Foto – LETA

Projekta “Glābējsilīte Latvijā” vadītāja:” Viņi ir dzīvi – 57 bērni, kuri varēja būt miruši!” Kā izglābt zīdaini? 26

Notikušais Evertsonu ģimenē, kad māte, iespējams pēcdzemdību depresijas vadīta, bez vēsts pazuda kopā ar mazuli un vēlāk zīdainis tika atrasts miris, sabiedrībai lika uzdot jautājumu – kāpēc krīzes situācijā, ja tāda bija, vecāki savu atvasi neatstāja glābējsilītē? Tas iespējams glābtu bērna dzīvību… Valsts policija gan izmeklē notikušo šajā ģimenē, bet portāls LA.LV nolēma atgādināt par šo pakalpojumu un, iespējams, šī informācija palīdzēs kāda ģimenei, kura, ir nopietnā krīzes situācijā.

Reklāma
Reklāma
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 15
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 6 vārdu īpašniekus, kurus visbiežāk ieskauj kupls bērnu pulciņš 10
TV24
Diskriminācija Latvijā? Advokāts komentē plānotos ierobežojumus 3
Lasīt citas ziņas

Šogad Latvijā glābējsilītē atstāts viens bērniņš, bet arī viens ir daudz, tā portālam LA.LV skaidro projekta “Glābējsilīte Latvijā” vadītāja Laura Zvirbule.

“Baby box” ir vieta bērna dzīvībai vai glābējsilīte. Tai ir īpaši izveidotas, triecienizturīgas durtiņas, kuras atverot, bērnu var ielikt zīdaiņu gultiņā ar augstām organiskā stikla malām. Kad, pēc bērna ielikšanas, tiek aizvērtas glābējsilītes durtiņas, nodaļas māsu postenī atskan brīdinošas skaņas un iedegas sarkanas trauksmes lampas signāls. Ja durtiņas nav kārtīgi aizvērtas no ārpuses, hidraulikas sistēma tās aizver līdz galam automātiski.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aizverot glābējsilītes durtiņas, no ārpuses tās vairs nevar atvērt līdz brīdim, kad iekšpusē, māsu postenī, tiek noņemta bloķēšana. Pēc „trauksmes” signāla atskanēšanas apmēram 1-2 minūšu laikā pie glābējsilītes gultiņas ierodas medicīnas personāls.

Bērnam tiek sniegta nepieciešamā medicīniskā aprūpe un par gadījumu tiek ziņots attiecīgajām iestādēm, proti, bāriņtiesai un Valsts policijai.

Lai mudinātu sievieti pārdomāt bērna atstāšanas lēmumu un meklēt citus situācijas risinājumus, pie katras glābējsilītes ir izvietota informācija mātei par to, kur visu diennakti iespējams zvanīt, lai saņemtu psiholoģisku un praktisku palīdzību. Grūtniecības krīzes centra darbinieki palīdzēs atrast tūlītēju risinājumu, sniedzot gan praktisku, gan morālu atbalstu.

Ja persona, kura ievietojusi bērnu glābējsilītē, pārdomā un vēlas bērnu paņemt atpakaļ, viņai ir jāvēršas bāriņtiesā, neatkarīgi no tā, cik ilgs laiks (vai tās ir dažas minūtes vai dažas nedēļas) ir pagājis kopš bērna ievietošanas glābējsilītē.

Kopā Latvijā ir 8 glābējsilītes. Visvairāk bērni ir atstāti Rīgā, Madonā un Jelgavā.
Glābējsilītēs līdz šim ievietotie bērni ir no tikko dzimuša līdz 2 mēnešus vecam bērnam. Bērna provizorisko vecumu nosaka ārsts, ja vien nav pielikta klāt informācija ar bērna dzimšanas datumu.

Četru gadu laikā glābējsilītēs atstāti 57 bērni. Visvairāk 2012. gadā, kad tie bija 9 mazuļi.

Visi glābējsilītēs atstātie bērni laimīgi tiek audzināti jaunajās ģimenēs. Viņi ir dzīvi – 57 bērni, kuri varēja būt miruši, ja netiktu ielikti glābējsilītē, bet atstāti bezpalīdzības stāvoklī, jo nevienam nebija vajadzīgi.

Reklāma
Reklāma

Projekta “Glābējsilīte Latvijā” vadītāja Laura Zvirbule uzskata, ka tad, kad glābējsilītes būs tukšas vismaz piecus gadus, mēs varēsim cerēt, ka Latvijā ir sakārtots un pieejams atbalsts un risinājums ikvienā krīzes situācijā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.