Nākamgad pirmajā pusē avīžu papīra cenas kāpums var būt 25% robežās, bet žurnālu – ap 20%. Tas nozīmē, ka PVN samazināšana periodiskajiem izdevumiem ir tikai piliens jūrā uz vispārējo izmaksu kāpuma fona.
Nākamgad pirmajā pusē avīžu papīra cenas kāpums var būt 25% robežās, bet žurnālu – ap 20%. Tas nozīmē, ka PVN samazināšana periodiskajiem izdevumiem ir tikai piliens jūrā uz vispārējo izmaksu kāpuma fona.
Foto: Valdis Semjonovs

Būtisks izmaksu kāpums vērojams poligrāfijas nozarē: grāmatas un periodiskie izdevumi lētāki nekļūs 10

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Būtisks izmaksu kāpums vērojams arī poligrāfijas nozarē, kas ļauj secināt – grāmatas un periodiskie izdevumi lētāki nekļūs.

“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
“Kad ir jāvakcinējas, mēs esam seniori, bet šajā gadījumā mēs neesam.” Pirmspensijas vecuma sieviete par neesošo atbalstu energokrīzē
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē 48
Lasīt citas ziņas

Pēdējo mēnešu laikā papīra cena pieaugusi par 15–20%, liecina nozarē strādājošo teiktais. Sarunā ar “Latvijas Avīzi” Jelgavas tipogrāfijas valdes priekšsēdētājs Māris Matrevics sacīja, ka tieši šāds cenu kāpums novērojams viņa vadītajā uzņēmumā.

“Tikko saņēmām ziņu, ka ofsetpapīra cena aug vēl par 75 eiro/t, un tas nozīmē vēl 10% cenai klāt. Taču tas nav vienīgais pieaugums. Klasisks grāmatu papīrs tagad maksā 1300 eiro/t līdzšinējo 1100 eiro/t vietā. Izskatās, ka papīra cenas pieaugums pret iepriekšējo gadu būs 15–20% apjomā,” stāsta Jelgavas tipogrāfijas vadītājs. Papīra izmaksas veido ap 40% produkcijas pašizmaksā, un tas nozīmē, ka gatavās produkcijas cena pieaug par 6–7%. Matrevics saka paldies valdībai par PVN samazināšanu grāmatām un periodiskajiem izdevumiem, bet šis lēmums stāsies spēkā vien no nākamā gada, kamēr cenas izejvielām un resursiem strauji pieaug jau šogad.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī Poligrāfijas grupas “Mūkusala” valdes priekšsēdētājs, Latvijas poligrāfijas uzņēmumu asociācijas valdes priekšsēdētājs Visvaldis Trokša situāciju raksturo kā satraucošu. Jau pašlaik vērojams nopietns papīra deficīts. Iepriekš papīra piegādes tika izpildītas četru līdz sešu nedēļu laikā, bet šobrīd, pasūtot papīru, tas tiks piegādāts vien nākamā gada februārī vai martā. Papīra ražošanas jaudas rūpnīcās esot noslogotas un pieprasījums pārsniedz piedāvājumu.

Kādi ir situācijas iemesli? Viena no lielajām papīra ražošanas rūpnīcām Zviedrijā savu ražošanu pārtraukusi, bet cits uzņēmums pārprofilējies uz kartona iepakojuma ražošanu, pēc kā strauji aug pieprasījums.

Taču Latvijā pēdējo piecpa­dsmit gadu laikā papīra patēriņš samazinājies par 50%. Kādreiz tipogrāfijas papīru varēja nodrošināt visa gada vajadzībām, bet pašlaik cenu iespējams fiksēt tikai vienam ceturksnim. Jāņem vērā arī pieaugošās gāzes, elektrības, pārvadājumu un citu resursu cenas.

Trokša norāda, ka diemžēl par daudz esam kļuvuši atkarīgi no Ķīnas. Tagad viena konteinera piegādes izmaksas pieaugušas gandrīz desmit reižu – no 1200 eiro pirms gada līdz 20 tūkstošiem eiro patlaban, un tas ir vēl viens sadārdzinājums kopējā izmaksu ķēdē. Piecas reizes dārgākas kļuvušas koka paletes, plastikāta iepakojuma cena augusi trīs reizes, gāze kļuvusi dārgāka piecas reizes un tā varētu turpināt vēl. “Šāda situācija ir pirmoreiz manā pieredzē, kopš darbojos nozarē, un pagaidām nezinu, kā ar to visu tiksim galā,” pauda Trokša.

Neziņa par nākamo gadu un to, kāda būs ietekme uz periodisko izdevumu cenām, pašlaik ir liela. Proti, abonēšanas cenas pašlaik ir noteiktas uz visu gadu, taču jau tagad ir skaidrs, ka ražošanas izmaksas sadārdzināsies. Nākamgad pirmajā pusē avīžu papīra cenas kāpums var būt 25% robežās, bet žurnālu – ap 20%. Tas nozīmē, ka PVN samazināšana periodiskajiem izdevumiem ir piliens jūrā uz vispārējo izmaksu kāpuma fona.

SAISTĪTIE RAKSTI

Valdībai būtu jādomā, kā sabalansēt energoresursu cenu kāpumu un strādāt efektīvāk, nevis domāt par algu palielinājumu deputātiem un ministriem, uzskata Trokša. Viņš paredz, ka šī krīze varētu ilgt visu nākamo gadu, kas atsauksies uz nozari kopumā. Jāatgādina – valdība nesen lēma no nākamā gada samazināto PVN likmi 5% apmērā piemērot grāmatām un periodiskajiem izdevumiem. Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem par izdevējdarbību Latvijā, kopš 2009. gada ikgadēji samazinās gan jaunizdevumu skaits, gan grāmatu tirāža.

Piemēram, 2020. gadā izdoto grāmatu skaits salīdzinājumā ar 2019. gadu samazinājies par 14,2%, savukārt tirāžu skaits – par 26%, sasniedzot zemāko rādītāju kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas. Satraukumu rada arī sarūkošās preses izdevumu, it īpaši dienas laikrakstu, tirāžas, kas apdraud drukāto mediju kā viedokļu daudzveidības avota, latviešu valodas un kultūras balsta pastāvēšanu un iespēju sabiedrībai saņemt daudzveidīgu un sabiedriski nozīmīgu informāciju. Samazinātā PVN likme, visticamāk, veicinās to pieejamību un stabilizēs tirāžas, taču straujais izmaksu kāpums uzdod līdz šim neatbildētu jautājumu, kāda būs uzņēmumu reakcija uz notiekošo.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
“Kad ir jāvakcinējas, mēs esam seniori, bet šajā gadījumā mēs neesam.” Pirmspensijas vecuma sieviete par neesošo atbalstu energokrīzē
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē 48
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis 30
Ak vai, cik zemu kritis buldozers, ka tam jāvelkas uz veikalu bez sertifikāta un jātirda apsargs, lai ielaiž šopingā. Egila Līcīša feļetons 48
Lasīt citas ziņas
Latvijas kamaniņu braucēji izcīna zelta medaļu Eiropas čempionāta komandu stafetes sacensībās 3
VIDEO. “Vakcinēties man ir bail!” Ārstu konsīlijs arī pēc būtiskām vakcīnas radītām blaknēm par obligātu nosaka trešo poti
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
Gaidāms neliels sniegs, lietus un apledojums. Laika prognoze pirmdienai
Dzīve ir sarežģīta, taču skaista. Tev šodien būs daudz iespēju par to pārliecināties! Horoskopi 24.janvārim
18:35
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
17:23
Gaidāms neliels sniegs, lietus un apledojums. Laika prognoze pirmdienai
16:55
Latvijas budžetā ieskaitīs arestētus 1,3 miljonus eiro, kas atradās “ABLV Bank”
Sestdien reģistrēti 4753 jauni Covid-19 gadījumi
Kamaniņu braucēja Elīna Ieva Vītola izcīna bronzas medaļu Eiropas čempionātā
Veļasmašīnu darbinām pilnu, ūdeni tējkannā vārām, cik nepieciešams: padomi, kā saimniecībā ietaupīt
APTAUJA. Ap trešdaļa Latvijas iedzīvotāju neapmierināti ar dzīves kvalitāti Covid-19 laikā
Žurnālists un publicists Ilmārs Latkovskis: es negribētu būt Krišjāņa Kariņa vietā
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
Olafs Zvejnieks: Pēdējā desmitgadē pieredzētais “lētās naudas” periods tuvojas beigām 32
Kariņa valdībai aprit trīs gadi 16
Kazahstānā vairāk nekā 460 cilvēkiem izvirzītas apsūdzības terorismā un nemieru rīkošanā 59
Slīdes ir dažādas. Kura mazāk bīstama?
Vai cilvēki pandēmijas laikā sākuši vairāk ēst? 28
Kuram no ministriem pērn bijušas lielākās izmaksas? 4
Aparjods izcīna 2. vietu EČ kamaniņu sportā un pirmoreiz valsts vīriešu sporta veida vēsturē 3. vietu PK kopvērtējumā 4
No pilngadīgajiem iedzīvotājiem vakcināciju pret Covid-19 pabeiguši ap 80% un gandrīz trešdaļa revakcinējušies 143
Kāpēc “Gaso”, izbūvējot dabasgāzes pieslēgumu, prasa uzstādīt patēriņa skatītājus ēku ārpusē? 31
“Rīgā ievāktais medus ir ļoti kvalitatīvs.” Pēdējos gados galvaspilsētā attīstījusies urbānā biškopība 20
“Čīliešus vieno ģimene, bet latviešus – māksla un kultūra.” Latviete pēc 10 gadiem Čīlē ar ģimeni atgriežas dzimtenē 48
Vējainu laiku prognozē arī februārī un martā 6
Nauris Puntulis: Žēl, ka pandēmijas situācija neļauj pulcēt seniorus uz semināriem, lai mācītu medijpratību 134
“Visa pamatā ir cilvēku iekšējais karš, katram pašam iekšpusē, meklējot ienaidnieku ārpusē!” Saruna ar publicistu Ilmāru Latkovski 53
“Esmu bijis cilvēks, kurš agrāk diezgan skaļi vīpsnājis par seriāliem…” – atzīstas aktieris Niklāvs Kurpnieks
VIDEO. Ar mammu labāk tā nejokot! Dēls par nešpetnu joku saņem slapju slotu sejā 5
Emocionāli vari justies mazliet iztukšots! Horoskopi no 24. līdz 30. janvārim