
Makroni iesūdz Kendisu Ouensu tiesā: “Nomelnojošā kampaņa ir pārsniegusi visas robežas” 0
Francijas prezidents Emanuels Makrons un viņa sieva Brižita ir iesnieguši tiesā 22 punktu prasību par neslavas celšanu pret ASV konservatīvo komentētāju Kendisu Ouensu. Prasība, kas iesniegta Delavēras Augstākajā tiesā, balstās vairāku gadu garumā īstenotā dezinformācijas kampaņā, kuras centrā ir apgalvojums, ka Brižita Makrona, iespējams, dzimusi kā vīrietis, vēstī ārzemju medijs.
Makronu pārstāvis, advokāts Toms Klērs norādījis, ka tiesvedība ir galējs solis pēc neveiksmīgiem mēģinājumiem panākt situācijas mierīgu atrisinājumu.
“Šī ir bijusi sistemātiska, apzināta un ļaunprātīga nomelnošanas kampaņa, kas radījusi būtisku kaitējumu prezidenta un viņa sievas godam un cieņai,” teikts prasībā.
Tāpat prasībā uzsvērts, ka Kendisa Ouensa pirmā izplatījusi šo sazvērestības teoriju plašai auditorijai ASV, tostarp savā “YouTube” kanālā, kur viņai ir gandrīz 4,5 miljoni sekotāju. Viņa esot publicējusi video ar nosaukumu “Vai Francijas pirmā lēdija ir vīrietis?” un vēlāk izveidojusi vairākas šai tēmai veltītas sērijas. Turklāt viņa piedāvājusi pārdošanā preces, kas veicina šo apmelojumu izplatību.
Prasībā uzsvērts:
“Katru reizi, kad Makronu pāris parādās sabiedrībā, viņiem jārēķinās ar to, ka daudzi ir dzirdējuši šos melus — un daļa cilvēku tiem arī tic. Šie izteikumi ir uzmācīgi, pazemojoši un dziļi netaisnīgi.”
Kendisa Ouensa uz tiesas prasību reaģējusi, publiskojot sociālajos tīklos Makronu pāra fotogrāfiju ar parakstu: “Šodien iegādāšos šo parūku. Sekojiet līdzi.” Turklāt viņa šo tiesvedību raksturojusi kā “izmisīgu sabiedrisko attiecību stratēģiju” un paziņojusi, ka neplāno atkāpties no saviem izteikumiem.
Makronu puse norāda, ka pieejami “neapgāžami pierādījumi”, kas apliecina: Brižita Makrona ir dzimusi kā sieviete vārdā Brižita Troņē, un nekādu pamatu šiem apgalvojumiem nav. Tāpat kategoriski noraidīti apgalvojumi par kādu ārvalstu vai izlūkdienestu ietekmi uz Makronu ģimeni.
Jāatzīmē, ka šī nav pirmā reize, kad Brižita Makrona vēršas tiesā saistībā ar līdzīgiem apmelojumiem. 2022. gadā Francijā tika ierosināta lieta pret divām sievietēm, kas izplatījušas līdzīgas sazvērestības teorijas. Lai arī pirmajā instancē spriedums bija labvēlīgs Makronu ģimenei, šobrīd tas tiek pārsūdzēts.
Prezidents Makrons jau iepriekš izteicies par dezinformācijas postošo ietekmi, norādot, ka viena no sarežģītākajām prezidenta amata daļām ir sadzīvot ar izdomājumiem, kuri tiek ticēti kā patiesība. “Šie stāsti sāk dzīvot savu dzīvi un ietekmē arī mūsu ikdienu,” viņš sacīja šā gada sākumā.
Francijas prezidenta kanceleja šobrīd šo jautājumu komentē kā privātu lietu, sniedzot vien lakonisku paziņojumu, ka komentāri netiks sniegti.