“Lielā mēra” aina Dancigā 1709. gadā.
“Lielā mēra” aina Dancigā 1709. gadā.
Arhīva foto

1710. gada 14. maijā. Lielais mēris Rīgā 1

Pirms 310 gadiem Lielā ziemeļu kara laikā zviedru Rīgu aplenkušā krievu karaspēka nometnē sākās mēra epidēmija, kas drīz pārsviedās uz aplenkto pilsētu, izplatījās visā zemē un kļuva bēdīgi slavena kā Lielais mēris.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos
Krievu murgs Turcijā: turki Krievijas pilsoņus izsēdina no lidmašīnām un neļauj lidot uz citām valstīm
Ziemeļamerikas indiāņu zvēru horoskops. Uzzini, kurš dzīvnieks esi tu! 17
Lasīt citas ziņas

Iespējams, sērgu ievazāja no Krievijas, jo uzliesmojums cara Pētera I karavadoņa Borisa Šeremetjeva komandētās armijas rindās sākās tūlīt pēc tam, kad 10. maijā liellaivās pa Daugavu aplencējiem tika piegādāti vairāki desmiti lielkalibra lielgabalu.

Citā variantā – mēris ienācis caur Kurzemi, no Prūsijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tā laika Rīgas rātes dokumentos fiksēts, ka 13. maijā mājā pie “pie Kārļa vārtiem” kāds cilvēks miris no tīfam līdzīgas slimības. Iespējams, tas bija pirmais mēra upuris.

Krievu nometnē līdz gada beigām šīs slimības dēļ nomira teju 10 tūkstoši cilvēku, savukārt aiz Rīgas nocietinājumiem epidēmijā mirušo skaits precīzi nav zināms.

Laikabiedru liecībās skaitļi variē līdz pat 60 tūkstošiem, kas gan uzskatāms par stipru pārspīlējumu. Nav arī skaidrības, cik vispār, bēgļus ieskaitot, aplenktajā pilsētā bija ļaužu.

Bieži slimnieki nomira divas līdz četras dienas pēc saslimšanas. No epidēmijas aplencēju nometnē bada un citu slimību jau tā novārdzinātajiem rīdziniekiem bija maz labuma.

Kaut triecienuzbrukumu Rīgai Šeremetjevs sērgas dēļ sākotnēji atlika, tā vietā pilsētu sāka intensīvi un nežēlīgi apšaudīt ar pievesto artilēriju, kas grāva ne vien pilsētas namus, bet atstāja arī psiholoģisku iespaidu.

Tikmēr krievu armija centās apkarot mēri savās rindās, izolējot saslimušos un nogādājot tos prom no nometnes, vientuļās vietās, kas, protams, veicināja mēra izplatīšanos citviet.

Rīga padevās 1710. gada 5. jūlijā, taču tas nenozīmēja slimības beigas. Lielais mēris Rīgā un Latvijas teritorijā aprima tikai gada beigās, bet atsevišķi gadījumi atkārtojās vēl 1711. un 1712. gadā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.