Foto: Shutterstock

Vērtīgi padomi, kā cīnīties ar kukaiņu kodumiem 0

Vasara nav iedomājama bez odu un citi kukaiņu dzēlumiem. Dažs tos pārdzīvo itin viegli, bet citiem rodas izteikts diskomforts. Kā no tā atbrīvoties?

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba” 85
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā
Lasīt citas ziņas
Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes vadošais pētnieks, entomologs Voldemārs Spuņģis teic, ka Latvijā var iedzelt ap 200 sugu asinssūcēji.

Daudzi novērojuši: ja pavasarī ļauj odiem sevi sadzelt, izveidojas imunitāte, ko apstiprina arī zinātnieks. Dzēlēji kopā ar siekalām ievada upura organismā svešas olbaltumvielas. Jo vairāk tiekam sadzelti, jo bagātīgāk izdalās antivielas un kļūstam izturīgāki pret kukaiņu dzēlumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vasaras sākumā dzēlienu vietas izteikti niez un pietūkst, taču rudens pusē organisms uz kukaiņiem vairs tik ļoti nereaģē. Taču, ja gadās, ka sadzeļ citas odu sugas, kas izdala organismam nepazīstamas olbaltumvielas, atkal var rasties nepatīkama reakcija.

Pret kukaiņu dzēlieniem īpaši izteikta reakcija mēdz būt bērniem, kamēr nav izveidojusies pietiekama imunitāte, turklāt viņi sadzeltās vietas mēdz sakasīt līdz asinīm.

Jebkuru insektu dzēlumu gadījumā uz traumētās vietas var paturēt ledusgabaliņus, uzlikt aukstu kompresi, tecināt uz tās aukstu ūdeni, lai mazinātu tūsku un niezi.

Ja iespējams, to atkārto vismaz 3–5 reizes dienā trīs dienas. Mērcēt cietušo vietu nevajadzētu, jo tad āda kļūs uzņēmīgāka pret infekcijām. Ja nav nekā auksta, sadzeltajai vietai var pielikt aukstu ceļmallapu.

Foto – Fotolia © Gina Sanders

Noderēs geli, kuriem piemīt gan atvēsinoša, gan pretniezes iedarbība, ar kuriem var atvieglot niezi un mazināt iekaisumu. Insektu skarto vietu vēlams arī dezinficēt, piemēram, ar mentolspirtu, kas vienlaikus arī atvēsina.

Ja ir izteikta alerģiska reakcija, iekšķīgi lieto antihistamīna preparātus, piemēram, suprastīnu, tavegilu vai fenkarolu.

Ja kukaiņi sadzēluši ļoti stipri, piemēram, uzbrucis bišu spiets, ārsts var izrakstīt hormonālos medikamentus gelu veidā. Smagākos gadījumos tos var uzņemt arī iekšķīgi – ar tabletēm vai sapilinot ar sistēmu asinīs.

Ziedes lielākoties nav ieteicamas, jo tām parasti piemīt sildošs efekts, kas var palielināt niezi. Pēc kukaiņu sadzelšanas jāizvairās no mazgāšanās karstā vannā un saules iedarbības, jo tas kavēs veselības stāvokļa uzlabošanos.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.