Foto: pexels.com

Longbords – 21. gadsimta dakteris kā ķermenim, tā prātam 0

Skeitbords, snovbords un sērfošana ir populāri dēļu sporta veidi, ar ko gadu desmitiem nodarbojas miljoniem cilvēku visā pasaulē. Mūsdienās arvien lielāku popularitāti sāk iegūt arī citi dēļu sporti, par kuriem vēl nesen bija dzirdējis tikai retais. Viens no tiem ir longbords.

VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 49
“Man ir pie kājas, kam tas traucēja!” Bokseris Zutis noparkojas pie invalīdu stāvvietas un nodēvē sabiedrību par slimu 133
VIDEO. Labi, ka mammas nebija tuvumā… Pārgalvīgi vīri mežā Limbažu pusē atrod lācēnu midzeni un nofilmē mazuļus
Lasīt citas ziņas

Ar šo dēli, kas ir gan ērts pārvietošanās līdzeklis ikdienā, gan pulcē cilvēkus sacensībām visā pasaulē, iepazīstina Gustavs Gailītis, viens no longborda sporta veida aizsācējiem Latvijā.

Kas ir longbords? Kā tas atšķiras no skrituļdēļa?
Longbords (no angļu valodas – garš dēlis), kā jau nosaukums pasaka priekšā, ir garāks dēlis, parasti tas ir ap metru garš. Dēlis ir platāks un līdz ar to arī stabilāks nekā skrituļdēlis. Tā ritentiņi ir lielāki, platāki un mīkstāki, tādēļ braukšana ar to ir krietni komfortablāka.

CITI ŠOBRĪD LASA
Tas ir viens no galvenajiem faktoriem, kādēļ tas ir populārāks bērnu un jauniešu vidū.

Iesācējam ir vieglāk iemācīties pārvietoties ar longbordu, salīdzinājumā ar klasisko skrituļdēli. Ja tā pavisam vienkāršo – longbords kā sporta veids parasti patīk ātruma un adrenalīna mīļiem, taču skeitbords vairāk tiem, kam patīk taisīt trikus skeitparkos.

Vai longbords ir piemērots, lai ar to pārvietotos arī ikdienā?
Dēlis ir salīdzinoši mazs un viegls, sver tikai kādus 4-5 kilogramus, un ir ērti to paņemt rokās, piemēram, iekāpjot sabiedriskajā transportā, kas ir ļoti ērti, taču pamatā tas ir sezonāli.

Foto: pexels.com

Longbords ir labs pārvietošanās līdzeklis siltā un sausā laikā, bet lietus apstākļos ar to braukt nav patīkami, jo slapjš asfalts ir slidens. Lai brauciens būtu komfortabls, ir svarīgi, lai būtu gluds asfalta segums bez bedrēm un citiem šķēršļiem.

Kad un kā tavā dzīvē ienāca longbords?
Mans tēvs bija viens no pirmajiem Latvijā, kas aizrāvās ar skrituļdēļiem, snovbordu un citiem dēļu sportiem jau tālajos astoņdesmitajos gados. Esmu no viņa mantojis šo aizraušanos, man tā ir gēnos. Es pats esmu izmēģinājis visādus sporta veidus līdz paliku pie longborda.

Kad un kā šis sporta veids ir nonācis pie mums Latvijā? Cik tas ir aktuāls šobrīd?

Latvijā longbords ienāca 2011. gadā. Latvijā un pasaulē longbordam līdzīgi dēļu paveidi bija aktuāli gan astoņdesmitajos, gan deviņdesmitajos gados. Lielā mērā savu neseno popularitāti longbords ir ieguvis, pateicoties internetam, kad sāka parādīties arvien vairāk video ar to, kā cilvēki brauc ar dēli lejā no Alpu kalniem vai to, kā meitenes laiski ripinās pa Losandželosas pludmali.

Šie video piesaistīja cilvēku uzmanību ar savu aizraujošo un bezrūpīgo dabu, un longbords kļuva daudz atpazīstamāks visā pasaulē.

Pēdējos nepilnos desmit gados longbords ir piedzīvojis savu uzvaras gājienu un kļuvis ļoti populārs. Varētu teikt, ka šobrīd tas ir sasniedzis popularitātes spici.

Kur cilvēkam, kam ir interese par longbordu, ir iespējams to izmēģināt, uzreiz nepērkot savu dēli? Vai ir nepieciešamas kādas īpašas prasmes?
Nav vajadzīgas īpašas iepriekšējas prasmes, lai apgūtu braukšanu ar longbordu. Ar to var nodarboties teju ikviens, un nav nekādu vecuma ierobežojumu. Iemācīties pašus braukšanas pamatus, lai varētu pārvietoties no punkta A uz punktu B, nav nekas sarežģīts. Gada siltajā laikā, parasti tas ir no maija līdz septembrim, entuziasti trešdienās pulcējas uz Longbordistu saripošanos, kur mēs satiekamies kādā Rīgas parkā un draudzīgā bariņā pabraukājam apkārt.

Jebkuram interesentam ir iespēja mums pievienoties, atnākt un izmēģināt kādus dēļus, lai saprastu, vai tas patīk. Vasarā tiek rīkotas arī dažādas nometnes un pasākumi. Latvijā ir arī vairāki longborda īres punkti, ja ir vēlme vienkārši tikt pie dēļa uz kādu brītiņu un mācīties pašam.

Vai ar longbordu ir iespējams nodarboties profesionāli, piedaloties sacensībās?
No 2011. gada Latvijā tiek organizētas sacensības ar nosaukumu Latvijas longbordu nobrauciena seriāls (Latvian Downhill Longboarding Series), parasti tās notiek 4 reizes gadā. Pamatā sacensības ir orientētas uz longborda nobraucienu no kalna. Tajās piedalās arī longbordisti no kaimiņvalstīm – Lietuvas, Igaunijas, Baltkrievijas -, jo tur tamlīdzīgi pasākumi nenotiek vai notiek daudz retāk, nekā mums. Turklāt mums ir jau ir gandrīz 10 gadu ilga pieredze sacensību organizēšanā, kaimiņvalstīs šis sporta veids ir ienācis vēlāk.

Foto: pexels.com

Šīs sacensības nav profesionāla līmeņa braucējiem, jo Baltijas valstīs ir ļoti grūti ar longbordu nodarboties profesionāli. Lai varētu trenēties profesionālā līmenī, ir nepieciešams, lai visu gadu ir labi laikapstākļi un atbilstoša infrastruktūra nobraucieniem, tajā skaitā kalnains reljefs kā, piemēram, Skandināvijas valstīs. Mums sacensības notiek Siguldā, Cēsīs un Madonā, kas ir kalnainākās vietas Latvijā, taču tie kalni ir nesalīdzināmi mazāki, nekā Rietumeiropā vai Amerikā.

Kas tiek vērtēts sacensībās? Kādas ir disciplīnas?
Vispopulārākā disciplīna ir nobrauciens pa serpentīnveida asfaltētu ceļu. Nobrauciens notiek līdzīgi kā BMX sacensībās: vienlaicīgi no kalna ar dēli lejā brauc 4 dalībnieki, un uzvar tas, kurš pirmais sasniedz finiša taisni. Atšķirība ir tajā, ka longborda sacensībās nav tramplīnu un palēcienu, tikai gludi asfaltēts ceļš. Ir arī tādas disciplīnas, kurās ar dēli tiek taisīti triki, arī garo distanču braukšana un citas, taču Latvijā tās nav tik populāras.

Attīstot lielu ātrumu ar dēli uz asfalta, kritieni var būt smagāki, nekā, piemēram, krītot ūdenī, ja brauc ar veikbordu. Vai longbords ir traumatisks?
Protams, kritiens ūdenī vai sniegā, braucot ar snovbordu, ir daudz mīkstāks, nekā uz asfalta. Sacensībās aizsargi, tajā skaitā ķivere, ir obligāta prasība, bez tiem dalībnieki nedrīkst piedalīties. Es neteiktu, ka traumas notiek bieži, taču tas ir paaugstināta riska sporta veids.

Kādi ir ieguvumi cilvēka veselībai, braucot ar longbordu?
Atspēriens, kas nepieciešams, braucot ar dēli pa līdzenu virsmu, rada aerobo slodzi. Tā stiprina sirds un asinsvadu sistēmu, kas palīdz apgādāt muskuļus ar skābekli.

Aerobās slodzes laikā tiek arī stiprinātas plaušas un paaugstinās izturība.

Braukšana uz dēļa uzlabo arī līdzsvara izjūtu un lokanību. Ne mazāk nozīmīgi ir ieguvumi garīgajai veselībai – lēni braucieni ir nomierinoši un palīdz mazināt stresu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Veselīga dzīvesveida dienas ietvaros 5.oktobrī no pulksten 11.00 līdz 17.00 Vērmanes dārzā, ikviens varēs izmēģināt braukt ar longborda dēli pie trenera Gustava Gailīša.

Tāpat Veselīga dzīvesveida dienā gan lieliem, gan maziem visas dienas garumā būs iespēja veikt bezmaksas veselības mērījumus un saņemt veselības speciālistu konsultācijas, kā arī piedalīties dažādās citās sportiskās aktivitātēs un meistarklasēs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Slimnīcas satrauktas par finansējumu: ja netiks rasts risinājums, būs apdraudēta spēja nodrošināt pacientiem vajadzīgos pakalpojumus 11
Skatītājs par ēdināšanu skolās: Ēdāju ir maz, ēdienu tikai sacūko 70
“Neesam gatavi masveidā ārstēt politraumas.” Saruna ar traumatologu Andri Vikmani 12
Jautā skatītājs: Ārsti dažreiz ir tik augstprātīgi un rupji! Vai viņu attieksme mainītos, ja paaugstinātu algas? 48
VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 49
“Man ir pie kājas, kam tas traucēja!” Bokseris Zutis noparkojas pie invalīdu stāvvietas un nodēvē sabiedrību par slimu 133
VIDEO. Labi, ka mammas nebija tuvumā… Pārgalvīgi vīri mežā Limbažu pusē atrod lācēnu midzeni un nofilmē mazuļus
Latvijas vēstnieks Ukrainā neticēja, ka viņam izrādīsies noderīga sapakotā 72 stundu soma evakuācijai
FOTO. “Kažoks bez siļķes,” “20% atlaide alkoholiķiem” – smieklīgi uzraksti, kas izvietoti Latvijas veikalos 24
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai 1
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole” 5
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem 1
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā 1
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk 10
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē 9
salviju izmanto veselībai 3
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai 8
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu 12
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai 6
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai 3
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties 5
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā 3
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus 3
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne 5
„Mēness aptiekas” sveicieni Latvijas Paralimpiskās komitejas sportistus spēcinās sasniegumiem jaunajā gadā
Ziedot līdzekļus kādas personas ārstēšanai nākamgad paredz 10% iedzīvotāju 1
Lai elpotu – vajadzīga dzelzs 6
Kāpēc laba dāvana svētkos ir vitamīni un grāmata 9
Cukura diabēts – gluži kā vēl viens pamatdarbs. Kā ar visu tikt galā? 1
„Mēness aptieka”: sievietes sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļus izvēlas aptiekās un specializētos veikalos, bet vīriešiem iecienītāki lielveikali 4
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 5
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas 3
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 12
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Plāno izmaksāt prāvas kompensācijas tiem, kuriem pēc Covid-19 vakcinācijas pasliktinājusies veselība 55
Mēness aptieka: 26% Latvijas iedzīvotāju ārstniecības augu tējas iegādājas aptiekā – sabiedrībā to pazīšanas prasmes un vākšanas tradīcijas mazinās 2
Meņģelsone: Katra ģimene saprot, ko nozīmē, ka Latvijā vīrieši dzīvo vidēji 20 gadu mazāk nekā citviet 132
Zāles meklē, kur vien var. Poliklīnikas vadītāja atklāj, kādu medikamentu šobrīd trūkst visvairāk 24
Jelgavas poliklīnikas vadītāja: Medikamentu trūkuma problēma Latvijā ir sasniegusi savu pīķi, īpaši trūkst antibiotiku 25
Uzmanīgi ar mutes skalojamajiem līdzekļiem! Ārsti brīdina – var iedzīvoties pamatīgās nepatikšanās
VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 49
Angļu valodas lietojums jauniešu ikdienā – modes lieta vai norobežošanās no pieaugušo pasaules?
Jau svētdien Latvijā sāksies solārais pavasaris 4
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievija savervējusi 50 ieslodzītās no Doneckas sieviešu cietuma, lai sūtītu karot
VIDEO. JRT aktieri asprātīgā video ironizē par to, kad un kā varētu notikt teātra atklāšana 8
FOTO, VIDEO. Keita Midltone pārsteigusi fanus – kas ir šis izskatīgais, jaunais vīrietis kopā ar viņu? 4
FOTO. “Pirmais uzdevums ir tikt vaļā no Z simbola,” Ukrainas tanku mehāniķis Anatolijs pastāsta, kā krievu tanki pārtop par ukraiņu tankiem
Latvijas vēstnieks Ukrainā neticēja, ka viņam izrādīsies noderīga sapakotā 72 stundu soma evakuācijai
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
ASV virs Atlantijas okeāna notriec Ķīnas balonu 15
22:30
Kampars: “Mēs arvien vairāk norādām, ka mums nevajag bagātus cilvēkus”
22:04
Cik bieži skola drīkst mainīt stundu sarakstu?
22:01