Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Shutterstock

Pusaudzis pēc datora lietošanas sācis miegt acis. Vai tiešām viņam būs jāvalkā brilles? 0

Viedierīces nogurdina acis: Ja jāizvēlas no divām nelaimēm, lai bērns labāk skatās televizora, nevis datora ekrānā.
Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Kura zivs ir visvērtīgākā uzturam: 10 sugas, kas “laipni lūgtas” uz tava šķīvja
“Es zinu, par ko es runāju!” Gordons paziņo, kad aktīvais karš būs beidzies un kur atradīsies Ukrainas robežas 143
Veselam
Lūk, kā izskatās nekopta sieviete: 7 pazīmes, kas par to liecina 30
Lasīt citas ziņas

Esmu ievērojusi, ka mans dēls, pusaudzis, pēc datora lietošanas sācis miegt acis. Kad par to jautāju, saka, ka viss kārtībā. Līdz šim ar redzi viss bija kārtībā, vai tiešām viņam būs jāvalkā brilles? Sandra Valkas novadā

Atbild “Aiwa Clinic” Oftalmoloģijas dienesta vadītāja Dace ­Lietuviete: “Pie acu ārsta pārbaudīt redzi bieži ierodas bērni un jaunieši, no kuriem daļai, pēc ASV datiem, 20% gadījumu, no ilgstošās skatīšanās tuvumā, piemēram, viedtālrunī un datorā, ir radušās akomodācijas (acs spēja pielāgoties dažādiem attālumiem un nodrošināt skaidru attēlu) problēmas, kuru dēļ attīstījusies viltus miopija jeb tuvredzība.

Ko tas nozīmē?

CITI ŠOBRĪD LASA
Ja bērns vai jaunietis ilgstoši skatās tikai tuvumā, muskulis, kurš darbojoties ļauj skatīties tālumā un tuvumā, sāk spazmēties no tā, ka viņš skatās tikai tuvumā.

Ja vecāki pamana, ka bērns sāk piemiegt vai bieži mirkšķināt acis, cenšas apsēsties tuvāk televizora ekrānam, noteikti vajag pievērst tam uzmanību, jo šie simptomi var norādīt uz acu refrakcijas vai akomodācijas problēmām. Jau kopš mazotnes vajag bērnu, arī pusaudzi, regulāri vest pie acu ārsta, lai pārbaudītu, vai skatīšanās tuvumā nav atstājusi kādas paliekošas sekas.

Ja jāizvēlas no divām nelaimēm, lai bērns labāk skatās televizora, nevis datora ekrānā. Turklāt jo lielāks attālums līdz ekrānam, jo labāk. Arī spēlītes vislabāk spēlēt nevis telefonā vai kādā citā mazā viedierīcē, jo nelielais attālums līdz ekrānam acs muskulim neļauj atslābt, bet uz televizora ekrāna, kas atrodas salīdzinoši tālu.

Vienīgais, kas bērnus un pusaudžus tiešām var pasargāt no tuvredzības progresēšanas – tas ir zinātniski pierādīts, ir katru dienu vismaz stundu nodarboties ar fiziskām aktivitātēm svaigā gaisā, kur ir iespēja skatīties tālumā.”

Pusaudzis un viedierīces

* Par pusaudža redzes veselības problēmām var liecināt: acu piemiegšana, skatoties tuvumā vai tālumā, izvairīšanās no darba tuvumā, sūdzības par miglošanos, dubultošanos, galvassāpēm, īpaši pēc darba tuvumā.

* Izmantojot telefonu vai planšeti, līdz ekrānam jābūt vismaz 30–40 cm, bet datoru – 60 cm attālumam.

* Vajag veikt regulārus acu atpūtināšanas vingrinājumus, piemēram, ik pēc 20 minūtēm uz 20 sekundēm jāpaskatās vismaz 6 metru attālumā.

* Stundu darbojoties ar viedierīcēm, acīm nepieciešama vismaz 10–15 minūšu atpūta.

Reklāma
Reklāma

Amerikas Pediatrijas akadēmijas vadlīnijās pusaudžiem līdz 18 gadiem ieteikts pie dažādiem ekrāniem pavadīt vidēji ne ilgāk par trim stundām dienā.

SAISTĪTIE RAKSTI