Foto: Pexels

Nepatiesības praktiskā psiholoģija jeb kā atpazīt melus 0

Literatūras avotu izpēte, paša veikti pētījumi, kā arī likumpārkāpēju uzvedības analīze ļāva psihoterapeitam, praktizējošam psihoanalītiķim Vladimiram Šepeļam (par to raksta portāls elitarum.ru) identificēt pamatblokus, kuri kalpo par pamatu raksturīgāko melošanas pazīmju noteikšanai.

LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 74
21 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 110
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Vai tiešām katoļu priesteriem ir aizliegts precēties? Atbild prāvests Ilmārs Tolstovs 39
5 stundas
Lasīt citas ziņas
Tie ir balss un runas īpatnības; acu kustība un sejas mīmika; žestu un pozu atbilstība nodotās informācijas saturam; satura un informācijas nodošanas iezīmes.

Mēģinot noteikt sarunu partnera patiesuma pakāpi, cilvēki parasti cenšas skatīties uz viņu un novērot uzvedību. Tomēr zinātnieki uzskata, ka balss izmaiņas ir vēl labāks indikators nekā sejas izteiksme. Patiešām, balss un runas īpatnības ir ļoti informatīvi cilvēka emocionālā stāvokļa rādītāji.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viens no iemesliem, kāpēc balss izmaiņu analīze veicina veiksmīgu melu atpazīšanu, ir tas, ka galvaskausa akustikas un citu savas runas uztveres īpašību dēļ cilvēks sevi dzird citādāku, nekā apkārtējie. Ikviens to var skaidri pamanīt brīdī, kad dzird savu balsi ierakstā.

Cilvēki, kas grib noslēpt melus, cenšas kontrolēt savu uzvedību, tostarp balss skaņu, bet viņi nevar precīzi zināt, cik labi tas izdevies, jo savas balss skaņu pilnībā kontrolēt ir diezgan grūti.

Raksturīgākās melu pazīmes, tostarp uztraukums, kas izpaužas balsī un runā, paužot nepatiesu informāciju:

• negribēta intonācijas maiņa;
• runas ātruma izmaiņas;
• balss tembra izmaiņas;
• drebošas balss parādīšanās;
• paužu parādīšanās, atbildot uz jautājumiem, kuriem nevajadzētu radīt grūtības;
• pārāk ātras atbildes uz jautājumiem, kuriem vajadzētu likt aizdomāties;
• runā parādās izteicieni, kuri konkrētajam cilvēkam parastajā komunikācijā nav raksturīgi vai pazūd viņam raksturīgi vārdi un frāzes;
• demonstratīva nododamās informācijas fragmentu izcelšana ar runas (intonācijas, paužu utt.) palīdzību, tā maskējot vai izkropļojot patieso attieksmi pret to.

Atšķirībā no balss savu seju cilvēks var kontrolēt labāk.

Melu atpazīšanā vadīties tikai pēc sejas ir grūti, jo tajā ir pārāk daudz parametru, lai noteiktu melus.

Koncentrējoties uz komunikācijas partnera seju, lai atpazītu melus, novērotājs biežāk pievērš uzmanību šādiem parametriem:

• “šaudīgs skatiens”. Tā ir tradicionāli nosaukta pazīme. Cilvēks, kurš nav pieradis melot un ir satraucies to darot, ar grūtībām spēj izturēt sarunu biedra skatienu un bieži vien novēršas;

• viegls smaids. Pētījumi liecina, ka tāds smaids bieži vien pavada melus, lai gan var būt arī vienkārši individuāla komunikācijas stila izpausme. Smaids, kas pavada melus, ļauj noslēpt iekšējo spriegumu, taču ne vienmēr izskatās pietiekami dabisks;

• īslaicīgs sejas muskuļu sasprindzinājums. Tēlaini izsakoties melošanas brīdī pār seju pārskrien tāda kā ēna. Videoieraksts ļauj fiksēt šo īslaicīgo spriedzi sejas izteiksmē, kas ilgst daļu sekundes.

• partnera kontrolēšana melu izteikšanas laikā. Šai pazīmei pētnieki pievērsa uzmanību treniņa nodarbību laikā. Izsakot melus, daži dalībnieki uz īsu brīdi koncentrēja uzmanību uz partnera seju, it kā mēģinātu novērtēt, cik veiksmīgi izdevusies maldināšana;

• veģetatīvās reakcijas. Tās ir nosarkšana, lūpu drebēšana, paplašinātas acu zīlītes, bieža acu mirkšķināšana un citas izmaiņas, kas raksturīgas kaunam, bailēm un citām emocijām, ko zemapziņā jūt cilvēki, kuri nav pieraduši melot un jūtas neveikli.

Pētījumu virziena, kurš ieguvis nosaukumu “ķermeņa valoda”, speciālisti uzsver, ka žestu, mīmikas, pozu un citu neverbālo komunikācijas komponentu interpretācija jāveic kontekstā ar visas situācijas analīzi.

Jāsaprot, vai tā ir konkrētā cilvēka individuālā komunikācijas stila dabiska izpausme, vai arī šī reakcija radusies citu iemeslu dēļ, tostarp ar vēlmi slēpt patieso attieksmi pret apspriežamo jautājumu.

Tieši paziņojuma satura neatbilstība ārējām attieksmes izpausmēm liek pieņemt, ka cilvēks melo. Piemēram, paziņojums “mani tas ļoti interesē” kombinācijā ar “klīstošu”, uz komunikācijas partneri nevērstu skatienu, roku un kāju sakrustošana, vai ironisks smaids ļauj domāt par melu klātbūtni.

Neverbālās komunikācijas speciālists Alans Pīzs nosaucis virkni žestu, kuri pavada melus un šaubas:

• žests „roka pie sejas”. Novērojumu, ka meļi bieži izmanto šo žestu, apstiprināja eksperiments, kurā konstatēja, ka medmāsas,
melojot pacientiem par viņu veselības stāvokli, biežāk pieskārās savai sejai ar rokām nekā kolēģi, kas teica patiesību;

• žests “mutes piesegšana”. Meļu arsenālā ietilpst arī mutes aizsegšana ar plaukstu, pirkstiem vai dūri, klepošana ar piesegtu muti.
Gadījumos, kad līdzīgs žests saistīts ar vērtējošu pozīciju, pie vaiga pielikta savilkta plauksta, un rādītājpirksts norāda uz augšu.

• žests “pieskaršanās degunam”. Melojot cilvēki bieži viegli paberzē degunu vai ātri tam pieskaras. Īsta deguna pakasīšana nešķiet tik acīmredzama;

• žests “acu berzēšana”. Ja tiek melots “pamatīgi”, vīrieši mēdz novērst acis un paberzēt tās, bet sievietes – pieskarties acīm un paberzēt zonu zem tām. Šo žestu var pavadīt sakosti zobi vai uzspēlēts smaids;

• žests „apkakles atpogāšana”. Atsaucoties uz D. Morisa pētījumiem, A. Pīzs saista šo žestu ar vieglu kairinājumu jutīgajos sejas un kakla audos. Tas rodas, jo melojot izdalās sviedri.

Sistēma, kurā meli tiek atklāti, pamatojoties uz informācijas analīzi:

1. Pretrunīga informācija.

Ir grūti izdomāt melus vissīkākajās detaļās, tāpēc melis cenšas atcerēties to, ko uzskata par svarīgāko. Bieži vien meli ir kā ķēdes reakcija – vieni rada nākamos, viens izdomājums ​​liek izdarīt korekcijas citā. Tas prasa nopietnus pūliņus un laiku, un bieži vien neļauj melim rūpīgi apdomāt un to visu atcerēties. Galvenā melu atklāšanas metode ir precizējoši jautājumi, koncentrējoties uz faktu detalizēšanu.

2. Dezinformācijā ietvertās informācijas nenoteiktība, neskaidrība.

Iemesls – tiek stāstīts par to, kas patiesībā nav piedzīvots, un tāpēc tikai virspusēji saglabājies atmiņā vai ātri aizmirsts (lai gan tika apdomāts, gatavojoties melot).

3. Pārmērīga notikumu atstāsta precizitāte (īpaši sen notikušu) – iepriekš sagatavotas nepatiesas informācijas “iekalšanas” sekas.

4. Vairāku aptaujāto sniegtās ziņas sakrīt vissīkākajās detaļās.

Parasti vairāki cilvēki, kas novērojuši vienu un to pašu notikumu, nesniedz vienādu aprakstu. Tam ir vairāki iemesli: individuālās psiholoģiskās atšķirības, psihiskā stāvokļa atšķirības notikuma laikā, aktīvās iesaistīšanās notikumā atšķirības, atšķirības notikumu novērošanas punktos, uzmanības un uztveres selektivitāte. Sekas – katra dalībnieka uzmanību vairāk vai mazāk vienlīdzīgi piesaista spilgtākās un „lielākās” iezīmes, sīkās detaļas tiek uztvertas individuāli.

5. Sacītajā trūkst nebūtisku sīkumu un detaļu (ņemot vērā stāstītāja intelektuālās iezīmes un runas stilu).

Iedomātā pagātne ir pasīva, mākslīga, jo subjekts to nav pieredzējis. Šādas “pagātnes” izveides vienīgais mērķis ir maldināšana, tāpēc apraksts ir vienpusējs un trūkst detaļu. Izzūd nebūtiski papildinājumi un tie, kas būtu raksturīgi konkrētajam cilvēkam, ja viņš stāstītu par līdzīgu reālu notikumu pieredzēšanu.

6. Citādāks to pašu notikumu skaidrojums dažādos komunikācijas posmos.

Bieži vien stāstītais mainās, jo cilvēks ir aizmirsis iepriekš izdomāto paskaidrojumu detaļas, kas liek viņam sniegt jaunas notikumu interpretācijas.

7. Tikai pozitīva informācija par sevi un ne mazāko šaubu par notikumu interpretāciju.

Ja cilvēks ir patiess, parasti viņš nevilcinās atklāt arī informāciju, kas parāda viņu sliktākā gaismā (protams, ir iespējama “negatīvā” daļēja slēpšana). Patiesi cilvēki parasti neslēpj šaubas par to, kā izskaidrot dažus faktus, kas parasti nav raksturīgi meļiem.

8. Uzstājīga, uzmācīga apgalvojumu atkārtošana (ja vien tas nenotiek citu, neitrālu iemeslu dēļ).

Austrumu gudrība vēsta: „Tu man pateici pirmo reizi – es noticēju. Tu atkārtoji – es sāku šaubīties. Tu pateici trešo reizi – es sapratu, ka tu melo.”

9. „Pārteikšanās” komunikācijas gaitā, t.i., nejauša patiesas informācijas paziņošana.

Tā notiek, jo cilvēka prātā jaucas gan patiesie, gan melīgie notikuma skaidrojumi.

10. Konkrētam cilvēkam neraksturīgi izteicieni (ņemot vērā vispārējās attīstības un izglītības līmeni), termini un frazeoloģiskās izpausmes – pierādījums, ka atkārto izdomātu (iespējams, ka to izdomājis kāds cits) un iegaumētu informāciju.

11. Neizteiksmīgs izpausmju emocionālais fons.

Ja viss ir izdomāts, reālas emocijas nav piedzīvotas. Pareizāk sakot, emocionālais fons neatbilst notikuma nozīmīgumam. Neraugoties uz shematismu un emocionālo neizteiksmīgumu, var būt, kaut arī retāk, pārspīlēta un uzspēlēta emocionalitāte.

12. Atkārtota sava godprātīguma un neieinteresētības uzsvēršana.

Pārmērīga savu tikumu reklamēšana rada šaubas par informācijas patiesumu.

13. Izvairīšanās no atbildes uz tiešu jautājumu, cenšoties radīt iespaidu, ka jautājums nav saprotams vai „aizmirsts”.

14. Mēģinājums noslēpt to, vaicātājs nevarētu nezināt vai sev ļoti nozīmīgu notikumu aizmiršana (kas nav izskaidrojams ar psiholoģisko aizsardzību).

Tendence manipulēt ar melu palīdzību veidojas ilgstošā laika posmā, ja tam ir atbilstoši audzināšanas un attīstības priekšnoteikumi. Tāpēc metodes, ko izmanto šādi cilvēki, ir ļoti individuālas. Melu atklāšanas problēma ir ļoti sarežģīta, jo jāanalizē daudzveidīgi faktori.

SAISTĪTIE RAKSTI
Jo vairāk izteikta cilvēka tieksme un spēja melot, jo mazāka ir varbūtība, ka to izdosies noteikt pēc ārējām pazīmēm.

Šādos gadījumos lielāka uzmanība jāpievērš informācijas satura analīzei un uzdodamo jautājumu taktikai. Samelot ir vieglāk, ja bijis laiks tam sagatavoties. Ārējās uztraukuma pazīmes ir vairāk pamanāmas, ja melim jāatbild uz jautājumiem, uz kuriem viņš iepriekš nevarēja sagatavot atbildes.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ML
Māra Libeka
Veselam
Gandrīz 30 tūkstošiem senioru nav sava ģimenes ārsta. Kā šie pakalpojumi viņiem tiek nodrošināti? 16
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Populārākais vēlējums Ziemassvētkos un Jaunajā gadā būs – “Lai laba veselība!” 2
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Covid-19 seku mazināšana jauniešu vidū ir aktuāla – 17 000 saņems atbalstu 1
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Kamēr daudzi nevakcinējas pret kovidu, HIV pacienti lūdzas, lai viņiem būtu šāda iespēja,” Ažiņa atklāj, vai būs pieejama arī vakcīna pret HIV 25
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 74
21 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 110
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Vai tiešām katoļu priesteriem ir aizliegts precēties? Atbild prāvests Ilmārs Tolstovs 39
5 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 62
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 135
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 8
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
23. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
22. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts atklāj, cik miljonus “MikroTik” valdes priekšsēdētājs apņēmies ziedot BKUS 27
3 dienas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 71
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 8
4 dienas
RO
Regīna Olševska
Ziņas
Pieņem jaunus MK noteikumus: tie palīdz cilvēkiem ar invaliditāti, bet rada asas diskusijas 2
6 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Valdība liek strādājošajiem darbiniekiem testēties, bet kā process notiks – vēl nav skaidrs 69
26. novembris, 2021
RO
Regīna Olševska
Veselam
Veselība – paša atbildība! Farmaceits pastāsta, kas palīdz būt formā vīriešiem 2
26. novembris, 2021
Daina Šulca
Stāsti
“Es gribu dzīvot laimīgu dzīvi Latvijā.” Jānis aizbrauca no Latvijas pēc PSRS sabrukuma un tagad atgriezies dzimtenē
8 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Aparjods izcīna uzvaru Pasaules kausa trešajā posmā
22 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Gaidāma aukstākā diena kopš pagājušās ziemas. Laika prognoze svētdienai
27 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai rīdzinieki jau izjūt Ziemassvētku noskaņu? 2
1 stunda
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Manuprāt, piedzīvojam ļoti izšķirīgu laiku, kaut kāda laikmeta beigas.” Intervija ar aktrisi Rēziju Kalniņu 21
5 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kad pret Covid-19 sāks vakcinēt bērnus 5-11 gadu vecumā? Atbild Dace Zavadska 74
4 stundas
Daina Šulca
Ziņas
Dāņi pārceļas uz laukiem: jaunās ģimenes pamazām atsakās no pilsētas “caffe latte” dzīvesveida 1
44 minūtes
LA
LA.LV
Stāsti
Vai tiešām katoļu priesteriem ir aizliegts precēties? Atbild prāvests Ilmārs Tolstovs 39
5 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 62
17 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 110
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 135
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Labāk izslimot nekā potēties pret to, kas nelīp!”: dziedātāja Jolanta Gulbe-Paškeviča uzskata, ka Covid-19 nav draudīga slimība 189
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 74
21 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. 5 praktiski padomi, kā mājās uzburt Ziemassvētku sajūtu 2
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Man būtu ļoti smagi pamest Latviju tik grūtā brīdī.” Šimkus par sabiedrības sašķeltību, valdības lēmumiem un vakcināciju 169
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Siltie pupiņu salāti: ēdiens, kas piestāv ziemai 2
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Neticama izglābšanās! Fermeris izglābj aitas, izrokot tās no dziļas sniega segas 9
1 diena
Daina Šulca
Stāsti
“Es gribu dzīvot laimīgu dzīvi Latvijā.” Jānis aizbrauca no Latvijas pēc PSRS sabrukuma un tagad atgriezies dzimtenē
16:34
LE
LETA
Ziņas
Aparjods izcīna uzvaru Pasaules kausa trešajā posmā
16:02
LE
LETA
Ziņas
Gaidāma aukstākā diena kopš pagājušās ziemas. Laika prognoze svētdienai
15:58