Foto: Evija Trifanova/LETA

Stāv rindā, lai tiktu bez rindas 0

Jau pirmajā kampaņas “Dienas bez rindām ” dienā e-paraksta gribētāju daudzums bijis gana liels, lai iestādes darbiniecēm būtu lielāka slodze un klientiem būtu jāgaida rindā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Kā “Latvijas Avīzei” pastāstīja LVRTC pārstāve Vineta Sprugaine, VID pirmajā akcijas dienā 43 personas parakstīja līgumu. Otrajā dienā 46 personas bija ieradušās parakstīt līgumu un iegūt iespēju e-paraksta lietošanai viedierīcēs. Kopumā Latvijā pašlaik mobilo lietotni “eParaksts mobile” saņēmušas teju 50 000 personas, eID karte ar aktīvu e-parakstu izsniegta nepilnam pusmiljonam iedzīvotāju, aptuveni 8000 personas lieto e-paraksta karti juridiskajām personām.

Šonedēļ Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (LVRTC) sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID) kampaņas “Dienas bez rindām” laikā piedāvā VID Rīgas klientu apkalpošanas centrā pieteikties e-paraksta lietošanai viedtālrunī.

CITI ŠOBRĪD LASA

E-paraksta lietošana Latvijā uzņem apgriezienus. 2018. gadā e-paraksts lietots teju 6,2 miljonus reižu, kas ir par 30% vairāk nekā gadu iepriekš. Šogad 6 miljoni e-paraksta lietošanas reižu dokumentu parakstīšanai sasniegti jau augustā.

2018. gada janvārī ieviestā mobilā lietotne “eParaksts mobile” jau integrēta gan valsts lielākajos iedzīvotāju tiešsaistes apkalpošanas portālos, gan arī virknē komersantu klientu portālu. Šogad e-paraksta rīki e-identitātes apliecināšanai lietoti jau nepilnu miljonu reižu.

Populārākais veids, kur personas mēdz izmantot e-paraksta iespējas, ir dažādu veidu iesniegumu, līgumu, pieteikumu parakstīšana. Aktīvākie e-paraksta lietotāji ir komersanti, kam ikdienas darbībā nākas parakstīt dokumentus valsts un pašvaldību iestādēm, kā arī ar klientiem un darījumu partneriem. Uzņēmumu reģistra statistika rāda, ka šobrīd 60% no reģistram iesniegtajiem dokumentiem tiek iesniegti elektroniski. Aktīvākie e-paraksta lietotāji valstī kopumā pērn bija Valsts ieņēmumu dienests, Rīgas dome un Tiesu administrācija.

Lai tiktu pie e-paraksta, tieši līguma slēgšana ir laikietilpīgākais posms, jo personām, kuras neizmanto eID karti vai e-paraksta karti, līgums jāslēdz klātienē, apliecinot savu identitāti un parakstot līgumu.

Jautāta, vai to var izdarīt attālināti, neejot uz LVRTC, Sprugaine skaidroja, ka tas ir iespējams. Latvijā tikai LVRTC izsniegtie rīki ir saņēmuši augstāko kvalifikāciju, attiecīgi, piemēram, mobilo e-parakstu var iegūt, parakstot līgumu attālināti ar eID karti vai e-paraksta karti.

Ja kāds cits rīks iegūtu augstāko kvalifikāciju, nebūtu nekādu juridisku šķēršļu “eParaksts mobile” saņemšanai, izmantojot šo rīku. Vēl viena iespēja ir slēgt līgumu un izmantot bezmaksas kurjera pakalpojumu, ko nodrošina LVRTC. Lai to izdarītu, portālā “eparaksts.lv” jāaizpilda pieteikums un jāizvēlas parakstīt līgumu, izmantojot kurjeru. Pēc tam kurjers piesakās un vienojas ar personu, kad piegādāt līgumu. Jāpiebilst, ka e-paraksta iegūšana un lietošana fiziskām personām ir bez maksas, bet juridiskām personām ir jāmaksā abonēšanas maksa.