Foto – Leta

“Esmu šokā. Ir smagi…” Zariņš par grupasbiedra Alex pēkšņo aiziešanu 41

Aija Kaukule, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
Lasīt citas ziņas

“Būsim kopā arvien” – tā sauc latviešu leģendārās roka balss Alex jeb Oļega Andrejeva un viņa grupas “Opus Pro” jaunāko albumu, kura atklāšanas koncertā viņš vairs nedziedās, jo 27. decembrī 59 gadu vecumā Alex devās mūžībā, aiz sevis atstājot visu laiku romantiskākās latviešu roka balādes un ne ar vienu citu nesajaucamu balsi.

“Šorīt no miega nepamodās mans un māsas tētis Alex (Oļegs) Andrejevs. Mēs tikko nosvinējām labākos Ziemassvētkus pasaulē, gluži kā bērnībā. Tēti, Ollij…” tā atvadu vārdus tēvam sociālajā vietnē “Facebook” raksta mūziķa meita, dziedātāja Aija Andrejeva.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Vēl viena latviešu rokenrola leģenda ir aizgājusi mūžībā,” vietnē “Facebook” raksta mūziķis un mūzikas izdevējs Guntars Račs. “Piekritīsiet, ka tāda balss, kāda bija Alex, bija viena no dažām visā Latvijas rokmūzikas pastāvēšanas laikā. Jaudīga un piesātināta. Un kopā ar Hari Zariņu radītie hiti “Rozā lietus”, “Pēdējā pietura”, “Mīļā” un, protams, Harija “Tu un es”, ir klasiskas vērtības, kas spēlējušas nozīmīgu lomu ne tikai paša Alex un “Opus Pro” karjerā, bet arī bijis tramplīns Aijai un daudziem jaunajiem, kas meklējuši dziesmas, kuras palīdzētu maksimāli parādīt balss diapazonu.”

Alex, īstajā vārdā Oļegs Andrejevs, ir dzimis 1962. gada 10. oktobrī Daugavpilī. Viņš mācījies Višķu sovhoztehnikumā, kur arī pievērsās mūzikai, tiesa, tā nebija dziedāšana – Oļegs sita bungas vietējā pašdarbības ansamblī. “Tolaik Oļega sapnis bija kļūt par plaša profila mehanizatoru, taču mūzika ņēma virsroku.

Kādu laiku Andrejevs bijis bundzinieks arī kolhoza “Lāčplēsis” ansamblī, kad tur dziedāja Olga Rajecka, bijis arī dalībnieks ansamblī “Džemperi”. Tam sekoja dienests,” raksta muzikoloģe Daiga Mazvērsīte. Atgriežoties – muzicēšana Ogres ansamblī “Metronoms”, bet pēcāk – ceļš kopā ar Latvijas rokmūzikas leģendu, grupu “Opus Pro”, esot tās neaizmirstamajai balsij un dziesmu līdzautoram.

“Esmu šokā. Ir smagi… Šī ziņa nāca ļoti negaidīti, un šādā brīdī man vienkārši nav ko teikt,” dienā pēc Alex aiziešanas “Kultūrzīmēm” teic mūziķa ilggadējais cīņu biedrs, grupas “Opus Pro” līdzdibinātājs, ģitārists Harijs Zariņš.

Viņš bija viens no komponista Zigmara Liepiņa vadītā LPSR Valsts filharmonijas ansambļa “Opus” sastāva mūziķiem, kurš līdz ar basģitāristu Gunti Vecgaili 1986. gadā izveidoja grupu “Opus Pro” kā smagā roka alternatīvu grupai “Opus”, pieaicinot tobrīd nopelniem bagātā Ogres kultūras nama ansambļa “Metronoms” dziedošo bundzinieku Oļegu Andrejevu jeb Alex. “Opus Pro” pirmā ievērojamā uzstāšanās notika 1986. gadā Rīgas Politehniskā institūta telpās notiekošajā festivālā “Bildes”. Tas kļuva par sākumu grupas leģendai, kas ir un būs dzīva viņa radītajās un dziedātajās dziesmās vēl ilgi.

Reklāma
Reklāma

Nostāsti vēsta, ka Alex grupas nosaukumu skaidrojis ar vārdiem – profesionāls darbs. Un tāds tas ir bijis līdz pēdējam brīdim – skanējums un balss, kas turēja līdzi Rietumu hārdroka labākajiem pārstāvjiem. Tieši tāda – līdz niansei izjusta un reizē ļoti jaudīga bija arī Alex pēdējā publiskā uzstāšanās Latvijas Televīzijas valsts svētku koncertā “Sadziedāsim svētkus”, kopā ar meitu, dziedātāju Aiju Andrejevu, un kori “Maska” dziedot dziesmu “Mēs pārejam uz tu”.

Savulaik, astoņdesmito gadu nogalē, “Opus Pro” sāka ar vairāku kompozīciju ierakstu (“Gliemezis”, “Svēt­uguns”, “Akmens Tārps”, “Iznāc gaismā”, “Kurbads” un “Zvaigznes ceļš”), kaut platē tās toreiz neizdeva, taču ar meistarību un vispirms Alex neaizmirstamo balsi iekaroja jo daudzu klausītāju sirdis. Publiku 1989. gadā satricināja tolaik iznākusī kompozīcija “Brīvību Baltijai” (Z. Liepiņš, L. R. Krieviņa), kas, Alex balsij skanot, kļuva par vienu no spilgtākajām atmodas laika himnām.

“Opus Pro” uz dažiem gadiem iepauzēja, kad deviņdesmito gadu sākumā Oļegs Andrejevs devās uz ASV, lai darbotos latviešu grupas “Riga” sastāvā, taču ātri atgriezās. 1996. gadā iznāca “Opus Pro” debijas albums “Dzimene”, kurā līdzās tituldziesmai, enerģiskajai ballīšu rokhimnai, skan Alex visu laiku populārākā roka balāde “Rozā lietus”, radīta kopā ar Hariju Zariņu, kā arī līdz šim brīdim milzu popularitāti iemantojusī “Es un tu”, ko Alex pēdējos gados arvien izpildīja kopā ar meitu Aiju Andrejevu, un, kas, nav noslēpums, arvien ir starp visu pieprasītākajām pirmās kāzu dejas kompozīcijām.

“Mūsu pēdējai pieturai jābūt paradīzei,” dziesmā “Pēdējā pietura” dzied Alex, un šobrīd vārdi skan mūžībā, kamēr mums paliek latviešu romantiskāko roka mīlas dziesmu balss.

Alex un “Opus Pro” ceļš bijis visai raibs, un 90. gados šķita, ka viss iet tikai uz augšu. “Opus Pro” uzstājas Vācijā, 1996. gadā spēlēja pirms roka veterāniem “ZZ Top” festivālā “Rock Summer” Rīgā, 1997. gadā iesildīja roka milžu “Whitesnake” koncertu. Vēl pēc trim gadiem grupa laida klajā otro studijas albumu “Es eju tevi zagt”.

Pēcāk (2002) izdota arī labāko dziesmu izlase. Šajā tūkstošgadē Alex kopā ar “Opus Pro” izdeva albumu “Es un tu” (2006, ierakstīts kopā ar Aiju Andrejevu, tolaik – Aišu). Pēcāk laiku pa laikam Alex izdod pa dziesmai, koncertē, bet pērn beidzot pēc ilgāka laika kā desmitgades kopsavilkums iznāca jauns albums “Būsim kopā arvien”. Tikmēr pandēmijas laikā, kamēr koncertu skatuves bija slēgtas, Alex, kā pats teica, palīdzēja citiem, būdams masieris Ogres slim­nīcā.

“Alex – Meistars, rok­stārs, jaukākā personība, tik daudz iedvesmas viņš deva, tik daudz reižu esmu ar skrejošām skudriņām klausījies viņa brīnišķīgajā balsī. Mans sapnis piepildījās, kad kopā varējām muzicēt. Paldies par visu!” sociālajos tīklos raksta dziedātājs Atis Ieviņš.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.