Foto: PN/ SCANPIX/ LETA

Seleriju sula, kas atbrīvos no “metāliem” organismā – krāpniecība vai jauns brīnumlīdzeklis? 0

Ej uz lielveikalu, iepērc seleriju kātus, katru rītu spied sulu un izdzer glāzi tukšā dūšā. Sula notīrīs taukus no vecajiem metāliem, kas rūsē tavā organismā, uzlādēs vāja impulsa smadzenes, izskalos toksīnus, atjaunos virsnieres un citus orgānus. Zinātnisku pamatojumu seleriju sulas brīnumainajai iedarbībai nemeklē, jo tādas nav – visums ir gudrāks par tiem, kam kabatā diploms, raksta pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica.

LA
LA.LV
Ziņas
“Kur vēl nervozāku situāciju kā pašlaik!” Kreituse par to, ka visi klusē par valdības dēļ stresā iedzītiem iedzīvotājiem
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kompensēs OIK, elektrības sadales tarifu, būs mēneša pabalsts par katru bērnu!” Eglītis atklāj, kā valdība palīdzēs iedzīvotājiem cīņā ar inflāciju 121
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kauns rakstīt iesniegumu par maznodrošinātā statusa piešķiršanu. Vai var citādāk to iegūt?
10 stundas
Lasīt citas ziņas
Tādu vēstījumu saviem aptuveni 2900 sekotājām Instagram regulāri izplata Guna Rožlapa.

Jaunā sieviete līdzīgi kā citi influenceri iedvesmo sekotājus ar skaistām bildēm un idializētiem stāstiem par savu ikdienu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tajos viņa mēdz pieminēt karmu, vibrācijas, maģiju un nemirstību, taču konta fokuss ir veselīgs uzturs. Tas, pēc autores domām, ir pārtikšana gandrīz tikai no svaigiem augļiem un dārzeņiem, kā arī ikrīta obligātā seleriju sulas deva.

Šā produkta iedarbību Guna analizē visdetalizētāk. Viņa to saista ne tikai ar imunitātes uzlabošanu, tīrāku ādu, labāku gremošanas trakta un zarnu darbību, bet arī ietekmi uz Alcheimera un Parkinsona slimībām, uzmanības deficīta sindromu un autismu. Re:Check Gunas sīki izklāstītos apgalvojumus lūdza komentēt vairākiem ekspertiem.

“Cilvēks tiešām ir aizgājis visām skolām garām,”

saka Rīgas Stradiņa universitātes Cilvēka fizioloģijas un bioķīmijas katedras docētāja Irina Kazuša. Daži ir pilnīgi nepatiesi un absurdi, citi, pēc Kazušas teiktā, “vārdu savārstījums bezjēdzīgā secībā”.

Guna Rožlapa ir redzamākā seleriju sulas daudzinātāja Latvijas Instagram. Viņai ir sekotājas, kas sociālajā tīklā jautā par labāko dzēriena pagatavošanas veidu, saka paldies par padomiem vai arī sūdzas par vēdersāpēm un sliktu dūšu. Katru viņas ierakstu par tās neticamajām īpašībām ar “patīk” atzīmē 70 – 150 lietotāju.
Foto: Gun un Rozes instagram

Atrodamas arī patiesības druskas, taču sulas iespējamā ietekme būtiski pārspīlēta. Līdzīgi komentē Veselības centra 4 gastroenteroloģe Ilona Vilkoite – seleriju sula nav slikts produkts, taču nav atrodami pētījumos balstīti dati par tādām īpašībām, kādas tai piedēvētas Instagram.

Arī uztura speciāliste Ksenija Andrijanova Gunas rakstīto sauc par “gudru vārdu savirknējumu, kas kopā neveido nekādu jēgu”. Viņa aicina cilvēkus neņemt vērā nevienu tā saukto ietekmētāju, kuram nav atbilstošas izglītības, kurš neizprot iegūtās informācijas avotus un neuzņemas atbildību pa saviem padomiem.

Zaļā garšauga brīnumspējas nav Gunas pašas izgudrojums, un sieviete to saviem sekotājiem arī neslēpj.

Jautāta, kāpēc maldina ar zinātniski nepamatotiem ieteikumiem, viņa Re:Check raksta, ka tikai atsaucas uz grāmatu Medical Medium. Tā ir pseidozinātniska teorija, ko radījis pašpasludināts veselības guru Entonijs Viljamss no ASV.

Atšķirībā no Gunas, kura savā kontā neko necenšas pārdot, Viljamsam ticība seleriju sulai ir meistarīgi būvēts biznesa projekts. Kā izpētījis žurnāls The Atlantic, viņš interneta tirdzniecībā izplata ap 180 dažāda veida uztura bagātinātāju un pārtikas piedevu. Produktu popularitāti nodrošina intensīvs darbs sociālajos tīklos, kur katru iedvesmojošo uzrunu vai ierakstu pavada aicinājums pasūtīt kādu pulverīti, ekstraktu vai kapsulas. Vai vienu no viņa grāmatām.

Atbalstītāju skaits strauji aug – pirms gada, kad par Viljamsu rakstīja The Atlantic, Instagram viņam bija viens miljons sekotāju, tagad – jau 2,2 miljoni. Facebook tīklā – gandrīz 3,5 miljoni. Medical Medium arī regulāri pārpublicē sev veltītos pateicības vārdus. Piemēram, nesen kāda anonīma “Medical Medium mamma” rakstījusi par savu mazo dēlu, kuram ir autisms un kurš šajos Ziemassvētkos negaidīti sācis runāt.

Protams, pateicoties smago metālu detoksa kūrei, seleriju sulai un Viljamsa izplatītajām pārtikas piedevām. Autismu savos ierakstos piemin arī Guna. Taču, kā norāda Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas bērnu psihiatrs Ņikita Bezborodovs, nav neviena zinātniski pierādīta medikamenta, kas būtu efektīvs, ārstējot autisko spektru. To nedara arī seleriju sula, eļļas un citi produkti.

Otra Viljamsa panākumu atslēga ir draudzība ar vairākām Holivudas zvaigznēm. Kustības mājaslapā dziednieku slavē, piemēram, Roberts De Niro un Silvestrs Stallone. Labu publicitāti viņa brīnumlīdzekļiem nodrošina Gvinetas Paltrovas populārais interneta izdevums Goop, kas arī pats ne reizi vien kritizēts par nepatiesiem un pat bīstamiem ieteikumiem veselības uzlabošanai. Piemēram, 2018.gadā Goop bija jāmaksā sods pēc aicinājuma pirkt un uz nakti ievietot vagīnā 66 dolārus vērtu kvarca olu, kas uzlabojot muskulatūru, hormonālo līdzsvaru un vairojot sievišķo enerģiju.

Gunai ar Viljamsu ir arī daudz kopīga. Ne vienam, ne otram nav medicīniskās izglītības. “Nepabeigts vēsturnieks un nepabeigts reklāmists,” par sevi raksta Guna, kura savus gandrīz 3000 sekotājus Instagram detalizēti izglīto par procesiem cilvēka smadzenēs, iekšējo orgānu darbību un imūnsistēmas īpatnībām.

Arī Viljamss neslēpj, ka nav ārsts, taču viņam piemītot dabas dota dāvana sarunāties ar gariem un precīzi noteikt katram cilvēkam nepieciešamo dziedēšanas veidu.

Tas esot atklājies, kad viņš četru gadu vecumā šokējis ģimeni, paziņojot, ka vecmāmiņai ir plaušu vēzis. Mediķi vēlāk šo faktu apstiprināja, teikts viņa interneta vietnē. Tagad viņš sevi dēvē par globālās seleriju sulas kustības aizsācēju.

Guna savukārt piesauc dievišķa uzdevuma pildīšanu, kalpošanu no brīvas sirds un atzīst, ka Medical Medium un seleriju sulai nav sakara ar zinātni. “Ne zinātniekiem, ne mediķiem nav ne jausmas, kā tieši strādā cilvēka ķermenis,” viņa raksta savā blogā, norādot, ka šī mācība “ir vēsts no Visuma”.

Sarakstē ar Re:Check Guna pauž, ka nekad nevienam nav solījusi neko izārstēt, tikai dalās ar publiski pieejamu informāciju.

“Tos, kas atļaujas domāt citādāk, visos laikos ir uzskatījuši par trakajiem. Tad nu es vienkārši esmu viens trakais jūsu acīs, kurš iedvesmo citus pievērsties sulām, augļiem un dārzeņiem”. Īsās sarakstes beigās viņa norāda: “Ar to arī beigšu. Savu dievišķo enerģiju nevēlos tērēt tik zemas vibrācijas žurnālistikā kā jūsējā”.

Tik nevainīgi viņas ieteikumi tomēr nav. Kāda no sekotājām komentārā pie Gunas ieraksta stāsta, ka neilgi pēc selerijas sulas kūres sākšanas viņai ļoti sācis sāpēt vēders. “Viss beidzās diezgan smagi, mēģinu šobrīt atveseļot vēderu. Jo beigās parastu pārtiku vairs nevarēju apēst,” raksta sieviete un pauž arī cerību, ka pēc vairākiem mēnešiem sulas dzeršanu varēs atstākt.

Cita sekotāja stāsta, ka dzērusi sulu katru rītu trīs mēnešus, līdz kļuvis slikti: “Ļoti slikta dūša, tā, ka jāiet atgulties, jo tiešām neko nevar padarīt.”

SAISTĪTIE RAKSTI

Viņa sulu dzērusi vēl vairākas nedēļas, līdz pārtraukusi, un sliktums pārgājis. “Tagad saprotu, ka tā ir attīrīšanās sastāvdaļa,” raksta sieviete un pauž apņēmību atsākt.

Arī Guna viņai iesaka turpināt, sakot, ka daudziem tā ir: “Sāc ar mazāku daudzumu. Iedzer 100ml un skaties, būs sliktums vai nē. Un tad uzmanīgi vēro sevi un palielini devu.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kur uzglabāt, cik ilgi “drošas”: kā pareizi rīkoties ar medicīniskajām sejas maskām un respiratoriem?
13 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Sauss gaiss rosina slimības. Kā parūpēties par elpceļiem apkures sezonā?
1 diena
AB
Armands Broks*
Ziņas
Armands Broks: Bizness nevar atļauties ignorēt darbinieku emocionālo veselību
3 dienas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Robežu vairs nav! Septiņu stunda ilga operācija, kas uz mūžiem varētu izmainīt mūsu medicīnu 24
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kur vēl nervozāku situāciju kā pašlaik!” Kreituse par to, ka visi klusē par valdības dēļ stresā iedzītiem iedzīvotājiem
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kompensēs OIK, elektrības sadales tarifu, būs mēneša pabalsts par katru bērnu!” Eglītis atklāj, kā valdība palīdzēs iedzīvotājiem cīņā ar inflāciju 121
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kauns rakstīt iesniegumu par maznodrošinātā statusa piešķiršanu. Vai var citādāk to iegūt?
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mīļotā dēļ atdeva uzkrājumus, aizņēmās naudu no draugiem, pārdeva ģimenes īpašumus! Rēzeknietis pēc pāris randiņiem izkrāpj 20 000 eiro 79
1 diena
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
Latvijā ir vairāk nekā 191 tūkstotis bezīpašnieka ēku. Kā īpašumā tās varētu pāriet?
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka”: individuāli veicamos Covid-19 antigēnu testus iedzīvotāji vairāk izmanto, lai testētos pirms ģimenes vai citiem pasākumiem
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Vai bieža mazgāšanās ādai patiešām ir vēlama? 10
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
pieciem soļiem tikt galā ar aukstumpumpu 4
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Traumas šoziem vairāk vecumā virs 50 gadiem 3
Nedēļa
LA
LA.LV
Ziņas
„Centrālā laboratorija” paplašina laboratorisko pakalpojumu pieejamību, atverot vienu no lielākajām filiālēm ārpus Rīgas 4
6. janvāris, 2022
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka”: Jaunajā gadā veselība būs pirmajā vietā! 2
30. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Mēness aptieka”: 2% iedzīvotāju ziemā telpas nevēdina vispār – lielākā daļa svaigam gaisam telpās ļauj iekļūt tikai divreiz dienā 4
29. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jodam un briljantzaļajam – nē! 19
27. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Senioriem un farmaceitiem Ziemassvētku priekšvakarā abpusējs dāvināšanas prieks 4
22. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mēness aptieka: 7 ieteikumi pareizai ādas kopšanai ziemā 2
21. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka” paralimpiešiem Jaunajā gadā vēl labu veselību un izcilu startu ziemas paralimpiskajās spēlēs Pekinā 2
17. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi, lai droši un mierīgi sagaidām svētkus gadu mijā
17. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
“Veselības centru apvienība” vakcinēs pret Covid-19 arī 5-11 gadu vecuma bērnus 18
16. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Būt svaigā gaisā veselības profilaksei ir populāri 4
16. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vitamīni un minerālvielas cilvēkiem gados 1
14. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” ieguldījums veselības aprūpes attīstībā atzīmēts ar Ministru kabineta balvu Stellai Lapiņai 6
10. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
2. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Slido un peldi ziemā! Kur Rīgas apkaimē iespējas nodoties ziemas sportiem un kā to pareizi darīt? 2
4 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
“Esmu izmisumā, jo nesaprotu, kāpēc tā tieku sodīta…” Kļūdainu datu dēļ cilvēki paliek bez valsts apmaksātajām zālēm 69
5 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Sals kož līdz kaulam: apsaldēšanās bieži vien notiek gandrīz nemanāmi 1
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Anna Peipiņa: Mūsu cilvēki ir izturīgi, taču to pilienu, kurus vēl drīkst pilināt cilvēku pacietībai, vairs nav daudz 75
6 dienas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Gatavojieties mainīt maskas! Respiratori gan vēl nav iepirkti, lai piegādātu trūcīgajiem cilvēkiem
Nedēļa
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
“Materiālus gan esošajā, gan jaunajā ēkā izvadās roboti!” Gavars stāsta, kā attīstās “Gulbja laboratorija” 9
4 dienas
LE
LETA
Ziņas
Lielās rindas uz Covid-19 testiem daļēji veido antivakseri, kuri cer inficēties un tikt pie pārslimošanas sertifikāta, vēsta raidījums 57
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Dumpis: Situācija slimnīcās pasliktināsies ne tikai ar Covid-19, bet arī citu slimību pacientiem 1
4 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
Latvijā ir vairāk nekā 191 tūkstotis bezīpašnieka ēku. Kā īpašumā tās varētu pāriet?
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Anglijā no nākamās nedēļas tiks atcelta lielākā daļa Covid-19 ierobežojumu
4 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Gints Narogs: Sportā tolerance pret antivakseriem izsīkst 1
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Augstākā saslimstība ar Covid-19 joprojām Ādažu novadā
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Blinkens: ASV nesniegs rakstisku atbildi uz Krievijas ultimātu
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kauns rakstīt iesniegumu par maznodrošinātā statusa piešķiršanu. Vai var citādāk to iegūt?
10 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: ASV izdzīs Baltijas valstis no NATO 70
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Linda Mūrniece atklāj, ka viņai ir jaunas attiecības: “Kāds man pa jokam zīlēja. Satikšu kādu, ko sen zinu…” 35
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Puče: Covid-19 pastrādājis kā sanitārs – esam atteikušies no liekā 34
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pastāv bažas, ka princis Čārlzs vairs nekad nesatiks savus mazbērnus – Ārčiju un Lilibetu, prinča Harija un Meganas bērnus
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja nemieri nonāks līdz gāzes ieguves vietām, ieraudzīsim vēl lielāku gāzes cenu,” brīdina Nemiro 29
15 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kur uzglabāt, cik ilgi “drošas”: kā pareizi rīkoties ar medicīniskajām sejas maskām un respiratoriem?
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Stiliste Žanna Dubska par vīriešiem, kas uzsāk attiecības ar jaunākām sievietēm: “Viņi paši novecos un būs viņām par vecu!”
14 stundas
Debešķīgi gards kartupeļu sacepums uz “ātro”
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Apledojis ceļš sagādā grūtības alnim nostāvēt kājās 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Lielās rindas uz Covid-19 testiem daļēji veido antivakseri, kuri cer inficēties un tikt pie pārslimošanas sertifikāta, vēsta raidījums 57
22:58
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Gints Narogs: Sportā tolerance pret antivakseriem izsīkst 1
22:35
LE
LETA
Ziņas
Dumpis: Situācija slimnīcās pasliktināsies ne tikai ar Covid-19, bet arī citu slimību pacientiem 1
22:09