Foto: Dainis Bušmanis

Līzingu ņem par lielākām summām 0

Ieva Ēvalde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Lasīt citas ziņas

Noslēgto līzinga darījumu skaits joprojām būtiski atpaliek no pirmspandēmijas laika, tomēr to kompensē straujš vidējās darījumu summas pieaugums, ziņo AS “Kredītinformācijas birojs”.

Pieaugums 128%

2019. gada pirmajā ceturksnī privātpersonām vidējā līzinga darījuma summa bijusi 5835 eiro, savukārt šī gada pirmajos mēnešos – jau ap 13,3 tūkstošiem eiro, kas ir pieaugums par 128%.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ne tik būtiski, bet augusi arī juridisko personu līzinga vidējā darījuma summa – 2019. gada pirmajos trīs mēnešos tā bija ap 30 tūkstošiem eiro, bet šī gada 1. ceturksnī ap 33,7 tūkstošiem eiro, pieaugot par aptuveni 12%.

“Kredītinformācijas biroja dati liecina, ka pēc pandēmijas līzinga darījumu skaits būtiski samazinājies un arī pēc tirgus apjoma atgūšanās darījumu skaits joprojām nesasniedz pirmspandēmijas līmeni. Lielāks samazinājums vērojams tieši privātpersonām noformēto līzinga darījumu skaitā. Tomēr, neskatoties uz to, kopējā līzinga darījumu summa sasniedz pirmspandēmijas līmeni,” informē AS “Kredīt­informācijas birojs” valdes loceklis Intars Miķelsons.

Privātpersonas reaģē lēnāk

Šā gada pirmajā ceturksnī kredītiestādes izsniegušas 2986 finanšu un operatīvos līzingus privātpersonām, kas ir uz pusi mazāk nekā 2019. gada pirmajā ceturksnī, savukārt uzņēmumiem izsniegti 3190 līzingi, kas ir par 8% mazāk nekā 2019. gada pirmajā ceturksnī.

Juridiskām personām līzinga darījumu skaits un kopējā summa zemāko punktu sasniedza 2020. gada 2. ceturksnī, tajā pašā laikā gadu vēlāk kopējā summa jau pārsniedza pirmspandēmijas līmeni. Tas nozīmē, ka juridiskās personas strauji reaģēja uz pandēmijas radītajām ekonomiskajām komplikācijām, bet arī strauji atguvās. Privātpersonām darījumu skaits samazinājās garākā periodā un zemāko punktu sasniedza tikai 2021. gada 1. ceturksnī, lai gan lielākais summas samazinājums bija jau gadu iepriekš.

“Pēc pandēmijas sākšanās līzinga tirgus strauji izjuta privātpersonu un juridisko personu piesardzību, neuzņemoties jaunas kredītsaistības. Tomēr, mazinoties piesardzībai, tirgus atjaunošanos kavēja pandēmijas izraisītie loģistikas traucējumi un darbības pārrāvumi automašīnu ražošanas rūpnīcās. Tas radīja autotransporta iztrūkumu tirgū un kāpināja cenu, līdz ar to arī vidējo līzinga darījumu summu. Šobrīd darījumu skaita palielināšanos, visticamāk, kavē strauji augošā inflācija, kas privātpersonas dara piesardzīgas, kā arī karadarbība Ukrainā, kas atkal ietekmē piegāžu ķēdes,” skaidro I. Miķelsons.

Reklāma
Reklāma

Lielākā daļa privātpersonām izsniegto finanšu līzingu ir robežās no 5000 līdz 20 tūkstošiem eiro, bet operatīvo – no 10 līdz 20 tūkstošiem eiro, kamēr juridiskām personām finanšu līzings no 20 līdz 50 tūkstošiem eiro, bet operatīvais no 10 līdz 20 tūkstošiem eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI