Ļauj Staķim vadīt sarunas

Staķis vada pirmās sarunas: ar ko sadarbosies, kur domstarpības un “Marsa parka” nepatīkamais pārsteigums 3

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Uzvarējušā saraksta “Attīstībai/Par” un “Progresīvie” mēra kandidāts Mārtiņš Staķis pirmdien sāka sarunas ar potenciālajiem koalīcijas partneriem no “Jaunās Vienotības”, Nacionālās apvienības un Latvijas Reģionu apvienības sarak­sta, kā arī Jaunās konservatīvās partijas – tās pārstāve Linda Ozola apstiprināja, ka arī JKP “konceptuāli atbalsta” M. Staķi kā Rīgas mēra kandidātu, pret ko sākotnēji bija rezervēta.

M. Staķa mērķis ir pabeigt sarunas divās nedēļās, kurās partijām jāvienojas par saprašanās memorandu un prioritārajiem darbiem.

“Pārmaiņu koalīcijai”, kā to nosauca M. Staķis, domē būs 39 no 60 mandātiem, un to veidotu četru sarakstu pārstāvji. M. Staķis nebija noskaņots tāpēc veidot trešo domes priekšsēdētāja vietnieka amatu. Tas nozīmē, ka pie prezidija galda varētu sēdēt tikai trīs lielāko frakciju pārstāvji.

Memorandā plānots noteikt, ka koalīcijas darbā tiks ievērots proporcionalitātes princips – tas nozīmē, ka katras frakcijas ietekme būs atbilstoša tai dotajam vēlētāju mandātam, kuru skaits vismazākais – tikai četri – ir Jaunajai konservatīvajai partijai (JKP).

Iespējams, arī ar to var skaidrot JKP attieksmes maiņu – pirmajās mediju rīkotajās partiju diskusijās tās pārstāvji vēl šķita diezgan uzstājīgi un noskaņoti diktēt savus nosacījumus. Taču pirmdien pēc M. Staķa un JKP tikšanās abas puses iznāca pie medijiem labā noskaņojumā un cerīgi par iespēju strādāt kopā. Paredzēts, ka partijas varēs saglabāt savu atšķirīgo viedokli kādā tām svarīgā jautājumā, kas arī tiks regulēts sadarbības dokumentā.

Ķirsis pret Zalpēteri

Pirmās viedokļu atšķirības parādījās jau pēc “AP” un “Progresīvo” sarunām ar “Jauno Vienotību”, kuras saraksta līderis Vilnis Ķirsis uzskata, ka

domes izpilddirektora pienākumu izpildītājai Ivetai Zalpēterei būtu jāatstāj amats uzreiz pēc jaunās domes sanākšanas, negaidot jaunā izpilddirektora atklātā konkursa rezultātus.

Viņš jau agrāk bija nemierā, ka šajā amatā ir iecelta partijai “Latvijas attīstībai” pietuvināta persona. Taču V. Ķirsis vēl nezināja, kā to juridiski var nodrošināt. Bijušais pašvaldības izpilddirektors Juris Radzevičs (“GKR”) “Latvijas Avīzei” atzina, ka juridiski to būtu diezgan grūti izdarīt – I. Zalpētere ir izpilddirektora vietniece, kura pilda izpilddirektora pienākumus.

Ja viņa pati neuzraksta atlūgumu, tad atbrīvošanai nebūtu tiesiska pamata. Tāpat nav skaidrs, kurš pēc tam pildītu šos pienākumus, jo ir grozīts arī pašvaldības nolikums, kas vairs neparedz iespēju uzticēt šos pienākumus kādam no izpilddirekciju vadītājiem.

Tos var pārņemt tikai kāds centrālās administrācijas struktūrvienības vadītājs. Jāatgādina, ka izpilddirektors ir visu pašvaldības uzņēmumu kapitāldaļu turētājs.

Partiju pārstāvji vienojās kopīgi sagatavot deklarāciju par darāmajiem darbiem, apkopojot visu politisko spēku prioritātes, kuras gan vēl netika nosauktas. Taču iepriekš jau vairākām partijām tās bija līdzīgas – tiltu sakārtošana, pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogu atalgojuma palielināšana, investīciju piesaiste.

J. Radzevičs, kurš tagad būs opozīcijā, savukārt teica, ka viņš ar interesi sekošot līdzi, kā četri politiskie spēki vienosies par trīs būtiskiem jautājumiem, kuri tos sagaida jau šogad, – nākamā gada pašvaldības budžeta sagatavošana, pilsētas attīstības plāns, kurā ir arī jūtīgais jautājums par azartspēļu ierobežošanu, kā arī pašvaldības līdzdalība kapitālsabiedrībās, kas būs jāizvērtē. Jautājums par azartspēļu zāļu slēgšanu ir temats, kurā “AP” un JKP viedokļi būtiski atšķiras.

Komiteju vadību nedos opozīcijai

Rīgas mēra kandidāts M. Staķis ir noskaņots sadarboties arī ar opozīciju, ko var uztvert arī kā nodrošināšanos pret tās varbūtējiem uzbrukumiem, kas varētu apgrūtināt darbu. Pirms vēlēšanām jau bija jūtams, ka “AP” un “GKR” viena pret otru izturas samērā koleģiāli.

“Pēc pirmā sarunu raunda vajadzētu satikties arī ar opozīcijas partijām un parunāt par principiem, kā mēs varam strādāt pat tad, ja šīs partijas nav koalīcijā.

Laba prakse ir Saeimā, kur opozīcija tiek iesaistīta darbā, – tā vada komisijas vai ieņem priekšsēdētāju vietnieku amatus.

Tā ir mana vīzija, bet ir svarīgi, ko teiks partneri,” pirmdien intervijā Latvijas Radio sacīja M. Staķis. “Jaunās Vienotības” atbalsta šai iecerei nav. Kārlis Šadurskis “Latvijas Avīzei” teica, ka Saeimas komisijas nav gluži tas pats, kas domes komitejas – tās tomēr vairāk vai mazāk ir kā izpildvara. “Līdzšinējās domes sastrādātais lielā mērā ir iemesls tam, kāpēc vara mainījās.

Būtu jocīgi tagad būtiskā kapacitātē iesaistīt tos, kas ir padarījuši Rīgu par galveno KNAB klientu,” teica K. Šadurskis. Viņam nav iebildumu, ka opozīcija tiek uzklausīta un tās labie priekšlikumi vērtēti. Tam, ka ar opozīciju ir jārunā, piekrīt arī Nacionālā apvienība un Latvijas Reģionu apvienība, pēc kuras līderu domām opozīcijas deputāti jāiesaista domes darbā, bet ne tādā līmenī, ka viņi varētu vadīt komitejas.

“Tas varētu būt kāds zemāks līmenis, stingri vērtējot katra deputāta reputāciju,” sacīja no saraksta ievēlētais Edvards Smiltēns. Savukārt kāds jaunās opozīcijas pārstāvis neoficiāli minēja, ka jaunajā koalīcijā ir tik daudz partiju, ka viņiem pašiem pietrūks amatu, tāpēc nevarot tos vēl kādam atdot. Komiteju vadītāju vietnieki savukārt atalgojumu nesaņem.

Pēcvēlēšanu pirmās darbdienas rīts uzausa ar vēl kādu ziņu – Teikā, kur paredzēts celt Valsts drošības dienesta ēku, bet apkaimju aktīvisti bija vēlējušies redzēt parku, bija sākusies koku izciršana. To pavadīja arī politiskas kaislības un paziņojumi, kas radīja iespaidu, ka notiekošais varētu pat ietekmēt Rīgas domes koalīcijas veidošanu.

Pret koku ciršanu klātienē protestēja gan viens no “Progresīvo” līderiem Mārtiņš Kossovičs, gan JKP pārstāvji.

“Es zināju, ka tas notiks, un brīdināju, bet patiesi pārsteidz cinisms, ka to dara jau nākamajā dienā. Ir pamats domāt, ka šo komandu (gaidīt līdz šodienai un tad cirst) ir devis Krišjānis Kariņš,” tviterī ierakstīja JKP priekšsēdis Jānis Bordāns.

"Marsa parka" aizstāvēšana

L. Ozola žurnālistiem sacīja: “Mēs nevainojam partnerus, bet vēršam uzmanību, ka darbības ap Marsa parku notiek pirmajā darbdienā pēc vēlēšanām, kas ir zīmīgi.” Arī M. Staķis sacīja, ka viņu notiekošais ir nepatīkami pārsteidzis.

Saistītie raksti

Rīgas domei gan te esot maz iespēju iejaukties, bet “Teikas apkaimē ir vajadzīga zaļā zona, un mums ir apņemšanās šo parādu Teikas apkaimei atdot”. No “AP” un “Progresīvo” saraksta domē ir ievēlēta arī Teikas apkaimes biedrības dibinātāja Selīna Vancāne.

Premjera pārstāvētās “Vienotības” priekšsēdētājs Arvils Ašeradens žurnālistiem sacīja – Saeima ir pieņēmusi lēmumu, ka šajā teritorijā tiks būvēta Valsts drošības dienesta ēka, un šis lēmums esot jārespektē.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur atklāti jaunie Covid-19 gadījumi un kuros novados slimība atgriezusies
46 minūtes
VK
Vita Krauja
Ziņas
“Patiesībā sievietei nav ne spēka, ne jaudas, viņa vienkārši dara, velk.” Saruna ar aktrisi Janu Čivželi 2
Intervija 4 stundas
DE
Dace Ezera
Stāsti
Nakšņot mošejā un dzīvot atkritumos? Zinātkārais liepājnieks Roberts par redzēto Marokā, Indijā un ASV
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šonakt notiks pāreja uz ziemas laiku 1
11 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvijā reģistrēts līdz šim lielākais ar Covid-19 mirušo un arī inficēto skaits 14
8 stundas
GP
Gunta Paavola
Ziņas
Slēps vecumu un dzimumu: personas kodu reforma Somijā
1 stunda
LE
LETA/BNS
Ziņas
Lietuvā diennakts laikā apstiprināti 474 jauni koronavīrusa gadījumi, Igaunijā – 52
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Siltumam neredz galu! Vai atkal būs neziema? Toms Bricis par laiku oktobra beigās 2
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kāda ir prinča Viljama un Keitas Midltones trīs bērnu ikdienas dzīve? 2
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bijusi vētraina ballīte: Samantai Tīnai uzradies gruzīnu pielūdzējs, Lauris Reiniks pazaudē bikšu pogu 3
5 stundas
IB
Indulis Burka
Laukos
Laukakmeņiem vieta latviešu pirtiņā: lielvārdnieka Ojāra pieredze 1
10 stundas
LE
LETA-INTERFAX
Ziņas
Baltkrievijā protesti nav vēl rimuši: Minskā aizturētas sieviešu gājiena dalībnieces
1 stunda
"V
"Mājas Viesis"
Stāsti
Partnerattiecības nav pretrunā ar Satversmi, jo tā nav laulība. Saruna ar Edgaru Rinkēviču 4
Intervija 10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Daudzi saslimuši un pauž izbrīnu – “kā tad tā”. Jēkabpilī paziņo par jauniem ierobežojumiem 9
9 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Ko darīt ar mantotu un ilgi nekoptu mežu? Aicina pieteikties bezmaksas konsultācijām 2
8 stundas
AL
Anda Līce
Stāsti
Anda Līce: PSRS sabrukums manai paaudzei šķita kā pārsteigums 1
2 stundas
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
Atis Klimovičs: Karš Karabahā – notikumi, kas lielā mērā attiecas uz mums 2
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šovakar daudzviet Latvijā gaidāmas lietusgāzes. Kāds laiks būs svētdien? 1
6 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Stāsti
“Es piedzimu futbolam, tāpat kā Bēthovens piedzima mūzikai.” Futbola karalim jubileja
7 stundas
LE
LETA
Laukos
FOTO. Šogad Latvijā brangāko ķirbi izaudzēja Ingrīda no Dobeles
1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Kamēr Viņķele spēlē” čurikus”, atklājas biedējošas lietas. Nekāda plāna laikam nemaz nav 89
1 diena
ML
Māra Libeka
Ziņas
Laikā, kad strauji izplatās Covid-19, darbu pamet epidemiologi 15
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Renāte, Modrīte un Mudrīte
8 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. Itālijā piedzimis kucēns zaļā krāsā
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Raganu slotu ballē” izgaismo retumus
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dziedātāja Agnese Rakovska atzīst: uz precēšanos vīru pamudinājusi viņa 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 24. līdz 30.oktobrim: kādas vēlmes piepildīsies
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liepāja uzmirdz krāsās: šādu pilsētu tu vēl nebūsi redzējis! 1
2 dienas
SM
Signe Mengote
Stāsti
“Liela ģimene ir īstena latviešu ģimene.” Stiprās un sportiskās Nenišķu ģimenes stāsts 3
2 dienas
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
Pacietība, paškontrole un ticība saviem spēkiem – šīs nedēļas padoms! Horoskopi no 23. oktobra līdz 4. novembrim
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
izklausās veiksme! Atver acis, klausies uzmanīgi – nepalaid to garām! Horoskopi 25.oktobrim
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur atklāti jaunie Covid-19 gadījumi un kuros novados slimība atgriezusies
20:09
LE
LETA-INTERFAX
Ziņas
Baltkrievijā protesti nav vēl rimuši: Minskā aizturētas sieviešu gājiena dalībnieces
19:32
GP
Gunta Paavola
Ziņas
Slēps vecumu un dzimumu: personas kodu reforma Somijā
19:05