Foto: shutterstock.com

Piena kvotas izpilde pārsniegusi 85%; ražotājus brīdina par ES kontrolēm 0

Divus mēnešus pirms 1. aprīlī gaidāmās piena kvotu sistēmas atcelšanas Latvija tai piešķirto piena piegādes kvotu izpildījusi par 85,55%. Ja atlikušajā kvotu pastāvēšanas laikā izslaukumi būtiski neaugs, tad pastāv cerība, ka kvotas pārsniegums būs mazāks par iepriekš prognozēto 1%, informē Latvijas Lauku konsultāciju uz izglītības centra (LLKC) pārstāve Iveta Tomsone.

Reklāma
Reklāma
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 7
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos 28
Lasīt citas ziņas

Saskaņā ar jaunākajiem Lauksaimniecības datu centra (LDC) datiem piena ražošanas kvotu 100% apmērā līdz februāra sākumam bija izpildījuši 1126 ražotāji no Latvijā reģistrētā 10 054 ražotāju kopskaita. Valsts rezervē pieejamais piena kvotas apjoms ir neliels – tikai 309,7 tonnas. Tās atbilstoši kvotu administrēšanas noteikumiem jāsadala 765 pieteikumu iesniedzējiem, kas pieprasījuši vairāk nekā 3000 tonnas.

“Aicinu saimniecības, kas kvotas nav pirkušas un saprot, ka šogad visu apjomu neizpildīs, neizmantot šo brīdi, lai pelnītu, bet par simbolisku samaksu iznomāt vai pārdot brīvos kvotu apjomus tiem, kam tās nepieciešamas. Ja piena ražotāji lūdz atbalstu no valsts un ES, vai nevaram arī paši viens otram paiet solīti pretī un palīdzēt? Var jau teikt, ka “bizness ir bizness”, bet aicinām uz godīgu biznesu, ja reiz saņēmām kvotas no valsts par brīvu,” mudina LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja Silvija Dreijere.

CITI ŠOBRĪD LASA

LLKC norāda, ka atliek cerēt, ka piena ražotājiem izdosies nepārsniegt valstij kopumā piešķirto kvotas apjomu. Taču pat tad, ja pēdējo kvotas gadu izdosies pabeigt bez soda naudām, valsts, pārstrādes uzņēmumi un arī piena ražotāji nav pasargāti no iespējamajām Eiropas Savienības (ES) iestāžu kontrolēm, kas var atnest arī nepatīkamu brīžus.

“ES kontrolējošās iestādes var pieprasīt pārbaudei dokumentāciju par katru konkrētu piena ražotāju un pārbaudīt, cik atbilstoši patiesībai ir dokumentos norādītie piena kvalitātes rādītāji,” skaidro LDC direktora vietniece Erna Galvanovska. “Tas nozīmē – ja pēdējā kvotas gadā LDC būs sniegta informācija, piemēram, par pārāk straujām tauku procenta izmaiņām, pastāv iespēja, ka EK šādu pienu uzskatīs nevis par pārstrādei nodotu svaigpienu, bet jau par pārstrādātu pienu.”

Piens ar tauku satura procentu, kas zemāks par 2%, var tikt uzskatīts par pārstrādātu produktu, un šo apjomu var ieskaitīt tiešās tirdzniecības kvotā. Tas varētu radīt risku tiešās tirdzniecības kvotas pārpildei, brīdina LLKC.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.