Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: SHUTTERSTOCK

Olafs Zvejnieks: Vai miljons Latvijas iedzīvotāju, kas atbalstam nekvalificēsies, spēs “izvilkt dzīvību” nākamajā apkures sezonā? 126

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Medvedevs, iespējams, būdams dzērumā izpļāpājas, kādā gadījumā Krievija pielietos kodolieročus 9
“Iesaistīties kaujās ar krievu “SU-57″ nevajag – tā ukraiņiem būtu pašnāvība,” atzīst Rajevs
“Ja godīgi, man negribas braukt atpakaļ uz Latviju…” TV personība Žaklīna Cinovska Ukrainā dzīvo jau gandrīz pusgadu
Lasīt citas ziņas

Jo tuvāk rudens un ziema, jo drūmāks noskaņojums valdībā un sabiedrībā – tā varētu vērtēt pagājušās nedēļas banku ekonomistu komentārus par otrā ceturkšņa iekšzemes kopprodukta izaugsmes datiem un Centrālās statistikas pārvaldes datus par uzņēmēju noskaņojumu.

“Ekonomikas izaugsme otrajā ceturksnī ir sabremzējusies, salīdzinot ar spēcīgo gada sākumu,” iekšzemes kopprodukta (IKP) izaugsmes datus komentē “Swedbank” galvenās ekonomistes vietas izpildītāja Agnese Buceniece.

CITI ŠOBRĪD LASA

Runa ir par to, ka Latvijas IKP izaugsme, kas pirmajā ceturksnī bija negaidīti spēcīga – 6,7% pēc sezonāli neizlīdzinātiem datiem, otrajā ceturksnī jau vairs ir tikai daudz bālākie 2,6%.

“Visticamāk, tehniskā recesija, ko raksturo kritums ekonomikā divus ceturkšņus pēc kārtas, jau ir tepat ap stūri,” viņa piebilst. “Latvijas ekonomikā ir sākusies lejupslīde, un, visticamāk, tā turpināsies arī nākamajos mēnešos,” skābi vēstī Finanšu ministrija, kaut gan citus gadus par IKP izaugsmes rādītājiem 2,6% apmērā tā šķita gluži apmierināta.

“Otrā ceturkšņa Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) dati ir pārsteidzoši slikti, un tas var būt sākums ekonomikas recesijai,” drūmajam korim piebalso “Luminor Bank” ekonomists Pēteris Strautiņš.

Tāpat nekādu optimismu nevieš Centrālās statistikas pārvaldes dati par uzņēmēju noskaņojumu. Uzņēmējdarbības noskaņojuma rādītāji 2022. gada jūlijā ir negatīvi visās uzņēmējdarbības jomās – rūpniecībā, pakalpojumos, tirdzniecībā un būvniecībā.

Tikai rūpniecībā un pakalpojumos noskaņojums svārstās nedaudz zem nulles, un jūlijā tas nedaudz uzlabojies, salīdzinot ar jūniju, bet būvniecībā un mazumtirdzniecībā noskaņojuma lejupslīde vērojama jau piecus mēnešus pēc kārtas, kopš februāra.

Vislielākie pesimisti ir būvnieki – salīdzinot ar 2021. gada jūliju, uzņēmumu īpatsvars, kuru saimniecisko darbību ierobežo materiālu vai iekārtu trūkums un finansiālas grūtības, pieaudzis attiecīgi 2,3 un divas reizes, savukārt darbaspēka trūkuma ietekme pieaugusi 1,2 reizes.

It kā ar to jau nebūtu gana, pagājušajā nedēļā daudzi saņēma arī jaunos “Latvijas gāzes” izlīdzinātos rēķinus. “Dažus mēnešus izturēt šādus rēķinus varbūt var, samazinot visus pārējos izdevumus, bet ilgtermiņā tas nav samaksājams,” saka kāds privātmājas īpašnieks, kura rēķins par gāzi pieaudzis apmēram trīskārtīgi – līdz 430 eiro mēnesī.

Tas kopumā atbilst tam, ko par gaidāmajām gāzes cenām rudenī vēl pavasarī teica “Latvijas gāzes” valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis. Viņa vārdi bija – “ar šādām gāzes cenām ekonomika funkcionēt nespēs”.

Jāpiebilst, ka, pat pieņemot, ka no oktobra, sākoties apkures sezonai, valsts paredzēs atbalsta pasākumus, saistībā ar kuriem atbalsts tiks saņemts novembrī, tad trīs mēnešus ar “LG” jaunajiem rēķiniem būs kaut kā jāizdzīvo.

Latvijai un visai Eiropas Savienībai priekšā ir pamatīga krīze un nopietni pārbaudījumi, kurus vēl sarežģītākus padara rudenī paredzētās Saeimas vēlēšanas. Un neredzēti lielu nozīmi iegūst tas, kādus atbalsta pasākumus plāno valdība.

Finanšu ministrijas pārstāvji gan viedi uzsver, ka šādā situācijā, līdzīgi kā Covid-19 apstākļos, būtiska loma būs valsts atbalstam, taču min interesantas atbalsta formas – turpināt palielināt finansējumu aizsardzības vajadzībām, Ukrainas kara bēgļu uzņemšanai un tikai kā trešo min iedzīvotāju atbalstu straujā energoresursu un pārtikas cenu kāpuma mazināšanai, kā arī Covid-19 seku mazināšanas atbalsta saglabāšanu.

Šobrīd kopējais jau apstiprinātais atbalsta apmērs visvairāk interesējošajā atbalsta jautājumā – iedzīvotāju atbalstā, ņemot vērā jūnijā pieņemtos mērķētos atbalsta pasākumus 2022./2023. gada apkures sezonai, sasniedz 2,2 miljardus eiro jeb 6% no IKP, un izmaksas līdz gada vidum ir veiktas 819,4 miljonu eiro apmērā.

Tātad otrajā gada pusē teorētiski varam rēķināties ar iespējamiem 1,4 miljardiem eiro. Tāpat šobrīd ir paziņots, ka, ja atbalsts tiek orientēts uz mājsaimniecībām, kuru ienākumi uz vienu mājsaimniecības locekli ir pirmās līdz trešās kvintiles robežās jeb līdz 508,57 eiro mēnesī, tad tam kvalificēsies 938 700 personu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Te rodas divi jautājumi – vai tiešām viens miljons Latvijas iedzīvotāju, kas atbalstam nekvalificēsies, spēs “izvilkt dzīvību” nākamajā apkures sezonā. Un otrs – ja visi iedzīvotāju līdzekļi nākamajā apkures sezonā tiks tērēti apkurei un pārtikai, tad kā dzīvību izvilks visi pārējie uzņēmumi, kuru apgrozījums neizbēgami pikēs lejup.

Var jau teikt, ka lai uzņēmēji paši risina savas problēmas, bet būtu vērts atcerēties, ka šie paši uzņēmēji nodrošina iedzīvotājiem darba vietas un tā vairs nav tikai uzņēmēju problēma.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Medvedevs, iespējams, būdams dzērumā izpļāpājas, kādā gadījumā Krievija pielietos kodolieročus
“Iesaistīties kaujās ar krievu “SU-57″ nevajag – tā ukraiņiem būtu pašnāvība,” atzīst Rajevs
“Ja godīgi, man negribas braukt atpakaļ uz Latviju…” TV personība Žaklīna Cinovska Ukrainā dzīvo jau gandrīz pusgadu
“Dzirdēju trokšņus bēniņos – domāju, ka tas ir dzīvnieks, bet izrādījās, ka bija daudz sliktāk…”
FOTO. “Mani visu laiku dzīve ir mocījusi…” aktieris Mārtiņš Vilsons ar asarām acīs atceras par smagāko, ko piedzīvojis dzīvē
Lasīt citas ziņas
EP pieņem lēmumu par ilgtermiņa palīdzību Ukrainai: tuvākajos mēnešos tai piegādās vienu miljonu artilērijas lādiņu
Jānis Slaidiņš: Krievi pastiprina savus spēkus Ļeņingradas apgabalā, lai veiktu lidojumus virs Baltijas jūras
FOTO. Pirmie pavasara ziedi baltos un violetos toņos iekrāso romantisko Ķemeru vēsturisko parku
FOTO. Sabiedrības krējums pulcējas Dailes teātra “Kaukāziešu krīta aplis” pirmizrādē
Vācijā 27.martā būs plaši streiki sabiedriskā transporta sektorā – gan lidostās, gan dzelzceļu stacijās un ostās
22:45
Skaisti vārti Dublinā! Latvijas futbola izlase EČ kvalifikācijas sākumu var sagaidīt labā noskaņojumā
22:14
EP pieņem lēmumu par ilgtermiņa palīdzību Ukrainai: tuvākajos mēnešos tai piegādās vienu miljonu artilērijas lādiņu
21:30
“Ja godīgi, man negribas braukt atpakaļ uz Latviju…” TV personība Žaklīna Cinovska Ukrainā dzīvo jau gandrīz pusgadu
Krievijas robeža beigsies tur, kur tiks sakauts Putins
Vērienīgo Francijas protestu dēļ atlikta Čārlza III vizīte
Pirkstiņuzkodas – karbonāžu kalnu vietā
FOTO. “Mani visu laiku dzīve ir mocījusi…” aktieris Mārtiņš Vilsons ar asarām acīs atceras par smagāko, ko piedzīvojis dzīvē
Noskaidrots unikālās fotogrāfijas autors, kas dokumentējis 1949. gada izsūtīšanu
“Kura zāle izdīga, to ēdām…” Saruna ar Sibīrijas bērnu Mariju Krūmiņu
“No miljonāres skaistās dzīves Rīgā līdz badam Sibīrijā!” Latvijas preses karalienes Benjamiņas neticamie dzīves līkloči
ASV piemērojusi sankcijas Lukašenko oficiālajai reaktīvajai lidmašīnai, ko izmanto arī viņa ģimene
Viņa bagāžā atrada kokaīnu…Jamaikas tiesa nosaka Latvijas pilsonim 2 miljonu dolāru drošības naudu par narkotiku kontrabandu
Live
TEKSTA TIEŠRAIDE. KARŠ UKRAINĀ. Viļņas Drošības foruma eksperti: “Mums ir jāpalīdz Ukrainai uzvarēt, nevis izdzīvot, un tas ietver Krimas atbrīvošanu”
Dombrovskis neplāno kandidēt uz Valsts prezidenta amatu
Latvijā daudzviet centrālajos rajonos novērojums spožs halo ap sauli
FOTO. Princis Viljams negaidīti ieradies vizītē Polijā: tas tika turēts lielā noslēpumā
Medvedevs, iespējams, būdams dzērumā izpļāpājas, kādā gadījumā Krievija pielietos kodolieročus
Armijas pārtikas iepirkumā iesaistītais uzņēmums “Zītari LZ” apgalvo, ka ir radies nepareizs priekšstats par lietas apstākļiem
FOTO. Kā no fantastikas filmām! Latviešu fotogrāfs šonakt Kurzemē iemūžinājis mūsu platuma grādos reti redzamu dabas parādību
Skatītājs jautā: Valstī nav naudas medicīnai, bet kāpēc atrod miljonus, lai varētu padancot?
Daiļslidošanas zvaigzne Vasiļjevs pēc uzstāšanās PČ Japānā izjūt prieku par aplausiem, bet par savu rezultātu ir vīlies
Ja tu kādam esi ko apsolījis, tad šo solījumu vajadzētu arī turēt! Horoskopi 25.martam
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
“Iesaistīties kaujās ar krievu “SU-57″ nevajag – tā ukraiņiem būtu pašnāvība,” atzīst Rajevs
FOTO. Zemeņu audzētāja 6 zelta padomi – kā tikt pie izcilas zemeņu ražas
Olafs Zvejnieks: Latvijā banku mierīgo un saldo snaudu satricināja “sliktais policists” Ašeradens