Sanita Osipova
Sanita Osipova
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Satversmes tiesas priekšsēdētāja skaidro, kas valstij pieprasa aizsargāt viendzimuma partneru veidotas attiecības 52

Latvijai ir saistoši Eiropas cilvēktiesību standarti, un Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) judikatūra pieprasa valstij aizsargāt un atbalstīt arī viendzimuma partneru veidotas attiecības, piektdien žurnālistiem paziņoja Satversmes tiesas (ST) priekšsēdētāja Sanita Osipova.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

ST piektdien par neatbilstošu valsts pamatlikumam atzinusi normu, kas mantojuma atstājēja partnerim nosaka valsts nodevas apmēru par nekustamā īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā. Līdz ar to šis ir otrs viendzimuma pāriem labvēlīgais spriedums, ko ST pieņēmusi pēdējā laikā.

Osipova žurnālistiem skaidroja, ka tiesas spriedumu rakstīšana ir pietiekami konkrēti juridiski argumentēta “varētu pat teikt zinātne”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tiesneši, spriežot tiesu, vadoties pēc striktiem noteikumiem, kritērijiem un izmantojot nepieciešamos tiesību avotus.

Pēc pagājušā gada 12.novembra ST sprieduma, kas skar viendzimuma pārus, Latvijā izcēlās plašas publiskas diskusijas.

Osipova pieļāva, ka toreiz ST varbūt neesot pietiekami skaidri izskaidrojusi, ka šāds nolēmums nebija ST inovācija vai jaunievedums, bet šādu risinājumu pieprasa Eiropas cilvēktiesību standarti.

“Latvijai ir saistoši Eiropas cilvēktiesību standarti, un ECT judikatūra pieprasa valstij aizsargāt un atbalstīt arī viendzimuma partneru veidotas personiskas attiecības, kas veido ģimeni,” norādīja Osipova.

ECT judikatūra no vienas puses skaidri pasaka, ka valstij ir rīcības brīvība par to vai pieļaut laulību vai pielīdzināt šādu partneru dzīvi laulībai.

“Taču valsts rīcības brīvība ECT judikatūras izpratnē beidzās tur, ka valsts nedrīkst nedot tiesisko regulējumu un juridisko aizsardzību tām attiecībām, tām ģimenēm, kuras veido viendzimuma partneri,” norādīja Osipova.

LETA jau ziņoja, ka ST piektdien par neatbilstošu valsts pamatlikumam atzinusi normu, kas mantojuma atstājēja partnerim nosaka valsts nodevas apmēru par nekustamā īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā.

Par neatbilstošu Satversmei atzīts Ministru kabineta “Noteikumu par valsts nodevu par īpašuma tiesību un ķīlas tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā” 13.punkts, ciktāl tas attiecas uz mantojuma atstājēja pārdzīvojušo tā paša dzimuma partneri, kuram ar mantojuma atstājēju bija izveidota ģimene.

Reklāma
Reklāma

Līdz ar to šis ir otrs viendzimuma pāriem labvēlīgais spriedums, ko Satversmes tiesa pieņēmusi pēdējo mēnešu laikā. Minētā norma atzīta par spēkā neesošu no 2022.gada 1.jūnija.

Pērn novembrī ST par neatbilstošu Satversmei atzina likuma normu, kas viendzimuma pāriem pēc bērna dzimšanas neparedz tiesības uz atvaļinājumu. Šis ST spriedums izsauca atsevišķu politisko spēku kritiku.