Spradzis.
Spradzis.
Foto no LA arhīva.

VAAD: Kaitēkļu izplatību šogad lielākoties noteiks laika apstākļi pavasarī 0

Kaitēkļu izplatību šogad lielākoties noteiks laika apstākļi pavasarī, atzina Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) Integrētās augu aizsardzības daļas vadītāja Anitra Lestlande.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15
Lasīt citas ziņas

Viņa pastāstīja, ka Latvijā šoziem ilgstoši nav bijusi zema temperatūra, kas pārsniegtu mīnus 20 grādus, lai jebkāda veida kaitēkļi izsaltu. Tajā pašā laikā tik liels sals potenciāli negatīvi var ietekmēt kultūraugus. “Daļa ziemojošo kaitēkļu varētu izsalt, ja būtu ilgstošs – vismaz trīs nedēļas – kailsals ar zemu temperatūru, bet tas, savukārt, noteikti negatīvi ietekmētu kultūraugus,” teica VAAD Integrētās augu aizsardzības daļas vadītāja.

Lestlande arī piebilda, ja pavasaris būs agrs ar siltu laiku un bez aukstuma periodiem, kaitēkļi modīsies agri un savairosies lielā skaitā. Tādējādi tie kultūraugiem attīstības sākumposmā var būtiski kaitēt. Savukārt, ja pavasaris būs vēls un vēss, kaitēkļi būs neaktīvi kultūraugi attīstības procesā. Tādā situācijā augi attīstīties nedaudz lēnāk, bet stabilāk un vēlāk būs spēcīgi un pietiekami paaugušies, lai kaitēkļi tos ietekmētu. Savukārt, ja pēc agra siltuma perioda sekos vēss laiks, daļa atmodušos kaitēkļu var aiziet bojā.

CITI ŠOBRĪD LASA

VAAD novērojumi un prognozes attiecībā uz kaitēkļu izplatību laukaugos dažādos reģionos liecina, ka Vidzemes reģionā būs vietas graudaugu sējumos, kur arī šajā sezonā parādīsies labības spradzis. Arī Zemgalē šajā gadā vasarāju sējumos, visticamāk, būs novērojams spradzis un tā radītie bojājumi. Labības spradzis nopietnus bojājumus augu attīstības sākumā var nodarīt visām vasarāju graudaugu sugām Kurzemē, bet Latgalē tā sastopamība katru sezonu ir mainīga un galvenokārt atkarīga no laika apstākļiem agrā pavasarī.

Vidzemē pastāv arī rudzu tripša izplatības risks. Piemēram, Ziemeļvidzemes reģionā graudaugu sējumos praktiski vienmēr ir rudzu tripši un tie var parādīties jau stiebrošanas sākuma stadijā. Rudzu tripša izplatība Kurzemē šajā sezonā būs atkarīga no augsnē pārziemojušo īpatņu daudzuma katrā konkrētā sējumā. Vidzemē jūnija beigās vai jūlija sākumā uz graudaugiem var parādīties ievu-auzu laputis. Nav izslēgts, ka sējumus Kurzemē šā gada veģetācijas periodā apdraudēs arī pārlieku liela ievu-auzu laputu invāzija, ja maija beigās – jūnija sākumā būs karsts un sauss laiks. Ja jūnija beigās būs silts, arī Latgalē ievu-auzu laputis pārlidos uz graudaugiem.

Labības sarkankakla un labības zilā lapgrauža izplatība būs atkarīga no laika apstākļiem – jo pavasaris iestāsies agrāk un būs siltāks, jo agrāk parādīsies kaitēkļu kāpuri un postījumi var būt nozīmīgāki, bet vēsā un lietainā laikā to skaits varētu būt neliels. Lapgrauži labību laukos Zemgalē būs sastopami arī šajā gadā, bet to daudzums būs atkarīgs no laika apstākļiem veģetācijas periodā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.