Edgars Ošleja: “Satraukums mani izrādes dienā pavada tikai līdz iznākšanai uz skatuves. Kad esi uz tās dēļiem, izbaudi mūziku.”
Edgars Ošleja: “Satraukums mani izrādes dienā pavada tikai līdz iznākšanai uz skatuves. Kad esi uz tās dēļiem, izbaudi mūziku.”
Foto: Karīna Miezāja

Sēžot uz dīvāna, neviens lomas klāt nepienesīs. Saruna ar dziedātāju Edgaru Ošleju 5

Vita Krauja, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Dziedātāju Edgaru Ošleju piedalīties Siguldas opermūzikas svētkos to rīkotājs Dainis Kalns pirmoreiz uzaicināja pirms trim gadiem, kad ­Mūzikas akadēmijas pēdējā kursa students uzstājās koncertā pils dārzā.

LE
LETA
Ziņas
Latvijā reģistrēta pirmā Covid-19 revakcinācijas epizode 59
12 stundas
LA
Latvijas Avīze
Veselam
“Pēc potes gaidījām, kas nu būs, bet vīlāmies.” Ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba par vakcinēšanos pret Covid-19 49
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ar nodokļiem neapliekamo minimumu plāno celt vismaz līdz 400 eiro. Cik naudas paliktu “uz rokas”? 31
23 stundas
Lasīt citas ziņas

Aizpērn viņš jau tika ieaicināts Galā koncertā, pērn svētki izpalika pandēmijas dēļ, bet svētdien, 8. augustā, sulīgā basa īpašnieks dziedās gan ­Dārza koncertā, gan vakarā koncertā “Ceļojums opermūzikas pasaulē”, un viņam arī uzticēta tā vadīšana.

 

Edgara Ošlejas balsi dzirdam arī seriālos un televīzijas filmās, kuras dziedātājs ierunā jau kopš Mūzikas akadēmijas pirmā kursa. Bet par Siguldas opermūzikas svētkiem solists saka – patiesi glauns sarīkojums!

 

Jūs šobrīd dziedot Prāgas operā….

CITI ŠOBRĪD LASA

E. Ošleja: Jā, man tur ir piecas lomas – Banko “Makbetā”, Kolēns “Bohēmā”, Karalis “Aīdā”, Augstais priesteris “Nabuko” un Andželoti “Toskā”. Paveicās, ka tiku uzaicināts Oslo “Nord operā” – noklausīšanās un meistarklasēs –, kur mani izvēlējās kā vienu no Mūzikas akadēmijas studentiem. Oslo publikā aģenti, talantu meklētāji… Pēc vienas no kārtām pienāca e-pasts no Prāgas operas, kas aicināja uz sadarbību.

 

Mūzikas lietpratēji teic, ka jums esot tāds īsts bass, kā mūsu operā Krišjānim Norvelim, kā bija nu jau viņsaulē aizgājušajam Romānam Poļisadovam. Kā jums, dziedātājam ar tādu dabas dotu balsi, pašam šķiet – pasaules opernami stāvēs rindā vai dzīvē tomēr notiek citādi?

Viss atkarīgs no paša.

Iespējas ir milzīgas, taču, ja sēžam uz dīvāna, neviens lomas klāt nepienesīs.

Soprāniem ir grūtāk, jo konkurence lielāka, baritoniem tāpat. Basiem šajā ziņā ir nedaudz vieglāk, jo mūsu ir mazāk, bet, protams, jāstrādā, jo nevienu neinteresē slikti dziedošs izpildītājs.

Balss jātrenē, lomas jāmācās, palaisties nedrīkst. Diemžēl pandēmijas laiks mazliet iecirtis sprunguļus spieķos, jo nebija tik lielu iespēju trenēt balsi. Dzīvoklī klavieres nav tās, nevari uzaicināt koncertmeistaru, un bez pavadījuma dziedāt atkal nav tas.

Taču, ja esi īstajā, Mūzikas akadēmijas vai operas vidē, pilnīgi cita lieta, jūti to sulu, esenci, īsto gaisu! Esmu mēģinājis dziedāt dzīvoklī, galīgi nav tas, un visu laiku šķiet, ka traucēju kaimiņu mieru.

 

Bet atgriežoties pie nākotnes vīzijas…

Varbūt kaut kad pēc gadiem vēlēšos lielāku stabilitāti, esot vienā vietā, bet šobrīd man labākais šķiet palikt brīvībā. Tas sniedz iespēju piekrist dažādākiem projektiem un iepazīt pasauli, sadarbojoties ar plašāku klāstu nozares profesionāļu.

 

Un kāda ir Prāgas operas aura?

Prāgā jūtos ļoti labi. Tieku uzņemts ar cieņu, par visu padomāts. Operas direktors pirms izrādēm mēdz iegriezties solistu grimētavās, lai pārmītu dažus draudzīgus vārdus un novēlētu izdošanos izrādē, kas vienmēr ir patīkami.

Protams, Latvijas Nacionālā opera ir mājas, kur pazīstu vairāk kolēģu.

Īstenībā daudzas lietas ir līdzīgas. Prāgas operu gan restaurēja pirms diviem gadiem, viss jauns, skaists, svaigs…

 

Un publika?

Zolīdi tērpjas! Rīgā tomēr – nerunāsim par pirmizrādēm, bet kārtējām – biežāk sanāk pamanīt kādu, kas ieradies ikdienišķā apģērbā. Garo pārlidojumu gaidītāji no lidostas domā tā – kino biļete gandrīz tikpat dārga kā operā, laiks kaut kā jāīsina, tad jau labāk iet uz operu, vai ne?

Un viņi ierodas mūsu Baltajā namā savos ceļojumu tērpos un it kā nozog daļiņu no svētku sajūtas, no maģijas, ko sniedz operas izrādes apmeklējums.

 

Mūsu operā jūsu lomas ir Rainmārs “Tanheizerā”, Zarastro “Mazajā burvju flautā”, Aklais “Spēlēju, dancoju”, Kolēns “Bohēmā” un vēl divas mazas lomiņas – Baltais priesteris “Turandotā” un Trako nama pārvaldnieks “Izvirtības hronikā”. Kā pašam šķiet, kura no minētajām lomām visvairāk pieguļ?

Vislabāk jūtos “Bohēmā”, jo viss sastāvs, galvenie tēli tajā jauni mākslinieki, ir mūziķis, gleznotājs, filozofs, rakstnieks… Viņi ālējas, ballējas, ne vienmēr ir pārtikuši. Viņi lielāku nozīmi piešķir savstarpējām attiecībām un mākslai nekā finansiālajam nodrošinājumam.

Un tā īstenībā ir esence, ko es baudu uz skatuves tajā brīdī, kad varu izkustēties, izsmieties no sirds. Un smiekli man nav jāuzspēlē, tie nāk dabīgi, jo starp kolēģiem “Bohēmā” mēs tiešām arī dzīvē esam draudzīgās attiecībās, ir ļoti patīkami šo lomu spēlēt.

 

Arī “Māmuļā” un citur esat dziedājis Čaikovski, Verdi, Hendeli, Prokofjevu. Kurš no skaņražiem tuvāks?

Ļoti izbaudu, dziedot Verdi mūziku, jo tā ir monumentāla, grandioza un tajā pašā laikā to ir ļoti viegli izpildīt. Lai arī Verdi mūzikā ir augstas notis, skaņradis ērti pieved pie tām, un tās nāk it kā pašas no sevis. Man arī bija tas gods dziedāt basa solo Bēthovena “9. Simfonijā” Prāgas operas orķestra pavadījumā. Koris, milzīgs orķestris, kaifs.

Bija divi koncerti – Barselonā un Madridē. Iespaidīgi! Gatavojos tiem ar lielu atbildības sajūtu. Kad man iedeva Kolēna lomu, pirms tam Prāgā sacīja – ja sākam sadarbību, nodziedi arī šo, Bēthovena “9. Simfoniju”… Tā bija mana pirmā sadarbība ārzemēs.

 

No kurienes nāk jūsu skaistais bass?

Mans vectēvs Gunārs Zemītis bija gruntīgs bass, dziedāja korī. Mūsu ģimenē visi dzied. Manai mammai ir skaista balss, tētis jaunībā spēlēja kāzās ģitāru un akordeonu, bet es no ģimenes esmu pirmais, kas muzicē profesionāli.

Ceļš mūzikā aizsākās Rīgas Komercģimnāzijas jauktajā korī, ko vadīja Maija Feldmane. Mūzikas stundā mani izdzirdējusi, teica: tu nāc uz kori! Tad ceļš aizveda uz Jauno Rīgas vīru kori, ko vada Iveta Rīsmane un Einārs Verro, pēc tam uz Garkalnes novada kori “Pa saulei”, kura diriģenti Marta un Jānis Ozoli (arīdzan Babītes “Maska” mākslinieciskais vadītājs. – V. K.).

Dziedājām, dziedājām, un es sapratu, ka man gribas izpausties vairāk.

Palūdzu Jānim Ozolam, lai iepazīstina ar kādu vokālo pedagogu, un diriģents izraudzījās Latvijas Kultūras akadēmijas asociēto profesoru Robertu Hansonu, kurš strādā ar lielisko koncertmeistari Ingunu Puriņu, kurus es uzskatu par saviem mūzikas krustvecākiem un bez kuru nenogurstošā darba manā labā es nebūtu ticis tik tālu.

Vēl esot Mūzikas akadēmijas studentam, bija iespēja strādāt ar dažādiem ārzemju pedagogiem, kurus lieliski izvēlējās neaizvietojamā profesore Maija Sīpola. Tā aizsākās arī mana sadarbība ar Robertu Haimanu, jau kādu laiku Zviedrijas galvaspilsētā dzīvojošo amerikāni, kurš pasniedz Stokholmas Mākslu universitātē.

Pie viņa mācos atbrīvotību, prasmi pārvarēt saspringumu.

Haimans bija atbraucis uz meistarklasēm Latvijā, mums ātri radās kontakts. Florences konservatorijā, kur mēs ar līgavu abi mācījāmies, interpretāciju lieliski ierāda koncertmeistare Ulla Kasalini, dāma gados, bet ar uguni iekšā un milzīgu pieredzi.

Itāliete ar vācu asinīm un lielisku vācu izrunu, kuru ierādījusi arī man. Ar viņu kopā gatavojāmies Bēthovena “9. simfonijai”.

 

Kas dziedātāja profesijā sniedz lielāko gandarījumu un kas ir pārvaramie šķēršļi?

Nedrīkst ierūsēt, jo pēc ilgāka klusuma uzstājoties ir tā, it kā kāptu uz skatuves pirmoreiz, vismaz grūtākajās lomās. Satraukums mani izrādes dienā pavada tikai līdz iznākšanai uz skatuves. Kad esi uz tās dēļiem, izbaudi mūziku.

Ir brīnišķīgs gandarījums, kad izdodas izdziedāt grūtās notis, sarežģītākās vietas perfekti.

Tas ir pat lielāks gandarījums nekā aplausi pēc izrādes. Lielākie kritiķi esam sev paši. Ja pats sev vari uzsist pa plecu, tad ir labi. Jātrenē spēja atbrīvoties no ķermeņa sasprindzinājuma pēc augšējām notīm, lai skanīgi varētu paņemt apakšējās, kā, piemēram, ārkārtīgi grūtajā Osmina ārijā – “O, wie wil ich triumfieren” (kā vēlos uzvarēt – vācu val.) Mocarta “Bēgšanā no Seraja”, tur ir lēciens pa divām oktāvām.

Bija tāds brīnišķīgs vācu operdziedātājs Kurts Molls, fenomenāli, kā viņš to spēja izdarīt! It kā bez jebkādas piepūles… Molla vairs nav mūsu vidū, bet, ja laika ratu varētu pagriezt, es labprāt ietu pie šī vīra meistarklasēs.

 

Kas ir laba opera?

Opermūzikas pasaule ir ārkārtīgi plaša un gaumes ir dažādas, tāpēc grūti norādīt uz kādu konkrētu kritēriju, bet, manuprāt, laba opera ir tā, kur, arī nesaprotot valodu, skatītājs spēj izdzīvot stāstu, sajust emocijas un piedzīvot maģisku momentu mākslas pasaulē.

 

Siguldas opermūzikas svētki – ceļojums opermūzikas pasaulē

* Koncertā uzstāsies pasaulslavenais bulgāru soprāns Krasimira Stojanova, viena no lielākajām zvaigznēm pasaulē, uz kuru opermūzikas svētku rīkotājs Dainis Kalns gaidījis rindā padsmit gadu.

Savā laikā viņa spēlējusi vijoli orķestrī pie Vladimira ­Kiradžijeva, kas arī koncertā būs pie diriģenta pults. Dziedājusi Bizē, Verdi, franču un krievu operās, Metropolitēnā, Koventgārdenā, “La Scala”.

Kā mājvieta zvaigznei šobrīd vairāk uzlūkojama Vīnes opera, bet Rīgā viņa ieradīsies tieši no Minhenes opernama, kur būs nodziedājusi “Aīdu”, ko dziedās arī Siguldā. Aleksandrs Antoņenko izteicies, ka tieši Krasimira Stojanova ir lieliskākā Dezdemonas lomas dziedātāja pasaulē. Viņa ir ierakstījusi divus diskus ar pasaulslaveno latviešu diriģentu Marisu Jansonu pie pults – “Jevgeņiju Oņeginu”, kurā dzied Tatjanu, un Verdi “Rekviēmu”.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Zvaigznes tautietis, bulgāru pirmais tenors ­Mihaels Mihailovs piedāvās skaistākās operu ārijas un duetā no Verdi “Pērļu zvejnieka” satiksies ar mūsu solistu Rinaldu Kandalincevu, kurš Siguldas opermūzikas svētkos dzied jau kopš 2005. gada.

* Koncertā Pils dārzā muzicēs Edgars Ošleja, ­Andris Lapiņš un Jana Lute. Ilonas Bageles sniegumā visspilgtāk var izbaudīt latviešu mūziku, Dināra Rudāne parādīs savas balss fenomenālās spējas. Opermūzikas svētku tradīcija turpināsies caur Krišjāni Norveli, kas ir pastāvīga vērtība Siguldas opermūzikas svētkos, un publikai būs pieejami trīs labumi reizē – vakara koncerts “Ceļojums opermūzikas pasaulē”, dienā koncerts Pils dārzā un vēl iespēja apmeklēt restaurēto unikālo Siguldas pili, kurā tik spilgti izpaužas nacionālais romantisms.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Latvijā reģistrēta pirmā Covid-19 revakcinācijas epizode 59
12 stundas
LA
Latvijas Avīze
Veselam
“Pēc potes gaidījām, kas nu būs, bet vīlāmies.” Ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba par vakcinēšanos pret Covid-19 49
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ar nodokļiem neapliekamo minimumu plāno celt vismaz līdz 400 eiro. Cik naudas paliktu “uz rokas”? 31
23 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Karstākajā ražas laikā Sakņu paviljons bēdīgi stāv pustukšs. Uz kurieni “pārcēlies” iecienītais paviljons? 27
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Drosmīgs gailis un kaza izglābj vistu no vanaga nagiem 16
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Zinātnieki vēl klusē! VM pagaidām neredz pamatojumu papildu Covid-19 potei visiem iedzīvotājiem 18
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Krievijā nomirusi Navaļnijam nosacīto sodu ar reālu aizstājusī tiesnese 2
22 minūtes
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Automašīnu vietā gājējus un velosipēdistus tagad apdraud jauna problēma – e-skūteris 7
1 stunda
LA
Latvijas Avīze
Veselam
“Pēc potes gaidījām, kas nu būs, bet vīlāmies.” Ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba par vakcinēšanos pret Covid-19 49
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Krievijā nomirusi Navaļnijam nosacīto sodu ar reālu aizstājusī tiesnese 2
19:58
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
“Turpmāk tikai kopīgi!” Urzula fon der Leiena neatgādināja par haosu un nacionālo egoismu pandēmijas sākumā 3
18:56
Daina Šulca
Ziņas
“Profesionāli esmu ļoti daudz ieguvusi,” Beatrise dalās pieredzē par studijām Dānijā 1
18:55
LA
LA.LV
Ziņas
Ap Ziemassvētkiem uzņēmēji saņems “dāvanas” no VID, kas liks rīkoties. Endziņš par nodokļu sistēmas brāķi 24
5 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Influencere Beta Beidz: “Jāpalīdz meitenēm, kurām nav paveicies sociālā slāņa loterijā!” 2
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ap 10 000 migrantu slēpjas no karstuma zem tilta uz ASV un Meksikas robežas 7
4 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Karstākajā ražas laikā Sakņu paviljons bēdīgi stāv pustukšs. Uz kurieni “pārcēlies” iecienītais paviljons? 27
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rastorgujevam diskvalifikācijas dēļ olimpiskās spēles ies secen 6
3 stundas
Daina Šulca
Ziņas
“Profesionāli esmu ļoti daudz ieguvusi,” Beatrise dalās pieredzē par studijām Dānijā 1
1 stunda
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Sargājot šodien Pav­ļutu, jūs stumjat sevi uz klinti.” Pavļutu kritizē, bet atstāj amatā 62
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. “Cēloņi šādām izmaiņām pagaidām nav zināmi!” Latvijā samazinās susuru populācija 6
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Darboties vajag ne tikai rungai, bet arī dialogam.” Kossovičs iepriecināts par vakcinācijas rādītājiem Rīgas skolās 12
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Autovadītājam piemēro 360 eiro sodu par braukšanu ar ātrumu 161 km/h 6
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vīķe-Freiberga: Mums plosās pandēmija, slimība skar visus, tomēr daži bezatbildīgi nebaidās spēlēt krievu ruleti 163
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iekļūstot kādā privātmājā, vairākas personas maskās īpaši cietsirdīgi aplaupa sievieti 5
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ko darīt Pavļutam, ja cilvēki negrib vakcinēties – vilkt aiz matiem?!” Bikše par veselības ministra atbildību 67
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs nodarbojamies ar mārketingu un pārpērkam pedagogus.” Direktoru pārsteidz ierēdņu teiktais, ka ar vakancēm neesot problēmu 9
9 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Latvija atpaliek no kaimiņiem, savukārt Baltijas “tīģera” lomā Igauniju pamazām nomaina Lietuva 38
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Mūžībā devies vjetnamiešu Tarzāns, kurš 40 gadus pavadīja džungļos 5
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ar nodokļiem neapliekamo minimumu plāno celt vismaz līdz 400 eiro. Cik naudas paliktu “uz rokas”? 31
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Dusmīgs par nesaņemto algu vīrietis ar ekskavatoru sadauza vairākas darba mašīnas 16
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Krāsaina, aromātiska un ļoti garšīga: ķirbja krēmzupa ar tīģergarnelēm, ingveru un konjaku 1
1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Gluži kā universālais veļas pulveris izmazgā melnumus, tā “cilvēciskā kļūda” attaisno šobrīd ikvienu varas grēku 65
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu mediji: prinča Viljama sieva Keita Midltone ir ceturtā bērniņa gaidībās? 7
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Drosmīgs gailis un kaza izglābj vistu no vanaga nagiem 16
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kaspars Kambala sarīko pamatīgu skandālu, jo sieva bez viņa atļaujas nopirkusi jaunus krēslus 52
1 diena
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Vai, jūsuprāt, nevakcinētajiem vajadzētu lielākus ierobežojumus? 169
1 diena