Foto: Shutterstock

Mazi tārpiņi meža gaļā… un ēdāja ķermenī! Kā sevi pasargāt? 0

Autore: Anita Reika

Ēdot nepareizi apstrādātu vai nepārbaudītu medījuma gaļu, iespējams inficēties ar trihinelozi – slimību, ko izraisa sīksīki parazīti. Speciālisti uzskata: ja vien meža gaļu vispār ceļ galdā, iespēja inficēties ir samērā liela. Kā sevi pasargāt?

 

Trihinelozes simptomi

* Slikta dūša

* Vemšana

* Caureja

* Nogurums

* Sāpes vēderā

* Plakstiņu un sejas pietūkums

* Acu gļotādas iekaisums

* Niezoši alerģiski izsitumi uz ādas

* Stipra svīšana

* Sāpes locītavās

EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Ja sektantu ideoloģija attīstīsies sekmīgi, latviešu valsti var klapēt ciet.” Saruna ar politisko notikumu vērotāju Mārci Bendiku 48
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vīrietis bija šokēts, kad aiz grāmatu plaukta atklāja slepenu tuneli, kurā atrada vecu seifu. Kas tajā bija ieslēgts? 6
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kaspars Kambala sarīko pamatīgu skandālu, jo sieva bez viņa atļaujas nopirkusi jaunus krēslus 18
5 stundas
Lasīt citas ziņas

Pirmie trihinelozes simptomi var parādīties jau 12 stundas vai 2–3 dienas pēc inficēšanās. Vēlāk rodas acu un ādas iekaisums. Ja kāpuri ieviešas diafragmā vai starpribu muskuļos, sākas sāpes elpojot. Smagākos gadījumos novēroti arī koordinācijas un sirdsdarbības traucējumi.

Trihineloze ir parazitāra infekcijas slimība, kuras ierosinātājs ir parazitārais tārps trihinella. Salīdzinājumā ar citām Eiropas valstīm Latvijā savvaļas dzīv-niekos trihinellas atrodamas ļoti bieži. Cilvēka organismā tās var nonākt, ēdot inficētu neapstrādātu vai nepietiekami apstrādātu siltasiņu dzīvnieku gaļu. Slimības pārnēsātāji var būt gan plēsēji, gan visēdāji. No Latvijā medījamiem meža dzīvniekiem ar trihinellām inficēti var būt lūši, vilki, lapsas, jenotsuņi un citi zīdītāji.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visvairāk jāuzmanās tiem, kuri iecienījuši mežacūkas gaļu. Šīs meža iemītnieces ir vieni no galvenajiem medījamajiem dzīvniekiem Latvijā, turklāt to medības atļautas visu gadu, tātad gaļa pieejama pastāvīgi. Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta BIOR Parazitoloģijas nodaļas vadītāja un vadošā pētniece Gunita Deksne aicina būt uzmanīgiem, iegādājoties medījuma gaļu un tās izstrādājumus. “Ņemot vērā, ka tikai neliels skaits nomedīto mežacūku tiek oficiāli izmeklētas, nav iespējams pilnvērtīgi novērtēt riskus cilvēkam,” stāsta pētniece.

Piemēram, 2014. gadā nomedīts vairāk nekā 45 000 mežacūku, bet no tām izmeklēts vien nedaudz virs 5000. Saslimšanas gadījumi bijuši visā Latvijā, tāpēc nevar noteikt konkrētu reģionu, kurā slimo dzīvnieku būtu vairāk, kurā – mazāk.

Marķēti produkti drošāki

Foto – Shutterstock

Likumdošanā paredzēts, ka mednieks drīkst nomedīto gaļu izmantot pašpatēriņam, tātad ēst pats un dot ģimenei. Šādā gadījumā pret produktu izplatīšanu nemarķētos iepakojumos, gaļas laboratorisku neizmeklēšanu vai neatbilstīgu uzglabāšanu iebilst nevar neviena Latvijas institūcija. Taču šāda pašdarbība var veicināt trihinelozes izplatību: ja mednieks izplata svaigu medījuma gaļu vai gaļas izstrādājumus, par to pat neprasot samaksu, tas var būt bīstami tiem, kuri neiebilst produktu likt savā šķīvī. Vairākums mednieku vai citu medījumu gaļas cienītāju paļaujas uz literatūrā atrodamiem datiem, ka trihinellas iet bojā 70 grādu temperatūrā, taču Gunita Deksne aizrāda: šādā karstumā bojā iet tikai kāpuri, kas ir bez apvalka jeb cistas. “Gaļā kāpuri atrodas kalcija cistā un ir labi pasargāti. Dažādos pētījumos pierādīts, ka, vārot vai cepot lielus gaļas gabalus, to vidū kāpuri var saglabāt dzīvotspēju – ja gaļas virspusē temperatūra jau sasniegusi nepieciešamos grādus, vidū tā var būt daudz zemāka,” skaidro speciāliste. Tāpat jābūt uzmanīgiem, gaļu žāvējot, sālot un sasaldējot. Latvijā medījuma gaļā atrod trīs veidu trihinellu kāpurus, no kuriem dzīvelīgākais ir arī biežāk sastopamais un, piemēram, mežacūkas gaļā neiet bojā pat mīnus 20 grādos. “Šāda un siltāka temperatūra parasti tiek izmantota ikdienā lietojamajās saldētavās, tāpēc pastāv iespēja, ka trihinellu kāpuri ir dzīvotspējīgi pat pēc gaļas sasaldēšanas.”

 

Arī mājas cūkās un retākos medījumos

Inficēti var būt arī mājas rukši, kas, piemēram, nonākuši saskarsmē ar grauzējiem – trihinelozes pārnēsātājiem. Līdz ar to lauku viensētā rūpīgi koptas un turpat kautas cūciņas gaļu drošības pēc vajadzētu nodot laboratoriskiem izmeklējumiem. Tikai apskatot, nav iespējams noteikt, vai dzīvnieks bijis inficēts. “Mūsu pētījumos esam pieredzējuši, ka vienā gramā gaļas konstatēti vairāki tūkstoši trihinellu kāpuru, taču dzīvnieks raksturots kā liels un veselīgs kuilis,” stāsta BIOR pārstāve.

Kautuvēs kautās mājas cūkas tiek pārbaudītas speciālās laboratorijās, un laika posmā no 2000. līdz 2011. gadam nevienā izmeklētajā dzīvniekā trihinelozes kāpuri netika konstatēti. “Turpretī 2011. un 2014. gadā pirmo reizi desmit gadu laikā atkārtoti tika konstatēti kāpuri divos nezināmas izcelsmes mājas cūku paraugos Daugavpilī, kas diemžēl jau bija nonākušas arī cilvēku patēriņā,” atklāj Gunita Deksne. Gadījums par inficētu gaļu pēdējoreiz reģistrēts 2014. gadā. Toreiz gan cūkgaļa tika iznīcināta. Taču trihineloze var netikt konstatēta ilgāku laiku un tad atkal pēkšņi parādīties. Izskaidrojums – trihinellu kāpuri ir ilgdzīvotāji, organismā spēj pastāvēt pat četrus un vairāk gadus.

Palielinājies to gadījumu skaits, kad trihineloze konstatēta lūšu un bebru gaļā. Pārbaudot lūšu gaļas paraugus, kāpuri atklāti gandrīz vienmēr (85–100% gadījumu). Arī bebra gaļā pēdējos gados bijuši kāpuri, un tas pierāda, ka inficēti var būt arī dzīvnieki, kas nav plēsēji un ikdienā uzturā nepatērē gaļu.

Mednieku atbildība

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Dzīvnieku izcelsmes produktu ražošanas uzraudzības daļas vadītāja vietniece Ilze Plīkša skaidro: ja mednieks vēlas mazumtirdzniecībā izplatīt medījuma gaļu, iepriekš medījums ar visu ādu un iekšējiem orgāniem jānogādā PVD atzītā uzņēmumā vai reģistrētā medījumu apstrādes vietā, kur to pārbauda un atbilstīgos apstākļos apstrādā. Medniekam arī jābūt reģistrētam šajā dienestā kā mājražotājam un jānodrošina, ka produkti tiek ražoti un uzglabāti atbilstīgos apstākļos, kā arī marķējumā jānorāda visa nepieciešamā informācija par sastāvu, derīguma termiņu, ražotāju un gaļas izcelsmi. Iegādājoties šādu produktu, pircējs var būt drošs, ka gaļa ir pārbaudīta un risks saslimt mazināts.

 

Atmaskojam mītu

Tiem, kas medījuma gaļai mēdz uzdzert stipro alkoholu, jo uzskata, ka tādējādi viss tiek dezinficēts, der atcerēties: trihinellas spēj izdzīvot pat kuņģa skābajā vidē, tāpēc grādīgās dziras tās nespēj iznīcināt.

 

Cik bieži saslimst

Latvijā 2014. gadā reģistrēti pieci saslimšanas gadījumi, savukārt 2015. gadā – četri.

Dažkārt mednieki paziņām uzdāvina medījuma gaļas konservus, kas visbiežāk ir bez marķējuma un bez jebkādas informācijas par to saturu. Pieņemt un lietot šos produktus vai ne, protams, ir uzticēšanās jautājums. “Daļa mednieku apzinās inficēšanās risku, bet izmeklējumus neveic un gaļu pārstrādā rūpnieciskajos konservos, kur augstas temperatūras un spiediena rezultātā trihinellas, iespējams, iet bojā. Bet pētījumi šajā jomā nav veikti, tātad pierādījumu nav!” uzsver Gunita Deksne. Īpaši bezatbildīgi rīkojas mednieki, kuri medību atlikumus vai uzturā nelietojamos nomedītos dzīvniekus atstāj mežacūku barošanās vietās. Dzīvnieki, kas ar šiem pārpalikumiem mielojas un, iespējams, inficējas, pēc tam var tikt nomedīti, un inficēšanās aplis sākas no jauna.

Kā sevi pasargāt

* Iegādājieties produktus, kas ražoti legālās tirdzniecības vietās, no legāliem ražotājiem.

* Ēdiet laboratoriski pārbaudītu gaļu.

* Medījuma gaļu pirms lietošanas pārtikā termiski apstrādājiet pietiekami augstā, vismaz 70 grādu temperatūrā. No brīža, kad tā sasniegta, jāturpina gaļu karsēt vismaz divas stundas.

* Sāliet, žāvējiet, marinējiet un kūpiniet tikai pārbaudītu gaļu.

 

Konsultantes GUNITA DEKSNE, pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta BIOR Parazitoloģijas nodaļas vadītāja, vadošā pētniece

SAISTĪTIE RAKSTI

Ilze Plīkša,Pārtikas un veterinārā dienesta Dzīvnieku izcelsmes produktu ražošanas uzraudzības daļas vadītāja vietniece

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ML
Māra Libeka
Veselam
Pārguris un viegli aizkaitināms. Kā pandēmija līdz nepazīšanai izmainījusi mūsu ārstus 20
6 stundas
LE
LETA
Veselam
Vēža pacientu pārstāvji norāda uz onkoloģisko pacientu skaita pieaugumu un finansējuma trūkumu ārstēšanai 7
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Kas tavam skolas bērnam brokastīs? 4
2 dienas
LE
LETA
Veselam
Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā veikta Latvijā pirmā īkšķa locītavas aizstāšana ar endoprotēzi 4
3 dienas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Ja sektantu ideoloģija attīstīsies sekmīgi, latviešu valsti var klapēt ciet.” Saruna ar politisko notikumu vērotāju Mārci Bendiku 48
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vīrietis bija šokēts, kad aiz grāmatu plaukta atklāja slepenu tuneli, kurā atrada vecu seifu. Kas tajā bija ieslēgts? 6
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kaspars Kambala sarīko pamatīgu skandālu, jo sieva bez viņa atļaujas nopirkusi jaunus krēslus 18
5 stundas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
Brīvdienu mājiņa mēneša laikā! Cik maksā Latvijā radīti koka karkasa namiņi? 31
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Nelielies šodien, citādi veiksme no tevis novērsīsies! Horoskopi 16.septembrim
19 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 5
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 soļi, lai mazinātu pārāk augstu sliktā holesterīna līmeni 4
28. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 9
22. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 4
18. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Lai nāktu pie sava farmaceita…
15. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Palīgi, ko izvēlas sirds 1
14. jūnijs, 2021
RO
Regīna Olševska
Veselam
Stiprina imūnsistēmu, aizsargā no brīvajiem radikāļiem. Vai selēns palīdz arī pret koronavīrusiem?
3 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Nervu sistēma kā kosmoss. Kā atklāt bojājumus šajā sarežģītajā sistēmā un tikt pie diagnozes? 10
4 dienas
IP
Ilze Pētersone
Veselam
Pirms 13 gadiem Ancei šķita, ka pasaule brūk… Kas palīdzēja viņai atlabt un atgriezties dzīvē, kad ārsti solīja ļaunāko? 3
4 dienas
AK
Antra Krastiņa
Veselam
Biškrēsliņš. Varen labs, bet – jāuzmanās! Kāpēc tas ir īpaši bīstams diabēta slimniekiem? 4
5 dienas
LA
Latvijas Avīze
Reklāmraksti
“Mēs īstenībā esam ļoti savtīgi cilvēki. Kāpēc potējāmies?” Zeimaņu ģimene dalās pieredzē 28
5 dienas
LE
LETA
Veselam
Francija nodrošinās bezmaksas kontracepciju sievietēm vecumā līdz 25 gadiem 4
6 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Migranti bēg no sliktās Latvijas, bet baltkrievi viņus glābj… Deputāte par Baltkrievijas izplatītās dezinformācijas absurdumu 14
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijai ir trūkuši veiksmes stāsti, taču netrūkst skandālu.” Eksperte par biržu, kas lielā mērā ir ekonomikas spogulis 3
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Briedis pēc vairāk nekā gada pārtraukuma atgriezīsies ringā. Ar ko pirmā cīņa? 1
30 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Jo ātrāk runāsim par potenciālo krīzi, jo ātrāk spēsim tai sagatavoties.” Nemiro par to, vai iedzīvotājiem jāsavelk jostas un jāgatavojas krīzei? 8
58 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Veselības ministrs Daniels Pavļuts kļuvis par dvīņu tēti 2
2 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Vai, jūsuprāt, nevakcinētajiem vajadzētu lielākus ierobežojumus? 80
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Trakākais ir tas, ka šobrīd esam lielāko izaicinājumu priekšā, bet mums vairs neviens tam netic.” Cipule ir nobažījusies 84
3 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Krāsaina, aromātiska un ļoti garšīga: ķirbja krēmzupa ar tīģergarnelēm, ingveru un konjaku
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Elpu aizraujošs skats! Suns Ouka kopā ar saimnieku paraplānā laižas pāri kalniem 1
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Ja sektantu ideoloģija attīstīsies sekmīgi, latviešu valsti var klapēt ciet.” Saruna ar politisko notikumu vērotāju Mārci Bendiku 48
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vīrietis bija šokēts, kad aiz grāmatu plaukta atklāja slepenu tuneli, kurā atrada vecu seifu. Kas tajā bija ieslēgts? 6
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Multimākslinieks Kašers paziņo par drosmīgām pārmaiņām: “Vecais Kašers ir “miris”! Es jūtos kā jauns cilvēks!” 50
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Tiek ievēlēti cilvēki, kuri pieņem absurdus lēmumus,” Circene par neuzticību un jauno partiju “bumu” 39
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“30 gadus valdība ir šķēlusi sabiedrību un cilvēki no tā ir noguruši,” Ģirģens par nacionālās drošības apdraudējumu 27
1 diena
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
Brīvdienu mājiņa mēneša laikā! Cik maksā Latvijā radīti koka karkasa namiņi? 31
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es cēlos kājās un mācījos staigāt”: latviešu mūziķis Igo atklāti par pastāsta par pārdzīvoto pēc traģiskās autoavārijas 8
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Latvijā palielinājusies vidējā mēnešalga. Mūrniece skaidro savu variantu, no kurienes iegūta nauda 26
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Dusmīgs par nesaņemto algu vīrietis ar ekskavatoru sadauza vairākas darba mašīnas
14:05
LE
LETA
Ziņas
Briedis pēc vairāk nekā gada pārtraukuma atgriezīsies ringā. Ar ko pirmā cīņa? 1
13:35
AB
Anda Buševica
Ziņas
„Džeimss, Vilis, Baiba un citi”. Anda Buševica recenzē iestudējumu “Dublinieši Miera ielā” Jaunajā Rīgas teātrī
13:30