Gatis Eglītis
Gatis Eglītis
Foto: Dainis Bušmanis

“Konservatīvie” kaļ nākotnes plānus: “Mums kā partijai tagad nav nekādi ziedu laiki” 34

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi
Lasīt citas ziņas

Līdzšinējā valdības koalīcijas partija “Konservatīvie” pēc neiekļūšanas 14. Saeimā sestdien slēgtajā partijas lēmējinstitūcijas – padomes sēdē –, kurā žurnālisti nevarēja piedalīties, vērtēja Saeimas vēlēšanu rezultātus un pārvēlēja partijas valdi.

Turpmāk partiju vadīs labklājības ministrs Gatis Eglītis, kura vietnieks būs tieslietu ministra biroja vadītājs, Ķekavas novada deputāts Andris Vītols. Līdzšinējie partijas līderi Jānis Bordāns un Krišjānis Feldmans valdē vairs nebūs. Tajā vairākumu veido “Konservatīvo” pārstāvji pašvaldībās.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Dibinot un attīstot vispirms Jauno konservatīvo partiju, patlaban – “Konservatīvos”, mani virzīja sapnis par tiesisku Latviju. Es esmu vadījis šo partiju kopš tās pirmsākumiem 2014. gadā, un šobrīd atstāju valdes priekšsēdētāja amatu, pieredzot, ka Latvija ir kļuvusi tiesiskāka. Es ar drošu sirdi nodošu grožus jaunu “Konservatīvo” līderu rokās,” tā aģentūra LETA atreferē J. Bordāna teikto.

Jaunajā partijas valdē ir ievēlēts Ventspils domes deputāts Bruno Jurševics, Rēzeknes novada deputāts Guntis Rasims, ekonomists Jānis Svemps, uzņēmējs Mārtiņš Štāls un Gulbenes novada domes priekšsēdētāja vietniece Guna Švika.

“Konservatīvie” ir pārstāvēti nedaudz vairāk kā desmit pašvaldībās, dažos novados ir arī vadībā – to biedri ieņem priekšsēdētāja vietnieku amatus Rīgā, Alūksnē un Gulbenē, bet pēc nesenās varas maiņas Ādažu novadā priekšsēža vietnieka posteni zaudēja pagaidām vēl tieslietu ministra padomnieks Imants Krastiņš, jo šajā pašvaldībā mainījās koalīcija, kurā “Konservatīvie” vairs nebūs.

Ievēl pārejas laika valdi

Politisko partiju likums nosaka, ka “plašsaziņas līdzekļu žurnālisti var būt klāt partijas augstāko lēmēj­institūciju (biedru sapulču vai pārstāvju sapulču) sēdēs”. Partija “Konservatīvie” augstākās lēmējinstitūcijas funkcijas – valdes un tās vadības vēlēšanas – ir iekļāvusi padomes sēdes darba kārtībā, kādas partijā notikušas arī iepriekš.

Uz vaicāto, kāpēc padomes sēde, kas pēc būtības pilda tās funkcijas, kuras ir kongresam, ir slēgta, jaunais partijas priekšsēdis G. Eglītis vēl pirms ievēlēšanas amatā “Latvijas Avīzei” atbildēja: “Mums kā partijai tagad nav nekādi ziedu laiki. Tā nav lielā kopsapulce, kas mums parasti notiek februārī, bet ārkārtas padomes sēde, kurā ir jādod iespēja biedriem brīvā gaisotnē izvērtēt vēlēšanu rezultātus. Mums ir nepieciešama iekšējā izrunāšanās.”

Reklāma
Reklāma

Arī satiksmes ministrs Tālis Linkaits tam piekrita: “Cilvēki nebija ilgi tikušies. Tāpēc bija vērtīgi pašiem izrunāties.” Viņš sestdien pēc sēdes atgādināja, ka partijā ir 1200 biedru. Tagad būs laiks mierīgi saprast iemeslus neiekļūšanai Saeimā, pārgrupēties un gatavoties Eiropas Parlamenta un nākamajām pašvaldību vēlēšanām. Jauno valdi T. Linkaits uzskata par pārejas laika valdi, kuras vadībā partijai ir jāatjauno sabiedrības uzticība.

Iepriekš “Konservatīvo” ministriem bija bažas, vai tiks nodrošināta pēctecība viņu vadītajās ministrijās un iesākto darbu turpināšana. Ja saglabājas valdības veidošanas sarunās premjera Krišjāņa Kariņa (“JV”) piedāvātais ministriju sadalījums, tad Labklājības, Izglītības un zinātnes ministrijas, kā arī Tieslietu ministrijas, kas J. Bordānam bija īpaši svarīgi, vadību pārņems “Jaunā Vienotība”.

Arī Satiksmes ministrija būs tagadējai koalīcijas partijai – Nacionālajai apvienībai. Zināms, ka Nacionālā apvienība ir vērtējusi iespēju ministra amatu uzticēt bijušajam Siguldas novada domes priekšsēdētājam un NA premjera kandidātam Uģim Mitrevicam.

Feldmans vairs aktīvi nedarbosies

“Konservatīvo” Saeimas frakcijas bijušais vadītājs Krišjānis Feldmans un izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece vairs neplāno aktīvi iesaistīties partijas darbā. Viņi abi drīz pēc vēlēšanām uzrakstīja iesniegumu par aiziešanu no valdes līdz ar iesnieguma parakstīšanas brīdi.

Kā zināms, J. Bordāns pēc neiekļūšanas Saeimā paziņoja, ka visa valde ir atkāpusies, bet tā turpināja darbu līdz jaunas valdes ievēlēšanai. Taču K. Feldmans un A. Muižniece paši vērsās Uzņēmumu reģistrā, lai iestāde uzreiz reģistrē šīs izmaiņas. K. Feldmans pirms padomes sēdes “Latvijas Avīzei” teica, ka nav plānojis sēdē piedalīties.

Viņš kā trīs pirmsskolas vecuma bērnu tēvs esot nolēmis kopā ar ģimeni iedibināt jaunu tradīciju un atzīmēt valsts svētku nedēļu, lai jau no mazotnes iemācītu bērniem patriotismu. Tāpēc viņš šo dienu plānojis pavadīt kopā ar ģimeni.

Taču K. Feldmans uzsvēra: “Lai nerastos pārpratumi, tur nav nekāda ļaunuma – es tikai uzskatu, ka tagad ir jādod iespēja citiem.” K. Feldmanu kā Saeimas frakcijas vadītāju daudzi uzskatīja arī par faktisko partijas līderi, ņemot vērā viņa amatu. Ministriem objektīvi nav viegli vienlaikus vadīt partiju, kuras frakcijai ir liela loma politiskajos procesos.

Uz vaicāto, vai K. Feldmans varētu pievienoties kādam citam politiskajam spēkam, viņš atbildēja: “Esmu bijis aktīvs politikas procesa dalībnieks. Katram varētu būt kāds subjektīvais vērtējums par manu politisko darbību, tāpēc nedomāju, ka saņemšu kādu piedāvājumu.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.