Ar muguras sāpēm, kas moka naktīs, noteikti jāvēršas pie ārsta.
Ar muguras sāpēm, kas moka naktīs, noteikti jāvēršas pie ārsta.
Foto: Light Field Studio/SHUTTERSTOCK

Šīs traucējošās muguras sāpes… Ieilgušām vai progresējošām sāpēm noteikti jānosaka iemesls 0

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

FOTO. Pašmāju slavenības ierodas uz Maestro Raimonda Paula koncertu “Dzintaros”
Par ko 80 minūšu telefona sarunā šodien runāja Makrons, Šolcs un Putins?
FOTO. Cilvēki joko par karu Ukrainā – par ko sapņo Ukraina bet par ko Krievija? Apskaties!
Lasīt citas ziņas

 

Pavasarī tik daudz būtu jāpaveic dārzā, jārok un jāstāda, ja vien mugura to ļautu, tā ārstam sūdzas ne tikai seniori. Statistika liecina, ka muguras problēmas ir biežāk ārstētās slimības, pat apsteidzot arteriālo hipertensiju, bet sāpes muguras jostas un kakla daļā – otrās biežākās pēc galvassāpēm.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Kad diski pagalam

Starp diviem mugurkaula skriemeļiem atrodas disks, kas sastāv no skrimšļa. Tā ārējais gredzens ir blīvs, bet iekšpuse mīksta. Ja fiziskas slodzes vai kāda cita iemesla dēļ diska gredzens plīst, mīkstais kodols izlaužas uz āru, nospiežot kādu no tuvumā esošajām nervu saknītēm, izraisot sāpes, notirpumu, muskuļu vājumu kājās vai rokās.

Nereti tā iemesls ir smagumu celšana un pārvietošana, it īpaši, ja tā laikā jāveic arī rotācijas kustība, jo tā ļoti strauji pieaug spiediens uz starpskriemeļu diskiem, it īpaši jostas daļā. Bieži vien mugurkaula diskus sabeidz krāvēji, sanitāres, sociālās aprūpētājas. Nelabvēlīga ietekme uz mugurkaula struktūrām ir arī ilgstošai vibrācijai, no kuras ikdienā cieš autobusu šoferi, traktoristi, tālbraucēji. Ja uz starpskriemeļu diskiem, kuri darbojas kā amortizatori, uztverot un mazinot triecienus, piemēram, braucot pa sliktiem ceļiem, iedarbojas nepārtraukti, pakāpeniski var rasties disku trūce.

“Visbiežāk tās rodas mugurkaula jostas daļas ceturtā un piektā skriemeļa līmenī, taču mēdz būt pacienti, kuriem ir vairākas trūces vienā vai dažādos līmeņos,” stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas neiroķirurgs Kaspars Auslands.

Bieži vien pacientam ar diska trūci var palīdzēt medikamentozā terapija, ārstnieciskā vingrošana, fizikālā medicīna vai citas saudzējošas metodes, bet dažreiz vienīgā iespēja novērst sāpes un iespējamo invaliditāti ir ar mikrodiskektomijas un mikrofenestrācijas jeb diska trūces operācijas palīdzību.

Mikrodiskektomija ir saudzējoša operācija, kuru veic caur nelieliem griezieniem ādā. Izmantojot mikroskopisku palielinājumu, ķirurgs izņem bojāto starpskriemeļu diska fragmentu, kas nospiež nervu. Kā liecina Nacionālā veselības dienesta informācija par gaidīšanas rindām (uz 1. aprīli), pēc ārstu konsīlija atzinuma par valsts naudu to šobrīd veic tikai ilgstoši slimojošiem pacientiem. Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā uz to jāgaida 54, bet Rēzeknes reģionālajā slimnīcā – 12 nedēļas.

 

Izjaukts muskuļu līdzsvars

Stāja ir nepiespiests ķermeņa stāvoklis, kurā turamies vertikāli, īpaši nesasprindzinot muguras un kājas muskuļus. Ideāli pareiza stāja, raugoties no priekšpuses, ir simetriska abās ķermeņa pusēs, ja vien vienā tie nav kļuvuši hipotoniski jeb vāji, bet otrā – hipertoniski jeb sasprindzināti.

Vājie muskuļi ir izstiepušies, gari, bet sasprindzinātie – sarāvušies, īsi, tādēļ stāja kļūst asimetriska, šķība un sāk sāpēt mugura, pleci, turklāt ne tikai pēc fiziskas piepūles, bet arī miera stāvoklī, piemēram, stāvot vai pastaigājoties.

“Veselības centra 4” fizioterapeite Baiba Narvila teic, ka taisnas stājas nodrošināšanā iesaistās gandrīz visi muskuļi, tajā skaitā arī tā saucamā muskuļu korsete, kurā ietilpst kā vēdera priekšējās, sānu un muguras muskulatūra, tā dibena un kāju iekšējie un ārējie muskuļi. Turklāt muskuļu grupām abās ķermeņa pusēs jābūt vienādi spēcīgām. Ja radies muskuļu disbalanss, pieceļoties kājās, uz muguras jostas daļu gulst nesamērīgi liela slodze. Stāju ietekmē arī slimības, traumas, kuru dēļ veidojas muskuļu saīsinājumi, saišu bojājumi.

“Muskuļu korsetes stiprināšanai svarīgi trenēt ne tikai muguras, bet arī vēdera muskuļus. Var sāk kaut vai ar vēdera ievilkšanu un sasprindzināšanu,” saka fizioterapeite.

Paralēli ārstnieciskajai vingrošanai fizioterapeita vadībā var izmantot arī citas sāpju mazināšanas metodes, piemēram, masāžu, manuālo terapiju, elastīgo saišu jeb slinga terapiju.

Muguras sāpju gadījumos visbiežāk tiek izmantotas tādas fizikālās procedūras kā lāzerterapija, elektroterapija, parafīna un ozokerīta aplikācijas, ultraskaņas terapija. Kinezioloģiskā teipošana – pēc īpašas sistēmas pielīmējot lipīgas lentes joslas dažādām ķermeņa daļām, tiek atjaunots normāls muskuļu tonuss, veicināta limfas attece, mazinātas sāpes, tūska…

Laba alternatīva pretsāpju tabletēm ir arī akupunktūra – sena ķīniešu tradici­onāla ārstniecības metode, kuru var izmantot, lai efektīvi ārstētu gan galvassāpes un migrēnu, gan muguras, plecu un kakla daļas sāpes, sporta traumu sekas, turklāt adatu terapijas kursa efekts saglabājas sešus mēnešus vai pat ilgāk.

Reizēm nelielas muguras sāpes iespējams novērst ar ortopēdiskajām zolītēm, kas koriģē un pareizi pārdala slodzi pēdās, labvēlīgi ietekmējot stāju un panākot muskuļu spēka līdzsvaru abās ķermeņa pusēs.

 

Uzmanību –aizdomīgas sāpes!

Lai gan vairumā gadījumu muguras sāpes rada nepareiza stāja, pārāk liela vai nevienmērīga muskuļu noslodze vai ar novecošanu saistītas deģeneratīvas izmaiņas, tās var būt arī specifiskas jeb nesaistītas ar muskuloskeletālo sistēmu.

Rīgas Stradiņa universitātes profesore, neiroloģe un algoloģe Ināra Logina mudina pievērst uzmanību brīdinošiem simptomiem, kurus nevar atstāt bez ievērības. Tie ir: izteiktas sāpes naktī, miera stāvoklī vai ļoti intensīvas sāpes pie visniecīgākās kustības, sāpes kopā ar paaugstinātu temperatūru, kurai nav cita medicīniska izskaidrojuma, piemēram, gripa, sāpes, kas ilgst vairāk par sešām nedēļām, ar katru dienu kļūst arvien stiprākas.

Galu galā ilgstošas muguras sāpes var būt priekšvēstnesis arī onkoloģiskiem procesiem. Šādos gadījumos jādodas pie ģimenes ārsta, kurš vai nu pats, balstoties uz analīzēm un izmeklējumiem, ieteiks piemērotāko ārstēšanu, vai arī nosūtīs pie speciālista padziļinātai izmeklēšanai.

Var būt arī tā, ka pēc apjomīgas izmeklēšanas nekādi bojājumi netiek atrasti. Tad pacientam vajag vērsties pie psihoterapeita, psihosomatiskās medicīnas speciālista, jo, iespējams, sāpes ir somatoformas dabas. Somatizācija jeb psihoemocionālo traucējumu izpausme ar fizisku simptomu starpniecību nav slimība, bet gan neapzināts psihes aizsardzības mehānisms pret nepatīkamām, nevēlamām emocijām, iekšējiem konfliktiem.

Noskaidrots, ka hronisku sāpju gadījumā emocionālais fons nosaka to, cik stipri cilvēks izjūt šīs sāpes, tādēļ arī gadījumos, kad muguras sāpēm ir objektīvs iemesls, psihoterapijas laikā iespējams samazināt sāpju slieksni.

 

Diska trūces simptomi (jostas daļā)

* Asas, šaujošas, pastāvīgas sāpes kājā, kas parasti ir daudz stiprākas nekā mugurā.

* Notirpums, nejūtīgums vienā, retāk abās kājās.

* Tas, kurā vietā jūtamas sāpes un notirpums, atkarīgs no trūces līmeņa, tādēļ simptomi var izpausties sēžā, augšstilba priekšpusē vai mugurpusē, apakšstilbā, kājas priekšpusē, mugurpusē vai sānos, pēdā.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Sāpes provocē kustības, to intensitāti pastiprina ilgstoša stāvēšana vai sēdēšana, neliela attāluma noiešana, nereti – pat šķaudīšana vai klepošana.

* Ļoti bīstami simptomi ir muskuļu vājums, kurš liecina par ļoti izteiktu nerva nospiedumu, kā arī urinācijas (urīna nesaturēšana, aizture) un defekācijas traucējumi, jušanas traucējumi un vājums abās kājās (zirgastes kompresijas sindroms).

Aptauja: Iedzīvotāju satraukums par Covid-19 izplatību zemākais pēdējo divu gadu laikā
Dita Lase: Viss Latvijas “superfūds” ir ziemā, tikai cilvēki to nezin kāpēc aizmirst
“Dažiem tauku saturs kā krējumam!” Uztura speciālistes Lizetes Pugas padomi, izvēloties bezpiedevu jogurtu
Enzīmu ābece. Kad un kāpēc tos lietot?
FOTO. Pašmāju slavenības ierodas uz Maestro Raimonda Paula koncertu “Dzintaros”
Par ko 80 minūšu telefona sarunā šodien runāja Makrons, Šolcs un Putins?
FOTO. Cilvēki joko par karu Ukrainā – par ko sapņo Ukraina bet par ko Krievija? Apskaties!
Krievijas politiķi vēršas pret Putinu: “Ja nepārtrauks militāro operāciju, bāreņu būs vēl vairāk”
Planētas noslēpumi: Starptautiska pētnieku grupa nākusi klajā ar jaunu diagnozi Staļinam
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Kāpēc D vitamīns ir visbiežāk apspriesto uztura bagātinātāju topā
„Niez acis, tek deguns, moka šķavas? Iespējams – putekšņu alerģija jeb polinoze
Vairāk nekā puse galvas un muguras sāpes novērš ar bezrecepšu medikamentiem, nevis dodas pie ārsta
Mēness aptieka: Visvairāk bēgļiem no Ukrainas un karadarbībā cietušajiem ziedo līdzekļus ar organizāciju starpniecību
Ceļotāja pirmās palīdzības komplekts
6 padomi, lai āda pavasarī nebūtu sausa
Starptautisks ilgtspējas indekss apliecina „Mēness aptiekas” līderību farmācijas nozarē
5 iemesli, kādēļ iekļaut ēdienkartē olas
Kādēļ graudaugi ēdienkartē tik svarīgi
50 skolēni visā Latvijā iepazīst “Mēness aptieku” farmaceitu ikdienas darbu
90% slimnieku nenojauš, ka kaut kas nav kārtībā. Nieru veselības nedēļā aicina pievērst uzmanību profilaktiskajām veselības pārbaudēm
“Sievietes dažreiz vakariņu vietā izvēlas kefīru, bet tā nedariet!” Dziedātāja atklāj, kā, atsakoties no cukura un piena, mainīja dzīvi
Pagājušajā nedēļā gripas intensitāte Latvijā ir samazinājusies
Smaga situācija onkoloģijā: jāmazina pacientu līdzmaksājumi, jāapmaksā jaunas zāles
Lai saule nenodara pāri!
Ģimenes ārsts skaidro, kādēļ šogad gripa vēl plosās maijā
Krievijas politiķi vēršas pret Putinu: “Ja nepārtrauks militāro operāciju, bāreņu būs vēl vairāk”
“Nevis pirkt griķus par pieciem eiro, bet putraimus par 69 centiem?” Pārtikas cenas šogad turpinās augt
Ivars Auziņš par Kariņu: Viņš mēģina būt viens no mums
FOTO. Pašmāju slavenības ierodas uz Maestro Raimonda Paula koncertu “Dzintaros”
FOTO. Cilvēki joko par karu Ukrainā – par ko sapņo Ukraina bet par ko Krievija? Apskaties!
“Ja jūs kādu nogalināt, dabūjat piemaksu” – kāds ir atalgojums militārajos grupējumos?
Ukraina veidos mūsdienīgu bumbu patvertņu sistēmu
Arī svētdien daudzviet Latvijā gaidāms lietus
Krievija apsūdz ASV pērtiķu baku radīšanā laboratorijās Nigērijā
Aptauja: Iedzīvotāju satraukums par Covid-19 izplatību zemākais pēdējo divu gadu laikā
Planētas noslēpumi: Globālā sasilšana nav atcelta! Mitrie tropi virzās uz poliem
FOTO. Latvijā vēl retums – saimniecība, kur top produkti no aitu piena
Planētas noslēpumi: Radīts neievainojams materiāls – nevar ne sagriezt, ne caururbt
Planētas noslēpumi: Starptautiska pētnieku grupa nākusi klajā ar jaunu diagnozi Staļinam
Vai dzīvesvietu drīkst deklarēt jebkur – arī vasarnīcā?
Lasītāja: Agrāk īpašuma nodoklis bija 0,2–0,5%, bet šogad 1,5% – trīs reizes dārgāk. Kāds tam pamatojums?
Planētas noslēpumi: Teju vai neticami! Kā izskatās pasaules diženākie baseini
FOTO. Pašmāju slavenības ierodas uz Maestro Raimonda Paula koncertu “Dzintaros”
23:53
Lietuvā jau izdevies savākt Ukrainai paredzētā “Bayraktar” iegādei vajadzīgos piecus miljonus eiro
23:32
Planētas noslēpumi: Starptautiska pētnieku grupa nākusi klajā ar jaunu diagnozi Staļinam
22:40