Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Paula Čurkste/LETA

Tūrismā pasliktinājums nav gaidāms 0

“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Šogad nav sagaidāma ievērojama pasliktināšanās tūrisma nozarē kara Ukrainā dēļ, jo arī iepriekšējos divos gados pandēmijas ietekmē tūristu plūsma no Krievijas un Baltkrievijas nebija liela, uzskata Ekonomikas ministrija.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi”
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Ministrija norāda, ka iepriekšējos divos gados – 2020. un 2021. gadā – tūrisma nozare visā pasaulē, tostarp Latvijā, ievērojami cieta no Covid-19 dēļ noteiktajiem ierobežojumiem. Ņemot vērā pašreizējos apstākļus, nav pamata gaidīt ievērojama apmēra tūristu ierašanos Latvijā no Krievijas un Baltkrievijas. Vienlaikus EM norāda, ka Latvija līdz ar citām Ukrainai tuvākām valstīm ir iesaistījusies Ukrainas iedzīvotāju uzņemšanā, tostarp izmitināšanā, plānojot vismaz sākotnēji daļēji segt šo iedzīvotāju uzturēšanās izdevumus Latvijas tūristu mītnēs.

Izvērtējot šos apstākļus, EM rosina noteikt samazinātu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi 5% apmērā viesmīlības nozarei vismaz uz diviem gadiem, kā arī vairākus citus atbalsta pasākumus, liecina saskaņošanai iesniegtais EM informatīvais ziņojums “Par atbalsta sniegšanu tūrisma nozarei”. Tajā EM rosina sagatavot grozījumus Pievienotās vērtības nodokļa likumā, paredzot noteikt 5% likmi no 2022. gada 1. jūlija uz diviem gadiem Covid-19 vistiešāk skarto nozaru pakalpojumiem – izmitināšanas pakalpojumiem tūristu mītnēs, ēdināšanas pakalpojumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc EM aprēķiniem, PVN likmes samazināšana izmitināšanas, ēdināšanas un sporta nodarbību, izklaides un atpūtas pakalpojumiem no 21% vai 12% līdz 5% uz diviem gadiem valsts budžetam papildus prasīs 152 miljonus eiro. Ministrija rosina kā sasniedzamos rezultatīvos rādītājus noteikt pakalpojuma pieejamības pieaugumu par 5% 2023. gadā, salīdzinot situāciju ar 2021. gadu, kā arī radītas jaunas darba vietas vismaz 5% apmērā 2023. gadā, salīdzinot situāciju ar 2021. gadu.

Tāpat EM rosina sniegt atbalstu Covid-19 vistiešāk skartajai tūrisma nozarei par periodu no 2021. gada 1. decembra līdz 2022. gada 28. februārim un sagatavot grozījumus MK noteikumos par atbalstu Covid-19 krīzes skartajiem uzņēmumiem apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai un noteikumos par atbalsta sniegšanu nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 krīzes apstākļos. Lai nodrošinātu minēto atbalstu, nepieciešams valsts budžeta finansējums 18 miljonu eiro apmērā atbalstam apgrozāmo līdzekļu plūsmas krituma kompensēšanai un 18 miljonu eiro apmērā algu subsīdijai. EM rosina sniegt atbalstu arī viesnīcu telpu platību maksājumiem, tas prasītu vēl papildu 18 miljonus eiro. Tāpat EM rosina izveidot valsts atbalsta programmu lielu investīciju projektu tūrisma attīstībai četros Latvijas novados, paredzot tādas atbalsta aktivitātes, kas popularizē un stiprina Latviju kā tūrisma galamērķi starptautiskajā tirgū. Šādas atbalsta programmas īstenošanai būtu nepieciešami valsts budžeta līdzekļi 40 miljonu eiro apmērā. Informatīvais ziņojums būs jāskata valdībā.