Māras Lieplapas dibinātajam SIA “Plūkt” izdevies ielauzties tējas eksporta tirgū, pateicoties atšķirīgajam – tējām no Ziemeļeiropas augiem, kas tirgū gandrīz nav pārstāvēti.
Māras Lieplapas dibinātajam SIA “Plūkt” izdevies ielauzties tējas eksporta tirgū, pateicoties atšķirīgajam – tējām no Ziemeļeiropas augiem, kas tirgū gandrīz nav pārstāvēti.
Publicitātes foto

“Ugunspuķes tējas no Latvijas bioloģiskajām pļavām!” Kā pasaulē gardu muti dzer latviešu veselīgās tējas 19

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Praulienas tējas ražotājs “Plūkt” savu produkciju jau eksportē uz 11 valstīm un lūkojas vēl Skandināvijas virzienā.

 

LA
LA.LV
Veselam
“Tā ir ļoti nopietna informācija, kuru nedrīkst ignorēt!” Keris par vakcīnu drošumu cilvēkiem, kuri ir jaunāki par 25 gadiem 125
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liene Greifāne ar sarkano diplomu absolvē augstskolu: dziedātāju vairs nevar atpazīt 27
8 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Situācija ārpus kontroles: Cimanouskas vīrs steigšus pamet Baltkrieviju. Kas īsti notika leģendārajā vakarā olimpiskajās spēles? 52
14 stundas
Lasīt citas ziņas

Ja paraugāmies uz tējas plauktiem veikalos, tie ir pilni ar oriģinālām tējām, dažādiem tēju maisījumiem, un šķiet, ka jauna spēlētāja ienākšana piesātinātajā tējas tirgū nav iespējama. Pazīstot tējas dzeršanas kultūru Āzijā un plašo piedāvājumu, varētu domāt, ka jaunu eksporta tirgu apgūšana būtu pa spēkam tikai lielražotājam, nevis nelielam Latvijas uzņēmumam no gleznainās Vidzemes.

Taču Praulienas ražotājam ar skanīgo nosaukumu “Plūkt” tas ir izdevies. Vēl jo vairāk, pāris gadus jaunais uzņēmums jau paguvis plūkt uzvaras laurus dažādos konkursos. 2018. gadā “Plūkt” tika atzīts par gada jaun­uzņēmumu Latvijā un tas iekļuva “TOP3” jaunuzņēmumu vidū Eiropā, bet tā vadītāja un idejas autore Māra Lieplapa 2019. gadā atzīta par gada jauno uzņēmēju.

 

Dabas bagātības

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā sākās “Plūkt” stāsts? Tas noticis pirms vairākiem gadiem, kad Māra Lieplapa, studējot Banku augstskolā, bija devusies delegācijas sastāvā uz Ķīnu. Kā viņa pati atzīst, tā bija pirmā reize, kad sastapusies ar Ķīnas tējas kultūru.

“Toreiz devāmies pie tējas kultūras meistariem, apmeklējām tējas forumu, degustējām tēju. Biju pārsteigta par tējas dzeršanas kultūru un to, ka šādu tradicionālu produktu var saglabāt un piedāvāt mūsdienīgā veidā,” stāsta Māra.

Tajā laikā viņa lūkojās pēc biznesa idejas un saprata, ka plašajā tējas pasaulē var ielauzties, piedāvājot Ziemeļeiropā sastopamos augus, kas līdz šim nav pietiekami novērtēti.

“Sapratām, ka varam dot pievienoto vērtību un radīt mūsdienīgu tējas rituālu,” atceras jaunā uzņēmēja. Turklāt Māras mammai un tagad jau biznesa partnerei Līgai Lieplapai ir ļoti bagātīgas zināšanas par augiem, kas ir pamats “Plūkt” tējas pārstrādes procesā. 2017. gadā abas izveidoja zīmolu “Plūkt”, kas specializējas “premium” augu tēju ražošanā.

Kāpēc jaunajam uzņēmumam un zīmolam dots vārds “Plūkt”? Vistiešākajā nozīmē tas saistās ar augu ievākšanu, taču bijis svarīgi, lai nosaukums būtu piemērots starptautiskajam tirgum. Tas arī izdevies, jo, kā zināms, “pluck” nozīmē plūkt, līdzīgi ir ar šo vārdu zviedru un vācu valodā, tāpat asociācijas saistās ar skaņu “puk”, kad tējas maisiņu ievieto krūzītē.

Pavisam SIA “Plūkt” produktu portfelī ir 16 nosaukumu produkti. “Plūkt” piedāvā alternatīvu pasaulē pazīstamajai melnajai tējai – tā ir bez kofeīna un tanīniem. Tēja tiek pagatavota no ugunspuķes – auga, kas tiek ievākts Latvijas bioloģiskajās pļavās.

Šī fermentētā tēja tiek pagatavota līdzīgi tējas ražošanas procesiem Āzijā un līdzīga labi zināmajai melnajai tējai. Ugunspuķes tēja ir viens no galvenajiem eksporta produktiem. Izejvielas iepirkšanā “Plūkt” sadarbojas ar bioloģiskajām saimniecībām visā Latvijā.

Sākotnēji tās bija tuvākās apkārtnes saimniecības, bet tagad jau augi tiek piegādāti gan no Kurzemes, gan Latgales. Taču resurss ir ierobežots, un, pieaugot apjomiem, jādomā par sadarbības partneru loka paplašināšanu. Dabiskajās pļavās augušie augi ir koncentrētāki gan smaržā, gan garšā, daudz vērtīgāki ar vitamīniem un piemērotākā izejviela tējas ražošanai. Pēc savvaļas augu ievākšanas ražotājs tos žāvē saules un vēja tuneļos Praulienā, fermentē un gatavo produkciju.

Pieprasījums pēc tējas ir ļoti audzis, īpaši pandēmijas laikā. Redzam, ka tēja ir otrs visvairāk pieprasītais produkts pēc dzeramā ūdens, jo īpaši bioloģiski sertificēta tēja, stāsta M. Lieplapa. Pirmajos divos mēnešos pēc pandēmijas sākuma bijis šoks, daļa sadarbības partneru apturējuši savu darbību līdz septembrim, un lielākā daļa “Plūkt” tēju realizēta interneta veikalā.

Pandēmija arī likusi saprast, ka jāmeklē jauni partneri vairākos tirgos. Izdevies atrast jaunus produkcijas izplatītājus gan ASV, gan Dienvidāfrikā un Austrālijā, un pārdošanas apjomi ir vairākkārt palielinājušies, padarot zīmolu par eksportējošu uzņēmumu.

 

Sāk ar Singapūru

Publicitātes foto

“Plūkt” eksportu uzsāka pirms pusotra gada. Jau studiju laikā Mārai bija izveidojies daudz kontaktu dažādās valstīs, ko viņa aktīvi sāka izmantot, piedāvājot Latvijas pļavu bagātības. Tas notika dažādās platformās, to vidū daudz tika izmantoti sociālie tīkli.

Pirmie eksporta partneri bija tējas meistari Austrālijā un Singapūrā, kas piedāvāja tēju restorāniem, un atsauksmes bija ļoti labas. Pēc tam sākās sadarbība ar Igaunijas un Lietuvas veikaliem. Pašlaik produkcija tiek eksportēta uz 11 valstīm, to skaitā arī Šveice, Čehija, Nīderlande.

Jautāju, kā nelielam Latvijas uzņēmumam izdevies iekļūt Āzijas valstu tirgos, kur tējas patēriņa kultūra ir lielā cieņā un mērāma gadu simtiem. Māra domā, kas tas noticis, pateicoties atšķirīgajam. Ķīnā un Japānā galvenokārt izmanto tējas koka tējas, bet viņi meklē atšķirīgas tējas no citiem ražotājiem, lai varētu pagatavot jaunus tēju veidus. Un te nu noder Latvijā ražotās “Plūkt” ziedu tējas, kas rada pievienoto vērtību un jaunas garšas.

“Mūsu priekšrocība ir atšķirīgais. Mēs piedāvājam augus, kas neaug Āzijā, un šajā gadījumā tas ir ieguvums abām pusēm. Ja pievienojam individuālu stāstu par Ziemeļeiropu, tam jau ir cita vērtība,” uzsver uzņēmēja. Savukārt Eiropas valstīs cilvēki ir daudz atvērtāki dažādiem eks­perimentiem, un viņiem garšo Latvijas tējas.

Runājot par ASV tirgu, jāuzsver, ka tur pēdējos gados ievērojami pieaug pieprasījums pēc bioloģiskās produkcijas, tostarp tējām. ASV patērētājiem īpaši cieņā ir bioloģiskie produkti no Ziemeļeiropas, kas Latvijas ražotājam ļāvis izmantot šo iespēju, sākot tirdzniecību aiz okeāna.

Konkurence tējas tirgū ir ļoti liela, bet tā ražotāju nebiedē, jo līdzīgu ekskluzīvas Ziemeļeiropas tējas ražotāju tirgū praktiski neesot. Produktu var iegādāties ekskluzīvos dizaina veikalos, konceptveikalos – tā ir samērā šaura tirgus niša.

Lielākais noiets pašlaik ir eksports uz ASV tirgu. Ar mērķi paplašināt eksporta valstu sarakstu uzņēmums šobrīd lūkojas Skandināvijas valstu virzienā, kur ir līdzīgi domājoši patērētāji, kā arī uz Dienvidkoreju. Uzņēmēja kā sava uzņēmuma priekšrocības nosauc gan ilgtspējīgu domāšanu, dabas vērtības, kā arī videi draudzīga iepakojuma izmantošanu.

Visa “Plūkt” produkcija iepakota dabai draudzīgos materiālos. Savukārt “Plūkt” tēju līnija “Nordic” tiek pasniegta inovatīvos, videi draudzīgos piramīdas tēju maisiņos, kas ražoti no kukurūzas un augu šķiedru maisījuma – arī tie top Madonas novadā.

Vietējā tirgū uzņēmums vairāk darbojas kā ekskluzīvu un Ziemeļeiropas dabu reprezentējošu produktu zīmols, bet iecerēta plašāka sadarbība ar restorāniem un tējas meistarklašu rīkošana. Plašākā mērogā iecerēts palielināt sadarbības partneru skaitu, kā arī paplašināt pieejamo sortimentu.

Pašlaik labu iespēju jaunu kontaktu veidošanai dod virtuālas starptautiskās izstādes, kas atšķirībā no tradicionālajām izstādēm ir pieejamākas, līdz ar to iespējams piedalīties pat vairākās uzreiz. Liels izaicinājums būs pandēmijas ierobežošana un tas, kā notiekošais atsauksies uz sadarbības partneriem un viņu darbību, jo katrā valstī ierobežojumi ir atšķirīgi.

Mārai Lieplapai ir gandarījums, ka tik tradicionālu produktu kā tēju izdevies pacelt augstā kvalitātē un citu valstu iedzīvotāji ar prieku sūta atsauksmes par vērtīgo produktu. “Madonas novadā aug vairāk nekā 1300 augu, ko mēs varētu lietot kā tēju, bet ikdienā novērtējam tikai dažus. Kad pasaulē stāstām par šiem augiem, visi ir sajūsmā, bet mēs neesam to novērtējuši. Tas ir mūsu mērķis – būt Ziemeļeiropas augu tējas vēstnešiem un stāstīt pasaulei par tiem un Latviju,” piebilst uzņēmēja.

UZZIŅA

SIA “Plūkt” dibināta 2017. gadā.

Pašlaik uzņēmums savu produkciju eksportē uz 11 valstīm. Ikdienā uzņēmumā nodarbināti trīs darbinieki, bet augu novākšanas laikā to skaits sasniedz līdz 15.

Mērķis – apgūt Skandināvijas valstu tirgus un sākt eksportu uz Dienvidkoreju.

VĒRTĒJUMS: Ar ekskluzivitāti paēdis nebūsi

Raimonds Lignickis, “Rūķīšu tējas” saimnieks: “Tēju eksportā ir maz iespēju. Latvijas ražotājiem grūti sacensties ar tiem, kas ražo tējas ar salīdzinoši lētākiem resursiem. Jāskatās, cik tējas maksā Ukrainā, Indijā vai Ķīnā, kur darbaspēka izmaksas ir krietni zemākas nekā pie mums.

SAISTĪTIE RAKSTI

Katrā valstī ir daudz tējas ražotāju, pat vairāk, nekā vajag, tāpēc konkurence ir liela. Var jau jebkuru preci pasniegt un tirgot kā ekskluzīvu, bet viss atkarīgs no uzņēmuma, kādus mērķus tas grib sasniegt. Mēs cenšamies iet uz apjomu, ar ekskluzivitāti vien paēdis nebūsi.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Tā ir ļoti nopietna informācija, kuru nedrīkst ignorēt!” Keris par vakcīnu drošumu cilvēkiem, kuri ir jaunāki par 25 gadiem 125
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liene Greifāne ar sarkano diplomu absolvē augstskolu: dziedātāju vairs nevar atpazīt 27
8 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Situācija ārpus kontroles: Cimanouskas vīrs steigšus pamet Baltkrieviju. Kas īsti notika leģendārajā vakarā olimpiskajās spēles? 52
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Zane Daudziņa nekautrējas un atklāj, kāpēc viņas vīrs ir vislabākais vīrietis 28
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Seniors piekārtoja ziedus un nogranda sprādziens! Vitālija mātes kapavietā paslēptais paštaisītais spridzeklis nogalina nevainīgu cilvēku 36
14 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
Kādam rīdziniekam izsniegtais vakcinācijas sertifikāts izrādās nederīgs. Viņš neesot vienīgais. Kā tas iespējams?
1 minūte
IF
Imants Frederiks Ozols
Ziņas
Imants Frederiks Ozols: Latvieši mēdz sacīt: rupjš ir tas, kas rupji saprot. Ko Pavļuts saskatīja bildē ar volejbolisti? 28
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Plēsnieks izcīna olimpisko bronzu svarcelšanā svara kategorijā līdz 109 kilogramiem 12
5 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Tā ir ļoti nopietna informācija, kuru nedrīkst ignorēt!” Keris par vakcīnu drošumu cilvēkiem, kuri ir jaunāki par 25 gadiem 125
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kādam rīdziniekam izsniegtais vakcinācijas sertifikāts izrādās nederīgs. Viņš neesot vienīgais. Kā tas iespējams?
21:21
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Latvijas karoga kāts olimpiādes atklāšanā nav aizlienēts kaut kur Japānā, bet gan izgatavots tepat
20:32
IE
Ināra Egle
Ziņas
Iesnaužas pie datora. Deputāti atzīst, ka attālinātais darbs atstāj iespaidu uz Saeimas darba kvalitāti 9
18:46
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liene Greifāne ar sarkano diplomu absolvē augstskolu: dziedātāju vairs nevar atpazīt 27
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Es šovasar dabūju pļauku!” Ločmele par ģimenes vērtībām un LGBTI kopienas tiesībām 106
8 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Iesnaužas pie datora. Deputāti atzīst, ka attālinātais darbs atstāj iespaidu uz Saeimas darba kvalitāti 9
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
ZVA skaidro, vai vakcīnas pret Covid-19 ir eksperimentālas 46
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Antipraidisti taisīja lielāko šovu!” “Inbox.lv” izveidotājs Griķis par praidu 21
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs sākam domāt tikai tad, kad ūdens jau smeļas mutē!” Jaunups par biedēšanu un vakcinēšanos 84
10 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Seniors piekārtoja ziedus un nogranda sprādziens! Vitālija mātes kapavietā paslēptais paštaisītais spridzeklis nogalina nevainīgu cilvēku 36
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Rīgā atklāts unikāls izklaides tornis 2
8 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
GN
Gints Narogs
Ziņas
Zelta medaļa pēdējā lēcienā: par olimpisko čempionu tāllēkšanā kļuvis Grieķijas atlēts Miltiadis Tentoglu
3 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Ar prātu izcīnīta uzvara: Pļaviņš/Točs astotdaļfinālā apspēlē olimpisko un pasaules čempionu
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Graudiņa/Kravčenoka iekļūst olimpisko spēļu pusfinālā pludmales volejbolā 2
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī termometra stabiņš vietām noslīdēs līdz +7 grādiem. Laika prognoze trešdienai 2
5 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Latvijā olimpiešiem izmaksā vienas no dāsnākajām prēmijām, Igaunijā – mūža atbalsts un lielāka pensija 14
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kijevā pazudušais baltkrievu aktīvists atrasts pakārts parkā 23
11 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Omītes recepte: super gardā vistas zupiņa ar nūdelēm 5
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Mūziķa Dzintara Čīčas ģimenē ļoti priecīgs notikums 9
11 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Situācija ārpus kontroles: Cimanouskas vīrs steigšus pamet Baltkrieviju. Kas īsti notika leģendārajā vakarā olimpiskajās spēles? 52
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Krapāne: Valdības attieksme ir – liecieties mierā, beidziet uzdot stulbus jautājumus 123
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Mirstības rādītāji vienādi, bet Zviedrija neslēdza skolas un restorānus,” Ošlejs definē “Latvijas traģēdiju” kovida apkarošanā 223
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Kompensācija nedrīkst atšķirties, bezdarbnieka pabalsts jāsaņem uzreiz,” advokāts par nevakcinēto darbinieku atlaišanu 60
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Beidzot sēņotāji var asināt nažus un meklēt grozus!” Bricis par laiku šonedēļ 17
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Streips: 1926. gadā Valsts prezidents Jānis Čakste izsludināja likumu, ka potēšana ir obligāta visiem valsts iedzīvotājiem 326
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Zane Daudziņa nekautrējas un atklāj, kāpēc viņas vīrs ir vislabākais vīrietis 28
1 diena
MB
Madara Briede
Praktiski
Ir SARS-CoV-2 antivielas: vai pienākas Covid-19 sertifikāts? 62
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Šī sieviete vēl liks par sevi runāt daudz plašākos mērogos!”: eksperts pārliecināts, ka tiklīdz princis Harijs izdos savu grāmatu, Mārkla aktīvi iesaistīsies Amerikas politikā 20
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātājas Laimas Vaikules ģimenē bēdīgs notikums 28
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieks – Augusts 1
10 stundas