Vasaru sākam Zemgalē

Īstus ceļotājus nespēj nobaidīt! Vasara Zemgalē 1

Zigmunds Bekmanis, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

Jūnijā risinājās asociācijas “Lauku ceļotājs” un Latvijas Investīciju attīstības aģentūras rīkotās tradicionālās “Atvērtās dienas laukos”, kurās piedalījās 240 tūrisma vietas visos Latvijas novados.

IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Sabiedriskā transporta atlaižu haoss mājsēdē, pat satiksmes ministrs iebilst un nesaprot 45
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 62
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Jūs stulbi esat? Varbūt jūs paši nenomirstiet, varbūt sapratīsiet, kad kāds tuvinieks saslims?”: teica Aldis Gobzems Covid-19 pandēmijas sākumā 132
2 dienas
Lasīt citas ziņas

Šogad par pāris nedēļām tās gan aizkavēja augstā saslimstība ar koronavīrusu, taču nu droši var teikt, ka līdz ar šo pasākumu ceļojumu sezona ir atklāta un vasaras tveice arī klāt.

Tas gan īstus ceļotājus nespēj nobaidīt, ja līdzi dzeramā ūdens krājumi, viegls apģērbs un odu atbaidīšanas līdzekļi, kas lieti noderēs, staigājot pa dabas takām. Aiziet vasarā!

Smilšu skulptūru pasaulē

CITI ŠOBRĪD LASA

Šovasar iepazīt Zemgali vajadzētu sākt no Jelgavas, kur Pasta salā 19. jūnijā atklāts kārtējais smilšu skulptūru festivāls, kurā mākslinieki no Latvijas un Lietuvas divpadsmit darbos atspoguļa ievērojamākos latviešu sasniegumus pasaulē.

Tostarp smilšu skulptūru parkā vienuviet varēja sastapt Valtera Capa radīto kameru “Minox”, Krokodila Dandija prototipu Arvīdu Blūmentālu, Anatola Lapiņa veidoto “Porsche”, Merilinas Monro, Salvadora Dalī un Alberta Einšteina portretētāju Filipu Halsmanu, Annu Kopčovsku – pirmo sievieti, kura ar velosipēdu apceļoja pasauli, gleznotāju Marku Rotko, tabakas pīpes konstrukciju patenta īpašnieku Kārli Pētersonu, Jura Upatnieka pasaulē pirmo hologrammu un septiņus metrus augsto basketbolistu Kristapu Porziņģi, kuru veidojuši tēlnieki Kārlis un Maija Īles.

Pateicoties īpašai smilšu apstrādes tehnikai, skulptūras festivāla parkā būs apskatāmas līdz pat rudenim.

Atklāj, izpēti, iepazīsti!

Jelgavas Tūrisma informācijas centrs aicina arī doties neparastā piedzīvojumā, izmantojot jauno tūrisma piedāvājumu “Atklāj! Izpēti! Iepazīsti!”, kura ietvaros izveidoti trīs tematiskie tūrisma maršruti, kas aptver Latvijas (Zemgales), Lietuvas (Viļņas un Rokišķu) un Baltkrievijas (Polockas) reģionu amatu prasmju, tradīciju, vēstures liecību un kultūras mantojuma nesējus.

Konkrētas vietas meklējamas mājaslapā “https://visit.jelgava.lv”. Viena no tām ir lietišķās mākslas studija “Staļģene” Jaunsvirlaukas pagastā, kur var iepazīties ar aušanas procesu, gan vērojot to, gan līdzdarbojoties profesionālu audēju vadībā.

Studijas dalībnieces auž segas, dvieļus, lakatus, celiņus un brunčus, izmantojot tradicionālās metodes. Līdz pat 19. gs. zemgalietes auda praktiskām vajadzībām, audumus saviem tērpiem darinot mājās no vietējā materiāla – vilnas un liniem – un krāsojot ar augu krāsvielām.

Zemgalē par skaistāko atzīts “rozīšu” brunču audums un “zvaigžņu” sega, ar kuru puiši sedzās, vēsās naktīs pieguļā jājot, jo ticēja, ka zvaigznes aizsargā pret visu ļauno.

Krāsu un formas maģiju iespējams piedzīvot Dobelē (Ausmas ielā 1A), ciemojoties pie varkaļa Jura Kambara, kuru ar pilnu pārliecību var saukt par krāsaino un cēlo metālu pavēlnieku.

Viņš darina unikālas rotas, traukus un dizaina priekšmetus no kapara (vara), misiņa, sudraba un tompaka (vara sakausējuma ar cinku). Iepriekš piesakoties, apmeklētājiem tiks radīta iespēja piedalīties rotu un bļodu kalšanā.

Meistars smejas, ka tādu gribētāju varot uz vienas rokas pirkstiem saskaitīt, jo metāla apstrāde neesot nekāda kārklu stabulīšu maukšana.

Zirgi un čiekuri

Netālu no Babītes ezera līdzās purvainam apvidum atrodas Tīreļu dzītuve. Jau nosaukums rāda, ka tās saimnieki nodarbojas ar brandvīna un kalvadosa ražošanu, pēc vācu metodes raudzējot un destilējot Latvijā audzētus augļus un ogas.

Te top arī saldās trifeles ar stipro dzērienu pildījumu, taču ģimenēm ar bērniem vilinošāka būs atpūtas taka “Zirgu iela”, kurā gan samīļot un ar kārumiem uzcienāt dažādus mājdzīvniekus, gan apskatīt un nofotografēties kopā ar graciozajiem zirgiem.

Jelgavas pievārtē Atpūtās Svētes upes krastos iespējama ekskursija ģimenes uzņēmumā “Mītavas čiekurs”, kur tiek ražoti imunitātei un veselībai noderīgi produkti no Latvijas priedēm, un ciemiņi varēs uzzināt, kā pagatavot čiekurzapti.

Saimnieks Reinis Artimovičs atklāj, ka visu ražojumu pamatā ir parastās priedes pumpuri un jaunie čiekuri, kas bagāti ar ēterisko eļļu, sveķiem, miecvielām, C vitamīnu un citām vērtīgām sastāvdaļām.

Izejvielas tiek ievāktas noteiktā laikā, kad tajās ir visvairāk aktīvo vielu: pumpuri – februārī un martā, čiekuri – maijā, jūnijā, bet produkti gatavoti zemā temperatūrā, lai tajos saglabātos iespējami daudz vērtīgo elementu.

Bērniem noteikti garšos priežu čiekuru karameles, bet pieaugušie novērtēs priežu pumpuru tēju un sīrupu.

Latviskās dzīvesziņas apjausma

Meistardarbnīcā “Veselība paša rokās” iespējams izzināt un izmēģināt dzintara unikālās īpašības, sasiet savu īpašo pirts slotu, pagatavot zāļu sāli un izbaudīt kārklu slotiņu masāžu, bet noslēgumā piedalīties īpašā uguns rituālā, izmantojot dzintara putekļus un dažādus ritma instrumentus.

Latviskās dzīvesziņas apjausma gūstama arī Koknesē (Melioratoru ielā 1A) nemateriālā kultūras mantojuma biedrības “Baltaine” mājvietā, kur tiek svinēti gan gadskārtu svētki un ģimeņu godi, gan notiek rokdarbu radīšana, koncerti un kulinārā mantojuma meistarklases, apgūstot sen aizmirstas prasmes vērpšanā, šķeterēšanā, tamborēšanā, adīšanā, pīšanā, mezglošanā, izšūšanā, papīra locīšanā, salmu rotājumu gatavošanā, rakstīšanā ar spalvu un citos arodos.

Saskaņojot ciemošanos, kopā ar folkloras kopu “Urgas” būs iespēja iet rotaļās, iemācīties kādu jaunu danci vai vienkārši padziedāt, nobaudīt Baltaines putru vai Būnīšu biezo zupu un cigoriņu kafiju ar kliju pīrādziņiem.

Baudījumu garšu kārpiņām dos arī SIA “Rīta putni” apmeklējums Kokneses novada “Bilstiņos”, kur pēc vēlēšanās galdā cels paipalu olu omleti vai grilētu paipalu gaļu.

Saimnieki te rīko arī dažādas interesantas degustācijas, izrādīs dārzu ar eksotiskiem augiem un stikla siltumnīcu, kuru, ja iepatiksies, varēs noīrēt nelielām svinībām.

Kur ziedi, tur bites

Daugmales pagastā atrodas puķu kolekcionāra Jāņa Dukaļ­ska dārzs, kurā jūnija vidū vējā viļņojās simtiem peoniju ziedu jūra. Arī īrisi jau sākuši raisīt ziedus – ikviens šeit varēs piedzīvot īstu skaistuma manifestāciju.

Dārza apmeklējumu var ieplānot jebkurā dienā, vēlams tomēr neatliekot uz vēlu vakaru.

Daugmalē var iegriezties arī gandrīz pašā Daugavas malā esošajā zemnieku saimniecībā “Dorītes” (nosaukums atvasināts no vārda “dore” – telpa, kurā bites sanes un nogatavina medu).

Tur Jānis Sulutaurs (vairāk gan pazīstams kā Daugmales Jānis) gana ap trīssimt bišu saimju, ievācot līdz pat divdesmit dažādām medus šķirnēm un citus vērtīgus bišu produktus – ziedputekšņus, bišu maizi, propolisu.

Ja ir vēlēšanās, viņa klātbūtnē var “paglaudīt” bites, izliet savu vaska sveci un kopā ar Jāņa dzīvesbiedri Pampāļu podu keramiķi Lindu no māla pagatavot savu laimes pogu.

Lindas keramika ir īpaša, jo viņa tās tapšanā izmanto arī purva saknes un citus dabas materiālus. Ciemiņiem pirms viesošanās noteikti jāpiesakās, jo saimnieki ir ļoti darbīgi un mājās nesēž.

Sēlijā viss kā Zemgalē

Teikt, ka iepazīta Zemgale, nevar, ja nav būts Sēlijā. Lai gan pēdējās administratīvās reformas laikā septiņas sēļu pašvaldības vēlējās atsevišķu Sēlijas novadu, nesanāca vienoties par vienu spēcīgu centru, ap kuru apvienoties.

Kandidātu lokā bija arī Viesīte, kurā esošais šaursliežu (600 mm) dzelzceļa mezgls atzīts par valsts nozīmes industriālo pieminekli, kas atrodas tā vēsturiskajā vietā. Par dzīvi šajā novadā stāsta Viesītes muzejs “Sēlija”.

Tā pārraudzībā ir arī Paula Stradiņa skola, kura iepazīstina ar divām Latvijai nozīmīgām dzimtām – Stradiņiem un Stenderiem.

Profesors Pauls Stradiņš (1896–1958) dzimis Viesītē un kļuvis par izcilu ārstu, ķirurgu, mūžu veltīdams valsts medicīnas attīstībai, bet Vecais Stenders (Gothards Frīdrihs Stenders, 1714–1765) – vācu tautības latviešu rakstnieks, valodnieks, mācītājs un apgaismotājs – uzskatāms par latviešu laicīgās literatūras tradīciju iedibinātāju.

Viņa izveidotā “Bildu ābice” ir pirmā ilustrētā ābece latviešu valodā, kas mudina alfabētu apgūt radoši, jo pie katra burta pievienots zīmējums un divrinde.

Muzejā iekārtota Stradiņu ģimenes viesistaba, P. Stradiņa darba kabinets, bet medpunktā var apskatīt tā laika lauku medicīnā lietotos priekš­metus.

Savukārt Stendera kabinetā aplūkojama unikāla 18. gs. ierīces kopija – veļasmašīna, ko pēc Stendera rasējuma publikācijām izgatavojis sporta kamaniņu būves meistars Edvīns Guršpons.

Ja vilina ūdeņi, jāsazinās ar biedrību “Sēlijas laivas”, kas piedāvā laivot pa Mēmeli, Ilūksti, Iecavu, Viesīti, Dienvidsusēju un arī Daugavu. Tiek uzsākts vasaras apmācību cikls par drošu un saudzīgu aktīvo atpūtu un norisēm dabā ar dažādu speciālistu piedalīšanos.

Ja laivu maršruts izvēlēts pa Dienvidsusēju, nebūtu slikti pie Elkšņiem uztaisīt pusdienpauzi un iegriezties pie Jolantas Kovnackas nobaudīt Sēlijā slaveno Alīdas kafeju.

Nu jau piedāvājumā četras dažādas markas, kuru sastāvā cigoriņi, burkāni, mieži, rudzi, ozolzīles, kaņepes un apiņi dažādās kombinācijās.

SAISTĪTIE RAKSTI

Viņa pie kafijas tases piedāvā patērzēt par dzīvi laukos, apmeklēt savu ziedošo cigoriņlauku, skudru pūzni un izšūpoties lielajās šūpolēs zem ozola.

Ja šāda atpūta jums būs pa prātam, kas zina, varbūt laivas vēlēsieties nomainīt pret divriteņiem, lai nesteidzīgi izbaudītu skaisto Sēlijas dabu, minot pedāļus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Kurās nozarēs Latvijā zemākā vakcinācijas pret Covid-19 aptvere? 2
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Viens no izšķirtajiem lāčiem ir atgriezies un mēģinājis iekļūt mājā 35
3 dienas
RE
Reklāmraksts
Laukos
ETERNIT bezazbesta šīferis – droša izvēle ikvienai saimniecībai! 1
Nedēļa
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
Gatis Apsītis-Ozoliņš: “Kāpēc baļķiem cenas kāpušas?” 7
Nedēļa
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Sabiedriskā transporta atlaižu haoss mājsēdē, pat satiksmes ministrs iebilst un nesaprot 45
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 62
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Jūs stulbi esat? Varbūt jūs paši nenomirstiet, varbūt sapratīsiet, kad kāds tuvinieks saslims?”: teica Aldis Gobzems Covid-19 pandēmijas sākumā 132
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 89
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 5
3 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izbraukuma vakcinācija šodien notiks Valkā un Aucē 14
17. oktobris, 2021
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Nākotne laukos pozitīva, ja pievēršas modernizācijai un robotizācijai!” Zemnieki dalās pieredzē 12
16. oktobris, 2021
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
“Ir pašvaldības, kurām nemaz neinteresē, ko bērni ēd!” Kas notiek skolu un bērnudārzu ēdnīcās? 10
12. oktobris, 2021
UG
Uldis Graudiņš

Laukos
Aizvadītās vasaras ekstrēmie dabas apstākļi ietekmēja visus lauksaimniekus. Kādu augļu un dārzeņu ražu izdevies šosezon izaudzēt? 3
11. oktobris, 2021
MS
Māra Skrīvele
Laukos
Neviena šķirne nav bez trūkumiem. Augļkopju pieredze un novērojumi par dažu ābeļu šķirņu audzēšanas īpatnībām 1
10. oktobris, 2021
MB
Māra Bērziņa
Laukos
Augu slimību un kaitēkļu izplatība oktobrī. Kādi aizsardzības pasākumi jāveic?
9. oktobris, 2021
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Vairāku pret obligātās vakcinācijas piketu rīkotājs Šlesers saslimis ar kovidu 101
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai pašapliecinājumu var rakstīt uz visu mēnesi? 12
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai tiešām bija jānonāk līdz 3000 gadījumiem dienā, lai sāktu domāt?” Rajevskis komentē pašreizējo kovid situāciju Latvijā 32
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Gaidāmi siltuma rekordi! Bricis par laikapstākļiem šonedēļ 5
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hosams Abu Meri mājsēdes laikā spiests apgūt jaunas prasmes: sievai atteikt nevar! 25
3 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 25.oktobra līdz 1.novembrim: stāda krūmus un augļukokus, novāc pēdējos sakņaugus 1
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dzejniece Magone Šutoviene šķiras no vīra un nolēmusi mainīt arī uzvārdu – uz pavisam jaunu 29
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Spēki ārpus valsts kurina savstarpēju nesaprašanos, cenšoties Latvijā izveidot naidīgas nometnes 76
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Šī vakcīna satur augstāku antigēnu devu.” Zavadska atklāj, kurai vakcīnai ir vislielākā efektivitāte pret Covid-19 92
1 diena
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Latvijā uzsnidzis pirmais sniegs 12
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Bagāti ministri nabadzīgā valstī – tas ir neētiski,” Liepnieks par algu palielināšanu valsts amatpersonām 70
23 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Lai kā arī šobrīd būtu, ne Šlesers, ne Gobzems augstu nepalēksies 44
21 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Vai traģēdiju varēja novērst? Publicētas fotogrāfijas pēc nelaimes ar Boldvinu filmēšanas laukumā 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Izskan versija par valsti, kur varētu notikt Maira Brieža cīņa pret Džeiju Opetaju 1
18 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Cienīsim mūsu latviešu valodu un nebaidīsimies to nosaukt vārdā, arī darba sludinājumos! 18
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Todien laika apstākļi braukšanai bijuši nejauki. Vai Irēnai bija iespēja izvairīties no sadursmes? 10
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Bērnu svētki sākas ar šāvienu krūtīs.” Kādu sodu piespriedusi tiesa šāvējam Jurijam? 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Rīgā pie Akmens tilta Daugavā iebraukusi un nogrimusi automašīna
15:26
LE
LETA
Ziņas
Pārsvarā gaidāms apmācies laiks. Laika prognoze otrdienai
15:19
LE
LETA
Ziņas
Stacionēto Covid-19 pacientu skaits sasniedzis rekordu – slimnīcās ārstējas 1444 cilvēki
15:11