Sievietes Latvijā pelna mazāk, bet mācās vairāk. “Mammām un Tētiem” vadītāja par sieviešu motivāciju augstākai izglītībai 0
Sievietes Latvijā mācās vairāk un biežāk iegūst augstāko izglītību, iespējams, cenšoties kompensēt darba tirgū pastāvošo nevienlīdzību. Kā TV24 raidījumā “Preses klubs” norāda vecāku organizācijas “Mammām un Tētiem” vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa, viena no motivācijām var būt vēlme pēc neatkarības un taisnīgāka atalgojuma.
“Aizdomājos par to motivāciju, kāpēc sievietes Latvijā tik ļoti mācās, ir ar ievērojami labāku izglītību. Iespējams, tas ir tas, ka sievietēm maksā mazāk. Iespējams, tas dzinulis dabūt augstāku izglītību un labāku amatu ir, lai tu būtu neatkarīga,” viedoklī dalās Akmentiņa-Smildziņa.
Kā vēsta Oficiālais statistikas portāls, “2023. gadā sieviešu stundas vidējā bruto darba samaksa bija par 16,5 % mazāka nekā vīriešu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) provizorisko datu aprēķins. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, plaisa starp sieviešu un vīriešu stundas vidējo atalgojumu samazinājās par 0,6 procentpunktiem.
Darba samaksas atšķirību starp dzimumiem ietekmē dažādi sociālie un ekonomiskie faktori – vīriešu un sieviešu profesija un amata pienākumi, iegūtā izglītība, vecums, darba pieredze, nostrādāto stundu skaits, kā arī darbaspēka pieprasījuma un piedāvājuma tendences darba tirgū un tā strukturālās izmaiņas. Rādītājs tiek aprēķināts, neizslēdzot minēto faktoru ietekmi, kas varētu skaidrot atšķirību iemeslus.”
Pēc CSP datiem, “2023. gadā vislielākā darba samaksas atšķirība bija informācijas un komunikācijas pakalpojumu nozarē, finanšu un apdrošināšanas darbību nozarē, tirdzniecībā un mākslas, kultūras un atpūtas pakalpojumu nozarē.”