Policisti stingri kontrolē izbraukšanu no Hebei apgabala galvaspilsētas Pekinas tuvumā, kur reģistrēts Covid-19 uzliesmojums.
Policisti stingri kontrolē izbraukšanu no Hebei apgabala galvaspilsētas Pekinas tuvumā, kur reģistrēts Covid-19 uzliesmojums.
Foto: Yang Shiyao/ZUMAPRESS/SCANPIX/LETA

Pēc divu nedēļu ilgas kavēšanās PVO eksperti dodas uz Ķīnu, lai pētītu Covid-19 pandēmijas izcelsmes apstākļus 1

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Pēc nedēļu ilgas aizkavēšanās it kā vīzu pro­blēmu dēļ Pasaules veselības organizācijas ekspertu grupa no dažādām valstīm paredz ierasties Ķīnā 14. janvārī, lai pētītu Covid-19 pandēmijas izcelsmes apstākļus.

Pekinu apsūdz par­ ­informācijas slēpšanu

CITI ŠOBRĪD LASA

Ķīnas varas iestādes apstiprinājušas PVO desmit ekspertu grupas ierašanos, nosaucot delegācijas aizkavēšanos vīzu problēmas dēļ par “pārpratumu”, ziņo aģentūra “Reuters”.

Taču Ķīnas Nacionālā veselības komisija, kas uzaicinājusi PVO delegāciju, nav paziņojusi par ekspertu grupas maršrutu, un pagaidām nav skaidrs, vai ārvalstu speciālistiem būs iespēja apmeklēt Uhaņu, kur koronavīruss tika atklāts pirmo reizi 2019. gada beigās.

Nacionālās veselības komisijas īsajā paziņojumā tikai teikts, ka PVO ekspertiem paredzēta tikšanās ar Ķīnas kolēģiem, neatklājot nekādas detaļas par delegācijas programmu tās uzturēšanās laikā, atzīmē aģentūra “Associated Press”.

“PVO ekspertiem būs iespēja apspriesties ar ķīniešu zinātniekiem par sadarbību jaunā koronavīrusa izcelsmes pētīšanā,” paziņojis Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis. Ķīnas valdība stingri kontrolē visus pašmāju pētījumus par koronavīrusa izcelsmi, taču vairākos valstij piederošos medijos izteiktas versijas, ka vīruss varētu būt izcēlies jebkur.

Ķīnas valdība ir izdevusi simtiem tūkstošu dolāru stipendijām zinātniekiem, kas pēta koronavīrusa izcelsmi Ķīnas dienvidos. Taču viņu pētījumus pirms to publicēšanas rūpīgi caurskata Ķīnas valdības ieceltas amatpersonas, kas saņem rīkojumus tieši no prezidenta Sji Dzjiņpina.

Prasība ievērot slepenību visos līmeņos aizkavēja brīdinājumus par pandēmijas izcelšanos un PVO informēšanu, atzīmē “AP”, atsaucoties uz Ķīnas valdības dokumentiem. Austrālijas un vairāku citu valstu kategoriskā prasība veikt atklātu izmeklēšanu par vīrusa izcelsmi izraisījusi Pekinas dusmīgu atbildi.

Reklāma
Reklāma

ANO ģenerālsekretāra Antoniu Gutēreša pārstāvis paziņojis, ka ANO “pilnībā atbalsta PVO vadītāja Tedrosa Gebrejesusa pūliņus un PVO delegācijas centienus izpētīt pandēmijas izcelsmi, lai mēs būtu labāk sagatavoti nākamajai”.

Ķīnu apsūdz par informācijas slēpšanu, kas aizkavēja tūlītēju atbildi, ļaujot koronavīrusam strauji izplatīties kopš tā pirmās izcelsmes 2019. gada beigās Uhaņas pilsētā Ķīnas vidienē.

ASV aicinājušas veikt “caurskatāmu” izmeklēšanu PVO vadībā un kritizējušas Ķīnas izvirzītos noteikumus, kas ļauj Ķīnas zinātniekiem veikt iepriekšējās izpētes pirmo posmu.

Jau ilgi pirms PVO delegācijas ierašanās Pekina centās veidot un popularizēt savu viedokli par to, kad un kur sākās pandēmija. Ķīnas bijušais ārlietu ministrs Van Dzi paziņojis, ka arvien vairāk pētījumu liecinot, ka vīruss izcēlies dažādos pasaules reģionos.

Saslimstības risks Ķīnā saglabājas

Daudzām valstīm turpinot smagu cīņu ar pandēmiju, Ķīnai pagājušā gada vidū pēc stingras karantīnas ieviešanas un citiem pasākumiem izdevās ierobežot vīrusa izplatību.

Līdz šim Ķīnā reģistrēti 87,5 tūkstoši saslimšanas gadījumu un 4634 nāves gadījumi. Pagājušās nedēļas nogalē Hebei apgabalā Pekinas tuvumā tika reģistrēti 103 jauni saslimšanas gadījumi ar Covid-19, kas ir lielākais jauno inficēto skaits dienā pēdējos piecos mēnešos.

Hebei apgabala galvaspilsētā ieviesta stingra karantīna un vairāki galvenie ceļi ir slēgti. Iebraukšanai Pekinā noteikti īpaši stingri noteikumi. Ķīnas epidemiologi uzskata, ka saslimšanas uzliesmojums sācies pēc 15. decembra, kad inficēšanās tika reģistrēta pacientam, kas vietējā lidostā ieradies no ārzemēm.

Apgabala galvaspilsētā nekavējoties tika sākta visu iedzīvotāju testēšana un lidostas termināļos veikta dezinfekcija. Apzināti vairāk nekā 11 000 tiešo un 5800 netiešo kontaktpersonu, kas bijušas saskarē ar inficētajiem un kam noteikta karantīna.

Vēl aptuveni 1,28 miljoni cilvēku ir stingrā uzraudzībā. Hebei apgabala veselības dienesta pārstāvis paziņojis, ka pagrieziena punktu uzliesmojuma ierobežošanā vēl nav izdevies panākt un epidemioloģiskais risks saglabājas, ziņo izdevums “The Global Times”.

Heilundzjanas apgabala pilsētā Šuhua pirmdien atklāti astoņi jauni asimptomātiski inficēšanās gadījumi, un pilsētā slēgti visi mazāk svarīgie uzņēmumi, iedzīvotājiem liegts atstāt pilsētu un bloķēta satiksme, izņemot ārkārtas dienestus.

Ķīnas veselības aprūpes dienesta amatpersonas ir nobažījušās, ka, atklājoties arvien jauniem saslimstības gadījumiem, varētu nākties izziņot vēl stingrākus pasākumus iedzīvotāju pārvietošanās ierobežošanai.

Situāciju vēl vairāk sarežģī jaunā gada tuvošanās pēc Mēness kalendāra, ko tradicionāli atzīmē Ķīnā un citviet Austrumāzijā, miljoniem iedzīvotāju dodoties apmeklēt radiniekus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.