Foto: Pexels

Nepatiesības praktiskā psiholoģija jeb kā atpazīt melus 9

Literatūras avotu izpēte, paša veikti pētījumi, kā arī likumpārkāpēju uzvedības analīze ļāva psihoterapeitam, praktizējošam psihoanalītiķim Vladimiram Šepeļam (par to raksta portāls elitarum.ru) identificēt pamatblokus, kuri kalpo par pamatu raksturīgāko melošanas pazīmju noteikšanai.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
7 datumi, kuros dzimuši izredzētie: visticamāk, viņi nenojauš par kādu apslēptu talantu
Veselam
11 drošas pazīmes, ka ar jūsu veselību viss ir kārtībā 10
TV24
“Tā pircēja veikalā nevar pateikt pat vienu vārdu latviski!” Deputāte norāda uz lielu kļūdu, kas tika pieļauta 90.gados
Lasīt citas ziņas
Tie ir balss un runas īpatnības; acu kustība un sejas mīmika; žestu un pozu atbilstība nodotās informācijas saturam; satura un informācijas nodošanas iezīmes.

Mēģinot noteikt sarunu partnera patiesuma pakāpi, cilvēki parasti cenšas skatīties uz viņu un novērot uzvedību. Tomēr zinātnieki uzskata, ka balss izmaiņas ir vēl labāks indikators nekā sejas izteiksme. Patiešām, balss un runas īpatnības ir ļoti informatīvi cilvēka emocionālā stāvokļa rādītāji.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viens no iemesliem, kāpēc balss izmaiņu analīze veicina veiksmīgu melu atpazīšanu, ir tas, ka galvaskausa akustikas un citu savas runas uztveres īpašību dēļ cilvēks sevi dzird citādāku, nekā apkārtējie. Ikviens to var skaidri pamanīt brīdī, kad dzird savu balsi ierakstā.

Cilvēki, kas grib noslēpt melus, cenšas kontrolēt savu uzvedību, tostarp balss skaņu, bet viņi nevar precīzi zināt, cik labi tas izdevies, jo savas balss skaņu pilnībā kontrolēt ir diezgan grūti.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.