
Satversmes aizsardzības birojs norāda uz riskiem 0
Satversmes aizsardzības birojs (SAB) nekomentē, vai kaimiņvalstu – Krievijas un Baltkrievijas – specdienesti ir mēģinājuši savervēt Latvijas robežsargus, taču norāda, ka tiesībsargājošo iestāžu darbinieki ir viena no Latvijai nedraudzīgo ārvalstu specdienestu mērķa grupām.
Latvijas valsts drošības dienestu un tiesībsargājošo iestāžu darbinieki, kā arī amatpersonas, kurām ir izsniegtas speciālās atļaujas darbam ar valsts noslēpumu, ir viena no Latvijai nedraudzīgo ārvalstu izlūkošanas un drošības dienestu mērķa grupām, sacīja SAB preses pārstāve Iveta Maura. Saasinoties ģeopolitiskajai situācijai, šīm personām un institūcijām ir jārēķinās arī ar augstu ārvalstu specdienestu provokāciju risku.
SAB izplatījusi iepriekšējā gada darbības pārskata publiskojamo daļu, kurā liela daļa veltīta Krievijas ietekmei un pasākumiem. Pagājušā gada pārskatā Baltkrievijas specdienesti atšķirībā no 2012. gada pārskata nav pieminēti vispār. Pagājušā gada SAB pārskata sadaļā “Pretizlūkošana” teikts, ka pērn SAB turpināja pretizlūkošanas pasākumus pret ārpus NATO un ES valstu speciālajiem dienestiem. Ņemot vērā Latvijas dalību ES un NATO, kā arī ģeogrāfisko atrašanos, visaktīvāk pret valsts interesēm ir strādājuši Krievijas speciālie dienesti.
SAB konstatējis, ka joprojām augsts risks saglabājas Latvijas iedzīvotājiem, kuri periodiski vai ilgstoši uzturas Krievijā. Krievijas teritorijā izlūkošanas un pretizlūkošanas uzdevumus visintensīvāk veic Federālais drošības dienests (FDD). Arī šī dienesta izdevums ir informācijas avotu un ietekmes aģentu iegūšana Latvijā, izmantojot savas teritorijas priekšrocības. Latvijas jaunieši un studenti, īpaši Krievijā studējošie, ir pakļauti FDD interešu sfērai. Šantāža un draudi periodiski tiek izmantoti, lai nodrošinātu sadarbību ar vēlamām personām.