
Stāstīs par Latvijas aviācijas vēsturi un Kārli Irbīti 0
Ceturtdien, 4. decembrī, plkst. 18 VEF vēstures muzejā cikla “Kas lācītim vēderā?” notiks saruna par Latvijas aviācijas vēsturi un aviokonstruktoru Kārli Irbīti, portāls LA.lv uzzināja muzejā.
Pasākuma rīkotāji aicina uz tikšanos ar vienīgo Latvijas aviācijas vēstures pētnieku Edvīnu Brūveli, kurš personiski pazinis Kārli Irbīti, un piedāvā iespēju ielūkoties Kārļa Irbīša arhīvā, kas glabājas VEF vēstures muzejā.
VEF Kultūras pils VEF vēstures muzeja projekts “”Kas lācītim vēderā?” – vefieši izglīto par VEF” tiek finansēts Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros un īstenots no 2014. gada septembra līdz decembrim.
Edvīna Brūveļa (dz. 1923) mūžs ir cieši saistīts ar lidošanu – kā pilots un instruktors viņš debesīs pavadījis vairāk nekā tūkstoti stundu. Viņa savāktie materiāli par Latvijas aviācijas vēsturi apkopoti apjomīgā pētījumā “Latvijas aviācijas vēsture 1919 – 1940” (2003) un grāmatā “Latviešu lidotāji zem svešiem karogiem” (2014).
Ar aviāciju Edvīns Brūvelis aizrāvies kopš bērnības, izgatavojis aviomodeļus, 17 gadu vecumā sācis nodarboties ar planierismu. 1942. gadā pēc Rīgas Valsts tehnikuma Mehānikas nodaļas beigšanas sācis strādāt pie aviokonstruktora Kārļa Irbīša.
Irbīša konstruktoru birojs tolaik veica vācu lidmašīnu papildināšanu un uzlabošanu, taču paralēli Edvīns Brūvelis kopā ar domubiedriem būvēja arī savu lidmašīnu. Kārlis Irbītis pēc Otrā pasaules kara emigrēja uz Kanādu, kur turpināja aviokonstruktora karjeru, Edvīns Brūvelis palika Latvijā, turpināja lidot un pētīt aviācijas vēsturi.
Kad 20. gadsimta 90. gados Latvijā radās ideja no jauna uzbūvēt Kārļa Irbīša lidmašīnas I-11 un I-12, Kārlis Irbītis vēstulē toreizējam VEF direktoram norādīja, ka tieši Edvīns Brūvelis būs viņa pārstāvis šajā projektā.