Foto: Shutterstock

Planētas Noslēpumi: zinātnieki skaidro, kā rodas plikpaurība 0

Dace Bumbiere, “Planētas Noslēpumi”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Baisi izkāmējusi, pārgurusi, nošņurkusi nelaimes čupiņa!” mammas dalās pieredzē, kādā stāvoklī bērni atbraukuši no Dziesmu svētkiem 163
Kokteilis
Burvīgi pēc dabas! Tie, kas dzimuši šajos datumos, viegli iegūst to, ko vēlas
Veselam
Centies zaudēt svaru, bet nesanāk? Iespējams, tavam organismam trūkst šo 6 vitamīnu, kas var būtiski ietekmēt vielmaiņas darbību
Lasīt citas ziņas

Eksperimentos ar pelēm amerikāņu pētnieki secinājuši: kad matu cilmes šūnas sāk novecot, tās kļūst mazāk noturīgas, pamet savas speciālās vietas folikulā un iznāk dermā, un šajā sev lāgā nepiemērotajā mikrovidē tās praktiski vairs nav spējīgas izdzīvot. Rezultātā matu augšanai nepieciešamo cilmes šūnu kļūst aizvien mazāk, un tas noved pie tā, ka mati kļūst aizvien plānāki un pamazām iesākas tas, ko dēvē par plikpaurību.

Var piebilst, ka tieši par tādu plikpaurības mehānismu zinātnes ļaudis vēstī faktiski pirmo reizi. Attiecīgā pētījuma autori pauduši cerību, ka viņu atklājums sekmēs cilvēku plikpaurības apkarošanu. Jo, raugi, peļu folikulas esot ārkārtīgi līdzīgas cilvēku folikulām.

CITI ŠOBRĪD LASA
SHUTTERSTOCK ilustrācija

Savukārt jau iepriekš bija zināms, ka daudzi cilvēki, kuri izslimojuši Covid-19, sastapušies ar itin intensīvu matu izkrišanu. Lai apturētu šo nevēlamo procesu, esot nepieciešams vērsties pie speciālistiem, kuri vispirms noteiks precīzu diagnozi, noskaidros, kādu elementu akūti pietrūkst organismam, lai pēc tā varētu uzsākt pilnvērtīgu ārstēšanu.

Var piebilst, ka patoloģiska matu izkrišana jeb alopēcija (plikpaurība) izraisa pilnīgu vai daļēju matu pazušanu noteiktos galvas vai ķermeņa apgabalos. Par izplatītāko alopēcijas veidu uzskata androgēno, difūzo jeb simptomātisko, kā arī perēkļu vai ligzdojumu un rētojumu plikpaurību.

SAISTĪTIE RAKSTI