Foto – Anda Krauze

Palīgs apkurei – sildošās grīdlīstes. Kā tās darbojas? 0

Zinātāji apgalvo, ka apkurē starojuma siltumu dod ne tikai infrasarkanie sildītāji, par kuriem stāstījām žurnāla iepriekšējā numurā rakstā “Infrasarkanā apkure”. To spējot arī karstais ūdens, kas nokļuvis īpašā grīdlīstu sistēmā. Kā tas iespējams?

Reklāma
Reklāma

Principiālais risinājums

Kokteilis
Ja tavas mājas numurā ir kāds no šiem 3 skaitļiem, tev ir potenciāls sasniegt visu, ko sirds kāro
Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
TESTS prātvēderiem: ja zini atbildes uz vismaz 8 jautājumiem, tev ir pārsteidzoši attīstīts intelekts
Lasīt citas ziņas

Viss ģeniālais ir vienkāršs. Tradicionālā konvekcijas apkure kuļ gaisu, ceļot augšup arī putekļus, pie griestiem ir karsts, bet uz grīdas – auksts, lai gan termometrs pie sienas rāda, ka telpā ir izvēlētā komforta temperatūra. Apmēram tā kā statistikā: vieni saņem daudz, otri – maz, bet caurmērā pilsoņi dzīvo diezgan labi. Siltumtehnikā šo problēmu mēdz risināt, pirmkārt, noliekot radiatoru uz grīdas, otrkārt, ļaujot tam sildīt gaisu un piespiežot karsēt virsmu, kas tālāk šo siltumu vienmērīgi izstaro telpā, likvidējot krasās temperatūras atšķirības un ļaujot iemītniekiem labāk justies arī mazliet vēsākā istabā.

Uzdevums nav tik vienkāršs. Kaut gan ideja jau pirms gadiem četrdesmit dzimusi Amerikā, tehniski vislabāk tā īstenota tikai gadsimta beigās Itālijā, nelielā kompānijā “Hekos”, kas radījusi oriģinālu grīdlīstu apkures sistēmu Thermodul. Šo preci tagad izplata visā Eiropā, līdzvērtīgu analogu gandrīz nav, lai gan netrūkst atdarinātāju, jo īpaši Ķīnā, taču arī Krievijā lētie varianti neesot cieņā. Latvijā Thermodul pieejams jau desmit gadu, tostarp brīvi nopērkams specializētajos veikalos, bet patiesībā ļoti maz zināms pat speciālistu aprindās. Ir vajadzīga liela dūša un, galvenais, pārliecība, lai klientam ieteiktu izdot lielu naudu par alumīnija sildelementu, kam jauda ir tikai 150–200 W/m, bet cena – 60 eiro/m un vēl tikpat daudz par izstarojošo paneli, kas tiešām atgādina vienkāršu grīdlīsti. Turpat par saprātīgu summu taču var iegādāties lieliskus tērauda radiatorus!
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.