jautājumu „Kas notiks, ja risinājums netiks atrasts?” Tas ļaus novirzīt smaguma centru no attiecībām uz problēmu.

6. Ja tu un sarunu biedrs esat aizkaitināti un agresīvi, tad jums jāsamazina iekšējais spriegums, “jānolaiž tvaiks”. Izgāzt dusmas uz apkārtējiem nav risinājums, bet izlēciens. Ja tomēr zaudē kontroli pār sevi, mēģini darīt vienīgo iespējamo lietu: apklusti pats, bet nepieprasi to no partnera. Izvairies no partnera negatīvo emocionālo stāvokļu konstatēšanas.

7. Piedāvā sarunu biedram iztēloties sevi tavā vietā un jautā: „Ja tu būtu manā vietā, ko tu darītu?” Tas mīkstinās kritisko noskaņojumu un pārslēgs otra cilvēka dusmas no emocijām uz pārdomām.

8. Nepārspīlē savus nopelnus un neizrādi pārākumu. Nevaino saspringtajā situācijā tikai partneri.

9. Neatkarīgi no pretrunu atrisināšanas rezultātiem mēģini nesagraut attiecības.

Dažas no metodēm, ar kuru palīdzību var mazināt spriedzi, dusmas un atbrīvoties no aizkaitinājuma:

Pārslēgšanās uz cita veida darbību. Fiziskas aktivitātes mazina adrenalīna līmeni. Ja atrodies darbā, veic kādu aktivitāti: sakārto dokumentus; aplej ziedus; pagatavo tēju; pārkārto galdu; vairākas reizes ātrā tempā pastaigā pa koridoru; dodies uz tualeti un 4-5 minūtes paturi rokas aukstā ūdenī; pieej pie loga un paveries debesīs, uz kokiem.

Ja esi mājās, tad pacenties iziet ārā un ātrā tempā paskriet vai pastaigāt 10-15 minūtes. Mājās vari ieiet dušā, nomazgāt traukus. Mēģini praktizēt šo metodi pēc iespējas biežāk tajos brīžos, kad jūti, ka zaudē paškontroli. Tad metode kļūs par ieradumu. Mēģini vismaz reizi nedēļā nodarboties ar to, kas patīk, nomierina un sniedz gandarījumu.

Vizualizācija – domās izsaki savas jūtas un pārdzīvojumus, vai kaut ko izdari cilvēkam, kurš izraisījis negatīvo reakciju. Tas noder, ja nevari izrādīt savu aizkaitinājumu priekšniekam vai ja domā, ka tavas dusmas tikai pasliktinās jau tā saspringto situāciju. Rezultāts – tu, ne ar ko neriskējot, atbrīvosies no dusmām.

“Sazemēšana” – iztēlojies: dusmas no oponenta ienāk tevī kā negatīvas enerģijas blāķis. Tad iedomājies, kā šī enerģija noslīd līdz kājām un pa tām brīvi aizplūst zemē.

„Samazini pretinieka augumu” – iztēlojies, ka komunikācijas gaitā pretinieka augums tā saraujas, ka viņš pārvēršas par netīrumu kamoliņu, kuru var samīt, bet viņa balss kļūst vājāka un vājāka. Rezultāts – pretinieks šķitīs mazāk nozīmīgs un ietekmīgs.

“Garastāvoklis” – paņem krāsainos flomāsterus vai zīmuļus, un ar kreiso roku sāc zīmēt jebkuru zīmējumu: līnijas, plankumus, figūras utt. Mēģini pilnībā iegremdēties savā noskaņojumā, t.i. izvēlēties un zīmēt līnijas atbilstoši garastāvoklim, it kā materializējot savus pārdzīvojumus uz papīra. Pēc tam lapas otrā pusē uzraksti 8-10 vārdus, kuri atspoguļo tavu garastāvokli (pārdzīvojumus).

Raksti tos vārdus, kas pirmie nāk prātā. Pēc tam vēlreiz paskaties uz zīmējumu, it kā vēlreiz izjustu savu stāvokli, pārlasi vārdus, tad enerģiski, ar prieku saplēs papīra lapu sīkās strēmelītēs un iemet atkritumu spainī. Tā tu atbrīvosies no sliktā garastāvokļa un nomierināsies.

“Iekšējais starojums” – metodi var izmantot aizkaitinājuma sākumposmā, kad sāk zust paškontrole, komunikācijā pazūd psiholoģiskais kontakts, parādās atsvešināšanās. Lai to izpildītu, vajadzēs atslābināties un iztēloties šādu ainu. Augšpusē parādās gaismas staru kūlis, kas pārvietojas no augšas uz leju un lēnām izgaismo seju, kaklu, plecus, rokas ar siltu, vienmērīgu un patīkamu gaismu.

Staram pārvietojoties, izzūd spriegums pakauša zonā, sarauktā piere izlīdzinās, lūpas vairs nav sakniebtas, pleci nolaižas, kakls un krūtis atslābinās. Vieglā iekšējā gaisma rada jaunu mierīga, pārliecināta, labvēlīgi noskaņota cilvēka izskatu.

“Mana māja” (“mana istaba”) – lai izpildītu šo vingrinājumu, jāapsēžas, jāatslābinās un jāsāk iztēlē būvēt savu iemīļoto māju vai istabu ar skatu uz upi, ezeru, mežu vai ko citu. Iekārto to, kā vien vēlies, iztēlojies savu iecienītāko krēslu. Paturi prātā uzburto ainu un dodies uz to, lai atpūstos jebkurā laikā. Pietiks ar 5–7 minūšu “pabūšanu” tajā, lai sajustu spēku pieplūdumu.

Pajautā sev: „Kādu mācību es varu gūt no šīs situācijas, lai sagatavotos līdzīgiem gadījumiem nākotnē? Kā es varu iegūt pārliecību par sevi, ja es atkal piedzīvošu ko līdzīgu?„ Šī pieeja palīdzēs atbrīvoties no negatīvām emocijām, jo iemācīs līdzīgās situācijās rīkoties gudri un izvairīties no stresa.

SAISTĪTIE RAKSTI
Te uzskaitītas tikai dažas metodes. Izvēlies sev piemērotāko.

Regulāra to izmantošana novedīs pie tā, ka dusmas un aizkaitinājums vairs tevi nepiemeklēs, un konflikta situācija un pretinieks nešķitīs tik draudīgi. Metodes palīdzēs produktīvi iziet cauri krīzei un justies līdzsvarotākam un mierīgākam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
Vēža pacientu ārstēšana: akcīzes nauda tikai mazs ielāps, vēsta portāls 5
5 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Lielākajai daļai latviešu ikdienas uzturā par maz joda! Kāpēc to svarīgi uzņemt? 9
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Bezdūmu nozares asociācija sāk kampaņu pret neatļautu e-cigarešu popularizēšanu 5
23 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Ārste skaidro var vai nevar vakcinēties, ja ir dažādas veselības problēmas 28
1 diena
IE
Ināra Egle
Ziņas
Pēc Zolitūdes traģēdijas Pavļuts neuzņēmās atbildību un krita visa valdība. Vai vēsture atkārtosies? 128
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 158
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Sistēmā, ko Latvija ievieš, ir robi, kas veicina vīrusa izplatību.” Ģirģens par mājsēdes un citu ierobežojumu efektivitāti 39
10 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Covid-19 kā degviela propagandai: krievi Latvijā sadzīti dzīvot pārblīvētos geto rajonos, tāpēc inficējas daudz vairāk 97
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Gaidīs līdz morgos būs pārslodze?”, “Drīz nebūs neviena seniora!”, “Divreiz trakāk kā Itālijā!” – soctīklotāji par kovida upuru rekordu 62
2 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 8
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 6
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
LE
LETA
Ziņas
Lai iekļūtu ārstniecības iestādē, ikvienam būs jāveic Covid-19 “ātrais tests”. Cik ilgi būs šāda kārtība? 55
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Vai vakcīna ietekmē vēža šūnas? Skaidro Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja 17
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
uzturēt savu seksuālo veselību labā formā un pārliecināties, vai intīmajā sfērā viss “strādā kā pulkstenis”? 8
3 dienas
LA
LA.LV
Uncategorized
Helmuts Bēķis: Prostatas vēža politika Latvijā – sagaidīt metastāzes un tad sākt ārstēšanu 8
3 dienas
LA
LA
Veselam
Ārsts skaidro, kas notiek ar imunitāti pēc 180 dienām, pacientam izslimojot Covid-19 93
3 dienas
LE
LETA
Veselam
Paaugstinoties Covid-19 izplatības rādītājiem, iedzīvotājiem pieaug arī bezcerības un bezspēcības sajūtas 96
4 dienas
LE
LETA
Ziņas
Vakar Latvijā sasniegts Covid-19 mirušo upuru rekords 119
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policija pārbaudīs izskanējušo informāciju par Cimdaram, iespējams, viltoto Covid-19 sertifikātu 8
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Pēcpusdienā gaiss iesils līdz +15 grādiem. Laika prognoze piektdienai
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav morāla, tiesiska pamata prasīt no citiem, ja pats dara citādāk.” Judins par izņēmumiem obligātajā vakcinācijā 47
5 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Varbūt es tev patīku, bet tu nezini kā to izrādīt?!”: pēc TV kanāla slēgšanas Žaklīna Cinovska soctīklos “iekož” NEPLP padomes priekšsēdētājam Ivaram Āboliņam 43
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
EP Juridiskā komiteja iesaka atcelt eiroparlamentārieša Ušakova parlamentāro imunitāti 4
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Tiesībsargs: Vakcinēt nevar piespiedu kārtā, bet valsts var ieviest obligātu vakcinācijas politiku 125
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Bijusī Saeimas priekšsēdētāja par amatpersonu algu pieaugumu: Tas ir politiķu nihilisms pret sabiedrību! 19
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Tirgotāju asociācija: Valdība mūs soda, ka pie mums strādā nevakcinēti cilvēki 63
1 diena
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Dodas pie veterinār­ārstiem pēc attārpošanas zālēm kā Covid-19 apturēšanas līdzekļa – kas notiek cilvēku galvās? 55
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Sistēmā, ko Latvija ievieš, ir robi, kas veicina vīrusa izplatību.” Ģirģens par mājsēdes un citu ierobežojumu efektivitāti 39
10 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Iespējams, ūdens nemaz neeksistē! Respektablu zinātnieku paziņojums raisa jautājumu “jūru” 42
21 stundas
LA
LA
Ziņas
FOTO. Tukši spokainās Rīgas ielas. Kā galvaspilsēta izskatās komandantstundā 27
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 337
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Morozovs: Ir jāapvienojas un jāaizmirst par etniskiem jautājumiem. Slimība nevienu nešķiro pēc valodas 71
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 158
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šis cilvēks ir ļauns un, iespējams, mentāli slims”: deputāts Artuss Kaimiņš brīdina par Gobzemu 97
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Kauņas slaktiņš” – cilvēku upuru skaita ziņā traģiskākais notikums visā holokausta vēsturē Lietuvā
16:32
GN
Gints Narogs
Ziņas
Sporta apavi uz nagliņas: Melbārdis veselības problēmu dēļ nolēmis likt punktu sportista karjerai 1
15:38
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Dabas stihija Sicīlijas pilsētas ielas pārvērš mežonīgās upēs 1
15:35