Foto: LLKC, izdevums “Piena lopkopis”

Eksperta padomi piena aitu audzēšanā 0

Jautājums. Kā audzējamas piena aitas? LIENE JELGAVAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 15
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 6 vārdu īpašniekus, kurus visbiežāk ieskauj kupls bērnu pulciņš 10
TV24
Diskriminācija Latvijā? Advokāts komentē plānotos ierobežojumus 3
Lasīt citas ziņas

Jau piecus gadus ar piena aitu audzēšanu nodarbojas Iluta Straģe no Brunavas pagasta. Patlaban ganāmpulkā ir 55 slaucamas aitas: Ostfrīzijas piena un Beļģu piena šķirnes krustojums. Ir arī 30 jaunaitu un divi teķi. Latvijā šo šķirņu dzīvniekus pagaidām nevar iegādāties, tos ieved no Igaunijas, Lietuvas, Vācijas, Nīderlandes. Pieaudzis jērs (neatnesusies aita) maksā vidēji 150–300 eiro.

Ostfrīzijas piena aitas augumā ir diezgan lielas, slaidas, ar garām kājām, galvas pakauša daļā tām nav apmatojuma. Vilna ir gaiša, citāda nekā Latvijas tumšgalvēm, proti, ar mīkstām, garām šķiedrām, īpaši piemērota adījumiem. Arī Beļģu šķirnes aitām ir kaila galva un arī pliks vēders un atkailināts ielociņš astes galā. Abām piena šķirnēm ir tā sauktās garās, plikās žurku astes (tā ir priekšrocība higiēnas apsvērumu dēļ). Saimniecībā aitas cērp reizi gadā – pavasarī pēc atnešanās, lai vasaras periodā slaucot iegūtu tīru pienu.

Jēri pie mātes līdz diviem mēnešiem

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto: Iluta Straģe


Laba slaucama aita dienā dod 2–3 litrus piena. Sākotnēji jēri pie mammas dzīvo līdz mēneša vecumam, pēc tam tos uz nakti nošķir, māti vienreiz dienā slauc (šādi rīkojas mēnesi), pēc tam jēri tiek atšķirti un aitas sāk slaukt divas reizes dienā. Kad aitu aplecina, tā sāk noraut pienu – tad atkal jāslauc reizi dienā. Aizlaiž ciet pakāpeniski.

Pareizi barojot, Ostfrīzijas piena un Beļģu piena šķirnes aitas dzimumgatavību sasniedz 15 mēnešos. Vienā metienā ir 2–3 jēri. Aitām ir labas mātes īpašības, parasti nav problēmu dzemdībās un ir pietiekami daudz piena, lai pilnībā izbarotu savus jērus. Pēc rakstura aitas ir diezgan drošas.

Ziemā dzīvo ārā

Turēšanas apstākļi piena aitām ir līdzīgi kā slaucamām kazām. Laktācijas periodā noteikti nepieciešama piebarošana ar spēkbarību līdz 1 kg diennaktī. Var izmantot kombinēto spēkbarību vai arī dot auzu, kviešu, miežu graudus. Aitu pamatbarība ir ganību zāle un siens. Piena aitas visu ziemu var dzīvot ārā, aplokā. Kūtī tās ienāk tikai sliktos laika apstākļos.

Piens ir augstvērtīgs

Atšķirībā no kazas piena aitas pienam nav piegaršas. Salīdzinājumā ar govs pienu tas ir treknāks, olbaltumvielām, minerālvielām un vitamīniem bagātīgāks. To var droši lietot tie, kuriem ir govs piena nepanesība.

Vasaras periodā aitas pienā ir 7% tauku un 6% olbaltumvielu, bet rudens pienā – 10% tauku un 8% olbaltumvielu. Olbaltumvielu un tauku lodītes ir ļoti mazas, tās cilvēka organismā vieglāk sašķeļas. Viena kilograma siera pagatavošanai vajag 6 lirus aitas piena (rudens pienam pietiek ar 4 l piena), salīdzinājumam – sienot sieru no govs piena, nepieciešami 10 litri.
Vairāk par aitkopību lasiet šeit

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.