Jaunais Ventspils zinātnes centrs VIZIUM ir kā nākotnes pilsēta, kurā ar dažādiem interaktīviem un izglītojošiem eksponātiem var iepazīt gan ģeogrāfiju, fiziku, matemātiku, modernās tehnoloģijas un programmēšanu, gan sevi.
Jaunais Ventspils zinātnes centrs VIZIUM ir kā nākotnes pilsēta, kurā ar dažādiem interaktīviem un izglītojošiem eksponātiem var iepazīt gan ģeogrāfiju, fiziku, matemātiku, modernās tehnoloģijas un programmēšanu, gan sevi.
Foto: Zigmunds Bekmanis

Dažas idejas, uz kādiem pasākumiem doties Lieldienās 1

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pirmdien uz darbu nav jāiet! Saeima pirmdienu pasludina par svētku dienu par godu hokejistiem 27
Vēsturisks panākums, krievi kaitina Putinu, Ušakovam draud nepatikšanas. Nedēļas notikumu apskats
Prigožins sniedzis interesantu reportāžu krievu žurnālistam, pēc kuras žurnālists esot atlaists. Slaidiņš izdara secinājumus
Lasīt citas ziņas

Nereti esmu dzirdējis cilvēkus sūkstāmies, ka saspringtajā darbu grafikā pietrūkst laika pilnvērtīgai atpūtai un brīvajam laikam kopā ar ģimeni. Nu strauji tuvojas Lieldienas, kad šo situāciju iespējams labot, jo visā Latvijā notiks dažādi pasākumi un atliek vien izvēlēties virzienu, kurp doties. Šogad Lieldienas svinam no 7. līdz 10. aprīlim.

Pavasara garšas Valmierā

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmajās Lieldienās, 9. aprīlī, Kocēnos pie Kokmuižas pils norisināsies tradīcijām bagātais pasākums “Kocēnu pavasaris 2023” ar svētku tirdziņu un daudzveidīgu aktivitāšu programmu maziem un lieliem apmeklētājiem. Turpat blakus Valmierā jau būs sākusies Restorānu nedēļa, kas turpināsies līdz 16. aprīlim, kurā valmieriešus un pilsētas viesus ar izmeklētu, vitamīniem bagātu pavasara garšu ēdienkarti priecēs septiņi Valmieras restorāni un kafejnīcas.

Tradicionāli ēdienkartēs akcents tiek likts tieši uz pavasara garšām, un šoreiz īpaši izcels maurloku, redīsu, puravu, sparģeļu, topinambūra, paipalu olu un nātru garšas. Piemēram, restorāna “Akustika” pavāri, kuri rūpējas arī par jaunās pilsētas kultūrtelpas “Kurtuve” (te notiek Valmieras teātra izrādes) apkalpošanu, uzkodā piedāvās vitamīniem bagāto sakneni topinambūru, bet pamatēdienā būs baudāma izsmalcināta brieža gaļas, puravu un sīpolu garšu saspēle, ko papildinās Timutas pipari.

Savukārt veselīgo un ikdienā vēl īsti nenovērtēto pavasara zaļumu nātri savā ēdienkartē dažādos veidos parādīs restorāns “Rātes vārti”, kas atrodas iepretim pašlaik rekonstrukcijā esošajai Valmieras teātra ēkai. Tur uzkodā varēs pasūtīt kārtainās mīklas tarti ar kazas piena krēmu, olu, zaļumu gremolatu, nātrēm un bērzu sulas sīrupu. Lai nobaudītu īpašos piedāvājumus, gan nepieciešams veikt iepriekšēju rezervāciju.

Lai veicinātu iešanu dabā, Zilākalna kultūrvēstures un apmeklētāju centrs (ZKAC) aicina līdz 14. aprīlim (ieskaitot) uz e-pastu: [email protected] iesūtīt mūsdienīgus vai senāk uzņemtus digitālos fotoattēlus ar purva ainavām, tā elementiem vai dabas procesu norisēm, norādot savu vārdu, foto uzņemšanas vietu, laiku un īsu komentāru vai atmiņas par šo pārgājienu dabā. Fotogrāfijas tiks izmantotas ZKAC Muzeju nakts izstādes “Purvs tevi sauc” veidošanai, ko atklās 13. maijā.

Latgales sirdī

Rēzeknē Festivāla parkā (Pils ielā 17) 9. aprīlī no plkst. 14 notiks tradicionālās Lielās dienas izdarības – šūpošanās, olu ripināšana, ugunskuru kurināšana, tējas un pontāga (olu kulteņa) baudīšana, pēršana ar pūpolzaru slotiņām, jautrošanās un fotografēšanās ar Lieldienu Zaķi. Viens no svētku vadītājiem būs arī horeogrāfs Ilmārs Dreļs. Skanēs dzīvā mūzika, un pasākumu kuplinās amatiermākslas kolektīvi ar dziesmām un rotaļām. Būs apskatāmi arī TLMS “Dzīpariņš” meistaru darbi.

Izlemjot doties uz Rēzekni, noteikti jāielūkojas koncertzāles “Gors” pasākumu kalendārā, un šoreiz Lieldienu svinēšanu Festivāla parkā varēs apvienot ar folkloras kopas “Grodi” koncertu “Sudrabu smeldama” plkst. 16 mazajā zālē. Tas tapis pāris aizvadītajās vasarās, kopas dalībniekiem dodoties pie viedajām lauku sieviņām uzzināt viņu dzīves gājumus un savā pieredzē gūtās atziņas.

Saules sagaidīšana un pavadīšana, maizes cepšana, piena slaukšana, segu un dvieļu aušana, dziedāšana, piederība dzimtajai vietai  – tie ir mazie ikdienas spēka avoti, ar kuriem dalījās satiktās teicējas, kuru balsis ierakstā skanēs arī Lieldienu koncertā. Skatītājiem tiks parādītas Latgales novada dziesmas un dejas, kas, atjaunojoties “Grodu” sastāvam, repertuārā ienākušas pēdējos gados. Būs gan Latgales daudzbalsīgā “a capella” dziedāšana, gan jaunākā folkloras slāņa dziesmas ar mūzikas instrumentu pavadījumu. Biļetes vēl ir pieejamas.

Lībiešu mantojuma diena

Latvijas Universitātes Lībiešu institūts sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju un Latvijas Nacionālo kultūras centru 2023. gadu ir pasludinājis par Lībiešu mantojuma gadu. Jau šosvētdien 26. martā savulaik lībiešu apdzīvotajos novados pirmo reizi tiks atzīmēta Lībiešu mantojuma diena, kurā simboliski iesaistīsies arī Ovišu bāka (37 m). Tā visu dienu būs atvērta apmeklētājiem pavasara skatu baudīšanai, un, iestājoties krēslai, izgaismosies lībiešu karoga krāsās – zaļā, baltā un zilā. No Ventspils puses Oviši ir pirmais ciems Lībiešu krasta teritorijā. Tā nosaukuma izcelsme nav īsti skaidra, bet viena no versijām vēsta, ka šis vietvārds radies no lībiešu vārda “ovist” (skujains). Paši lībieši Ovišus sauc par Pațikmō.

Ovišu bākas ēkā ir izveidota ekspozīcija par Latvijas bāku vēsturi un bērni var interaktīvi iepazīt bāku būvniecību.
Foto: Zigmunds Bekmanis

Tā kā iepretim Ovišiem jūrā atrodas bīstams sēkļu rajons, kur dziļums ir vien ap desmit metru, lai brīdinātu jūrniekus, 19. gs. te uzcēla bāku. Celtniecību sāka 1809. gadā, bet to pārtrauca karš ar Napoleona karaspēku. Ovišu bākas būvniecība tika pabeigta tikai 1844. gadā, un tā ir vecākā bāka Latvijā, kura joprojām darbojas. Bākas ēkā ir izveidota ekspozīcija par Latvijas bāku vēsturi.

Ar bērniem uz Ventspili

Protams, uz Ventspils pusi var doties arī jebkurā citā laikā, un garlaikoties nevajadzēs. Jo īpaši pēc zinātnes centra VIZIUM atvēršanas pērnvasar. Tuvojoties pavasarim, atgriežas arī piedzīvojumiem bagātais ekskursiju laiks, un centrs aicina ciemos zinātkāros no visas Latvijas.

Te gaida vairāk nekā astoņdesmit ekspozīcijas elementu, tostarp izglītojoši un interaktīvi eksponāti, radošās darbnīcas un zinātnes šovi, kas aizraujošā veidā māca par dabaszinātnēm un tehnoloģijām. Apmeklējumu var papildināt ar tehniski radošajām darbnīcām un septiņām audiovizuālās darbnīcas programmām, kuras atbalsta “Latvijas skolas soma”. VIZIUM strādā katru dienu plkst. 10–19, svētdienās līdz plkst. 17. Izņēmums nebūs arī četras Lieldienu brīvdienas. Visa nepieciešamā informācija atrodama mājaslapā www.vizium.lv sadaļā “Ekskursijas”.

Ģimenes ar bērniem uz radošajām aktivitātēm gaida arī Ventspils vecpilsētas tirgus, kur 8. aprīlī varēs tikties ar pasaku tēliem Zaķi un Bērnu bibliotēkas “Sīpoliņu”, kopā pūšot lielos ziepju burbuļus un ejot rotaļās. Būs iespēja piedalīties orientēšanās spēle “Zaķim pa pēdām!” (starts plkst.10, bet aktīvāko dalībnieku apbalvošana plkst. 12). Savukārt bērnu vecāki bez ierastajiem tirgus produktiem te varēs iegādāties arī dažādus stādus.

Zemgale arī svin svētkus

9. aprīlī no plkst. 11 līdz 15 Lieldienu pasākums risināsies Dobeles vēsturiskajā Tirgus laukumā. Šajā laikā varēs gan izšūpoties, gan apciemot mini zoodārza iemītniekus, pacienāt tos ar našķiem (ēdiens būs pieejams uz vietas) un doties izjādē ar poniju – vienīgā nodarbe, kas šajā pasākumā nebūs par velti. Darbosies Lieldienu radošās darbnīcas, spēlējamas būs dažādas koka spēles un notiks arī olu krāsošana – neatņemama Lieldienu tradīcija. Plkst. 12 muzikālu priekšnesumu sniegs Kaķenieku tautas nama bērnu vokālais ansamblis “Susuriņi”, bet plkst. 14 izrāde “Krājam zaķim burkānus”. Lieldienu pasākumā viesosies arī Zaķis, kurš apmeklētājiem uzdos mīklas un āķīgus jautājumus, apmaiņā pret atbildēm dāvinot šiem pavasara svētkiem piemērotas balvas.

Savukārt pēc svētkiem – 15. un 29. aprīlī plkst. 11 interesenti tiek gaidīti uz bezmaksas ekskursiju pa Bauskas Rātsnamu un tā ekspozīciju gida pavadībā. Tā kā Bauska ir viena no vimbu makšķerēšanas galvaspilsētām, 22. aprīlī jau piekto reizi Mūsas upes labajā krastā (Krasta ielā pie Bauskas stadiona) no plkst. 11 tiek organizēts izzinošs pasākums visai ģimenei – “Vimbu svētki”. Jau no plkst. 7.30 te stingrā atbildīgo amatpersonu uzraudzībā sāks darboties Labas gribas makšķerēšanas sacensību dalībnieki. Noteikumos rakstīts, ka katrs makšķernieks no upes drīkst izvilkt tikai astoņas vimbas. Lielākā no tām būs jānodod svēršanai un mērīšanai, bet pārējās zivis turpat uz vietas tiks sagatavotas, kūpinātas un pret ziedojumu nodotas publiskai baudīšanai.

Pa to laiku citi svētku svinētāji varēs klausīties Latvijā pazīstamu mūziķu uzstāšanos, spēlēt izzinošas spēles par dabas aizsardzību, piedalīties radošās nodarbībās un iepirkties mājražotāju tirdziņā. Uz skatuves kāps grupa “Dzelzs vilks” un ar labākajiem vimbu ritmiem tradicionāli izklaidēs Roberts Gobziņš. Pasākumā klāt būs arī runasvīrs, žurnālists un dabas entuziasts Māris Olte.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Katram, kas ražo elektroenerģiju, ir jārēķinās ar tiem tirgus mehānismiem, kas ir.” Dienas intervija ar Raimondu Čudaru
“Viņš būs mazliet kaut ko iešmigojis…” Lembergs noliedz, ka būtu ticies ar ministru Šmitu
Gaujas svētku laikā Ādažos jārēķinās ar satiksmes izmaiņām. Gaidīti būs hokeja fani skatīties maču!
VIDEO. Uz Francijas Zoo pārceļas lācēns, kurš viens bez mammas klīda gar Alojas-Limbažu ceļu
Pirmdien uz darbu nav jāiet! Saeima pirmdienu pasludina par svētku dienu par godu hokejistiem
Vēsturisks panākums, krievi kaitina Putinu, Ušakovam draud nepatikšanas. Nedēļas notikumu apskats
Prigožins sniedzis interesantu reportāžu krievu žurnālistam, pēc kuras žurnālists esot atlaists. Slaidiņš izdara secinājumus
Čakša pērn tikusi pie jaunas automašīnas dzīvokļa cenā. Cik maksā ministres auto?
3 zodiaka zīmju vīrieši, kas sievietes dzīvi padarīs par murgu
Lasīt citas ziņas
Pavasara postošās salnas Latvijas augļu un ogu dārziem nodarījušas 10 miljonus eiro zaudējumus
Pēc 118 Latvijas izcelsmes pārtikas produktu pārbaudes ES nav konstatējusi pesticīdu līmeņa pārkāpumus
Putnu gripa sasniedz arī Kurzemi – tā konstatēta sudrabkaijai Rojā, aizdomas par gadījumiem Sasmakā un Ventspilī
Augļkopji un ogu audzētāji smagi cietuši pavasara salnās. Vai viņiem visiem izdosies sagaidīt nākamo sezonu?
No 1.jūlija par elektroenerģijas sadales un pārvades pakalpojumiem daudziem būs jāmaksā ievērojami vairāk
Raža līdz pat septembrim! Labākās “vēlās” zemeņu šķirnes, ko audzēt Latvijā
Hokejs vienoja – brīvdiena sašķēla tautu! Pēkšņās brīvdienas haoss daudziem aizēnojis uzvaras prieku
Puče: Hokeja drudzis un fenomens Latvijā nepāriet – “Šie ir forši un disciplinēti čaļi, bet veiksme ir jānopelna!”
Rīgas bērnudārzi un skolas šodien nestrādās. Arī augstskolas atcēlušas studiju procesu. Vai notiks eksāmeni?
VIDEO. “Prieks milzīgs, bet arī blaknes šim visam!” TV personība Kristīne Garklāva par hokeja spēlēm
FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu?
VIDEO. “Gaidām nākamo Artūru!” Latvijas hokeja izlases izšķirošās spēles laikā latvietis bildina mīļoto
Vēsturisks panākums, krievi kaitina Putinu, Ušakovam draud nepatikšanas. Nedēļas notikumu apskats
FOTO. Unikāli foto mirkļi! Viena diena lapsēnu dzīvē Latvijas mežos
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Kārlis Streips: Ir līdz kliņķim vienaldzīgi, ko Šlesers, Rosļikovs un citi pasākumā pie Brīvības pieminekļa gvelza
10:49
Maksis, Maksims, Raivis un Raivo – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
10:39
ATD gaida nopietna izšķiršanās par Cēsu, Limbažu un Siguldas maršrutu likteni
10:35