EPA/LUONG THAI LINH

Spānijā ceturtdaļa grūtniecību beidzas ar nedzīvi dzimušu mazuli. Likums tagad ļaus tos reģistrēt un piešķirt viņiem vārdu 62

Saskaņā ar statistiku, Spānijā ceturtdaļa grūtniecību beidzas ar nedzīvu mazuli. Statistika ir tik precīza, jo visiem dzimušajiem mazuļiem jābūt reģistrētiem Spānijas civilstāvokļa aktu reģistrā, tā raksta EuroNews.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos
Krievu murgs Turcijā: turki Krievijas pilsoņus izsēdina no lidmašīnām un neļauj lidot uz citām valstīm
TV24
Ojārs Rubenis: “Tikai debilu cilvēku apziņā var būt tāda sajūta, ka mēs varam braukt pa tādiem ceļiem un tādām Rīgas ielām…”
Lasīt citas ziņas

Problēmas komentēšanā jau iesaistījušās arī feministes; viņas uzskata, ka tas ir tiešs uzbrukums sieviešu tiesībām uz abortu.

Grūtniecības 31. nedēļā pārstāja pukstēt Noēlijas Sančesas mazuļa Koras sirds. Viņai teica, ka tā bija pēkšņa intrauterīna nāve, tā arī nekad nezinot tās patieso iemeslu. “Apkārtējie žēloja mani, bet nesaprata. Neviens nedomāja par Koru kā manu meitu, viņiem tas bija vienkārši spontānais aborts,” sarunā ar Euronews stāstīja Sančesa.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Viņi man teica, ka es nevaru viņu ierakstīt dzimšanas reģistrā, jo Kora ir dzimusi nedzīva, tāpēc vārdu nevar reģistrēt.”

Tas viss mainīsies pēc jauna likuma pieņemšanas, ievērojot Grūtniecības zaudēšanas asociāciju prasības.

Turpmāk zīdaiņiem, kuri būs miruši pirms dzimšanas, bet kuru vecums būs bijis ilgāks par sešiem mēnešiem, būs jābūt reģistrētiem un tiem varēs būt vārds dzimtsarakstu reģistros. Šim nolūkam valstī ir izveidots jauns “dzimušo bērnu deklarācijas” reģistrs.

Nesenā reforma bija paredzēta, lai garantētu bezmaksas abortus visā Spānijā. Vai tas darbojas?

Pirms izmaiņām mazuļi, kuri miruši pēc sestā grūtniecības mēneša, tika reģistrēti tā dēvētajā “Abortu failā”, bez iespējas tikt pie vārda un abus vecāku reģistrēšanas.

“Tas ir liels sasniegums šādām ģimenēm. Man bija jāreģistrē savs bērns kā Noēlijas Sančesas sieviešu kārtas auglis, un tas bija ļoti sāpīgi. Viņa nav auglis, viņa ir mana meita. Šim pasākumam nav juridisku spēka, taču tas sniedz emocionālu mieru,” saka Sančesa.

“Viena no lietām, kas mani sāpināja visvairāk, bija tas, ka viņi mani neatzina kā māti, kad es tāda jutos. Mana meita nonāca miskastē. Viņiem viņa bija ķirurģiskie atkritumi, un tas bija šausmīgi.”

“Bērna vārda un uzvārda apstiprināšana ir arī sēru apstiprināšana,” viņa piebilst.

Reklāma
Reklāma

Pagājušā gada februārī pēc gadiem ilgas cīņas deputātu kongress apstiprināja Sociālistiskās partijas likuma izmaiņas, ar visu politisko grupu balsīm, izņemot galēji labējo partiju Vox.

Vairākas feministu organizācijas arī paudušas bažas, ka, lai gan jaunais likums nav tiešā pretrunā ar pašreizējām tiesībām uz abortu, tas ir pirmais solis ceļā uz pretabortu grupu vēsturisko prasību atzīšanu.

“Šis ir pirmais solis ceļā uz augļa atzīšanu par personu. Tas ir frontāls uzbrukums sievietes tiesībām uz abortu, jo šodien to var reģistrēt pēc sešiem grūtniecības mēnešiem, bet rīt varētu būt tikai trīs mēneši un nedēļa, pēc tam tā varētu būt viena nedēļa,» intervijā Euronews sacīja Nūrija Gonsalesa, juriste, kas specializējas cilvēktiesību un bioētikas jautājumos.

“Likums ir ļoti skaidrs. Cilvēks ir mazulis, kurš piedzimst dzīvs un iznāk no dzemdes,” viņa piebilst.

Izmaiņas likumā nav pretrunā ar pašreizējām tiesībām uz abortu, kas to pieļauj līdz 22.grūtniecības nedēļai, jo grozījumi paredz, ka reģistrēt drīkst tikai sešus mēnešus vecus nedzīvi dzimušus mazuļus. Bet feministu kolektīviem piešķirt tam identitāti nozīmē pielīdzināt tādu nāvi cilvēka nāvei.

Tomēr statistika liecina, ka katra ceturtā grūtniecība beidzas ar nedzīvi dzimušu mazuli. Ģimenes saka, ka jūtas labāk šajā grūtajā brīdī, dodot vārdu saviem bērniem. “Tas nav solis atpakaļ. Ar šo likumu neviens neliks jums dot vārdu un uzvārdu, tā ir brīva izvēle,” saka Sančesa.

“Man vissvarīgākais ir, lai katra ģimene varētu būt mierā. Manuprāt, tas ir nepareizi, ka mums bērnam tiek liegts vārds, kad tas ir vajadzīgs,” viņa piebilst.

Tomēr feministu organizācijas apgalvo, ka vārda došana nepalīdz ģimenēm pārvarēt bēdas. “Mums ir vajadzīga psiholoģiskā aprūpe un jānodrošina, lai šīm sievietēm būtu tiesības uz grūtniecības un dzemdību atvaļinājumu tāpat kā dzīva mazuļa mātei, lai viņas varētu mierīgi sērot,” saka advokāte.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.