Nosūtījumu valsts apmaksāta Covid testa veikšanai izraksta ģimenes ārsts.
Nosūtījumu valsts apmaksāta Covid testa veikšanai izraksta ģimenes ārsts.
Foto: Fizkes/SHUTTERSTOCK

Uz poliklīniku ar kovidtestu: dažu medicīnas pakalpojumu saņemšanai vajadzīgs Covid-19 sertifikāts 94

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Ar 1. septembri stājas spēkā izmaiņas bērnu Covid-19 laboratoriskajā testēšanā.

Tagad pasākumu, izņemot skolas, apmeklēšanai un dažādu pakalpojumu saņemšanai arī bērniem tā jāveic par maksu – pieaugušajiem šāda kārtība ir jau kopš augusta sākuma.

“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē 51
Lasīt citas ziņas

Tā gan neattiecas uz tiem nevakcinētajiem pacientiem, kuriem jāveic plānveida izmeklējumi vai jāārstējas dienas stacionāros. Ar ģimenes ārsta nosūtījumu tos joprojām apmaksā valsts.

Drošības prasības atšķiras

Tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri iecerējuši saņemt ambulatoros pakalpojumus P. Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā, var nākties apliecināt savu Covid-19 statusu, ja izmeklējums vai manipulācija saistīta ar ilgu tuvāku kontaktu ar medicīnas darbinieku.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nevakcinētajiem un neizslimojušiem pacientiem prasa uzrādīt negatīvu pirms 24–48 stundām veiktu Covid-19 testu, ja nepieciešama fibrogastroskopija, kolonoskopija, veloergometrija, transezofageālā ehokardiogrāfija, miokarda perfūzijas scintigrāfija, staru terapija, hemodialīzes procedūras, kā arī plānveida operācija vai ķirurģiskas, mazinvazīvas manipulācijas dienas stacionārā.

Starp citu, arī ierodoties uz fizisko darba spēju pārbaudi Latvijas olimpiskās vienības laboratorijā, ne tikai pieaugušajiem sportistiem, bet arī bērniem obligāti līdzi jābūt negatīvam Covid-19 testa apliecinājumam – ne vecākam par 72 stundām.

Savukārt tiem Dobeles un apkārtējo novadu iedzīvotājiem, kuri iecerējuši veikt obligātās veselības pārbaudes Dobeles un apkārtnes slimnīcā, jāņem vērā, ka no 1. septembra šo pakalpojumu nodrošina tikai tad, ja var uzrādīt Covid-19 sertifikātu.

“Sniedzot standarta ambulatoros pakalpojumus, “Veselības centrā 4″ Covid-19 testi netiek prasīti.

Izņēmums ir nopietnas manipulācijas dienas stacionārā – visas operācijas, piemēram, vēnu operācijas, plastikas ķirurģija, ginekoloģiskās manipulācijas.

Šajos gadījumos pacientam ir jāuzrāda Covid-19 vakcinācijas vai izslimošanas sertifikāts vai negatīvs tests, kas ir derīgs 48 stundas no tā veikšanas brīža,” stāsta medicīnas pārstāve Katrīna Priede, piebilstot, ka no 1. septembra stājas spēkā jaunas prasības skaistumkopšanas un podologa pakalpojumu sniedzējiem, kuru pienākums tagad ir lūgt klientiem norādīt, vai viņiem ir Covid-19 sertifikāts, tests vai nav neviena no minētajiem dokumentiem.

Tas tādēļ, lai podologs vai skaistumkopšanas speciālists zinātu, kādā drošības režīmā strādāt.

“Ārstniecības iestādes strādā saskaņā ar normatīvo aktu prasībām un nozares vadlīnijām. Mainoties šiem noteikumiem, arī prasības var mainīties, tāpēc lūdzam pacientus rūpīgi sekot aktuālajai informācijai,” viņa saka.

Arī to bērnu vecākiem, kuri ieplānojuši savām atvasēm ambulatoros izmeklējumus Bērnu klīniskajā slimnīcā, pirms tam noteikti vajag noskaidrot drošības prasības.

“Dodoties uz ārsta konsultāciju, Covid-19 sertifikāts vai negatīvs tests nav nepieciešams, tas būs jāveic pirms endoskopiskas izmeklēšanas vai barības vada 24 stundu pH metrijas,” stāsta slimnīcas pārstāve Dace Zaldāte-Rozentāle.

Gan pavadošajai personai, gan pacientam tests vai sertifikāts būs nepieciešams, stājoties slimnīcā vai dienas stacionārā, izņemot gadījumus, kad jāveic asaru kanālu zondēšana zīdainim bez narkozes, un saņemot psihiatrijas vai rehabilitācijas dienas stacionāra pakalpojumus.

Testa derīguma termiņš 48, izņēmuma gadījumos – 72 stundas.

Nacionālajā rehabilitācijas centrā “Vaivari” pacientiem, kas ierodas uz ambulatoro rehabilitāciju dienas stacionārā, jābūt līdzi negatīvam Covid-19 testam, kas veikts ne vēlāk kā pirms 72 stundām, bet Rīgas veselības centrā – jāaizpilda apliecinājums par speciālo iekšējās kārtības noteikumu ievērošanu, kas nevakcinētajiem, kuri vēlas saņemt rehabilitācijas pakalpojumus, uzliek pat pienākumu uzrādīt laboratorijas analīžu izdruku ar negatīvu Covid-19 testu, kas veikts 48 stundu laikā.

“Nav vienotu noteikumu, katra veselības aprūpes iestāde pati nosaka papildu drošības pasākumus. Dažas jau vasarā ziņoja, ka noteiktus izmeklējumus veic tikai tiem pacientiem, kuri var uzrādīt Covid-19 sertifikātu vai testu. Ar ģimenes ārsta nosūtījumu to joprojām veic bez maksas. Līdzīga situācija ir arī ar plānveida pakalpojumiem, piemēram, operācijām slimnīcā. Pirms iestāšanās pacientiem noteikti jānoskaidro, būs vai nebūs jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests un kāds derīguma termiņš tiks akceptēts – 72, 48 vai 24 stundas,” uzsver Slimību profilakses un kontroles centra komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Arāja.

Tuviniekiem tests par maksu

Lai neapdraudētu neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanu nepārtrauktā režīmā, sākot ar 1. septembri Daugavpils slimnīcā aizliegta pacientu apmeklēšana.

Dažas dienas agrāk tā tika pārtraukta arī Siguldas slimnīcā, bet Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā Rīgā karantīnas režīms nemaz netika pārtraukts – tuviniekiem nav atļauts apmeklēt pacientus stacionāra nodaļās, bet pacientiem – iziet no tām, ja vien tas nav saistīts ar ārstniecības procesu.

No 1. septembra jauna kārtība ir arī Ludzas Medicīnas centra stacionārā, kur tuviniekam vispirms jādodas uz uzņemšanas nodaļu, kur tiek veikta viņu reģistrācija pacienta apmeklējumam, vispirms obligāti uzrādot Covid-19 sertifikātu un pasi vai ID karti.

Savukārt Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāros atsevišķās nodaļās un stacionārā “Latvijas Infektoloģijas centrs” apmeklēt pacientus atļauts tikai īpašos gadījumos ar ārsta atļauju.

Apmeklētājam jābūt derīgam vakcinācijas sertifikātam, kas apsardzes dienesta darbiniekam jāuzrāda kopā ar personu apliecinošu dokumentu.

Arī Liepājas reģionālajā slimnīcā pacienta apmeklēšana iespējama tikai ar ārstējošā ārsta atļauju, bet tuviniekiem, kuri nav slimojuši ar šo infekciju vai pabeiguši vakcināciju, 24–48 stundas pirms tam jāveic Covid-19 RNS tests.

“Pastāvīgā klātbūtnē pie bērna slimnīcā drīkst atrasties tikai viens no vecākiem vai likumiskais pārstāvis, kuri drīkst mainīties ik pēc piecām dienām, bez laika un biežuma ierobežojumiem bērnu un bērna pavadošo personu drīkst apmeklēt arī otrs no vecākiem vai likumiskais pārstāvis, kurš pēdējo 180 dienu laikā pārslimojis Covid-19 vai kurš var uzrādīt sertifikātu, tas arī nozīmē, ka pacientu nedrīkst apmeklēt māsas, brāļi, vecvecāki un citi radinieki,” stāsta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pārstāve.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ja vecāki vai likumiskie pārstāvji ir nevakcinēti, viņiem jāievēro apmeklējuma laika un biežuma ierobežojumi. Atļauts apmeklēt pacientus, kuri stacionārā atrodas vieni, – visu slimnīcā pavadīto laiku viņus 2–3 reizes nedēļā uz 20 minūtēm drīkst apmeklēt tikai viena persona.

Covid-19 Latvijā

* Līdz šim Covid-19 laboratoriski apstiprināts kopumā 142 637 cilvēkiem (miruši 2578);

* pirmo vakcīnas devu līdz šim saņēmuši 45,5%, bet vakcinācijas procesu noslēguši 40,4% iedzīvotāju (kopumā 859 075).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
Pēteris Apinis: Cilvēka mikrobioms un rezistence pret mikrobiem, vīrusiem un vakcīnām 56
Āda zvīņaina un niez: tā iemesls var būt ne tikai dermatoloģiskas, bet arī citas saslimšanas 2
“Pidžamu novilku ar visu ādu!” Edijs stāsta, ko nozīmē sadzīvot ar atopisko dermatītu 4
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē 51
“Kad ir jāvakcinējas, mēs esam seniori, bet šajā gadījumā mēs neesam.” Pirmspensijas vecuma sieviete par neesošo atbalstu energokrīzē
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis 30
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Attālināto konsultāciju skaits „Mēness aptiekā” trīskāršojies un turpina pieaugt
„Mēness aptieka”: individuāli veicamos Covid-19 antigēnu testus iedzīvotāji vairāk izmanto, lai testētos pirms ģimenes vai citiem pasākumiem
Vai bieža mazgāšanās ādai patiešām ir vēlama? 15
pieciem soļiem tikt galā ar aukstumpumpu 4
Traumas šoziem vairāk vecumā virs 50 gadiem 3
„Centrālā laboratorija” paplašina laboratorisko pakalpojumu pieejamību, atverot vienu no lielākajām filiālēm ārpus Rīgas 4
„Mēness aptieka”: Jaunajā gadā veselība būs pirmajā vietā! 2
„Mēness aptieka”: 2% iedzīvotāju ziemā telpas nevēdina vispār – lielākā daļa svaigam gaisam telpās ļauj iekļūt tikai divreiz dienā 4
Jodam un briljantzaļajam – nē! 19
Senioriem un farmaceitiem Ziemassvētku priekšvakarā abpusējs dāvināšanas prieks 4
Mēness aptieka: 7 ieteikumi pareizai ādas kopšanai ziemā 2
„Mēness aptieka” paralimpiešiem Jaunajā gadā vēl labu veselību un izcilu startu ziemas paralimpiskajās spēlēs Pekinā 2
6 ieteikumi, lai droši un mierīgi sagaidām svētkus gadu mijā
“Veselības centru apvienība” vakcinēs pret Covid-19 arī 5-11 gadu vecuma bērnus 18
Būt svaigā gaisā veselības profilaksei ir populāri 4
Vitamīni un minerālvielas cilvēkiem gados 1
„Repharm” ieguldījums veselības aprūpes attīstībā atzīmēts ar Ministru kabineta balvu Stellai Lapiņai 6
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
Rūpēs par vīriešu veselību 7
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
Kā zināt pareizās devas vitamīniem? 7
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
Kur uzglabāt, cik ilgi “drošas”: kā pareizi rīkoties ar medicīniskajām sejas maskām un respiratoriem? 43
Sauss gaiss rosina slimības. Kā parūpēties par elpceļiem apkures sezonā? 2
Armands Broks: Bizness nevar atļauties ignorēt darbinieku emocionālo veselību 5
Robežu vairs nav! Septiņu stunda ilga operācija, kas uz mūžiem varētu izmainīt mūsu medicīnu 24
Slido un peldi ziemā! Kur Rīgas apkaimē iespējas nodoties ziemas sportiem un kā to pareizi darīt? 2
“Esmu izmisumā, jo nesaprotu, kāpēc tā tieku sodīta…” Kļūdainu datu dēļ cilvēki paliek bez valsts apmaksātajām zālēm 69
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
Augstākais saslimstības līmenis ar Covid-19 joprojām Pierīgā
Latvijas kamaniņu braucēji izcīna zelta medaļu Eiropas čempionāta komandu stafetes sacensībās 3
VIDEO. “Vakcinēties man ir bail!” Ārstu konsīlijs arī pēc būtiskām vakcīnas radītām blaknēm par obligātu nosaka trešo poti
Seniors ar jaunu sirdi: Kā Iveta ar Jāni atjaunoja koka māju Rīgas centrā
Nākamnedēļ Latvijā gaidāmi mainīgi laika apstākļi
Gaidāms neliels sniegs, lietus un apledojums. Laika prognoze pirmdienai
Kazahstānā vairāk nekā 460 cilvēkiem izvirzītas apsūdzības terorismā un nemieru rīkošanā 64
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 331
“Man tas ir labs azarts, bet galvenais, ka prieks maniem abiem bērniem.” Rūjienietis pilnveido tautas bobsleju, gūstot ievērību visā pasaulē 25
Vai cilvēkam vispār ir iespējams saprast, kas ir bezgalība? 55
“Rīgā ievāktais medus ir ļoti kvalitatīvs.” Pēdējos gados galvaspilsētā attīstījusies urbānā biškopība 20
“Čīliešus vieno ģimene, bet latviešus – māksla un kultūra.” Latviete pēc 10 gadiem Čīlē ar ģimeni atgriežas dzimtenē 48
Pēteris Apinis: Cilvēka mikrobioms un rezistence pret mikrobiem, vīrusiem un vakcīnām 56
Nauris Puntulis: Žēl, ka pandēmijas situācija neļauj pulcēt seniorus uz semināriem, lai mācītu medijpratību 134
Vējainu laiku prognozē arī februārī un martā 6
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
22:11
Nākamnedēļ Latvijā gaidāmi mainīgi laika apstākļi
20:39
Augstākais saslimstības līmenis ar Covid-19 joprojām Pierīgā
20:13