Ilustratīvs foto

Sarežģītā saules aizsardzības aritmētika 0

Vasarām topot arvien karstākām, sabiedrībā nostiprinās arī izpratne par nepieciešamību pasargāt ādu no saules kaitīgās iedarbības. Aizsarglīdzekļu klāsts veikalu un aptieku plauktos ir plašs, atliek tikai izvēlēties… Un te nu sākas problēmas.

FOTO. Šūmahera sieva deviņus gadus pēc traģēdijas: mums Mihaela ļoti pietrūkst, viņš vienmēr mūs sargāja 1
Neatstāj ieslēgtu mūzikas centru! Cik kWh mēnesī patērē kontaktā iespraustas ierīces? 4
Karstuma vilni jaunnedēļ nomainīs stipras lietavas, bet atklāj, kad tas atkal atgriezīsies 5
Lasīt citas ziņas

„Tas tiesa, ka ar parastu sejas krēmu lieta ir daudz vienkāršāka – izvēlies savam ādas tipam piemērotāko un viss. Savukārt saules aizsarglīdzekļu iepakojums satur daudz sarežģītāku informāciju, ir izraibināts ar skaitļiem un abreviatūrām, nemaz nerunājot par sastāva atšķirībām,” stāsta dermatologs Raimonds Karls. Taču ārsts uzsver, ka, ja jautājums būtu tik vienkāršs un būtu iespējams izveidot vienotu visiem gadījumiem piemērotu formulu, tas jau būtu izdarīts, tādēļ būs vien kaut nedaudz jāiedziļinās burtu un ciparu kombinācijās.

Vai lielāks ir labāks?

CITI ŠOBRĪD LASA

Burtu salikums SPF norāda uz aizsardzību pret UVB jeb ultravioletā starojuma B viļņu spektrs. Šie viļņi ir atbildīgi par saules apdegumu un kanceroģenēzi, proti – par visu veidu ādas vēža izraisīšanos. Būtu labi, ja ar atzīmi SPF būtu gana, taču abreviatūra vienmēr ir papildināta arī ar kādu skaitli – sākot ar 2 un beidzot ar 50+ . Tas ir nosacīts skaitlis, kas norāda saules aizsardzības lielumu. Kaut gan nozīmīga aizsardzība sākas no koeficienta 20, agras priekšpusdienas saulītē, piemēram, rīta skrējienam daļēji noēnotā takā, SPF15 būs tieši laikā.

Taču ar ko atšķiras 20, 30, 50+ aizsardzība? Katrs no šiem SPF līmeņiem aizsardzības spējas ir no 97% līdz 98%. Proti, SPF20 tās būs 97% augstas, bet SPF50+ līdz pat 98,5. Šķiet, pavisam nenozīmīga atšķirība, taču, ja zinām, ka šajos procentos rēķināti UV viļņu nestie fotonu miljardi, tad skaidrs, ka nozīme tomēr ir.

Tāpat uz kosmētikas līdzekļiem, kas būtu lietojami saulē, norādīts arī UVA (tad aizsardzības faktors parasti ir 38 vai 42), kas nodrošina aizsardzību pret A spektra viļņiem un šajā gadījumā matemātika ir līdzīga. Raimonds Karls skaidro, ka pašam jāizsver, cik liela aizsardzība katrā situācijā vajadzīga, gan atgādinot, ka apdegt var arī lietojot līdzekli ar visaugstāko SPF, jo nevienam no līdzekļiem nav 100% aizsardzība.

Organisku vai neorganisku?

Kas vēl jāņem vērā, iegādājoties ādas aizsarglīdzekļus? Tas, ka tie mēdz būt organiskie un neorganiskie, kam abiem ir atšķirīgs darbības mehānisms – organiskie spēj absorbēt saules starus, neorganiskie tos atstaro, pateicoties sastāvā esošajiem cinka un titāna oksīdiem. Abi darbojas vienlīdz labi un tas vairāk ir paša komforta jautājums. Vieniem patiks, ja krēms ir caurspīdīgs un iesūcas ādā, citiem – ka tas veido tādu kā plānu, baltu kārtiņu, burtiski ar aci redzamu sargājošu efektu.

Jautāts, kas būtu pats svarīgākais krēma iegādē, dermatologs smaidot atbild, ka te vietā salīdzinājums ar zobu pastām – pats svarīgākais ir to LIETOT! Tikai atšķirībā no stomatologiem, kuri rekomendē zobus tīrīt divas reizes dienā, saules aizsargkrēms jāatjauno ik pa divām stundām (jo īpaši, ja izvēlēts t. s. organiskais līdzeklis), citādi tas zaudē spējas. Nepareizs ir arī priekšstats, ka līdzeklis ar mazāku saules aizsargfaktoru ir jāatjauno biezāk nekā tas, kam ir 50+. Šim skaitlim nav nekāda sakara ne ar minūtēm, ne stundām.

Kādu apģērbu izvēlēties saulē?

Ko darīt tiem, kam netīk noziesties ar kosmētikas līdzekļiem no galvas līdz kājām? Arī apģērbs kalpo kā saules aizsarglīdzeklis. Visai bieži šī zināšana var būt pa prātam vīriešiem, kas ar kosmētiku ir uz jūs, lēš Raimonds Karls. Viņš arī iesaka izmantot iespējas, kādas mums šobrīd pieejamas, iegādājoties apģērbu internetā. Lai gan Latvijā vēl nav plaši pieejami, taču citur pasaulē arvien populārāki kļūst speciāli apģērbi, kuros iestrādātas šķiedras ar UV aizsardzības spējām. Šajā gadījumā būs panākta nevis ķīmiska, bet fizikāla ādas aizsardzība.

Tas ir lielisks paņēmiens, jo īpaši bērniem – pēc peldēšanās drēbītes nav jāvelk nost, tās žūst ātri, nesaldē, bet ādu saudzējošo darbu turpina veikt izcili. Dermatologa ieskatā šādam apģērbam būtu jābūt obligātam profesijās, kurās darbs ilgstoši noris atklātos saules staros, piemēram, ceļu būvē vai dārzniecībā.

Runājot par apģērba izvēli, ārsts min arī kādu interesantu, mazāk zināmu faktu – kaut arī vasarās ir vēlme valkāt gaišas drēbes, jo tās tik ļoti neabsorbē siltumu, taču tieši tumšas krāsas audumi labāk pasargā no UV stariem!

Pie aptiekas plaukta

„Ja nu tomēr negribas paturēt prātā visas smalkās nianses par ādas aizsarglīdzekļiem, tad drošāk tos iegādāties aptiekā, kur vienlaikus iespējama arī mediķa konsultācija, jo mēs, farmaceiti, tādi esam,” teic „Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Turonoka. Viņa skaidro, ka aptiekā ir pieejams ne tikai pilns kosmētikas spektrs ar dažādiem SPF faktoriem, bet arī to dažādība – gan pēc faktūras, gan lietojuma. Piemēram, ir daudz līdzekļu tieši sejas ādai, kas turklāt, ir veidoti ņemot vārā ādas tipu, gan dažādas vajadzības, pielāgoti ādai ar problēmām – akne, pigmetācija, sebuma kontrole tai skaitā arī ar tonējošu efektu, papildina farmaceite.

Saules aizsarglīdzekļi var būt gan kā krēms, fluīds vai eļļa, tāpat tie var būt izsmidzināmi. Svarīgi ņemt vērā kādā dzīves situācijā to lietojam – ikdienā, kopā ar dekoratīvo kosmētiku vai atpūtā pie ūdens. Atsevišķs plaukts noteikti būs atvēlēts bērniem. Gan zīdaiņiem, gan pusaudžiem. Daudzi bērnu SPF aizsargkrēmi ir ar zilo nokrāsu, kas palīdz nokontrolēt, to lai krēms klāj katru ķermeņa daļu.

Tā kā parasti aizsarglīdzekli uzziežam jau esot dabā un saulē, nozīmīgs ir tā iepakojums, kas jau laikus jāņem vērā. Piemēram, ja jāmēro lielāks ceļa gabals kājām, jāapdomā par mini iesaiņojumu. Savukārt bērniem, šķiet, ērtāk lietojami ir izsmidzināmie līdzekļi, kas ērti atjaunojami pēc katras peldes.

Lai gan liela daļa līdzekļu ir ūdens noturīgi, jāatceras, ka līdzekļa uzklāšana nenodrošina aizsardzību uz visu dienu. Bērna gadījumā, it īpaši atpūtā pie ūdens, ieteicams vēl mājās pirms došanās atpūsties vai uz treniņu, kad vēl nav saskare ne ar smiltīm, ne ūdeni, kārtīgi uzklāt aizsargkrēmu, bet, atrodoties dabā, to regulāri atjaunot ar aerosola veida izsmidzināmo līdzekli.

Ja vēlamies iegādāties kvalitatīvu līdzekli drošā iepirkšanās vietā, tad aptieka tāda noteikti ir, piebilst Ieva Turonoka.

Nobeiguma vietā

Raimonds Karls aicina likt aiz auss, ka, lai kā patiktu saulīte, uz to jāraugās tāpat kā uz saldumiem – mazliet un ar mēru! Bez abiem dzīve zaudē garšu, bet gan viens, gan otrs var būt nepatikšanu un bēdu avots. Tāpat ārsts brīdina, ka ir manījis medijos vieglprātīgi lietojam kopīgu nosaukumu visai kosmētikai, kas paredzēta pludmalei vai atpūtai dabā – „sauļošanās līdzekļi”. Viņaprāt, tas nav pareizi un var radīt jukas, jo ādas aizsarglīdzekļi pret sauli un sauļošanās kosmētika ir divas atšķirīgas grupas, no kurām otrā darbojas kā iedeguma akselerators jeb iedegumu veicinošais līdzeklis un no kaitīgajiem UV stariem nepasargā.

Visbeidzot dermatologs aicina ņemt vērā trīs svarīgus aspektus!

  1. Iedegums ir ādas atbildes reakcija uz saules kaitīgo iedarbību un ādas izmisīgs mēģinājums to absorbēt, nevis labas veselības un teicami pavadīta atvaļinājuma rādītājs.
  2. Iedegums nepasargā no saules apdegumiem! Vecmāmiņu „patiesība”, ka vajag iesauļoties pakāpeniski un tad jau vairs apdegt nevar, ir jau pasen medicīnas zinātnes apgāzts mīts.
  3. Iedegusi āda nav augsta D vitamīna līmeņa asinīs rādītājs.
Ārste: “Epidurālā anestēzija nav nepieciešama visām sievietēm” 48
Lai infekcija neiekļūst nierēs. Ārste skaidro, kādas pazīmes liecina par urīnceļu infekciju
Bolevics: aptuveni 30 miljoni par neizlietotām C-19 vakcīnām “guļ noliktavā”, kamēr vēža pacientu liktenis – neskaidrs 23
Aizvadītajā diennaktī reģistrēti 1466 jauni Covid-19 gadījumi, septiņās dienās inficējies 9031 cilvēks
FOTO. Šūmahera sieva deviņus gadus pēc traģēdijas: mums Mihaela ļoti pietrūkst, viņš vienmēr mūs sargāja 1
Neatstāj ieslēgtu mūzikas centru! Cik kWh mēnesī patērē kontaktā iespraustas ierīces? 4
Karstuma vilni jaunnedēļ nomainīs stipras lietavas, bet atklāj, kad tas atkal atgriezīsies 5
VIDEO. Slaidiņš: Lai Ukraina gūtu uzvaras, nevajag celt “gaisa pilis” ilgtermiņā 5
Krievijas sasniegumi starptautiskajā izstādē “Armija’2022” – dārgi “nomaskēti” ķīniešu ražojumi vai noraidīti padomju izgudrojumi 64
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Līdztekus slāpju sajūtai ir vairāk nekā 10 norādes, lai padzertos
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa pārāk maz – tikai 18% vasarā pilnībā izmantojuši ikgadējo atvaļinājumu
No 20 001 “Centrālās laboratorijas” augustā testēta PĶR Covid-19 analīžu parauga 5628 bijuši pozitīvi
“Mēness aptieka”: Pēc darba vasarā kāds jaunietis noteikti izvēlēsies kļūt par farmaceitu! 2
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā 1
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Par fiktīvu vakcinēšanu medicīnas darbiniecei Larisai piespriež divu gadu nosacītu brīvības atņemšanu un mantas konfiskāciju 91
APTAUJA. Vai tev satrauc pērtiķu baku izplatība? 24
Kondicioniera radīta organisma temperatūras maiņa var provocēt saaukstēšanos
Vakar ārstniecības iestādēs nogādāti deviņi cilvēki, kuri “pārcepušies” saulē 5
“Ar nosūtījumu pie ārsta pēc diviem mēnešiem, par naudu – šonedēļ!” Advokāts Cers norāda uz haosu medicīnas sistēmā 24
Kādus līdzekļus drīkst izmantot odu, ērču un citu kukaiņu atbaidīšanai, atpūšoties laukos kopā ar bērniem? Atbild farmaceite 5
Menģelsone uzsver: nedrīkst pieļaut “Nord Pool” biržas spekulācijas 83
VZD ziņo par darījumiem ar privātmājām Rīgā un Pierīgā 2022. gada 1.pusgadā: cenas augušas vidēji par 20%, reģistrēts par 37% mazāk darījumu nekā pērn
VIDEO. Neiztīrītas gultnes dēļ jau divus gadus burāšanai slēgta Jūrmalas osta, bet ostas pārvaldnieks tik aizbildinās 3
VIDEO. Slaidiņš: Lai Ukraina gūtu uzvaras, nevajag celt “gaisa pilis” ilgtermiņā 5
“Mūsu draugs, vecais kikbokseris un dievlūdzējs spēj tā zāģēt, ka ausis krīt ciet,” Līcīša feļetons
FOTO. Šūmahera sieva deviņus gadus pēc traģēdijas: mums Mihaela ļoti pietrūkst, viņš vienmēr mūs sargāja 1
Zelenskis ar Gutērrešu apspriedis arī Krievijas piekopto kodolšantāžu Zaporižjes AES. Putins piekritis ielaist ekspertus 35
“Attīstībai/Par!” rosinājusi koalīcijā nemarinēt LNG termināļa būvniecības projektu, lai Latvija neatpaliktu no kaimiņvalstīm 34
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
“Mūsu draugs, vecais kikbokseris un dievlūdzējs spēj tā zāģēt, ka ausis krīt ciet,” Līcīša feļetons
23:35
1942. gada 19. augustā. Djepes katastrofa
23:30
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922. gada 19. augustā
23:25