Nodaļa saņēmusi pavēli par pozīciju ieņemšanu un gatavošanos uzbrukumam.
Nodaļa saņēmusi pavēli par pozīciju ieņemšanu un gatavošanos uzbrukumam.
Foto no Zemessardzes 3. Latgales brigādes arhīva

Veiko Spolītis: Lērums zemessargu pienākumu izriet no līdzdalības NATO, tie ir izaicinoši un prasa specifiskas iemaņas 4

Veiko Spolītis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Šķiet, ka pasaule šobrīd jūk prātā.” Tramps pirms Parīzes Dievmātes katedrāles atklāšanas aci pret aci runājis ar Makronu un Zelenski 139
“Paēdušais neēdušo nesaprot!” Publiskots Saeimas deputātu saraksts, kurus vairs neapkalpos bāros un restorānos PVN balsojuma dēļ 81
Nosaukts dzēriens, kas var pagarināt dzīves ilgumu. Tas ir teju katrā Latvijas iedzīvotāja mājā
Lasīt citas ziņas

Maijā atsākušās ASV armijas mācības “Defender Europe”. Nacionālie bruņotie spēki piedalās NATO reaģēšanas spēkos Turcijas vadībā un Latvijas jūras spēki Britu vadītajā astoņu nāciju ekspedīcijas spēku vienībā.

Vakcinēšanas gaita Eiropā uzņem apgriezienus, un Zemessardze gatavojas gadskārtējām mācībām “Namejs”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tikko Nacionālajā bibliotēkā notika kārtējā NATO Stratēģiskās komunikācijas centra konference par dezinformācijas lomu demokrātiskās sabiedrībās, kas ir nozīmīgi gan pirms jūnijā paredzētās NATO galotņu tikšanās Briselē, gan ASV prezidenta administrācijas plānotā šī gada pasaules demokrātiju foruma.

Simboliski pieminot sabiedroto uzvaru Otrajā pasaules karā un “Swift Response” mācību ietvaros ASV (pēc 10 stundu pārlidojuma no Fortbregsas bāzes Teksasas pavalstī) Lielbritānijas 16. gaisa desanta brigādes un Polijas desantnieki vienlaikus 8. maija naktī ar izpletņiem nosēdās Igaunijā, Rumānijā un Lietuvā.

Pārlidojot Zviedrijas teritoriju, tika parādīta NATO atturēšanas politika pret Kremļa režīmu un signalizēts par NATO partnervalstu iesaisti potenciāla konflikta gadījumā Baltijas un Melnās jūras reģionos.

Mums Baltijas valstīs kadri ar ASV armijas 82. gaisa desanta divīzijas karavīru nolaišanos Igaunijas tumsā ļāva pārliecināties, ka nacionālo partizānu cerības “par balto kuģi” pēc Otrā pasaules kara beigām Baltijas valstīs tomēr piepildījušās.

Esam ES un NATO, Latvijas diplomāti rūpējas par mūsu interešu aizstāvību starptautiskās organizācijās, mums Latvijā jāturpina savi mājasdarbi.

Gatavošanās ikgadējām mācībām “Namejs” pieredzējušiem zemessargiem kļuvusi gandrīz vai par rutīnu.

Ikdienas mācībās, civilmilitārā sadarbībā ar vietējām pašvaldībām, sevišķi pandēmijas laikā, vienību saliedēšanas pasākumi, zemju saskaņošanas, izlūku darbs, jauna ekipējuma testēšana, mācību norises plānošana sadarbībā ar vietējiem un ārvalstu partneriem ir zemessargu dienesta pienākumi.

Lērums zemessargu pienākumu izriet no līdzdalības NATO, tie ir izaicinoši un prasa specifiskas iemaņas.

Reklāma
Reklāma

Šo iemaņu apguve un regulārā sadarbība ar Baltijas valstu un Ādažu bāzes partnervalstu militārpersonām radījusi zemessargos lielāku pārliecību par savām spējām.

Katrs zemessargs zina savu vietu valsts aizsardzībā. Redz, ka politiķu solītie uzlabojumi Zemessardzes nodrošinājumā izpildīti, pakāpeniski top arī jaunas militārās bāzes.

NATO Komunikāciju ekselences centra ikgadējais forums pagāja ierasti dzīvās diskusijās.

Demokrātisko sabiedrību lielākie izaicinājumi ir ārēji – autoritārie režīmi ir zināmi, bet, ja Āfrikas vai dažām postpadomju valstīm nav īstu spēju ietekmēt interneta vidi, tad Ķīna un Krievija to dara aizvien saskaņotāk, cenšoties panākt izmaiņas arī ANO līmeņa organizācijās, kuras regulē interneta vidi nosakošās starptautiskās konvencijas.

Demokrātiju iekšējie uzdevumi jau kādu laiku ir vispārzināmi, tās ir reformas izglītības, personas datu aizsardzības un mediju vides regulēšanas jomā.

No Latvijas skatpunkta raugoties, mums ir lietas, kuras jāveic pašiem, un tādas, ar kurām jāstrādā sadarbībā ar saviem Eiropas Savienības partneriem.

“Freedom House” pētījumos zināmas Latvijas mediju vides problēmas – necaurspīdīga mediju īpašnieku struktūra un nesaprotamās robežas starp sabiedrisko attiecību un žurnālistikas darba pienākumiem.

Sociālo mediju uzraudzība un to darbības saskaņošana ar Latvijas likumiem radīja pamatīgas galvassāpes pirms 2018. gada Saeimas vēlēšanām, bet sadarbībā ar citām ES dalībvalstīm šīs problēmas tika risinātas.

Mediju pratības un pilsoniskās izglītības jautājumus ietver valsts aizsardzības mācība, bet mākslīgā intelekta un algoritmu loma sabiedrības izvēlnēs ir lauciņš, ko Latvija ar “Google”, “Facebook” vai “Twitter” var risināt tikai Eiropas Komisijas līmenī.

Tieši spējas risināt tehnoloģiju jautājumus noteiks demokrātiju spējas sevi aizsargāt.

Šobrīd ASV un NATO sabiedrotajiem ir dažāda likumdošana un aprīkojums ar t.s. “dzelžiem”, lai spētu darboties 21. gs. tehnoloģiju vidē.

Jūnijā notiekošajā NATO galotņu tikšanās reizē Briselē šis būs viens no būtiskiem tematiem, jo jauns ritenis NATO aliansei nav jāizgudro. Tieši tāpat kā Aukstā kara periodā vēsturē spēcīgākajai aizsardzības aliansei jābūt vienotai un dalībvalstīm jāveic savi mājasdarbi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.