Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Paliatīvās aprūpes pieejamības veicināšanai deputāts mudina atrast papildu lokāciju Rīgas reģionā 0

Paliatīvās aprūpes pakalpojumu pieejamības veicināšanai jāapsver papildu lokācijas rašana šim mērķim Rīgas reģionā, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē norādīja deputāts Mārtiņš Staķis (AP).

Piontkovskis: Putins zina, ka Baltijas valstis pretosies, bet nav pārliecināts, ko darīs Rietumi 134
FOTO. “Prāta Vētras” bundzinieks Kaspars Roga komentē savu došanos prom no Latvijas 16
Izskan ziņas, ka Ukrainā parādījusies Baltkrievijas bruņoto spēku vienība. Slaidiņš skaidro, vai tā ir taisnība 28
Lasīt citas ziņas

Deputāts sacīja, ka papildu telpas potenciāli varētu rast stacionārā “Gaiļezers”.

Savukārt Veselības ministrijas (VM) Veselības aprūpes departamenta vadītāja Antra Valdmane atklāja, ka patlaban tiek izskatīta iespēja nodot kādās VM pārvaldībā esošas telpas pašvaldībai, lai risinātu nepietiekamo paliatīvās aprūpes sociālo pakalpojumu pieejamību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr pret stacionāra “Gaiļezers” telpu piesaistīšanu viņa izturējās skeptiski, pieļaujot, ka šāda iespēja rastos tikai 2023.gadā, kad iestādē parādītos brīva telpa šim mērķim. “Tas ir tikai projekts, tāpēc nevar teikt, vai tā būs, vai nebūs,” sacīja Valdmane.

Komisijas priekšsēdētājs Andris Skride (AP) gan mudināja ministriju pārstāvjus izskatīt šādu priekšlikumu.

Runājot par paliatīvās aprūpes pakalpojumu pieejamību Rīgas reģionā, Rīgas domes Sociālo pakalpojumu administrēšanas nodaļas vadītāja Ruta Klimkāne un Veselības aprūpes pieejamības uzraudzības nodaļas vadītāja Gunta Grīsle stāstīja, ka patlaban ir jānoskaidro, kāda veida pakalpojumi ir primāri nepieciešami un kādi visvairāk trūkst. Klimkāne informēja, ka, piemēram, Rīgas 1.slimnīcā, kur primāri atrodas īslaicīgās aprūpes saņēmēji, ir pieejamas 140 aprūpes vietas, savukārt rindā uz šo pakalpojumu ir aptuveni 60 cilvēki.

Tomēr VM pārstāvji argumentēja, ka jādomā ir nevis par pieejamo vietu skaitu, bet drīzāk par personāla noslogojumu.

Vienlaikus sēdē iezīmējās, ka problēma ir arī neskaidrībās, kas pastāv starp dažāda veida sociālajiem un veselības aprūpes pakalpojumiem. Deputāts Andrejs Klementjevs (S) mudināja klātesošos precizēt, par kāda veida pakalpojumiem ir jādomā primāri, bet komisijas priekšsēdētāja biedre Anda Čakša uzsvēra, ka jādomā ir gan par īslaicīgajiem, gan ilgstošajiem pakalpojuma saņēmējiem.

“Arī šodienas diskusija apliecināja, ka dažkārt mūsu iestādēm ir grūtības risināt jautājumus, kur nepieciešama starpdisciplināra sadarbība, un katrs skatās uz jautājumu no sava skatupunkta,” norādīja Skride.

Vienlaikus Labklājības ministrijas (LM) valsts sekretāra vietniece Līga Āboliņa skaidroja, ka kopš 2018.gada sadarbībā ar VM darbojas psihosociālā atbalsta nodrošināšanas projekts, kura laikā šādu pakalpojumu ir saņēmuši 539 bērni un 1567 viņu ģimenes locekļi. Tāpēc LM patlaban izvērtē šāda pakalpojuma paplašināšanu, lai būtu iespējams to sniegt arī pieaugušajiem.

Izklāstot LM pašreizējās prioritātes, ministrijas pārstāvis Dūdiņš skaidroja, ka Nacionālajā Attīstības plānā paliatīvo pacientu psihosociālā atbalsta pasākumiem tika atvēlēti 4,5 miljoni eiro. Patlaban tiek plānots sākt jauna veida pakalpojuma pilota projektu, kurš būtu orientēts tieši uz pieaugušajiem pacientiem. Notiek arī darbs pie dzīvesvietā bāzētu pakalpojumu izveides, norādīja LM pārstāvis.

Savukārt “Ziedot.lv” vadītāja Rūta Dimanta sacīja, ka patlaban paliatīvajiem pacientiem visvairāk trūkst higiēnas preces. Problēmas novērojamas arī diagnožu klāstā, kam pienākas valsts apmaksāti pakalpojumi, proti, organizācija ir iepriekš saskārusies ar pacientiem, kuriem ir nepieciešami noteikti palīglīdzekļi, bet, atbilstoši viņu diagnozei, valsts tos nenodrošina. Vienlaikus nepieciešams arī celt informētību un apmācīt ģimenes locekļus, kuri šādās situācijās nereti uzņemas aprūpēt pacientu, jo zemās darba samaksas dēļ nav iespējams piesaistīt aprūpētāja pakalpojumus, stāstīja Dimanta.

Viņa arī kritizēja nesen VM sadarbībā ar Nacionālo veselības dienestu un LM izstrādāto paliatīvas aprūpes bukletu, norādot, ka tas nesniedz gana informāciju pacientiem, savukārt vairums no bukletā minētajiem pakalpojumiem, ārstniecības personāla trūkuma dēļ nemaz nav pieejami. LM varētu palīdzēt jaunajiem pacientiem, nosakot atvieglotu invaliditātes iegūšanas kārtību, jo šiem cilvēkiem un viņu tuviniekiem nereti vajag pamest savu darbu, kā rezultātā viņi iekļūst finansiālās grūtībās, piebilda Dimante.

Lai turpinātu skatīt paliatīvās aprūpes pakalpojumu pieejamības jautājumu, deputāti plāno atkārtoti tiksies ar VM un LM pārstāvjiem tuvākā mēneša laikā. Nākamajā tikšanās reizē atkārtoti ieradīšoties arī Rīgas domes pārstāvji.

Komisijas priekšsēdētājs mudināja LM pārstāvjus šīs nedēļas laikā uzsākt komunikācijas ar Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisiju (VDEĀK), lai vienkāršotu invaliditātes piešķiršanas kārtību paliatīvajiem pacientiem.

Vienlaikus sēdē tika prasīts vienkāršot kārtību, kādā darbnespēja tiek piešķirta pacientu tuviniekiem, ja viņi pilda kopēja pienākumus.

Pašreiz līdzīga iniciatīva funkcionē attiecībā uz bērnu kopšanu smagu saslimšanu gadījumos. Atkārtotās tikšanās reizē komisija gaidīs kopēju ziņojumu no LM un VDEĀK par paveikto.

Turpretim LM Sociālo pakalpojumu departamenta direktors Aldis Dūdiņš pauda viedokli, ka jau patlaban VDEĀK veiktā izvērtēšana ir gana ātra. Arī LM valsts sekretāra vietniece Līga Āboliņa atbalstīja šādu redzējumu, kā rezultātā sēdē izcēlās diskusijas par paliatīvo pacientu dzīvildzi, vairākiem komisijas deputātiem akcentējot invaliditātes piešķiršanas kārtības vienkāršošanas nozīmi paliatīvajiem pacientiem.

Foto – LETA

Vienlaikus terminu lietošanas atšķirību dēļ, nākamās tikšanās reizē deputāti arī gaidīs kopēju VM un LM prezentāciju par paliatīvo pacientu stāvokli. Šoreiz abu ministriju pārstāvji katrs sniedza savu ieskatu atsevišķi, kas sēdē noveda pie neskaidrībām par paliatīvo pacientu dzīvildzi un viņiem pieejamajiem pakalpojumiem.

“Mēs šeit sēžam, speciālisti dažādās jomās, un mums katram ir sava izpratne par to, kas ir paliatīvais pacients,” sacīja LM valsts sekretāra vietniece Āboliņa.

Jau vēstīts, ka no šī gada otras puses neārstējami slimu pacientu šķidro ēdināšanu apmaksās valsts. VM valsts sekretāres vietniece veselības politikas jautājumos Līga Šerna iepriekš informēja, ka no atvēlētajiem līdzekļiem šī gada nozares budžetā, rasta iespēja uzsākt enetrālās un paraenterālās barošanas maisījumu apmaksu ambulatorajiem pacientiem.

Tāpat ministrija norādījusi, ka turpinās strādāt pie paliatīvās aprūpes pakalpojumu uzlabošanas.

Vienlaikus vairākas labdarības organizācijas ir iesaistījušās paliatīvo pacientu labklājības veicināšanā. Pērnā gada nogalē problēmas paliatīvās aprūpes pieejamībā aktualizēja arī labdarības maratonā “Dod Pieci!”, kura laikā tika saziedoti 438 197 eiro, tādējādi šo summu novirzot pilnvērtīgam uzturam neārstējami slimiem cilvēkiem, kuri vairs nevar paēst paši, kā arī citām paliatīvās aprūpes atbalsta terapijām.

Nolūkā informēt sabiedrību par valsts apmaksātu paliatīvās aprūpes pakalpojumu saņemšanas iespējām, VM sadarbībā ar Nacionālo veselības dienestu un LM ir izstrādājusi informatīvus bukletus jeb ceļvežus par paliatīvo aprūpi gan pieaugušajiem, gan bērniem.

Nacionālo veselības dienestā norāda, ka paliatīvā aprūpe ir aktīva un visaptveroša to pacientu aprūpe, kuri sirgst ar smagām, bieži dzīvībai bīstamām hroniskām vai akūtām slimībām, vai kuru izārstēšana vairs nav iespējama.

SAISTĪTIE RAKSTI

Lēmumu par nepieciešamās paliatīvās aprūpes veidu, piemēram, ambulatori, mājās vai stacionārā var pieņemt ģimenes ārsts vai ārsts-speciālists, individuāli izvērtējot katra pacienta gadījumu.

2020.gadā esošā budžeta apmēros plānots turpināt apmaksāt parenterālo barošanu bērniem, kas sasnieguši 18 gadu vecumu vai ir vecāki bērniem, kuri jau no bērnības ir Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas paliatīvās aprūpes uzskaitē, un uzsākt specializēto barošanas maisījumu apmaksu ambulatori arī pieaugušajiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Mēness aptieka: 26% Latvijas iedzīvotāju ārstniecības augu tējas iegādājas aptiekā – sabiedrībā to pazīšanas prasmes un vākšanas tradīcijas mazinās
Meņģelsone: Katra ģimene saprot, ko nozīmē, ka Latvijā vīrieši dzīvo vidēji 20 gadu mazāk nekā citviet 1
Jelgavas poliklīnikas vadītāja: Medikamentu trūkuma problēma Latvijā ir sasniegusi savu pīķi, īpaši trūkst antibiotiku 17
Uzmanīgi ar mutes skalojamajiem līdzekļiem! Ārsti brīdina – var iedzīvoties pamatīgās nepatikšanās
Piontkovskis: Putins zina, ka Baltijas valstis pretosies, bet nav pārliecināts, ko darīs Rietumi 134
FOTO. “Prāta Vētras” bundzinieks Kaspars Roga komentē savu došanos prom no Latvijas 16
Izskan ziņas, ka Ukrainā parādījusies Baltkrievijas bruņoto spēku vienība. Slaidiņš skaidro, vai tā ir taisnība 28
Kadirovieši Melitopolē izvaro Krievijas televīzijas propagandisti un piekauj operatoru 100
“Man bija tik ļoti kauns!” Erotisko bilžu fotogrāfam Aleksandram Sokolovam fotosesijas laikā ar kādu dāmu gadās briesmīgs misēklis
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem 1
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā 1
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk 10
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē 9
salviju izmanto veselībai 3
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai 8
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu 12
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai 6
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai 3
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties 5
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā 3
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus 3
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne 5
„Mēness aptiekas” sveicieni Latvijas Paralimpiskās komitejas sportistus spēcinās sasniegumiem jaunajā gadā
Ziedot līdzekļus kādas personas ārstēšanai nākamgad paredz 10% iedzīvotāju 1
Lai elpotu – vajadzīga dzelzs 6
Kāpēc laba dāvana svētkos ir vitamīni un grāmata 9
Cukura diabēts – gluži kā vēl viens pamatdarbs. Kā ar visu tikt galā? 1
„Mēness aptieka”: sievietes sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļus izvēlas aptiekās un specializētos veikalos, bet vīriešiem iecienītāki lielveikali 4
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 5
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas 3
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 12
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Gaļa, augļi, dārzeņi ir visbiežāk sastopami Latvijas iedzīvotāju ēdienkartē
Cik daudz patiesībā cilvēkam ir vajadzīgs C vitamīns? 8
Elektroniskās cigaretes – revolucionārs izgudrojums vai drauds veselībai? 14
Tabakas dūmi saēd elpceļus, izraisot iekaisumu bronhos un plaušu audos 9
Kārlis Rācenis ar kolēģiem rada alternatīvu antibiotikām 24
Ziemeļkoreja noslēgusi galvaspilsētu uz vairākām dienām “elpceļu slimību” dēļ 2
Naudas par trešdaļu mazāk nekā nepieciešams: slimnīcas aicina veselības ministri nekavējoties risināt finansējuma problēmu 34
Vai starptautiskajā automašīnu nomas tirgū viss jau sen ir sadalīts? Latvijas uzņēmēju stāsts
Piontkovskis: Putins zina, ka Baltijas valstis pretosies, bet nav pārliecināts, ko darīs Rietumi 134
Anda Līce: Kāpēc politiķi ir tik kāri uz aplamām un nebeidzamām reformām? 33
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Ukraina saņems 120 līdz 140 smagos Rietumu tankus. Ukrainas ārlietu ministrs to sauc par “pirmo ieguldījuma vilni”
Advokāta Bunkus slepkavības lieta: Apsūdzēto uzņēmēju Uļmanu patur apcietinājumā 11
Olafs Zvejnieks: Nabadzības mazināšanai varmācība nav vajadzīga
No amata atsaukts “RNP” valdes priekšsēdētājs Neimanis izvirzīto mērķu nesasniegšanas dēļ 9
FOTO. “Prāta Vētras” bundzinieks Kaspars Roga komentē savu došanos prom no Latvijas 16
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Dinastija rokasbumbā – no kuras valsts tā ir?
23:14
Gints Narogs: Vidējais pirksts Parīzei
22:39
Madona – ziemas orientēšanās centrs
22:21