Foto – Pixabay.com

Seši no bērnības iegūti pašiznīcinošās uzvedības veidi. Atpazini savējo? 0

Autoagresija vai pašiznīcināšanās var izpausties kā alkoholisms, narkomānija, azartspēles, smēķēšana, tieksme uz bīstamām profesijām un sportu, agresīva uzvedība, darbaholisms, nepareiza zāļu lietošana, dažāda veida darbības, lai “uzlabotu” savu izskatu, riskanta seksuāla uzvedība utt.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā 189
Lasīt citas ziņas

Autoagresīva uzvedība (pašiznīcināšanās, kas vērsta pret sevi) lielākā vai mazākā mērā ir raksturīga mums visiem: mēs iegriežam pirkstā, paklūpam uz līdzenas vietas, iekļūstam avārijās – aiz tā vienmēr slēpjas psiholoģiskās aizsardzības traucējumi, skaidro psiholoģe Viktorija Tanailova. Šo traucējumu iemesli ir ģenētiski un sociāli un slēpjas zemapziņā.

Pašiznīcinošās uzvedības dažādo formu veidošanās un izpausmes būtiski saistītas ar noteiktiem audzināšanas stiliem.

CITI ŠOBRĪD LASA

E. Larsens nosauc sešas no bērnības iegūtās pašiznīcinošās uzvedības kategorijas:

1) kontrolieri – viņu pašnovērtējuma pamatā ir tas, cik daudz viņi var izdarīt apkārtējo cilvēku labā, bet viņi neprot rūpēties par sevi.

Cilvēki, kurus viņi kontrolē, garīgi neaug, bet kļūst atkarīgi no viņiem. Viņi tic, ka viņi labāk zina, kā citiem jādzīvo. Neļauj citiem būt pašiem. Veido attiecības ar problemātiskiem cilvēkiem, lai viņi uz šo cilvēku rēķina varētu pašapliecināties un uz viņu fona izskatītos labāk. Veidojas savstarpēji atkarīgas attiecības. Kontrolieris neprot uzticēties cilvēkiem un Dievam, viņi paši cenšas spēlēt Dieva lomu vājo cilvēku dzīvē.

2) izdabātāji – viņu pašnovērtējums balstās uz to, ka viņi nevienu nesadusmo, viņi nekad nedeklarē savas vajadzības un tādēļ vienmēr ir emocionāla bada stāvoklī.

Viņi vēlas būt svarīgi, vērtīgi savā vidē, uzminēt citu cilvēku vēlmes. Viņu devīze dzīvē ir: “Miers par jebkuru cenu”. Viņi rūpējas par cilvēku vēlmēm un vajadzībām, nepievērš uzmanību sev. Viņiem ir grūti atbildēt uz jautājumu: “Kas tev patīk, ko tu gribi, kādas ir tavas vēlmes?”

3) mocekļi – viņi ir iemācījušies, ka dzīvot ir pastāvīgi ciest, viņi tiecas pēc sāpēm, jo tā ir norma.

Kad moceklim viss ir labi, viņš jūtas neērti. Neapzināti uzskata – jo vairāk cieš, jo tuvāk ir Dievam. Viņi domā, ka ciešanās pazemojas, bet tā nav patiesa pazemība. Bieži vien mocekļi nonāk saskarē ar kontrolieriem vai arī pārstāv šo kategoriju sajaukumu. Mocekļiem vienmēr jācieš, ja tas nenotiek, šie cilvēki bieži vien paši izraisa skandālus, lai ciešanas nebeigtos un pastiprinātos. Attīstās atkarīga uzvedība. Visā redz tikai negatīvo un iemeslus ciešanām. Paštaisni vai pretēji – nosoda un šausta sevi.

Reklāma
Reklāma

4) darbaholiķi balsta savu pašvērtējumu aktivitātēs.

Darba pabeigšana nav viņu mērķis, viņiem pietiek ar pastāvīgu kustību. Gala rezultāts viņiem nav svarīgs, galvenais ir process. Viņi neprot atpūsties, jūtas vainīgi, kad nedara neko. Darbu novērtē kā svarīgāku par attiecībām, apkārtējos uzskata par sliņķiem, bet tie, kuri strādā mazāk nekā viņi, viņus kaitina.

5) perfekcionisti – viņu pašnovērtējuma pamats ir nesasniedzams, viņi novērtē visu, vadoties pēc nereāla ideāla.

Viņu devīze: “Visam jābūt perfektam!” Koncentrējas uz sīkumiem. Meistari kļūdu pamanīšanā. Visam jābūt nevainojami. Savas kļūdas uztver kā sakāvi. Koncentrējas uz citu trūkumiem. Viņu princips: “Viss vai nekas!” Viņus paralizē bailes no neveiksmes. Dažreiz izskatās slinki vai bez iniciatīvas, bet tas ir tāpēc, ka viņi ķeras tikai pie tā, par ko ir pārliecināti par 120%. Bieži vien paliek ēnā, jo baidās no neveiksmes. Viņiem 99% veiksmes ir – nekas. Bieži vien viņu talants paliek neatzīts. Attiecībās ar cilvēkiem viņi ir neapmierināti un kritiski. Viņiem grūti pieņemt cilvēkus tādus, kādi viņi ir. Patiesi lepni par saviem sasniegumiem.

6) brīvie – viņu pašvērtējums balstās uz savas brīvības apziņu.

Viņi iemācījušies nekad neiesaistīties ciešās attiecībās. Viņu moto dzīvē: “Būt brīvam!” Koncentrējas uz brīvību, ciešas attiecības netiek veidotas. Viņiem ir daudz kontaktu, sakaru, kas palīdz justies svarīgiem. Viņi nesaprot, kas ir tuvas attiecības, viņi ir puspatiesību meistari, daudz attiecībās neiegulda, saglabā distanci, ir egoistiski. Veido attiecības tikai ar tiem, kas ļauj attiecībās saglabāt distanci. Ģimenē arī neveido ciešas attiecības, vai neveido ģimeni vispār. Viņiem ir grūti saskarties ar jūtām, emocijām.

Avots: ezopage.com

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.