Foto: Aleks333/Shutterstock

Danusēvičs: Obligātā depozīta sistēma – “skuju taka” mazajiem tirgotājiem 0

Obligātā dzērienu iepakojuma depozīta sistēmas modelis, ko piedāvā ieviest Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, nesīs ievērojamus zaudējumus vietējiem mazajiem pašmāju tirgotājiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli”
Lasīt citas ziņas
Izdevīga šāda sistēma būs tikai depozīta automātu piegādātājiem, kuri varēs nopelnīt uz iedzīvotāju un mazo uzņēmēju rēķina.

Kopējās dzērienu iepakojumu depozīta sistēmas ieviešanas izmaksas tiek lēstas ap 30 miljoniem eiro, un jau pašlaik ir skaidrs, ka šī summa būs jāsedz tirgotājiem, līdzīgi kā tas notika, kad sistēma tika ieviesta Igaunijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lielākās izmaksas prasīs tieši iepakojumu savākšanas automātu iegāde un uzstādīšana tirdzniecības vietās, kā arī atsevišķu šķirošanas līniju izveide katrā tirdzniecības vietā.

Tirgotājiem izmaksas, patērētājiem – dārgāki produkti

Patērētāji obligātās depozīta sistēmas ietekmi izjutīs brīdī, kad sadārdzināsies ne vien dzērienu cenas veikalos, bet arī atkritumu apsaimniekošanas izmaksas, aptuveni par 5 līdz 10%.

Un tas notiks neizbēgami, lai arī par to politiķi šobrīd nerunā.

Aprēķini liecina, ka pircējiem pēc depozīta sistēmas ieviešanas būs papildus jāmaksā vismaz 15 eiro centi par katra dzēriena iepakojuma vienību, bet atpakaļ varēs atgūt tikai daļu – 10 eiro centus no samaksātās naudas.

Latvijas dzērienu ražotājiem un izplatītājiem tas nozīmēs potenciālus zaudējumus, jo līdz ar cenas palielināšanos samazināsies arī Latvijas iedzīvotāju pirktspēja.

Vienlaikus patērētājiem dārgāk būs jāmaksā arī par atkritumu apsaimniekošanu – depozīta sistēmas ieviešana mūsu valstī būtiski sadārdzinās dalītās atkritumu vākšanas sistēmas darbu atlikušajām atkritumu frakcijām, jo samazināsies sistēmas ietvaros savāktais materiāls un saruks līdzekļi no to realizācijas.

Kopumā var lēst, ka šīs sistēmas ieviešana tirgotāju izmaksas palielinās piecas reizes vairāk nekā dalītā atkritumu šķirošanas sistēma.

Vēl viens, manuprāt, nepārdomāts elements obligātajai dzērienu depozīta sistēmas ieviešanai, kā to šobrīd paredz Iepakojuma likums, ir neskaidrība par to, kā labā šī sistēma tiek veidota.

Ir skaidrs, ka ieguvējs būs tieši depozīta sistēmas iekārtu piegādātājs, nevis Latvijas uzņēmēji. Vietējiem uzņēmumiem un iedzīvotājiem tas būs papildu slogs.

Mazajiem tirgotājiem nav arī tādu tirdzniecības platību, lai tajās bez problēmām un galvassāpēm atrastu lieku vietu jauniem automātiem vai taras pieņemšanai.

Tāpat depozīta sistēma neatvieglo šķirošanas procesu, jo tirgū ir ļoti daudz pudeļu veidu, kas vēlāk cilvēkiem atkal būs jāpāršķiro.

Vistiešākais ieguvējs no šīs sistēmas ieviešanas būs automātu tirgotāji, kuri varēs labi nopelnīt uz Latvijas mazo uzņēmēju un iedzīvotāju rēķina.

Tuvākajā laikā neviena cita valsts neplāno ieviest depozīta sistēmu, tāpēc iekārtu ražotāji rada spiedienu uz lēmumu pieņēmējiem, lai varētu savus depozītu automātus pārdot Latvijā.

Jautājums, vai vēlamies ieviest dārgu sistēmu un radīt papildu izdevumus saviem pašmāju tirgotājiem, kuri jau tagad bieži cīnās par izdzīvošanu?

Šobrīd izskatās, ka ar obligāto dzērienu depozītu politiķi un atbildīgie ierēdņi nolēmuši sagatavot skuju taku mūsu mazajiem uzņēmējiem.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.