Foto – LETA

«Medijiem vairāk jāatspoguļo nacionālās intereses» 0

Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) Sabiedriski konsultatīvās padomes sēdē par tās priekšsēdētāju tika ievēlēts studentu pārstāvis Edvards Ratnieks.

 

Spēja aizraut

LE
LETA
Ziņas
Ielās patrulēs karavīri, par ierobežojumu neievērošanu – kriminālatbildība. Jauni plāni Covid-19 apturēšanai? 78
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Esi šodien ļoti, ļoti uzmanīgs! Horoskopi 2.decembrim
17 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Šobrīd tā ir vienīgā koronavīrusa neskartā pašvaldība Latvijā. Kā tur izdevies izvairīties no vīrusa izplatības? 8
14 stundas

“Tas bija pārsteigums, ka Ratnieks uzņēmies šo amatu,” saka “Vienotības” politiķe Ina Druviete, kura Edvardu pazinusi jau kā Latvijas skolēnu pašpārvaldes pārstāvi laikā, kad bija izglītības ministre. Viņa uzsver, ka Ratnieka juridiskās zināšanas un spēja sadarboties ar dažādiem cilvēkiem ir pamats, lai sekmīgi veiktu šo sabiedrisko pienākumu. Druviete uzskata, ka Ratnieks ļoti strauji aug “kā sabiedrisks darbinieks vai pat politiķis” – viņš spēj loģiski argumentēt, iestāties par savu taisnību un arī respektēt citu viedokļus. Kaut straujā temperamenta dēļ savulaik bijis pat “demonstratīvi agresīvs”, tagad esot mainījies.

Druvieti lūdzu raksturot Edvardu tāpēc, ka Latvijas Studentu apvienības (LSA) prezidents tieši viņu minēja kā autoritāti Latvijas politikā. Edvards pats ir cita politiskā spēka – “Visu Latvijai” atbalstītājs un pērn kandidēja Saeimas vēlēšanās no “Visu Latvijai”/”TB”/LNNK saraksta.

“Ļoti mērķtiecīgs cilvēks, kas nebaidās paust diskutablus viedokļus un izvirzīt sāpīgus jautājumus,” teic cita kādreizējā Latvijas izglītības ministre, ZZS politiķe Baiba Rivža. Viņasprāt, Edvardam Ratniekam ir atbalsts studentu vidū tieši tāpēc, ka viņš kā vadītājs spēj citus aizraut un konsekventi iestājas par valsts budžeta apmaksāto studiju vietu palielināšanu.

 

Specializēsies valststiesībās

Par to, ka šogad martā Rektoru padomes sēdē Ratnieks kā LSA prezidents nokaitinājis izglītības ministru Robertu Ķīli, liecina LSA paziņojums presei ar virsrakstu “Ratnieks piekrīt Ķīļa izaicinājumam kļūt par izglītības un zinātnes ministru”. Kas tad toreiz notika? Kad R. Ķīlis stāstījis par ieceri uzticēt ārzemju ekspertiem izstrādāt augstākās izglītības finansēšanas modeli, Ratnieks vairākkārt pārjautājis, vai Latvijas sabiedrības pārstāvji darba grupā netiks iesaistīti un “vai šie eksperti lems par mūsu nākotni, mums klāt neesot”. Tad ministrs attraucis: “Varbūt jums nākt manā vietā?” LSA atbildēja ar joku – preses relīzi.

 

Taču Ratnieks neslēpj, ka viens no viņa pirms pāris gadiem paustiem ambicioziem mērķiem būtu 35 gados kļūt izglītības ministram: “Jau skolas laikā sapratu, ka man patiktu strādāt izglītības nozarē.”

 

Mamma Dace ir bijusi gan skolotāja, gan skolas direktore un tagad ir Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras darbiniece; tēvs Edvīns savulaik bijis Saeimas deputāta A. Čepāņa palīgs un vēlāk strādājis Rīgas domē.

Edvardam tagad ir 23 gadi, un viņš jau sasniedzis daudz – trešo reizi ievēlēts par LSA prezidentu, nupat ieguvis maģistra grādu jurisprudencē. Ģimenē aug divgadīgā Enija un drīz vien jānāk pasaulē otrajam bērniņam. Dzīvesbiedre Krista Baltijas Starptautiskajā akadēmijā apgūst ekonomiku, un tāpēc vakaros Eniju pieskata tētis vai vecmamma.

Edvards gan arī iecerējis studēt doktorantūrā. Viņš turpinās specializēties 
valststiesību jomā, pētot augstskolas kā atvasinātas publiskas personas tiesības – vai tām nav par daudz vai par maz autonomijas.

Jaunais jurists ir pārliecināts, ka augstākajai izglītībai jābūt valsts finansētai. Atgādinu, ka biznesa vadības profesors no ASV Gundars Ķeniņš-Kings, deviņdesmitajos gados dodams padomus Latvijas augstskolu pārmaiņās, uzskatīja – par brīvu saņemto cilvēki pienācīgi nenovērtē. Edvards argumentē savu viedokli: ja ieviesīsim līdzdalības maksu par studijām it visiem studentiem, tad summas pieaugs nekontrolēti. LSA ilgi ir cīnījusies, lai valsts nesamazina augstākās izglītības finansējumu, un divus gadus tas ir izdevies.

 

Vairāk – 
par nacionālajām interesēm

Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes Sabiedriski konsultatīvā padome (SKP) tika izveidota 2010. gada nogalē, un tajā pārstāvētas vairāk nekā 40 sabiedriskās organizācijas. Edvards Ratnieks darbojās SPK vadības grupā, izglītības atzarā. Kad šogad mainījās NEPLP sastāvs, šīs institūcijas un sabiedriski konsultatīvās padomes attiecībās radās sarežģījumi, un Latvijas Pilsoniskā alianse atsauca Rasmu Pīpiķi no sabiedriskās padomes vadības. Par jauno līderi izraudzītais Ratnieks arī pauž neizpratni, ka NEPLP nav novērtējusi visu SKP iepriekš paveikto: “Mēs tomēr strādājām sabiedriskā kārtā, devām ieteikumus… Bet piepeši mums jautā – kur visi iepriekšējie protokoli?

 

Es neuzskatu, ka Sabiedriski konsultatīvā padome ir tikai konsultatīva rakstura institūcija. Domāju, ka sabiedriskās organizācijas, līdzīgi žurnālistiem, ir sargsuņi, kas aizsargā sabiedrības intereses un kontrolē valsts pārvaldes iestāžu darbu. Bet tagad rodas iespaids, ka nevis mēs kontrolētu NEPLP, bet tā pārbauda, ko mēs, sabiedriskā kārtā strādājot, esam izdarījuši.”

 

Ratnieks spriež, ka nevajadzēja nomainīt visu NEPLP sastāvu, vienu darbinieku būtu derējis atstāt no iepriekšējās padomes, pamatojot: “Tagad nav nekādas pēctecības. Uzskatu, ka ilgtermiņā risināmās lietās evolūcija ir labāka par revolūciju.”

Konsultatīvajai padomei jādod ieteikumi sabiedriskā pasūtījuma izstrādē. Ratnieks uzsver, ka iepriekš internetā veiktās ekspresaptaujas rezultāti liecina – lielākā daļa cilvēku uzskata, ka sabiedriskajiem medijiem vairāk jāatspoguļo nacionālās intereses. Edvards atzīst, ka pēdējo piecu gadu laikā ir daudz prātojis par sabiedrības vērtībām: “Agrāk, skolas laikā, darbojoties dažādās organizācijās, biju liberāli noskaņots. Bet, jo vairāk par šo jautājumu esmu domājis, jo vairāk izprotu uzskatus, kas veidojušies daudzu gadsimtu laikā, un pievēršos konservatīvām vērtībām.” Vēl piebilst, ka pašam visvairāk rūp, lai jaunieši paliktu Latvijā, nevis brauktu prom pasaulē un tur paliktu mācīties un strādāt.

Vai SPK vadītāja amatā tomēr nebūtu vajadzīgs mediju lietpratējs? Ratnieks atbild, ka viņš šo amatu uztver kā administratīvu pienākumu – sapulcināt sabiedriskās padomes cilvēkus, vadīt sanāksmes, rosināt formulēt viedokli.

Par vienota sabiedriskā medija izveidi viņš ir skeptisks, uzskatot, ka tagadējā situācija, kad sabiedriskais radio un TV atrodas dažādās vietās un nav zem vienas cepures, veicina viedokļu dažādību “un, jo lielāka dažādība, jo interesantāk dzīvot”.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Ielās patrulēs karavīri, par ierobežojumu neievērošanu – kriminālatbildība. Jauni plāni Covid-19 apturēšanai? 78
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Esi šodien ļoti, ļoti uzmanīgs! Horoskopi 2.decembrim
17 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Šobrīd tā ir vienīgā koronavīrusa neskartā pašvaldība Latvijā. Kā tur izdevies izvairīties no vīrusa izplatības? 8
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sākta pārbaude saistībā ar premjera Kariņa nopludinātajiem attēliem no videonovērošanas ierakstiem 50
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas ir ar vienu konkrētu mērķi.” Jaunups norāda, kam bija izdevīgi gāzt Juri Pūci 31
19 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Ārkārtējās situācijas laikā mediķi tiekas kongresā – mikrofons ceļo no rokas rokā, starpbrīdis bez diviem metriem un sejas maskām 20
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Kariņš atklāj, kā būtu iespējams apturēt Covid-19 izplatīšanos 4
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Darba dienās tomēr neierobežos veikalu darbalaiku 1
1 stunda
SK
Skaties.lv
Stāsti
FOTO. VIDEO. Viena bilde svarīgāka par veselību? Ogrēnieti satrauc iedzīvotāju bezatbildīgā drūzmēšanās 8
2 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sātīga, tumīga, aromātiska: meksikāņu zupa ar frikadelēm
11:15
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 konstatēts vairāk nekā pusei pansionāta “Jelgava” klientu un vairākiem desmitiem darbinieku
11:02
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
Auto, kurā droši sagaidīt pasaules galu? Pie stūres fotogrāfs Valts Kleins
10:53
LE
LETA
Ziņas
Ārkārtējo situāciju pagarina līdz 11.janvārim. Kādi ierobežojumi mūs sagaida? 17
11 stundas
DA
Dr. Apinis
Veselam
Ārste: Cilvēki baidās braukt uz slimnīcu
1 stunda
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Reorganizēs mikrouzņēmuma nodokļa režīmu. Kas drīkstēs to izmantot? 1
4 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Draugi, nav labi ar valdību. Tātad – ko pateica premjers? 6
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Viens trieciens pēc otra: princis Harijs zaudējis tuvu cilvēku 4
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Ģitārists Kaspars Ansons dēlam devis vārdu Kastanis: man patīk lietas izdomāt, negribu visu “pēc saraksta”
40 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Skaistas, drosmīgas un neatvairāmas: kādas bija Džeimsa Bonda meitenes filmās no 1962. līdz 2021.gadam
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Grožāns izrakstīts no slimnīcas: pēc asins stindzinošās avārijas apdegumus turpinās ārstēt mājās
58 minūtes
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Suns, kas nav tikai suns: Pepija gaida pandēmijas beigas, lai varētu sākt strādāt
1 stunda
IE
Ināra Egle
Ziņas
Jāpriecājas arī par šo mazumiņu? Atņem naudu, bet atjauno “deputātu kvotas”
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Trešdien Latvijā būs sauss laiks: Austrumos iestājusies meteoroloģiskā ziema
3 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: “Drosminieku” tiesības inficēt citus pie Brīvības pieminekļa 3
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO, FOTO. Trīs meitu tētis, talantīgais sportists Mārtiņš Pļaviņš TV šovā paziņo: nedomājot mainītu zelta medaļu pret dēlu
4 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvijas spēļu izstrādātājs izveidojis mobilo spēli sadarbībā ar MMA zvaigzni Makgregoru
4 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Šobrīd tā ir vienīgā koronavīrusa neskartā pašvaldība Latvijā. Kā tur izdevies izvairīties no vīrusa izplatības? 8
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Krišjānis Kariņš komentē fotogrāfijas, kurās viņš “pieķerts”, iepērkoties lielveikalā bez maskas 16
23 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Pelni puķu dārziņam: tagad vai pavasarī?
53 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas ir ar vienu konkrētu mērķi.” Jaunups norāda, kam bija izdevīgi gāzt Juri Pūci 31
19 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Vakcīnas pret Covid-19. Ko mēs zinām par šo vakcīnu drošību? 39
1 diena
ML
Māra Libeka
Stāsti
Ja statistiku par mirušo skaitu sāktu detalizēti analizēt, aina nebūtu tik dramatiska. Saruna ar infektoloģi Ludmilu Vīksnu 27
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Meta un Sniedze
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Deputātu stāvvietu karšu “epopeja” turpinās: Krauze un Gobzems vēršas KNAB
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Piecgadīgā princese Šarlote nebeidz pārsteigt ar savu uzstājību: pati izlēmusi aprunāties ar karalieni Elizabeti II 8
22 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Paziņo, cik liela ir vidējā pensija Latvijā un, cik vidēji saņem pensionārs ES 49
22 stundas