Praktiski
Manas tiesības

Pārdzīvojušais laulātais var saņemt pusi no mirušā pensijas. Kur jāvēršas un kas jādara?0

Foto: ESB Professional/SHUTTERSTOCK

Esmu pensionāre. Nesen nomira mans vīrs, arī pensionārs. Kaimiņiene stāsta, ka es tagad varot pieprasīt sava vīra pensiju. Vai tā tiešām ir? ANASTASIJA RĪGĀ

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) uzzinājām, ka Jums ir tiesības saņemt atbalstu. Taču vēstulē neesat minējusi, kad konkrēti ir miris jūsu vīrs, ir iespējami divi varianti.

Līdz pagājušā gada beigām

Varat saņemt mirušā laulātajam paredzēto, ja pastāv šādi nosacījumi:

• pensijas saņēmējs miris līdz 2018. gada 31. decembrim;

• pensijas saņēmējs miršanas dienā bijis reģistrētā laulībā;

• mirušā nāves dienā laulātais, kā arī mirušais bijis vecuma, invaliditātes vai izdienas pensijas saņēmējs;

• pabalsts pieprasīts sešu mēnešu laikā no mirušā laulātā nāves dienas.

Pensijas saņēmēja nāves gadījumā pārdzīvojušajam laulātajam, pamatojoties uz viņa pieprasījumu, piešķir un izmaksā vienreizēju pabalstu mirušā laulātā divu pensiju apmērā.

Iestāžu izdienas pensijas saņēmēja (Iekšlietu ministrijas, prokuroru, tiesnešu u.c.) nāves gadījumā pārdzīvojušā laulātā pabalsts tiek izmaksāts saskaņā ar konkrētās iestādes izdienas pensijas likumu, t.i., pabalstu izmaksā mirušā divu pensiju apmērā, ja tas pieprasīts 12 mēnešu laikā no mirušā laulātā nāves dienas. Izņēmums ir drošības iestāžu amatpersonas vai neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšanā iesaistīto darbinieku izdienas pensijas saņēmēja nāves gadījumā, kad tiesības uz vienreizēju pārdzīvojušā laulātā pabalstu ir, ja tas pieprasīts sešu mēnešu laikā no mirušā laulātā nāves dienas.

No šā gada sākuma

No 2019. gada 1. janvāra jau ir cita kārtība. Pensijas saņēmēja nāves gadījumā pārdzīvojušajam laulātajam uz vienu gadu piešķir pabalstu 50% apjomā no mirušajam laulātajam saskaņā ar likumu Par valsts pensijām piešķirtās pensijas (ieskaitot piemaksu pie pensijas par apdrošināšanas stāžu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembrim).

Tiesības uz pabalstu ir 12 mēnešus no pensijas saņēmēja nāves dienas, ja iesniegums iesniegts sešu mēnešu laikā pēc pensijas saņēmēja nāves dienas. Taču, ja iesniegums iesniegts vēlāk, tiesības uz pabalstu būs ne agrāk kā sešus mēnešus pirms iesnieguma iesniegšanas dienas un ne ilgāk kā līdz dienai, kad pagājuši 12 mēneši no pensijas saņēmēja nāves dienas.

Tiesības saņemt pārdzīvojušā laulātā pabalstu ir, ja eksistē visi šie nosacījumi:

• pensijas saņēmējs ir miris pēc 2019. gada 1. janvāra;

• pensijas saņēmējs miršanas dienā bijis reģistrētā laulībā;

• mirušais bijis vecuma, invaliditātes, apgādnieka zaudējuma vai izdienas pensijas saņēmējs saskaņā ar lēmumu Nr. 104 Nolikums par izdienas pensijām vai lēmumu Nr. 34 Par Nolikumu par iekšlietu iestāžu ierindas un komandējošā sastāva darbinieku pensijām (darba devēja pensijām);

• pārdzīvojušais laulātais ir Latvijas Republikas vecuma, invaliditātes, izdienas vai speciālās valsts pensijas saņēmējs.

Šā pabalsta pieprasīšanai jāiesniedz iesniegums vai brīvā formā uzrakstīts pieprasījums pēc izvēles vienai no VSAA nodaļām personīgi vai elektroniska dokumenta formā (atbilstīgi normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu); nosūtot pa pastu vai iesniedzot ar pilnvarotās personas starpniecību; valsts un pašvaldību vienotajos klientu apkalpošanas centros, ar kuriem VSAA noslēgts līgums, vai aizpildot e-iesniegumu Vienotajā valsts un pašvaldību portālā: www.latvija.lv.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
900 km par 300 miljoniem: beidzot publisko karti ar ceļu posmiem, ko plāno saremontēt. Kurš un kā pieņēma gala lēmumu?
7 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Par īri nemaksā, pa pagalmu skraida pliknes, skan šāvieni: īrnieks miljonu vērtu īpašumu Jūrmalā pārvērš par “bomžu” māju
4 stundas
LE
LETA
Pasaulē
FOTO. Baltkrievijā turpinās vērienīgi protesti: Minskas ielās izgājuši tūkstošiem cilvēku
3 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Dabā
“Vilks kļūtu zaļš aiz skaudības.” Krišjānis Lielupes krastā uzbūvējis salmu māju tikai no vietējiem materiāliem 1
13 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Jēkabpilī notikusi smaga divu traktoru sadursme 1
7 stundas