Gulbenes dzelzceļa stacijā piestāj arī bānītis.
Gulbenes dzelzceļa stacijā piestāj arī bānītis.
Publicitātes foto

Izmetam līkumu pa Vidzemi no Rīgas robežām līdz pat no tālākajam ziemeļaustrumu stūrim. Ko apskatīt? 5

Zigmunds Bekmanis, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

Vasarai vārti vaļā, un klāt labā ziņa par ierobežojumu mīkstināšanu, ko ar nepacietību gaidījuši arī ceļotāji. Protams, dodoties ceļā, jābūt uzmanīgiem, jālieto sejas maskas, kur nav iespējams distancēties, un regulāri jāmazgā rokas, taču baidīties ceļot nevajag – tūrisma uzņēmēji parūpējušies, lai atkalredzēšanās notiktu droši un sagādātu tikai pozitīvas emocijas.

LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 231
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar okupantiem nav jādraudzējas! Jūsu partija mērķtiecīgi grauj mūsu valsts pamatus!” Brante pārmet Zivtiņam 239
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 236
1 diena
Lasīt citas ziņas

Šoreiz izmetīsim līkumu pa Vidzemi no Rīgas robežām līdz pat no tālākajam ziemeļaustrumu stūrim. Iesaku maršruta plānošanā izmantot arī tikko izsludinātās akcijas „Atrastā Latvija” mājas lapā atrodamo informāciju par jauniem un nesen atjaunotiem apskates objektiem.

Ar bānīti uz pili

Ja kāds Stāmerienā nav bijis kopš pēdējā Dailes teātra vasaras festivāla pirms piecpadsmit gadiem, viņš būs ļoti pārsteigts par pils vizuālajām pārvērtībām, kuru īstenošanā Gulbenes novada pašvaldība ieguldījusi lielus līdzekļus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atjaunota astoņu šķautņu stikla piramīda jumtā virs galvenajām pils kāpnēm, jumts un ārējā fasāde. „Līdz ar to Stāmerienas pils piedalās akcijā „Atrastā Latvija”, kas risināsies līdz 5. septembrim. Jau no 5. jūnija varēs apskatīt arī pils iekštelpas gan patstāvīgi, gan gida pavadībā, uzzinot vairāk par pils vēsturi un agrāko pils īpašnieku Volfu dzimtu,” atklāj Gulbenes novada pašvaldības aģentūras pārstāve Evita Brokāne.

Stāmerienas pils celta 18. gs. 30. gados, taču 1905. gada revolūcijā nodedzināta, jo te atradies nozīmīgs nemiernieku centrs. Trīs gadus vēlāk, pili atjaunojot, tā ieguva jaunu veidolu ar neoklasicisma un jūgendstila iezīmēm. Pagājušā gadsimta 30. gados Stāmerienas pilī dzīvojis pasaulslavenais itāļu rakstnieks, romāna „Gepards” autors Džuzepe Tomazi di Lampeduza, kurš bija precējies ar baronesi Aleksandru fon Volfu.

Pašlaik notiek vērienīgi pils parka labiekārtošanas darbi, piknika vietu izveide un peldvietas ierīkošana parkam piegulošā ezera krastā. „Parka lepnums ir Mīlestības ozoli. Leģenda vēsta, ka pils dārznieks iemīlējies barona meitā, taču viņa jau bijusi apsolīta kādam baronam. Tā nu kāzu dienā dārznieks parkā iestādījis divus ozolus, savīdams tos kopā, un tie turpina te augt vēl joprojām.”

Stāmerienas ezerā šovasar varētu atgriezties arī kādreiz iecienītais izklaides kuģītis, par ko pašvaldība jau vienojusies ar vietējo uzņēmēju.

Īstenojot pārnovadu projektu „Bānīša zemes labumi”, izveidoti vairāki velomaršruti un pilnveidota ekspozīcija „Dzelzceļš un tvaiks” Gulbenes dzelzceļa stacijā, kas atspoguļo bānīša vēsturi un nozīmīgumu šajā apvidū.

Katru dienu ar bānīti plkst. 13 var doties uz Stāmerienu vai Alūksni, kuras bānīša stacijā apskatāma laikmetīga multimediāla ekspozīcija, kas veltīta Gulbenes – Alūksnes šaursliežu dzelzceļa līnijai, Baltijā vienīgajai, pa kuru vēl arvien regulāri tiek pārvadāti pasažieri.

Tagad gan Gulbenē, gan Alūksnē no bānīša iespējams pārsēsties ekskursiju vilcieniņā, lai ātri un ērti gūtu pirmos iespaidus par abām jaukajām Vidzemes pilsētām. Vasaras mēnešos nedēļu nogalēs uz Gulbeni atsācis kursēt arī dīzeļvilciens no Rīgas, kura atiešanas laiki ir saskaņoti ar bānīti, – tas nozīmē, ka, gudri plānojot savu ceļojumu uz Latvijas ziemeļaustrumiem, ceļotāji varēs iztikt bez personīgā auto.

Dodies dabā!

Kādreiz šaursliežu dzelzceļa līnija no Gulbenes vedusi arī uz Balviem, bet nu jau divdesmit gadus pamesta, sliedes demontētas, taču stiga saglabājusies un pārtapusi par zaļo dzelzceļu – velomaršrutu, kurā baudīt dabu, klusumu un divu vēsturisko novadu – Vidzemes un Latgales – satikšanos.

Piemērota vieta piknikam, laivošanai, atslābinošai atpūtai rodama Litenē, kur Pededzes upes krastā iekārtota zaļā promenāde un Sapņu templis. Tā grīdu rotā mozaīka no nelieliem akmens gabaliņiem, kurā attēloti gulbji, atbalstot Gulbenes novada domes aicinājumu piedalīties vides objektu veidošanas akcijā „100 gulbji Latvijas simtgadei”.

Vidzemē norises dabā sākas vismaz nedēļu vēlāk nekā Kurzemē un Rīgā, tādēļ vēl var paspēt noķert ceriņu ziedēšanas laiku Lejasciemā, kur līdz 5. jūnijam iespējams piedalīties īpašā tuvplānu foto meklēšanas spēlē.

Sekojot Ceriņziedu ceļam, jāatrod divdesmit piedāvātie tuvplāna kadri un jānosūta Lejasciema muzejam uz WhatsApp numuru 28352466. Savukārt 20. jūnijā Gulbenes novadā risināsies ģimeņu rallijs, aicinot aizraujoši pavadīt brīvo laiku kopā ar savējiem, apmeklējot tuvākas un tālākas apkaimes tūrisma objektus. Pasākuma noslēgumā paredzēts grupas „Astro’n’out” autokoncerts. Skatītāji to varēs klausīties, sēžot savās mašīnās.

Atpūta Gaujas senlejā

Ideāla vieta dabas baudīšanai ir Gaujas nacionālais parks (GNP), kur Gauja plūst pa plašu, ainavisku senieleju, mezdama 98 mazākus un lielākus lokus. Ielejas platums ir 1 – 2,5 kilometri, vislielāko dziļumu (85 m) sasniedzot pie Siguldas.

Parka teritorijā Gaujā ietek trīspadsmit upes, no kurām garākā un viena no straujākajām ir Amata, ko iecienījuši laivotāji. Gaujas un tās pieteku krastos atrodami gleznaini smilšakmens atsegumi: Zvārtes iezis, Sietiņiezis, kas ir lielākais balto smilšakmeņu atsegums Baltijā, un kilometru garās Līču – Laņģu klintis.

Apmeklējot šos unikālos dabas objektus, nedrīkst tajos kāpt, ieskrāpēt uzrakstus vai kā citādi tos bojāt. GNP ir bagāts arī ar vairāk nekā 500 kultūras un vēstures objektiem – pilīm, pilskalniem, baznīcām, muižām, ūdens un vēja dzirnavām, arhitektūras, mākslas un arheoloģiskajiem pieminekļiem.

Reizi gadā te tiek organizēta Ceļotāju diena, kad visā parka teritorijā norit dažādi pasākumi dabā, ekskursijas un izzinoši pārgājieni. Šogad Ceļotāju diena plānota 18. septembrī, un programma būs atkarīga no tā brīža epidemioloģiskās situācijas valstī.

Lauku labumi – kaņepes un smiltsērkšķi

Netālu no Burtnieka ezera atrodas kaņepju audzēšanas saimniecība „Adzelvieši”, kuras saimnieks pastāstīs, kā tiek gatavots kaņepju sviests, un parādīs, kā no kaņepju stublājiem top izejmateriāls auklām un virvēm.

Plašajā sētā vairākas ēkas ir ļoti senas, jo saimniecība pirmo reizi rakstos minēta jau 1542. gadā, daudzviet izstādītas senās lietas un darbarīki.

Klētiņā var piedalīties miestiņa miežu iesala malšanā, nobaudīt kaņepju aizdaru un ieskatīties Dainu tēva kaņepju atvilktnītē. Ekskursija ar degustāciju ilgs apmēram pusotru stundu.

Savukārt Smiltenes novadā (Variņu pag.) saimniecība „Amberfarm” aicina apmeklēt smiltsērkšķu dārzus 15 hektāru platībā, iepazīt šo vērtīgo ogu šķirnes, audzēšanas noslēpumus un līdz šim neizgaršotās kombinācijās izbaudīt daudzveidīgos produktus, kuri tapuši no dabiskās sulas bez krāsvielām un konservantiem, tostarp ir smiltsērkšķu konfekšu izlase „Smiltenes dzintari”, ievārījums, eļļa, dažādas tējas, garšvielas. Apmeklētāji, ja vēlēsies, meistarklasēs varēs paši no smiltsērkšķu izejvielām pagatavot skrubjus, ziedes un vannas sāļu komplektus kā dāvanu sev.

Jaunumi Ogrē – tilts un mols

Tikai pirms mēneša, atzīmējot Latvijas Neatkarības atjaunošanas gadadienu, Ogrē atklāja jauno gājēju tiltu pāri Ogres upei, kas savieno Pārogri ar Rībelītes apkaimi. Tas atrodas teritorijā starp Jāņa Čakstes prospektu un Ogres ielu. Tiltu veido trīs tērauda laiduma konstrukcijas, tā garums ir 120 metri, platums – pusotrs metrs. 

Būvējot tiltu, labiekārtoti arī Ogres upes krasti, un izveidojies trīsarpus kilometrus garš apļveida maršruts „Gar Ogres upi”, ļaujot upi šķērsot arī pa otru – arkveida – tiltu. Pastaigas laikā pa Ogres Krasta promenādi un J. Čakstes prospektu atklājas lieliski skati uz upes plūdumu un krasta ainavām.

Lai nebūtu garlaicīgi, pa ceļam var noklausīties audiogida stāstus par maršrutā redzamajiem apskates objektiem – Ogres upi, koka laipām, karavīru kapiem, bijušo sanatoriju „Saulstari” un Ogres estrādi. Šie stāsti, kurus ierunājuši pazīstami aktieri, pieejami bezmaksas mobilajā lietotnē „Ogres novadnieks” sadaļā „Tūrisms”. Atļaujot lietotnei noteikt atrašanās vietu, būs viegli sekot maršrutam.

Maijā pilsētā atklāts arī straumvirzes aizsargmols pie Ogres upes ietekas Daugavā, kas pasargās upes gultni no piesērēšanas un sekmēs ūdens un ledus netraucētu nokļūšanu Rīgas HES ūdenskrātuvē, pavasaros mazinot plūdu draudus.

SAISTĪTIE RAKSTI

Jaunajā aizsargmolā ieklāts bruģis, atjaunots asfalta segums, ierīkoti soliņi un uzstādīts vides objekts – trīs mūslaiku jaunieši. Lai gan labiekārtošanas un apzaļumošanas darbi mola apkaimē vēl turpinās, ceļotāji var izmēģināt jauno pastaigu maršrutu „Pilsētas skvērs – jaunais mols”, kas no Ogres centra ved līdz molam un atpakaļ. 

To iespējams pagarināt, ejot Ogres mazo loku pa Brīvības ielas gājēju posmu un Ogres Krasta promenādi – kopā 5,9 km. Visi maršruti pieejami mājaslapā www.visitogre.lv sadaļā „Maršruti un kartes”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 44
1 diena
LE
LETA
Laukos
Nespējot izpildīt likuma prasības, zemnieku saimniecībai, iespējams, nāksies likvidēt taurgovis 49
3 dienas
LA
LA.LV
Laukos
Meklējiet vietējos! 9
3 dienas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Jebkurš kubikmetrs, kas nāk no meža, saražo gan algas, gan nodokļus.” Saruna ar Arni Muižnieku 45
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 231
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar okupantiem nav jādraudzējas! Jūsu partija mērķtiecīgi grauj mūsu valsts pamatus!” Brante pārmet Zivtiņam 239
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 236
1 diena
LA
LA.LV
Praktiski
FOTO. Mākslinieces Ievas Bondares 10 idejas, kā pašam izgatavot Adventes vainagu 8
18 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu būsi iekāpis savas dzīves gaišajā joslā! Horoskopi 29.novembrim 1
11 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
Latvijas Avīze
Laukos
“Tas ir noziegums, kas bargi jāsoda.” Aicina nesastrādāt cūcības mežā 4
5 dienas
LE
LETA
Laukos
Asociācija: Cūkkopības nozare joprojām strādā zem pašizmaksas 7
5 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
“Man ir bail par atsevišķiem uzņēmumiem.” Šolks uzsver, ka pienrūpnieki cer uz valsts atbalstu 23
19. novembris, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Šobrīd izstrādātā ES Meža stratēģija vājinās ilgtspējīgas meža apsaimniekošanas vērtības Eiropā un neveicinās zaļā kursa mērķu sasniegšanu 6
17. novembris, 2021
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
No 2023. gada Latvijas lauksaimniekiem lielāks atbalsts būs videi draudzīgākai saimniekošanai un mazajām saimniecībām 21
15. novembris, 2021
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Turpmākajos gados zemnieki saņems mazāku ES un valsts atbalstu 53
13. novembris, 2021
LE
LETA
Ziņas
LTV: “Daugavas stadiona” ledus halles būvnieks nav norēķinājies ar apakšuzņēmējiem un piegādātājiem 12
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Rīgā iedegtas Ziemassvētku egles un sācies svētku gaidīšanas laiks 2
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: ES un NATO jādod skaidru signālu Krievijai, ka eskalācijas gadījumā tam būs “ļoti skaidras sekas” 82
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Dienvidāfrikas ārste: Cilvēki ar Covid-19 jauno paveidu nesaslimst nopietni 127
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ja nav sertifikāta, nevaru piekļūt bakomātam lielveikalā! Tiesībsargs saņēmis iedzīvotāju sūdzības 145
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 231
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Arhitekts: Rīgas silueta galvenā simbola Pētera baznīcas dzīvība lēni dziest 76
16 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Cik lielai būtu jābūt Kariņa un Pavļuta algai? 172
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 236
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Briti” sapņo, ka viņu valsti vadītu Putins. Kā anonīmi interneta komentāri kļūst par ziņām vienā no ietekmīgākajiem propagandas medijiem 97
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 93
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Omicron – jaunais kovida paveids, par ko brīdina PVO un ECDC 155
1 diena
IA
Ieva Alberte
Ziņas
Vācijā skolās mācīs makšķerēt, dzīvnieku aizstāvji nosoda, ka “bērniem māca nogalināt” 78
1 diena
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
FOTO. Ādamsonu dzimtas dārgums pie simtgadīgā ozola. Kā dzīvoja galdnieks, kurš gatavoja mēbeles Ulmanim un Benjamiņai? 10
4 dienas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 44
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad par bērnu vakcināciju nebūtu jādomā!” Circene uzsver, kāda kļūda Latvijā pieļauta 193
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vienmēr, kad šādi cilvēki aiziet, ir sajūta, ka kaut kas pasaulē mainās.” Atceroties Mārtiņu Braunu… 16
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Mūžībā devies titulētais F-1 komandu vadītājs Frenks Viljamss
22:43
LE
LETA
Ziņas
LTV: “Daugavas stadiona” ledus halles būvnieks nav norēķinājies ar apakšuzņēmējiem un piegādātājiem 12
21:26
LE
LETA
Ziņas
Kurās pilsētās ir lielākais saslimstības līmenis ar Covid-19 Latvijā? 9
21:22